Životopis Europass: Jak si můžete sestavit CV a získat práci v Evropské unii

Hledání nové práce je často obtížné a také časově náročné. O to víc, pokud se o práci ucházíte v zahraničí. Jestliže chcete pracovat v Evropě, pak vám celý proces usnadní tzv. Europass.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

V následujícím článku vám ukážeme, jak napsat životopis Europass, který zapůsobí na personalisty.

Konkrétně se zaměříme na následující:

 • Jak vytvořit životopis Europass online krok za krokem
 • Jak popsat své zkušenosti v životopise, abyste získali jakoukoli práci
 • Tipy a příklady, jak do životopisu Europass uvést dovednosti a úspěchy

📌Tip: Není pro vás Europass to pravé? Máme pro vás moderní šablony, které vám usnadní tvorbu CV a zároveň se odliší od konkurence. Použít můžete například vzor Riga či Crisp. Stačí vyplnit, stáhnout a sdílet s potenciálním zaměstnavatelem.

Co je to Europass?


Životopis Europass


Jedná se o online službu, která komukoliv umožňuje sestavení nejen životopisu, ale také motivačního dopisu a dalšího portfolia dokumentů potřebných k přijímacímu řízení kdekoliv v Evropské unii. Cílem Europassu je zvýšení transparentnosti kvalifikace a mobility občanů v rámci Evropské unie. Europass se používá nejen k hledání práce, ale také brigády, nebo dalšího studia. Umožňuje přehledným způsobem uvést veškerá studia a kvalifikaci, pracovní zkušenosti, dovednosti a další kompetence.

Tento životopis je společný pro všechny členské státy EU. Zde je jeho výhoda i nevýhoda. Vzhledem k tomu, že je tak běžný, zaměstnavatelé jej velmi dobře znají. To ale také bohužel znamená, že rozhodně není dobrým způsobem, jak vyniknout z davu. Namísto Europassu můžete použít některou z originálních šablon CV.

💡Poznámka: Více informací o Europassu naleznete zde.

Pro koho je životopis Europass určen?


Životopis Europass je určen všem, kteří se chtějí ucházet o zaměstnání (nebo o vstup do studijního programu) v Evropské unii nebo v Evropě obecně. Patří sem jak evropští občané, kteří se ucházejí o zaměstnání ve své zemi nebo v jiných evropských zemích, tak lidé ze zemí mimo EU, kteří se ucházejí o zaměstnání v rámci EU.

Je to také obzvláště atraktivní životopis pro všechny, kteří si nejsou jisti, co do svého životopisu zahrnout a jak vše na stránce rozvrhnout. Problémem je, že šablona Europassu neposkytuje úplné pokyny pro všechny části životopisu a některé z pokynů, které poskytuje, se míjejí účinkem.

⚠️Varování: Životopis Europass je mnohem lepší než špatně napsaný a naformátovaný životopis. Při žádosti o zaměstnání vás však nezajímá, jak si vedete ve srovnání s nejhoršími nebo dokonce průměrnými uchazeči, soutěžíte s těmi nejlepšími.

Jak vytvořit životopis Europass?


Vytvoření životopisu Europass je poměrně jednoduchý proces. Stačí postupovat podle následujících kroků:

 1. Přejděte na online tvůrce životopisu Europass.
 2. Zaregistrujte se na webu a vytvořte si profil, pokud chcete mít možnost ukládat své informace pro pozdější použití a také mít přístup ke všem dostupným nástrojům.
 3. Vyplňte jednotlivé části a po dokončení klikněte na tlačítko "uložit".

