Zdravotní pečovatel: Životopis, se kterým si rychle najdete práci

Pečovatel či pečovatelka je osoba, která poskytuje služby osobám, které nejsou schopny postarat se o sebe samy, ať už z důvodu úrazu, nemoci nebo pokročilého věku.Pečovatel může pracovat pro společnost, která uzavírá smlouvy s pacienty v domácí péči, nebo může najít zaměstnání v rehabilitačních zařízeních a pečovatelských domech, jako je domov pro seniory nebo centrum sociálních služeb.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Příklad životopisu zdravotního pečovatele

Irena Končelová
Terénní zdravotní pečovatelka
123 456 789
irena.koncelova@platforma.cz
Olomouc

O mně
Jsem vlídná a laskavá terénní pečovatelka s odbornou způsobilostí k výkonu pečovatelské pozice a více než šesti roky zkušeností s poskytováním pečovatelských služeb jak seniorům, tak osobám s omezenou pohyblivostí. Nechybí mi emoční stabilita, vřelost a časová flexibilita, díky které mohu pracovat na směny nebo o víkendech.

Pracovní zkušenosti
Centrum sociálních služeb, Olomouc
Terénní pečovatelka v rodinách
2019 až současnost

  • Poskytování péče klientům se sníženou mobilitou (senioři, osoby po úrazu)
  • Zajištění osobní hygieny, ukládání na lůžko, příprava a podávání stravy
  • V případě potřeby rovněž zajištění víkendové péče


Domov seniorů Grébovka, Olomouc
Pečovatelka
2016 až 2019

  • Poskytování péče klientům při běžných denních činnostech (pomoc s osobní hygienou, stravováním, oblékáním)
  • Poskytování pomoci při zájmových aktivitách
  • Práce na směny (12hodinový směnný provoz ve dne i v noci)


Vzdělání
Střední Škola profesní přípravy, Olomouc
Tříletý obor Pečovatelské práce zakončený výučním listem
2014 až 2017

  • Odborný výcvik, Domov seniorů V Úžinách, Olomouc


Základní škola Masarykova, Olomouc
2005 až 2014

Dovednosti

  • Vaření, příprava a výdej pokrmů
  • Poskytnutí první pomoci
  • Fyzická zdatnost
  • Vlídnost a vřelost
  • Laskavost a citlivost
  • Časová flexibilita
  • Ochota pracovat na směny a o víkendech


Koníčky

  • Vaření a pečení
  • Šití a další ruční práce

Láká vás tato práce? Abyste ji získali, budete muset vytvořit silný životopis pečovatele , který vám ji zajistí.

Vytvořte životopis pečovatele pomocí našeho průvodce! Využijte naše tipy a příklady k napsání životopisu, který představí vaši důležitou kariéru pečovatele a dovednosti, jako je spolehlivost, soucit a specializovaná péče.

📌 Tip : Vyberte si jeden ze vzorů životopisu a CV vytvoříte během chvilky!

Pojďme se "odpíchnout" od uceleného příkladu životopisu zkušené zdravotní pečovatelky, kterým se můžete inspirovat. Pamatujte však, že každá pozice je jiná a vy budete muset své CV přizpůsobit. Další inspiraci hledejte nejen v popisu pracovního inzerátu, ale také na našich stránkách, které jsou plné užitečných příkladů CV z různých oborů , a to včetně zdravotnictví a pečovatelství. Nechybí ani sociální služby!

S jakým platem můžete jako zdravotní pečovatel počítat?

Podle posledních údajů si pečovatel či pečovatelka může při práci na plný úvazek v průměru přijít na 28 688 Kč hrubého měsíčně (zdroj: cz.indeed.com ). Tato hodnota je však jen orientační. Jedná se o celorepublikový průměr. Individuální výše platu se bude odvíjet od mnoha zákonitostí, zejména místa, kde budete práci vykonávat, tedy konkrétním regionu, typu zařízení, ochotě pracovat o víkendech a svátcích apod. Kde jsou platy nejvyšší? Obecně v Praze a velkých městech ČR.

💡 Poznámka : Čím více pracovních zkušeností budete mít, tím vyšší plat můžete očekávat.

Jak vytvořit CVčko, kterým zaujmete? Síla je v detailech!

Ve svém životopise byste měli podrobně uvést zejména své pracovní zkušenosti a dovednosti v oboru poskytování péče. Uváděné informace však musí být k věci, tedy relevantní pro danou pozici.


Pečovatel životopis

Každé CVčko, které odešlete, by také mělo být přizpůsobené jednotlivým pozicím, o které se ucházíte. Věřte, že použitím jednoho obecného životopisu přijdete o mnoho pracovních příležitostí.

📌 Tip : Jak nejlépe obsah životopisu přizpůsobit požadavkům z pracovní nabídky se dozvíte zde .

Zatímco obsah CVčka je nutné přizpůsobit, podcenit byste neměli ani prezentaci uváděných informací. Dejte si proto záležet na celkovém vzhledu životopisu. Můžete si prohlédnout naše profesionálně navržené šablony a vybrat si jednu z nich pro svůj životopis.

Formát

Formát životopisu bude záviset na počtu let vaší praxe. Vybírat můžete ze tří obecně uznávaných typů životopisu , které uvádíme níže:

  • Obráceně chronologický : Zaměřuje se na vaše pracovní zkušenosti. Volte v případě, že máte dva a více let praxe.
  • Funkční : Zaměřuje se na vaše dovednosti. Vyberte si jej, pokud začínáte svou kariéru nebo přecházíte z jiného oboru.
  • Kombinovaný neboli hybridní : Zaměřuje se jak na dovednosti, tak na zkušenosti. Vaše volba by měla padnout na tento typ, pokud máte více než deset let praxe.

Netušíte, jaký typ životopisu je pro vás ten pravý? Zvolte si obráceně chronologický formát životopisu. Umožní vám zaměřit se na vaše zkušenosti a je oblíbený u většiny personalistů, protože je přehledný a jednoduše se v něm vyhledávají informace.

Rozvržení

Při hledání práce slouží životopis jako vaše vizitka. Jako takový by tedy měl být co nejpřehlednější – s čistým designem a elegantní úpravou. Zapomeňte proto na bláznivé barvy a obrázky, které nemají v životopise co dělat! Řiďte se následujícími formálními pravidly:

  • Nepřekračujte rozsah CV jedné strany. Uvádějte pouze relevantní informace!
  • Používejte odrážky pro výčet informací a zarovnávejte text do bloku.
  • Vsaďte na jednotné běžně používané písmo. Nejlepší je třeba Arial nebo Times New Roman.
  • Jednotlivé oddíly od sebe oddělte dostatkem prázdného místa. Jinak bude CV působit přeplácaným dojmem.
  • Při ukládání souboru volte formát PDF. Nedoporučujeme CV odesílat jako otevřený soubor DOC, protože jeho formátování se může změnit.

Struktura


Pečovatel životopis

Uváděné informace strukturujte do následujících oddílů:

  • Záhlaví dokumentu obsahující kontaktní informace
  • Profesní shrnutí životopisu
  • Pracovní zkušenosti
  • Oddíl o vzdělání
  • Oddíl věnovaný dovednostem
  • Další oddíly (zájmy, ocenění/vyznamenání, dobrovolnické zkušenosti, jazyky, počítačové dovednosti a certifikáty, koníčky apod.)

Tvorbu životopisu začněte v záhlaví dokumentu

Začněte od základů – a to vašich kontaktních údajů. Uveďte své celé jméno, název profese, přidejte telefonní číslo, e-mail, název města a odkaz na profil na síti LinkedIn nebo jiný profesní profil online.

⚠️ Varování : Do životopisu uveďte osobní e-mail a také si pohlídejte, že z něj žádost odešlete. Byla by chyba odeslat CVčko z emailové adresy, kterou máte zřízenou u současného zaměstnavatele. Ujistěte se však, že je vaše osobní e-mailová adresa reprezentativní. To znamená žádné přezdívky nebo zdrobněliny apod.

Příklady

Správně
Monika Hrubá
Pečovatelka
123 456 678
Monika.hruba@platforma.cz
Kroměříž
LinkedIn.com/in/monikahruba

Chybně
Monika Hrubá
Pečovatelka
Rodinný stav: Vdaná
Věk: 33 let
123 456 678
Monika.hruba@platforma.cz
Kroměříž
LinkedIn.com/in/monikahruba

Pamatujte, že nemusíte poskytovat citlivé a osobní informace týkající se vašeho rodinného stavu, nebo věku.

📌 Tip : Skvělý způsob, jak vyniknout, je přiložení profesionálního portrétu. Zapomeňte však na selfie a raději se nechte vyfotografovat od profesionála! Prohlédněte si, jak by ideálně měla fotka do CVčka vypadat. Příklady jsme uvedli zde .

Správně popište profesní zkušenosti

V této oblasti uveďte své pracovní zkušenosti v obráceném chronologickém pořadí. Začněte svým současným nebo posledním zaměstnáním a postupujte zpět. Doplňte název společnosti, místo pracoviště a donu zaměstnání.


Pečovatel životopis

Pod každé zaměstnání přidejte odrážky s pracovními povinnostmi a úspěchy, kterých jste během svého působení dosáhli. Uveďte například svou dochvilnost a docházku, množství ošetřených klientů, nebo zda jste v pečovatelském zařízení zastávali vedoucí nebo jinou speciální funkci.

Příklad

Alzheimercentrum, Plzeň
Domov seniorů zaměřený na klienty s Alzheimerovou nemocí
Pečovatelka o seniory (na starost až 30 klientů během jedné směny)
  • Péče o klienty při běžných denních činnostech
  • Pomoc při zájmových aktivitách
  • Vedení skupinových aktivit klientů (až 15 klientů ve skupině)

Nemáte příliš pracovních zkušeností? Není problém!

Jestliže se jedná o vaše první zaměstnání, můžete ještě uvést relevantní pracovní zkušenosti z mimoškolních aktivit, osobních projektů, veřejně prospěšných prací a dobrovolnických zkušeností.

Jinou možností je volba funkčního formátu životopisu, díky kterému se budete moci soustředit na své pečovatelské dovednosti a vzdělání, a naopak upozadíte skutečnost, že nemáte příliš dlouhou pracovní historii.

Nezapomeňte podrobně popsat vzdělání

Požadavky na vzdělání pečovatelů se liší podle zaměstnavatelů. Některým stačí středoškolské vzdělání s výučním listem v oboru pečovatelských prací, jiní požadují vyšší odborný, či dokonce vysokoškolský titul. Větší pečovatelské agentury požadují alespoň odborný kurz pečovatele nebo pracovníka v sociálních službách.

Vzdělání je tedy extrémně důležité a vy jej musíte podrobně popsat, a to včetně názvu vzdělávací instituce, názvu vystudovaného oboru, doby a hlavní náplně studia.

Příklad

Edu centrum s.r.o., Brno
Rekvalifikační kurz Pracovník v sociálních službách
Leden 2019 až září 2019
  • Poskytování sociální péče
  • Poskytnutí první pomoci
  • Vedení zájmových aktivit


Pečovatel životopis

Vyberte ty nejlepší dovednosti

Část životopisu věnovaná dovednostem pečovatele či pečovatelky by měla být pro snadnější čtení doplněna o odrážky. Udržte si rovnováhu mezi tvrdými dovednostmi, které používáte k výkonu své práce, jako je podávání léků a podpora pacienta, a měkkými dovednostmi, jako je empatie a trpělivost.

📌 Tip : Pokud se jedná o vaše první zaměstnání pečovatele, uveďte dovednosti přenositelné z jiných pozic, jako je komunikace a smysl pro detail atd.

Tvrdé dovednosti

  • Podávání medikamentů
  • Monitorování pacienta
  • Vaření jídel a podávání stravy
  • Vedení zájmových a skupinových aktivit
  • Poskytnutí první pomoci
  • Ruční práce

Měkké dovednosti

  • Komunikace
  • Emoční stabilita
  • Vřelost a laskavost
  • Citlivost
  • Soběstačnost a samostatnost
  • Otevřenost ke změnám
  • Kolegialita, loajalita
  • Časová flexibilita
  • Ochota pracovat na směny
  • Fyzická zdatnost

Vložte doplňkové oddíly

Být pečovatelem znamená, že musíte být nesobečtí a mít velkou ochotu pomáhat druhým, což musí být patrné z vašeho životopisu. Pokud chcete získat práci pečovatele, musíte potenciálním zaměstnavatelům ukázat, čím jste ve srovnání s ostatními uchazeči o zaměstnání jedineční. I když žádné dva životopisy pečovatelů nejsou stejné, může se stát, že budete mít s jiným uchazečem vyrovnanou kvalifikaci.

