Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
Krok za krokem vás provedeme psaním životopisu a motivačního v angličtině, abyste měli co největší šanci získat práci svých snů!
When to apply for the position of your dream job in English?
It is easy. Write your resume and cover letter in English when the job advertisement is in English as well. If the company is Czech but requires to send the resume in English, do so. If the company is from English speaking countries or posted the information about the position in English, write in English.
Chyba číslo jedna: Doslovný překlad českého životopisu a motivačního dopisu
Je pravděpodobné, že jednoho dne budete muset napsat životopis v angličtině! Například pokud jste student a máte absolvovat pracovní stáž v zahraničí. Především důrazně nedoporučujeme překládat váš současný životopis z češtiny: sekce nejsou stejné, kultura jednotlivých zemí je odlišná, kódy se liší atd. V tomto smyslu se přizpůsobte očekáváním personalistů!
Chcete-li vytvořit anglický životopis, musíte si nastudovat rozdíly (forma, slovní zásoba, pravopis atd.) mezi anglickým a českým životopisem. Je třeba také rozlišovat mezi životopisy určenými k odeslání žádosti ve Velké Británii a životopisy určenými pro USA a další anglicky hovořící země.
Jak by měl vypadat životopis v angličtině?
Několik obecných tipů pro psaní životopisu v angličtině
- Postupujte v obráceném chronologickém pořadí, tj. od nejnovější skutečnosti k nejstarší. Náborový pracovník tak na první pohled pozná, co jste dělali naposledy.
- Pro výčet vašich profesních zkušeností používejte odrážky.
- Nejdůležitější informace by měly být umístěny na první straně vašeho anglického životopisu.
- Používejte jednoduchý, přímý styl, dávejte přednost krátkým větám a vyhněte se zkratkám a akronymům.
- Nahraďte podstatná jména dějovými slovesy a vyhněte se nadměrnému používání osobního zájmena "já".
- Pomocí příkladů zdůrazněte své dovednosti a zájmy.
- Nemíchejte britskou a americkou slovní zásobu a pravopis.
- Než svůj životopis někam pošlete, nechte si ho zkontrolovat rodilým mluvčím!
Co by měl obsahovat životopis v angličtině?
- Contact information
- Profile
- Work experience
- Education
- Skills
- Others: Languages, IT skills, Certificates, Hobbies atd.
Příklad životopisu v angličtině
Tvorba životopisu v angličtině krok za krokem
Část "Kontaktní údaje" v anglickém životopise
Jedná se o vaše kontaktní údaje (nikoliv o váš rodinný stav) a obvykle se nachází v levé horní části životopisu. Informace, které je třeba vyplnit, jsou:
- Vaše příjmení a jméno (jména).
- Vaše telefonní číslo, přičemž nezapomeňte před číslo doplnit předvolbu +33.
- Vaše poštovní adresa.
- E-mailovou adresu, kterou pravidelně kontrolujete.
A to je vše!
Část "Osobní profil"
Tato část obsahuje vaše cíle a kariérní plán. Jedná se o napsání krátkého motivačního odstavce o 4-5 řádcích, ve kterém zdůrazníte své hlavní přednosti ve vztahu k cílovému zaměstnání, svá přání a profesní cíle. Těchto několik řádků upoutá a udrží pozornost náborového pracovníka, takže musíte být relevantní a věcní. Pokud odpovídáte na inzerát, můžete využít příležitosti a uvést několik klíčových slov, kterých jste si v inzerátu všimli.
Část "Pracovní zkušenosti"
Stejně jako u českého životopisu byste zde měli popsat své pracovní stáže a zaměstnání. Nezacházejte do podrobností o všech zkušenostech, které jste měli, ale vyberte ty, které jsou pro cílové pracovní místo nejdůležitější. Je nezbytné uvést co nejvíce podrobností o vašich zkušenostech, a to pomocí odrážek a akčních sloves. Důležité je také uvést číselné údaje o vašich úspěších. Jednotlivé vaše zkušenosti by měly být uvedeny v obráceném chronologickém pořadí, a to následovně:
- Doba zaměstnání
- Zastávaná pozice
- Společnost (neváhejte uvést, čím se společnost zabývá a v jakém odvětví působí)
- Akční sloveso (na -ed) + vykonaná činnost + výsledky
Část anglického životopisu věnovaná vzdělání
Stejně jako v předchozí části byste měli své studium seřadit v obráceném chronologickém pořadí. U každého získaného diplomu uveďte:
- Rok získání
- Jeho název ve francouzštině a jeho ekvivalent nebo vysvětlení
- Vaše případné doložky
- Název a sídlo instituce
Můžete uvést své hlavní předměty, kurzy atd. nebo obor. Neváhejte uvést podrobnosti o kurzech, které jste absolvovali, protože francouzský systém se liší od mnoha jiných zemí.
Další informace v oddělených sekcích
V závislosti na vašem profilu a na pozici, o kterou se ucházíte, můžete buď spojit části "Jazyky", "IT dovednosti" a "Koníčky a zájmy" do jedné rubriky "Další informace", nebo je oddělit.
Jazykové znalosti: "Jazyky"
Neváhejte uvést, zda máte výsledky jazykových testů (CAE, TOEIC, TOEFL atd.). Stejně tak, pokud máte nějaké zkušenosti ze zahraničí nebo jste byli na jazykovém zájezdu, je to místo, kde to zmínit.
IT dovednosti / počítačové dovednosti
Zde vyplníte své IT dovednosti. Můžete zde uvést software, který umíte používat, a úroveň jeho ovládání.
Zájmy a činnosti
V anglosaských a amerických zemích jsou mimoprofesní aktivity velmi žádané a sledované. Zdůrazněte proto své vášně, zájmy a především, abyste vyčnívali z davu, uveďte další informace: jména umělců, sportovních týmů, kterým fandíte, atd.
Nyní už víte, jak napsat životopis v angličtině! Pro každé pracovní místo se váš životopis bude vyvíjet tak, aby odpovídal dané společnosti a požadovaným dovednostem. A co motivační dopis a e-mail s žádostí o zaměstnání v angličtině? Zde jsou naše rady!
Žádost o zaměstnání musí doplnit motivační dopis v angličtině!
V České republice, stejně jako v anglicky mluvících zemích, je motivační dopis (Cover Letter) skutečně důležitý a přidává žádosti skutečnou hodnotu, pokud je přizpůsoben dané pozici a společnosti. Přinášíme vám několik tipů a příklad motivačního dopisu v angličtině, který vám pomůže získat vysněnou práci ve Velké Británii, USA nebo třeba u zahraniční společnosti v ČR.
Motivační dopis v angličtině: obecná pravidla
Náboroví pracovníci dostávají na zveřejněné volné pracovní místo velké množství žádostí. Abyste se odlišili od ostatních uchazečů a měli šanci získat pracovní pohovor, musí váš motivační dopis v angličtině dodržovat několik pravidel.
- Motivační dopis v angličtině si přizpůsobte. Můžete například vyzdvihnout své zkušenosti a zároveň uvést souvislost s pracovním místem, o které se ucházíte. Motivační dopis by měl být pro náboráře skutečným přínosem.
- Můžete vyniknout z davu tím, že zdůrazníte své jazykové znalosti a prokážete znalost anglických slovních obratů.
Formální pravidla pro motivační dopis v angličtině
Motivační dopis by měl být psán na počítači a měl by mít rozsah jedné strany. Obvykle obsahuje 3 odstavce.
- Vlevo nahoře se uvádí jméno a adresa odesílatele.
- Jméno, pozice, společnost a adresa příjemce se uvádí buď vlevo nahoře, nebo vlevo dole
Jakou otevírací frázi mám použít v motivačním dopise v angličtině?
Lze použít několik variant:
- "I am writing to apply for the position of (…)" ;
- "I am thrilled to see your opening for (…)" ;
- "I came across your opening for (…)".
Jaký tvar oslovení by měl být použit v anglickém motivačním dopise?
Opět lze použít několik variant:
- Na začátku motivačního dopisu: "Dear Mr (...)" nebo "Dear Mrs (...)", pokud žadatel zná osobu, které píše. "Dear Sir or Madam" (Vážený pane nebo paní) je vhodnější, pokud je jméno náboráře neznámé;
- Na konci motivačního dopisu: "S pozdravem", "S úctou" nebo "S pozdravem", pokud je osoba, která vede pohovor, známá. Formulace jako "S pozdravem", "S pozdravem" nebo "S pozdravem" jsou vhodnější, pokud je dopis zasílán e-mailem.
Základní pravidla pro motivační dopis v angličtině
První dva odstavce motivačního dopisu v angličtině uvádějí důvody žádosti: výběr společnosti, zájem o práci, souvislost s předchozími zastávanými pozicemi.
Dopis by měl být věcný a neměl by se snažit demonstrovat vaše kvality, ale spíše vaši motivaci pro nástup do společnosti.