Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
V dnešním moderním světě existuje mnoho způsobů, jak podat žádost o zaměstnání – třeba staromilsky osobně, skrz oficiální webové stránky společnosti, prostřednictvím pracovních portálů a platforem pro vyhledávání zaměstnání, jako je LinkedIn apod.
Nicméně také zasílání životopisů e-mailem je stále aktuální, stačí si projít několik pracovních nabídek a uvidíte, že požadavek na zaslání emailem je stále velmi častý. Většinou se setkáte s požadavkem typu strukturovaný životopis spolu s motivačním dopisem zasílejte na emailovou adresu blabla@firma.cz .
Při zasílání životopisu e-mailem je obsah sdělení mimořádně důležitý, protože je to první věc, kterou od vás personalista bude číst. Na něm může záviset, zda bude váš životopis skutečně posouzen. Co tedy napsat do e-mailu při zasílání životopisu? Chcete totiž, aby vše bylo perfektní – od předmětu emailu, přes pozdrav, stať e-mailu po elektronický podpis a samozřejmě váš připojený životopis.
Zní to složitě? Nemějte strach! Napsat dokonalý e-mail při žádosti o zaměstnání není tak těžké. Pomocí návodu, rad, tipů, a vzorových e-mailů vás v tomto článku provedeme tím, jak prostřednictvím elektronické pošty poslat životopis.
V následujícím článku mimo jiné naleznete:- Co napsat do e-mailu, když posíláte životopis
- Jak poslat email se životopisem včetně technických tipů
- Vzorové e-maily, kterými se můžete inspirovat při zasílání životopisu
- Rady a tipy, jak napsat email s životopisem, který vynikne
Pro lepší představu níže naleznete tři kompletní příklady vzorového emailu, kterými se můžete inspirovat, ať už odpovídáte na pracovní nabídku, píšete spontánní žádost, nebo si hledáte pracovní stáž.
Vzorový email s přiloženým životopisem jako odpověď na pracovní nabídku
Komu: ulrichova.alena@zebra.cz
Předmět: Junior IT analytik – Jan Mráček
Vážená paní Ulrichová,
velmi mě zaujala pracovní nabídka pozice juniorského IT analytika, která je uvedena na webu prace.cz.
V příloze zasílám životopis spolu s motivačním dopisem. Neváhejte mě kontaktovat, pokud potřebujete další informace.
Děkuji za váš čas.
S pozdravem,
Ing. Jan Mráček
jan.mracek@gmail.com
+420 721 334 598
linkedIn.com/in/janmracek
Přílohy:
JanMracek_CV.pdf
JanMracek_MotivacniDopis.pdf
Vzorový email s přiloženým životopisem jako spontánní kandidatura
Komu:
zadosti@zebra.cz
Předmět: Junior IT analytik hledá práci ve společnosti Zebra s.r.o.
Vážený pane, vážená paní,
ucházím se o pozici Junior IT analytika ve vaší společnosti Zebra s.r.o., které mohu nabídnout své zkušenosti s testováním a vývojem. Nicméně jsem zjistil, že má kariérní cesta vede jinam – a to k analýze, které bych se chtěl nadále věnovat.
V příloze zasílám životopis spolu s motivačním dopisem. V případě zájmu mě neváhejte kontaktovat.
Děkuji za váš čas.
S pozdravem,
Ing. Jan Mráček
jan.mracek@gmail.com
+420 721 334 598
LinkedIn.com/in/janmracek
Přílohy:
JanMracek_CV.pdf
JanMracek_MotivacniDopis.pdf
Vzorový email s přiloženým životopisem při hledání pracovní stáže
Komu:
pert.kubat@kubatadvokati.cz
Předmět: Student práva hledá stáž v advokátní kanceláři Kubát & Advokáti s.r.o.
Vážený pane doktore,
jsem studentem třetího ročníku Právnické fakulty na Karlově Univerzitě. V současné době si hledám dlouhodobou pracovní stáž v oblasti mediálního práva. Vaše kancelář je v tomto směru na špici a já bych se rád učit od těch nejlepších.
V příloze zasílám životopis spolu s motivačním dopisem. V případě zájmu mě neváhejte kontaktovat.
Děkuji za váš čas.
S pozdravem,
Filip Bílek
filip.bilek@gmail.com+420 721 525 211
LinkedIn.com/in/bilekfilip
Přílohy:
FilipBilek_CV.pdf
FilipBilek_MotivacniDopis.pdf
Jak napsat email s přiloženým životopisem?
Posíláte životopis emailem, ale nevíte, jak to nejlépe udělat? Lámete si například hlavu s tím, zda byste měli poslat motivační dopis jako přílohu, nebo jej zahrnout do těla e-mailu?
Pravidlo číslo jedna zní – řiďte se pokyny ! V pracovní nabídce by měly být uvedeny podrobné informace o tom, jakým způsobem se máte o práci ucházet.
Můžete být vyzváni, abyste svůj životopis nahráli online skrz pracovní portál nebo platformu, či jej poslali e-mailem. Jestliže v požadavcích naleznete pokyn k zaslání životopisu emailem, může vám být doporučeno, jaký formát životopisu máte použít, co uvést do předmětu e-mailu, nebo do jakého data jej musíte zaslat.
Firma může například požadovat, abyste dokument(y) nahráli nebo poslali e-mailem ve formátu PDF jako přílohu.
Obsah emailu s žádostí o práci
Zvažujete, co napsat do emailu, když posíláte životopis? Každá část emailu hraje svou roli a předává důležité informace. Sestavili jsme pro vás následující seznam, který vám pomůže správně sestavit email při zasílání žádosti o práci.
- Předmět emailu
- Oslovení personalisty/potenciálního zaměstnavatele nebo jiné pověřené osoby
- Důvody pro podání žádosti
- Informace o připojeném životopisu a motivačním dopisu
- Výzva ke kontaktování nebo pozvánka k osobnímu setkání
- Poděkování a rozloučení
- Profesní podpis s kontaktními údaji
- Přílohy (životopis a motivační dopis)
O jednotlivých obsahových částech emailu ještě bude řeč. Podrobně si je rozebereme v následujících odstavcích. Nejprve však ještě několik slov k formální úpravě emailu.
Forma emailu s žádostí o práci
Hlavní výhodou používání e-mailu k zasílání životopisu je rychlost a efektivita. Šetří váš čas a práci odvede za kratší dobu než jiné metody. Kromě obsahu si však dejte záležet i na formální stránce emailu.
- Jazyk : Použijte spisovnou češtinu a volte neutrální jazykové prostředky. Ve svém písemném projevu buďte maximálně formální a profesionální.
- Přehlednost : Email rozdělte do odstavců, aby byl snadno čitelný a vizuálně atraktivní.
- Stručnost : Jděte rovnou k věci! K vypisování detailů slouží motivační dopis, samotný email by měl být krátký, stručný a výstižný.
- Profesionalita : I osobní emailová adresa o vás prozradí víc, než si myslíte. K odeslání emailu s životopisem použijte profesionálně vypadající adresu typu jméno.příjmení@gmail.com a vyhněte se adresám z pubertálních let, jako je lenicka007@centrum.cz
- Preciznost : Než email odešlete, zkontrolujte si, že jsou k němu opravdu připojeny přílohy, správně jste uvedli adresu, na kterou email odesíláte a v textu jste se nedopustili žádných chyb nebo překlepů.
Rady a tipy, co napsat do emailu, když posíláte životopis
Pojďme si nyní jednotlivé části emailu rozebrat dopodrobna spolu s konkrétními příklady.
Předmět emailu
Předmět je prvních věcí, na kterou se personalisté podívají, a podle které se rozhodnou, zda vaši zprávu otevřou, nebo ne.
Co tedy napsat do předmětu emailu při zasílání životopisu? Předmět by měl jasně definovat obsah e-mailu a také jeho účel. Při zasílání životopisu elektronickou poštou doporučujeme následující formát:
- [Pracovní pozice – Vaše jméno].
Příklady předmětu emailu
Pro lepší představu si uveďme několik příkladů:
Palubní stevardka – Lenka Novotná
Hotelový kuchař – Ondřej Martínek
Oslovení
Oslovit lze nejrůznějšími způsoby, vy si však zvolte co nejformálnější možnou variantu. Také byste měli vědět, komu a do jakého oddělení e-mail posíláte. Pro lepší výsledek je nejlepší napsat jméno náboráře do pozdravu při odesílání životopisu.
Jakmile znáte jméno osoby, formát oslovení při odesílání e-mailu je následující:
- [Vážený / Vážená + jméno pověřené osoby],
Pokud nemůžete zjistit, komu posíláte životopis poštou, držte se formátu:
- [Vážený pane/Vážená paní],
Důvody pro podání žádosti
V prvním odstavci uvedete, kdo jste, a hlavně co hledáte. Úvodní věta (věty) vašeho e-mailu by měla být stručným představením vaší žádosti. Uveďte informaci, že máte zájem o otevřenou pozici, nebo že podáváte spontánní kandidaturu. Také se sluší uvést informaci, kde nebo jak jste na pracovní nabídku narazili. Nakonec přidejte informaci o přiložených dokumentech (životopis a motivační dopis).
Níže naleznete několik příkladů prvního odstavce.
Příklady
Tímto emailem předkládám svou žádost o aktuální volné pracovní místo finančního analytika ve vaší společnosti. V příloze naleznete můj životopis společně s motivačním dopisem.
Velmi mě zaujala pracovní nabídka pozice marketingového specialisty ve vaší společnosti, na kterou jsem narazil na portálu Indeed. Níže přikládám svůj životopis a motivační dopis.
Výzva ke kontaktování nebo pozvánka k osobnímu setkání
Před závěrečným rozloučením a podpisem nezapomeňte uvést, že máte zájem o osobní setkání, na kterém byste chtěli dále hovořit o pozici a své kvalifikaci. V této části můžete také uvést, že uvítáte jakékoliv dotazy a těšíte se na ně.
Příklady
V případě zájmu mě neváhejte kontaktovat pro bližší informace nebo k domluvě pohovoru.
Uvítal bych možnost probrat s vámi svou kandidaturu osobně během pohovoru.
Poděkování a rozloučení
Na závěr můžete poděkovat za čas, který si ve společnosti vyčlenili na prozkoumání vaší žádosti o práci a rozloučit se.
Příklad
S pozdravem
Podpis s kontaktními údaji
E-mail zakončete vložením elektronického podpisu se jménem, názvem profese a kontaktními údaji, jako je telefonní číslo a e-mail, popřípadě odkaz na profesní profil na síti LinkedIn. Dodáte tak e-mailu profesionální look.
Příklady
Mgr. Ivona Lehká
Podniková účetní
+420 606 549 998
ivona.lehka@gmail.comLinkedIn.com/in/ivonalehka
Ivona Lehká
Narozena: 11.8. 1986
Pod Vilami 17, Praha 4, 140 00, ČR
+420 606 549 998
ivona.lehka@gmail.comV rámci elektronického podpisu neuvádějte osobní informace, jako je rodinný stav, datum narození, věk nebo fyzická adresa. Naopak pokud máte profil na síti LinkedIn nebo své vlastní profesní stránky, uveďte na ně odkaz.
Přílohy
Než svůj životopis a motivační dopis připojíte k e-mailu a odešlete jej personálnímu oddělení, ujistěte se, že máte dokumenty ve správném formátu. Některé společnosti uvádějí, jaký formát souboru chtějí, ale pokud jste takový požadavek nenašli, je nejbezpečnější variantou zaslat životopis i motivační dopis ve formátu PDF. Vyhnete se tím nechtěným technickým komplikacím, jako je rozhození pracně naformátovaného životopisu atd.
Pojmenování příloh
Rovněž se vyvarujte obecnému nebo náhodnému pojmenování příloh. Názvy jako fhgb.pdf nebo CVNove.pdf mohou personalistovi ztížit pozdější nalezení těchto dokumentů. Pojmenujte tedy přílohy tak, aby je personalista vždy snadno našel.
Příklady
Jana_Novakova_Motivacni_Dopis.pdf
Kdy je nejlepší doba k odeslání emailu s životopisem?
Ano, i na době odeslání emailu s žádostí o práci záleží! Proč? Pošlete-li životopis ve vhodný čas, máte větší šanci, že se jím bude personalista zabývat. A jaká je nejlepší doba odeslání?
V ideálním případě email s životopisem odešlete tak, aby se personalistovi zobrazil jako jeden z prvních v daný pracovní den. To znamená odeslat jej velmi brzy – pokud možno před osmou hodinou ranní. Nejlepším pracovním dnem je pak pondělí! Vyčleňte si víkend pro sepsání nebo aktualizaci všech potřebných dokumentů a odešlete je jako první věc v pondělí ráno!
Na nabídku také odpovídejte co nejdříve po jejím uveřejnění – ideálně do 4 dnů poté, co je vyvěšena. Jestliže tedy na atraktivní pracovní pozici narazíte ve středu, nečekejte až na pondělní ráno a životopis zašlete ihned!
Co zkontrolovat, než email s životopisem odešlete?
Jaká je poslední věc, kterou byste měli zkontrolovat před odesláním e-mailu s životopisem?
Ujistěte se, že:
- jste se nedopustili překlepu v emailové adrese adresáta (adresu doporučujeme zkopírovat a nikoliv vypisovat ručně)
- jste správně napsali jméno odpovědné osoby a uvedli správný název společnosti i pracovní pozice, o kterou se ucházíte
- váš email není příliš dlouhý a neobsahuje žádné pravopisné chyby (doporučujeme jej „projet“ online jazykovým korektorem)
- jste připojili elektronický podpis s aktuálními kontaktními informacemi
- jste přiložili to, co jste uvedli, že přikládáte (tedy životopis a motivační dopis) – a to ve správné verzi a řádně pojmenované
Zkontrolovali jste všechny výše uvedené body? Pak můžete s klidem email odeslat. Zkontrolujte si odeslanou poštu, zda opravdu došlo k odeslání a odeslaný e-mail spolu s motivačním dopisem a životopisem si pro referenci (a jistotu) uložte.
Shrnutí nejlepších tipů pro zasílání životopisu zaměstnavateli e-mailem:
- Postupujte podle pokynů uvedených v pracovní nabídce. Pamatujte, že musíte hrát podle daných pravidel. Pokud jsou v požadavcích jasné instrukce (typ dokumentu, předem daný předmět emailu, povinný motivační dopis apod.), řiďte se jimi.
- Buďte maximálně formální a profesionální. Vyvarujte se emotikonům, smajlíkům, barevným fontům apod.
- Pokud je to možné, zjistěte si jméno a e-mailovou adresu vedoucího personalisty. Pošlete svůj životopis e-mailem přímo jemu.
- Použijte výrazný předmět. Uveďte název pozice, identifikační číslo pracovní nabídky (pokud je zmíněno) a své jméno.
- E-mail se životopisem musí být krátký. Není to motivační dopis se vším všudy. Zaměřte se pouze na věcné informace.
- Na závěr uveďte výzvu k akci. Řekněte, že se těšíte na osobní schůzku, na které proberete, jak můžete přispět k úspěchu vašeho potenciálního zaměstnavatele.
- Vše si po sobě pečlivě pročtěte, identifikujte pravopisné i stylistické chyby a opravte je. Nejste-li si jisti pravopisem a stylem, dejte email k přečtení další osobě, která vám poskytne zpětnou vazbu.
- Přiložte životopis a motivační dopis ve správném formátu. Obvykle nejlépe fungují soubory PDF, ale požadovaný formát si překontrolujte v nabídce práce: někteří zaměstnavatelé přijímají pouze soubory typu DOC.
- Jako test si zkuste email nejprve „nanečisto“ poslat sami sobě, uvidíte tak, jestli se zobrazuje správně a obsahuje všechny přílohy. Až poté jej odešlete „naostro“.
Gratulujeme, nyní máte dokonalý email s žádostí o práci. K úspěchu vám však nestačí. K dokonalosti musíte dovést i svůj životopis a motivační dopis. Inspirujte se příklady životopisů , které naleznete na našich stránkách a poté všechny informace vyplňte do profesionální šablony , kterou si následně můžete pohodlně stáhnout ve formátu pdf.
Často kladené otázky (FAQ)
Opravdu musím k životopisu přikládat i motivační dopis?
Chcete práci dostat? Pak udělejte maximum, aby si vybrali právě vás! Jeden ze způsobů, jak dokázat nadšení a motivaci, je právě sepsání průvodního (motivačního) dopisu. Doporučujeme vám jej sepsat i v případě, že není v pracovní nabídce vysloveně uveden. Vyčleníte se tak z davu ostatních kandidátů, a navíc získáte další prostor, ve kterém můžete představit své profesní úspěchy.
E-mail s životopisem už je odeslaný, co dělat v době, kdy čekáte na odpověď?
Hlavně se nestresujte, odpověď může přijít ještě tentýž den, ale také klidně až za týden nebo čtrnáct dní. Ve vzniklém mezičase si můžete naplánovat strategii následných kroků. A také se začít připravovat na pracovní pohovor.
Už je to měsíc, co jste poslali e-mail se svým životopisem, ale zatím žádná odpověď.
Posuňte se dál! Měsíc je dlouhá doba, pokud se vám během této doby nikdo neozval, už nečekejte. V tomto případě žádná odpověď znamená negativní odpověď. Ačkoliv se sluší odpovědět i neúspěšným kandidátům a poděkovat za jejich čas a snahu, některé velké společnosti dostávají stovky životopisů a není v jejich silách odepsat každému nazpět. Ve většině případů však dostanete alespoň automatickou odpověď s informací, že vám děkují za zájem, váš životopis prozkoumají a v případě zájmu se ozvou zpět.