Nejlepším způsobem, jak se odlišit, je přidat do životopisu další oddíly. Některé z těchto sekcí zahrnují zájmy, počítačové dovednosti, certifikáty a jazyky.

Podívejme se na ně podrobněji.

Počítačové dovednosti: Pokud máte počítačové dovednosti, které vynikají, měli byste je přidat do této sekce místo sekce dovedností. Díky tomu je personalista při procházení vašeho životopisu rychle uvidí.

Certifikace a odborné kurzy, školení, senináře : Také vaše certifikáty by měly mít samostatnou sekci, i když jste pravděpodobně viděli vzorový životopis, který je má pod sekcí vzdělání. To je sice v pořádku, ale náborovému manažerovi to ztěžuje jejich přehlednost. Přidejte i jakékoliv další dodatečné kurzy apod.

Zájmy a záliby : Zájmy v životopise pečovatele by měly odpovídat profilu dané pracovní pozice. Pokud profilu neodpovídají, je lepší je ze životopisu vynechat. Například doučování dětí nebo dobrovolnická činnost v zájmovém centru jsou skvělé koníčky, které můžete v životopise pečovatele uvést.

Jazyky: Vždy je lepší mít v životopise samostatnou část věnovanou jazykům. Pokud jste dvojjazyční, nechcete, aby to personalista přehlédl. Je to jedinečná dovednost, kterou můžete jako pečovatelé mít a která vám může pomoci získat práci oproti ostatním kandidátům. Své jazyky byste měli uvést s použitím dosažené jazykové úrovně.

Vytvořte dechberoucí profesní shrnutí

Upoutejte pozornost potenciálního zaměstnavatele silným profesním shrnutím. Tato část, nazývaná také "O mně", shrnuje vaši kariéru ve třech až pěti větách. Zahrňte do něj roky praxe, nejsilnější dovednosti související s danou pracovní pozicí a profesní úspěchy.


Pečovatel životopis

Pokud se jedná o vaše první zaměstnání, pohovořte o tom, čeho byste chtěli dosáhnout, a uveďte úspěchy a projekty či odborný výcvik z vašeho vzdělávání.

Příklady

Správně
Jsem empatická pečovatelka s šestiletou praxí v zařízeních pro seniory. Nechybí mi nadšení do práce s klienty, dovedu si řídit časový rozvrh a udržovat klienty co nejaktivnější. Také jsem kulturně citlivá, se schopností poskytovat klientům fyzickou i emocionální podporu. Jsem ochotná dopravovat klienty na schůzky a akce.

Tato část "O mně" obsahuje působivé informace, díky kterým bude uchazečka o pozici pečovatelky atraktivní v očích každého potenciálního zaměstnavatele.

Chybně
Jsem pečovatelka s praxí v různých zařízeních pro všemožné klienty. Nechybí mi žádná potřebná dovednost ani osobní vlastnost k výkonu mé profese. Do práce mohu nastoupit okamžitě.

Z tohoto profesního shrnutí se toho příliš nedozvídáme. Uchazečka se vyjadřuje extrémně obecně a její shrnutí příliš zájmu u potenciálních zaměstnavatelů nevzbudí.

Ověřené tipy, jak CV dovést k dokonalosti!

Následujte níže uvedené rady a tipy a vytvoříte CV, které neupadne v zapomnění!

  • Obecný životopis je TABU ! Přizpůsobte svůj životopis cílové pozici tak, že v jeho textu použijete klíčová slova z popisu práce. Třebaže se může zdát, že odesláním obecného životopisu ušetříte čas, opak je pravdou. Hledání práce vám zabere o to více!
  • Buďte struční a k věci, nechte čísla mluvit za vás ! K popisu svých schopností a zkušeností použijte měřitelné úspěchy. Neuvádějte nerelevantní údaje a nepřidávejte zkušenosti a dovednosti, které nesouvisí s danou pozicí.
  • Nezapomeňte na korekturu ! Je ostudné odevzdat CV s gramatickými chybami a překlepy. Můžete být sebelepší kandidát, ale hrubky vaši žádost shodí, a možná kvůli nim nedostanete práci! To by byla škoda.
  • Odešlete kompletní žádost ! Vaše žádost o nové zaměstnání nikdy nebude zcela kompletní bez motivačního dopisu. Připojte jej, a zvýšíte tak svou šanci na přijetí!

Klíčové poznatky z tohoto průvodce psaním CVčka


Pečovatel životopis

Níže pro vás sumarizujeme hlavní poznatky z tohoto článku:

  • Správný formát životopisu je zásadní, protože je to první věc, kterou náborový manažer uvidí. Jste-li již nějaký ten pátek v oboru, pak zvolte obráceně chronologický formát.
  • V životopise používejte správná klíčová slova, abyste zvýšili své šance na získání pohovoru.
  • Své kontaktní údaje vložte do záhlaví dokumentu. Nejenže to působí profesionálně, ale také tím ušetříte dost místa, které využijete na důležitější informace, třeba profesní historii nebo tvrdé dovednosti.
  • Napište shrnutí životopisu, které potenciálního zaměstnavatele zaujme a donutí ho přečíst si zbytek vašeho životopisu.
  • Pracovní zkušenosti uvádějte od té nejnovější po nejstarší a řádně popište každou z nich. Použijte k tomu reálné příklady z praxe a tvrdá čísla!
  • Nepřeskočte sekci vzdělání, kterou rovněž uvádějte v obráceně chronologickém řazení. Připojit do této sekce můžete i dlouhodobé odborné kurzy.
  • Namíchejte vyvážený mix tvrdých i měkkých dovedností, které odpovídají požadavkům na ideálního uchazeče.
  • Vložte doplňkové oddíly, ať už se jedná o odborná školení, certifikace, jazyky nebo třeba koníčky.
  • Životopis doplňte motivačním dopisem a oba dokumenty odešlete ve formátu PDF.

Chcete získat náskok? Přiložte k žádosti motivační dopis!

Motivační dopis vám dává příležitost hovořit o svých úspěších a vyjádřit své nadšení pro danou práci. Přestože většina náborových manažerů průvodní dopisy nevyžaduje, měli byste je k životopisu vždy přiložit, abyste se ujistili, že vaše žádost o zaměstnání vynikne mezi ostatními a zajistí vám pozvání na pracovní pohovor.

📌 Tip : Jestliže jste zrovna neexcelovali ve slohu, inspirujte se při psaní motivačního dopisu v našem podrobném průvodci . Obsahuje jak cenné rady ohledně psaní motivku krok za krokem, tak konkrétní příklady několika různých motivačních dopisů.

Často kladené otázky (FAQ)

Jaké požadavky bývají kladeny na pozici zdravotního pečovatele?

Vůbec nejdůležitější je pro výkon práce pečovatele nebo pracovníka přímých sociálních či zdravotních služeb splnit odbornou způsobilost (dle § 116 odst. 5 zákona o sociálních službách), tj. absolvování akreditovaného kvalifikačního kurzu či mít přímo středoškolské nebo vyšší odborné vzdělání v oblasti pečovatelství.

Roky zkušeností v oboru mohou a nemusí být vyžadovány, zde bude záležet na požadavcích konkrétního zaměstnavatele.

Mezi nejčastější požadované měkké dovednosti patří laskavost, trpělivost, emoční stabilita, vřelost, citlivost, soběstačnost, otevřenost ke změnám, kolegialita, loajalita apod.

V neposlední řadě bude nutné doložit trestní bezúhonnost, která se dokládá výpisem z rejstříku trestů.

Je vhodné do životopisu uvést reference?

Jestliže jste pracovali jako zdravotnický pečovatel v rodině, můžete ji oslovit, aby se stala vaší referencí. Oficiálně rodinu kontaktujte, vyžádejte si aktuální telefon či e-mail, na které bude k zastižení. Potenciální zaměstnavatel pak může rodinu kontaktovat a přeptat se na vaši pracovní morálku a dovednosti. Dalším možným řešením je vyžádat si od rodiny doporučující dopis a přiložit jej k žádosti o nové zaměstnání.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá