Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
„Mohl byste nám říci něco o sobě a stručně popsat svou profesní minulost?“ „Jaká jsou vaše platová očekávání?“ „Proč chcete pracovat právě u nás?“ To jsou jen některé z možný otázek, které mohou padnout při ústním pohovoru…
Jestli jste se zapotili již při psaní životopisu, pak věřte, že ústní pohovory mohou být opravdu stresující, zejména pokud se jedná o váš první pohovor. Trocha praxe a přípravy se tedy vždy vyplatí. Doporučujeme věnovat nějaký čas tomu, abyste se seznámili s tím, na co se vás mohou personalisté ptát, co ve vašich odpovědích skutečně hledají a co je třeba udělat, abyste ukázali, že jste pro danou práci ten pravý. Přinášíme vám nejběžnější otázky při pohovoru spolu s radami, jak na ně odpovědět.
Jak se připravit na pracovní pohovor? Otázky, na které se na pohovoru nejčastěji zeptají
Personalista ji nejprve klade velmi jednoduchou otázku: Mají vás pozvat na pohovor, nebo ne? Je váš životopis hoden dalšího kola, nebo vám chybí potřebné zkušenosti a dovednosti, abyste mohli konkurovat ostatním uchazečům?
Častěji však při čtení vašeho životopisu vyvstane spousta komplikovanějších otázek o vaší kandidatuře, které mohou rozhodnout. Právě z toho důvodu jsme si pro vás připravili několik nejčastějších otázek, které mohou vyvstat při posuzování vašeho životopisu personalistou. Pokud vstupujete na trh poprvé, nebo se jen chystáte na kariérní změnu, využijte tohoto průvodce k přípravě na další pohovor.
Seznam nejčastějších otázek + rady a tipy, jak na ně odpovědět
Níže je uveden seznam běžných otázek při pracovním pohovoru spolu s technikami odpovědí, které vám pomohou oslnit své potenciální zákazníky a snad i získat požadovanou pozici.
Jak jste se o této pozici dozvěděl a co víte o naší společnosti?
Zaměstnavatelé chtějí vědět, zda aktivně vyhledáváte jejich společnost, zda jste se o pozici dozvěděli od náboráře nebo zda vás na ni doporučil současný zaměstnanec. Zkrátka chtějí vědět, jak jste se k nim dostali.
Pokud vás na pozici někdo doporučil, nezapomeňte uvést jeho jméno. Nepředpokládejte, že osoba, která vede pohovor, již o doporučení ví. Pravděpodobně budete chtít navázat také tím, jak znáte osobu, která vás doporučila. Například pokud jste se Štěpánem (který vás doporučil) dříve pracovali společně nebo pokud jste se s ním seznámili u kávy na networkingové akci, zmiňte se o tom, abyste si dodali trochu více důvěryhodnosti. Pokud Štěpán v dané společnosti pracuje a navrhl vám, abyste se o práci ucházeli, vysvětlete, proč si myslí, že byste se na ni skvěle hodili.
Pokud jste si pozici vyhledali sami, jasně uveďte, co vás na ní zaujalo - další body navíc získáte, pokud dokážete sladit své hodnoty se společností a jejím posláním. Chcete přesvědčit manažera náboru, že jste si vybrali právě jeho společnost, na úkor všech ostatních společností, z několika konkrétních důvodů.
A nakonec, pokud jste byli přijati, vysvětlete, proč jste se chytili návnady. Zdála se vám tato pozice vhodná? Odpovídá směru, kterým se chcete ubírat ve své kariéře? I když jste organizaci před náborem neznali, buďte nadšení z toho, co jste se dozvěděli, a upřímní v tom, proč máte zájem v procesu pokračovat.
Příklad:
Proč bychom vás měli na této pozici zaměstnat?
Tato otázka při pohovoru se zdá být smělá (nemluvě o tom, že vás děsí!), ale pokud vám ji položí, máte štěstí: neexistuje lepší způsob, jak personalistovi prodat sebe a své dovednosti. Vaším úkolem je připravit odpověď, která bude zahrnovat tři věci:
- že nejen umíte pracovat, ale také dosahovat skvělých výsledků,
- že skutečně zapadnete do týmu a kultury,
- a že budete lepším zaměstnavatelem než ostatní kandidáti.
Příklad:
Jaké jsou vaše slabé stránky?
Tazatel se touto otázkou snaží (kromě toho, že chce zjistit, zda se u vás objevují nějaké závažné nedostatky) zjistit, zda jste si vědomi sami sebe a zda jste upřímní. Takže "Nedokážu dodržet termín, ani kdybych se měl zabít" nepřipadá v úvahu - ale ani "Nic! Jsem dokonalý!" Najděte rovnováhu tím, že si vzpomenete na něco, s čím máte problémy, ale co se snažíte zlepšit. Například jste možná nikdy nebyli silní ve veřejném vystupování, ale nedávno jste se přihlásili k vedení schůzí, abyste se lépe cítili při oslovování většího počtu lidí.
Příklad:
Jaké jsou vaše silné stránky?
Zde je příležitost promluvit o něčem, co vás dělá skvělými - a co se skvěle hodí na danou pozici. Když odpovídáte na tuto otázku, myslete na kvalitu, ne na kvantitu. Jinými slovy, nechrlete seznam přídavných jmen. Místo toho vyberte jednu nebo několik (v závislosti na otázce) konkrétních vlastností, které jsou pro tuto pozici relevantní, a doložte je příklady. Příběhy jsou vždy zapamatovatelnější než zobecnění. A pokud existuje něco, co jste chtěli zmínit, protože to z vás dělá skvělého kandidáta, ale ještě jste neměli příležitost, je to ideální příležitost.
Příklad:
Kde se vidíte za pět let?
Pokud vám bude tato otázka položena, buďte upřímní a upřesněte své budoucí cíle, nicméně zvažte následující:
Náborový manažer chce vědět:
- zda jste si stanovili realistická očekávání ohledně své kariéry
- zda máte ambice (tj. tento pohovor není první okamžik, kdy o této otázce uvažujete),
- zda je pozice v souladu s vašimi cíli a růstem.
Nejlépe uděláte, když se realisticky zamyslíte nad tím, kam by vás tato pozice mohla posunout, a odpovíte v tomto duchu. A pokud pozice není nutně jednosměrnou jízdenkou k vašim aspiracím? Je v pořádku říci, že si nejste zcela jisti, co vás v budoucnu čeká, ale že vidíte, že tato zkušenost hraje důležitou roli při rozhodování.
Příklad:
Jaká jsou vaše platová očekávání?
Ještě než přijdete na první pohovor, měli byste vědět, jaký je plat na pozici, o kterou se ucházíte. Podívejte se na webové stránky, jako jsou platy.cz nebo prumerneplaty.cz, kde najdete informace o průměrných platech i platových rozmezí nejrůznějších profesí napříč obory. Můžete se také zeptat lidí z oboru tím, že oslovíte svou komunitu na síti LinkedIn.
Zaměstnavatelé se na tuto otázku budou ptát vždy, protože každá pozice má stanovený rozpočet a chtějí se ujistit, že vaše očekávání odpovídají tomuto rozpočtu, než postoupí dál.
Nezapomeňte, že je často lepší během pohovoru diskutovat spíše o platovém rozpětí než o konkrétním čísle a nechat si prostor pro vyjednávání. Je také lepší být opatrný a uvést o něco vyšší číslo, protože je snazší vyjednávat o snížení než o zvýšení. Jako obecné pravidlo doporučujeme, abyste otázky na plat nepokládali, dokud to neudělá váš tazatel, nebo abyste je pokládali příliš brzy v průběhu pohovoru.
Příklad:
Z vašeho životopisu vyplývá, že jste si udělali přestávku. Mohl byste nám říct, proč tomu tak bylo?
Dejte svému tazateli najevo, že vaše přestávka nebyla o lenosti, ale že byla přidanou hodnotou pro sebevědomého profesionála, kterým jste se stali. Zaměstnavatelé pravděpodobně chtějí slyšet příběhy o tom, co jste dělali a jak vám vaše zkušenosti prospěly a připravily vás na tuto pozici.
Poskytněte krátké vysvětlení, proč jste se rozhodli pro přestávku, a poté se zaměřte na to, co z ní vzešlo a co pozitivně ovlivnilo vaši budoucnost.
Příklad:
Chcete-li udělat vítězný dojem, musíte na každou otázku odpovědět s nadhledem a zaujetím. Nejdříve však opravdu pomůže nácvik. Důkladná příprava vám umožní působit sebejistě a ovládat se, což vám pomůže zaujmout pozici ideálního kandidáta, když je konkurence silná.