Níže naleznete několik dalších tipů, které by se vám mohly hodit:

 • Pokud je něco nejasné, zkuste kliknout na modré informační ikony "i".
 • Kliknutím na modré ikony "+" přidáte do oddílu další položky.
 • Do svého životopisu Europass přidejte minimálně sekci O mně, Pracovní zkušenosti, Vzdělání a alespoň jednu sekci Dovednosti.
 • Snažte se po nich přidat další dvě nebo tři sekce.
 • Pokud nemůžete něco najít, je vám k dispozici ikona "vyhledat"

Jakmile budete hotovi, vyberte si jednu ze čtyř šablon. V levé části obrazovky můžete vypnout logo Europass CV (doporučujeme to udělat). Můžete si také vybrat barvu akcentu a nastavit velikost textu. Zvolte největší velikost textu, která ale neroztáhne váš životopis na druhou stránku.

Pokud se vám celý životopis nevejde na jednu stránku s vybranou možností malého textu, vynechte část životopisu. V Evropě se upřednostňuje jednostránkový životopis.

💡Poznámka: Formát životopisu Europass je jedním z nejznámějších formátů životopisů v Evropské unii. Životopis Europass můžete vytvořit online pomocí nástroje pro tvorbu životopisů, který v současné době podporuje 29 jazyků, tedy včetně českého jazyka. Formát životopisu Europass je pokusem Evropské komise o vytvoření jednotného rámce pro uchazeče o zaměstnání.

Výhody a nevýhody životopisu Europass


Životopis Europass


S několika výhodami i nevýhodami životopisu Europass jsme se již setkali, ale pojďme si vše vyložit a zvážit. Pozitivní je, že nástroj pro tvorbu životopisů Europass je zcela zdarma. Pokud nemáte absolutně žádnou představu o tom, co děláte, pomůže vám poměrně rychle dát dohromady slušný životopis.

Tady už vidíte, jak se pro mění v proti. Je pravda, že šablona životopisu Europass je docela slušná. Na internetu najdete spoustu jízlivé kritiky na adresu životopisů Europass, ale buďme upřímní, nejsou tak špatné. Šablony jsou lepší než to, co si většina lidí dokáže poskládat sama.

V čem je tedy hlavní problém životopisu Europass? Není to v tom, že zaměstnavatelé jich vidí tolik, že jim začnou být všechny trochu nepřehledné. Nejde o to, že by šablony plýtvaly místem a vypadaly zastarale. Hlavním problémem je, že nejsou tak efektivní jako některé jiné možnosti.

"Slušný" životopis vám pohovor nezajistí. Nesoutěžíte s nejhoršími životopisy, ale s těmi nejlepšími. Dobrá zpráva? Dokážete to, nic vám nestojí v cestě. Stačí mít správné know-how, a to se dá naučit.

📌Tip: Chcete namísto strukturovaného životopisu napsat klasické CV? Všechny podrobné informace najdete v článku na našich stránkách.

Kdy je výhodnější použít jinou šablonu než životopis Europass?


Existují dva způsoby, jak by mohl být životopis Europass lepší: obsah a šablona. Obsah je zcela ve vašich rukou. Rady uvedené v celém tvůrci životopisu Europass vás nevedou k co nejefektivnějšímu životopisu.

 • Vyberte si šablonu, která vyniká: Jak jsme již viděli, šablony životopisů Europass jsou v pořádku, ale zdaleka nejsou nejlepší. Chtějte šablonu, která vám umožní vměstnat na jednu stránku mnoho informací, je vizuálně příjemná a vyniká v davu.
 • Používejte správné formátování: Zajistěte správné formátování tím, že použijete jednopalcové okraje, čitelné písmo životopisu nastavené na 11-12 bodů a jasné nadpisy pro každou část. Při výčtu informací se držte obráceného chronologického formátu: to znamená, že nejnovější informace jsou na prvním místě a za nimi následují starší záznamy.

📌Tip: Životopis uložte ve formátu PDF a kopii ve formátu .docx mějte po ruce, nikdy nevíte, čemu dá náborový pracovník přednost.

Profesní shrnutí nebo kariérní cíl do sekce "O mně"


Životopis Europass


Napište silný profil životopisu (O mně): Profil životopisu je krátký odstavec v horní části stránky. Zaměřte se na 2-4 věty a soustřeďte se na to, abyste náboráře zaujali svými profesními nebo akademickými úspěchy.

Stačí použít následující vzorec:

Přídavné jméno (např. cílevědomý, orientovaný na detail, kreativní) + Vaše pracovní pozice a roky praxe + Působivý profesní úspěch nebo dva, vyčíslené čísly a umocněné klíčovými slovy + Nabídka, že podobného úspěchu dosáhnete i u nového zaměstnavatele.

Příklad

Vložte také několik klíčových dovedností a výsledkem bude něco takového:

Jsem odhodlaný učitel přírodních věd s více než pětiletou praxí ve výuce chemie, fyziky a aplikovaných věd. Na Gymnáziu Porg jsem vedl databázi více než 200 výukových a studijních zdrojů a vymyslel laboratorní program, který zlepšil porozumění základních pojmů u studentů o 17 %. Hledá příležitost uplatnit osvědčené dovednosti v oblasti řízení a organizace výuky a pomoci studentům St Laurent College dosáhnout jejich potenciálu.

Popište své pracovní zkušenosti a vzdělání


Jste-li zkušený profesionál, uveďte v životopise část s pracovními zkušenostmi přímo pod profilem. Pokud píšete životopis pro čerstvé zaměstnance, začněte vzděláním a případné pracovní zkušenosti uveďte až pod školní docházkou. Jednoduché, že?

Stejně jako v profilu se zaměřte na to, abyste své úspěchy nastínili působivě. Držte se pouze relevantních informací a u každé položky uveďte data (zaměstnání nebo docházky) a místo.

Zahrňte sekci dovedností


Po informacích o zaměstnání a vzdělání přidejte do životopisu samostatnou sekci věnovanou vašim klíčovým dovednostem. Pokud jste zvolili jednu z našich šablon nebo jinou špičkovou variantu, můžete je umístit do úhledného postranního panelu.

Uveďte až 10 dovedností, které jsou nejdůležitější pro úspěch na pozici, o kterou se ucházíte. Zkontrolujte také, zda v inzerátu nejsou uvedena klíčová slova - pokuste se uvést dovednosti, které zaměstnavatel konkrétně hledá. Nejlepší je kombinace měkkých dovedností (např. komunikace, týmová práce) a tvrdých dovedností (např. technické znalosti potřebné pro vaši práci).

Vyberte si několik dalších oddílů


Ukažte svou osobnost a zápal pro věc tím, že zahrnete několik následujících:

 • Licence a certifikace
 • Znalost cizích jazyků
 • Členství v profesních sdruženích
 • Projekty
 • Dobrovolnická činnost
 • Koníčky a zájmy (ale pouze pokud nějakým způsobem ukazují vaše pracovní dovednosti)

⚠️Varování: Dbejte na to, abyste uváděli pouze věci, které se vztahují k vaší funkci a nejsou příliš vzdálené minulosti. Certifikát Microsoft Office 95 zaměstnavatele zajímat nebude!

Sečteno, podtrženo


Zde se dozvíte, jak si vytvořit životopis Europass a proč ho možná nechcete:

 • Vytvořte si profil na webových stránkách Europassu.
 • Projděte průvodcem vytvořením a v případě potřeby klikněte na modrou ikonu informací.
 • Vyplňte své kontaktní údaje a přidejte sekce O mně, Pracovní zkušenosti, Vzdělání a školení a Dovednosti. Přidejte až tři další sekce, včetně sekce jazyků.

Nebo místo toho vyzkoušejte náš nástroj pro tvorbu životopisu, díky kterému získáte osobitější životopis s moderními šablonami.

📌Tip: A než odešlete životopis, nezapomeňte napsat motivační dopis, který stejně dobře ukáže vaše nejlepší dovednosti.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá