Koníčky a zájmy do životopisu: Jaké volnočasové aktivity se vyplatí zahrnout do životopisu?

Asi tušíte, že tudy cesta k vysněné práci nevede. Pokud se však zamyslíte nad daným místem, o které se ucházíte a vyberete volnočasové aktivity, které vypovídají o vašich relevantních kvalitách, pak se uvedení sekce "Zájmy a záliby" či "Koníčky" do životopisu určitě vyplatí! Jak to ale udělat a koníčky a zájmy do životopisu vhodně uvést?

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

"Jaké jsou vaše koníčky?"

"Ehm...Rád se koukám na seriály a chodím na pivo..."

Uvádění koníčků a zájmů v životopisu může hrát ve váš prospěch, ale musíte to udělat správně. Čtěte dále a najděte koníčky a zájmy, které můžete uvést v životopise a které zvýší vaše šance zapůsobit na personalistu.

V následujícím článku vám ukážeme:

 • Jaký je rozdíl mezi koníčky a zájmy
 • Za jakých podmínek byste měli do životopisu uvést své koníčky a zájmy
 • Jaké jsou nejlepší příklady zájmů a koníčků, které lze uvést do životopisu
 • Jak správně uvést své koníčky a zájmy v životopise

📌Tip: Pomůžeme vás s tvorbou celého životopisu, nejen s jeho sekcí věnované zájmům a zálibám! Použijte některou z našich předpřipravených šablon, jako je Riga či Crisp, a vytvořte silný životopis, kterým zaujmete.

Koníčky, zájmy a záliby: Vysvětlení pojmů


Koníčky a zájmy do životopisu


Koníčky, zájmy a záliby spolu úzce souvisejí, nicméně pojmy je nutné nezaměňovat. Koníčky jsou činnosti, kterým se věnujete, zatímco zájmy jsou pasivní myšlenky nebo témata. Jako koníček můžete například uvést "cestování za exotikou", pokud je to něco, co děláte pravidelně. Pokud má zaměstnavatel zájem dozvědět se o tomto koníčku více, může vás během pohovoru požádat, abyste jej upřesnili. V případě zálib se jedná o synonymum koníčku - tedy volnočasové aktivity, jako je právě cestování apod.

Pokud se zajímáte o cestování, ale cestovali jste jen omezeně, bude to považováno za zájem. Mohli byste to uvést v životopise, abyste potenciálnímu zaměstnavateli ukázali, že jste otevřeni práci, která vyžaduje například cestování do různých zemí.

Pojďme si to tedy shrnout:

Koníčky i zájmy jsou činnosti, které jednotlivci vykonávají ve svém volném čase, často neprofesionálně a bez nároku na odměnu. Mohou být vykonávány pro potěšení, zábavu nebo individuální rozvoj.

 • Koníčky neboli záliby se obvykle týkají činností, jako je sport, sběratelství, tvůrčí a umělecká činnost, hra na hudební nástroje atd. Často zahrnují aktivní účast, cvičení a nasazení.
 • Zájmy jsou aktivity, které vás fascinují a kvůli kterým se chcete dozvědět více ze zvědavosti nebo kvůli profesnímu rozvoji. Zahrnují objevování myšlenek, konceptů a znalostí a nevyžadují nutně aktivní zapojení.

V jakém případě se vyplatí koníčky a zájmy v životopisu uvést?


Při hledání kandidátů se personalisté probírají stovkami životopisů. Hledají ty, které odpovídají jejich očekáváním a vynikají nad ostatními kandidáty. Přidáním jedinečných koníčků a zájmů do životopisu budete pro potenciálního zaměstnavatele atraktivnější a zapamatovatelnější. Navíc to pomůže personalistovi, který vede pohovor, vytvořit si o vás ucelený obraz.

Na druhou stranu existují případy, kdy je přidání koníčků a zájmů do životopisu zbytečné nebo dokonce škodlivé. Například pokud máte rozsáhlé zkušenosti a váš životopis se již rozprostírá na dvou stranách, může být lepší koníčky a zájmy vynechat. Stejně tak, pokud vaše koníčky a zájmy nemají s danou pracovní pozicí nic společného, měli byste od nich upustit.

⚠️Varování: Vyhněte se koníčkům a zájmům, které by mohly vnášet předsudky nebo stereotypy. Může se jednat o politickou nebo aktivistickou příslušnost, náboženské přesvědčení, duchovní aktivity a podobně.

Než do životopisu přidáte své koníčky a zájmy, zvažte, co se těmito informacemi snažíte potenciálním zaměstnavatelům sdělit.

Koníčky, které uvedete, zaměstnavateli poskytnou představu o tom, jak trávíte svůj čas a jaké další dovednosti můžete mít.

Zájmy naopak mohou naznačovat témata, která v současné době zkoumáte nebo byste chtěli zkoumat a díky nimž byste mohli být pro danou společnost vhodným kandidátem.

Existuje několik situací, kdy uvedení koníčků a zájmů nepřidává životopisu příliš velkou hodnotu. Pokud se například ucházíte o práci, kde máte značné profesní zkušenosti a dovednosti, zaměstnavatel bude považovat tyto kvalifikace za užitečnější než vaše koníčky a zájmy.

Uvedení koníčků a zájmů v životopise byste měli zvážit, pokud:

 • máte omezené pracovní a vzdělávací zkušenosti
 • máte omezené dovednosti související s prací, o kterou se ucházíte
 • si zaměstnavatel u uchazečů cení jedinečnosti a osobnosti
 • zaměstnavatel požaduje od uchazečů další koníčky nebo zájmy
 • jsou v nabídce práce uvedeny odpovědnosti nebo povinnosti, které se shodují s vašimi koníčky a zájmy

📌Tip: Než začnete psát oddíl věnovaný koníčkům a zájmům, prozkoumejte společnost, která váš životopis obdrží. Možná zjistíte, že zaměstnavatel si cení koníčků a zájmů zaměstnanců i mimo práci. Případně můžete zjistit, že zaměstnavatel má pracovní kulturu, kde se na koníčky a zájmy klade menší důraz.

Nejlepší způsob, jak se rozhodnout, jaké koníčky a zájmy do životopisu zahrnout, je podívat se na inzerát, jaké dovednosti a zkušenosti jsou v něm zmíněny, a vybrat si ty, které na tyto požadavky cílí. Vyplatí se je také zahrnout, pokud prokazují žádoucí obecné dovednosti, jako je například týmová práce. Pokud jsou však zcela nepodstatné, neuvádějte je. Například hraní her by pravděpodobně nebylo dobrým nápadem, pokud byste psali životopis pro kuchaře.

Kam zařadit koníčky a zájmy do životopisu + příklady


Koníčky a zájmy do životopisu


Kam v životopise uvést zájmy a koníčky? To je ta nejjednodušší část, jedná se o nepovinnou část životopisu, takže se zařazuje jako poslední, po části věnované dovednostem. Jako nadpis oddílu použijte "Koníčky a zájmy" či "Zájmy a záliby" a můžete začít.

O tom, jak přesně tuto sekci napsat, si povíme za chvíli, ale nejprve se podíváme na několik příkladů životopisů koníčků a zájmů. Žádný z nich není příliš bizarní, pokud jsou vaše koníčky a zájmy příliš zvláštní, pak pravděpodobně náboráře odradí. Klíčové je, aby byly relevantní a vztahovaly se k danému tématu.

Pokud se tedy například ucházíte o pozici office managera, můžete zmínit například účast v týmových sportech, která vyzdvihne vaše schopnosti týmové práce, nebo zájem o technologie, který naznačuje, že jste zběhlí v kancelářském softwaru. Pokud se naopak ucházíte o pozici lékaře, můžete napsat o svém zájmu o zdraví a wellness nebo lékařskou literaturu.

Přeci jen - neděláte to jen pro zábavu. Moudrý výběr vám může pomoci ukázat, že máte dovednosti a úspěchy, které se přímo vztahují i k danému pracovnímu místu. Níže najdete další příklady koníčků a zájmů, které to dokonale demonstrují:

Seznam 10 nejlepších koníčků a osobních zájmů pro příklad životopisu

Hraní týmových sportů


Prokazuje schopnosti týmové práce, ale také vůdčí a strategické dovednosti. Efektivní spolupráce s ostatními je základem měkkých dovedností, které jsou považovány za klíčové pro úspěch v zaměstnání.

Navrhování, kreslení a malování


Prokazuje kreativitu a návrhářské dovednosti. Ideální pro zaměstnání v kreativních odvětvích, například v životopise grafického designu.

Čtení knih a článků


Dobrý způsob, jak ukázat, že jste inteligentní a rádi se učíte. Buďte však konkrétní v tom, co rádi čtete, jinak to může působit poněkud neurčitě.

Psaní blogu


Stále oblíbenější koníček, který samozřejmě prokazuje vaše schopnosti písemné komunikace. Může však také ukázat, že jste odborníkem na danou problematiku. Skvělá volba pro lidi, kteří píší životopis pro změnu povolání a chtějí svůj zájem o blogování proměnit v placenou práci.

Cvičení jógy


Není to tak zvláštní, jak si možná myslíte, ale personalisté se na jógu a meditaci dívají příznivě, protože ukazují, že jste klidní, soustředění a máte se pod kontrolou. Je to výborná volba pro uchazeče o práci pod vysokým tlakem.

Hraní her a řešení hlavolamů


Při opatrném použití to může být fantastický doplněk vašeho životopisu, zejména u pracovních pozic v oblasti technologií. Hraní her má prokazatelné kognitivní přínosy, takže je zavrhujte na vlastní nebezpečí.

Cestování a navazování kontaktů


Cestování je dalším oblíbeným zájmem v životopise, ukazuje na široký rozhled, extroverzi a touhu učit se novým věcem.

Hra na hudební nástroj


Dokazuje odhodlání, vytrvalost a sebemotivaci.

Mluvení na veřejnosti


Prokazuje verbální komunikační schopnosti, přesvědčivost a sebedůvěru. Zvláště účinné pro prodej, marketing, služby zákazníkům a vedoucí pozice.

Běh


Uvedení běhu v životopise ukazuje na odhodlání, vytrvalost a soutěživost.

To bylo jen několik příkladů koníčků a zájmů v životopise. Prostě není dost místa na to, abychom je vyjmenovali všechny. Klíčem k výběru je ujistit se, že vámi vybraný koníček nebo zájem souvisí s danou pracovní pozicí.

📌Tip: Netušíte, jak životopis odeslat a neutrhnout si při tom ostudu? Vše potřebné jsme pro vás shrnuli v tomto článku.

Jak při uvádění koníčků a zájmů do životopisu postupovat?


Koníčky a zájmy do životopisu


Při psaní seznamu koníčků a zájmů v životopise se nejprve omezte na několik koníčků a zájmů a ke každému napište stručný popis. Měli byste uvádět pouze zájmy, které nějakým způsobem souvisejí s osobnostními rysy a dovednostmi požadovanými na konkrétní pozici. Tímto způsobem můžete ukázat, že budete pro společnost přínosem.

Příklady

Blogování. Psaní osobního blogu, který se věnuje novinkám a vývoji v oblasti elektronického obchodování v České republice a střední Evropě
Malování. Olejomalby krajin s vášní pro lesní scenérie

Koníčky a zájmy v životopise jsou skvělým nápadem, pokud je použijete vhodně, zajistíte, aby byly relevantní a aby vás pomohly ukázat jako všestranného člověka a šikovného potenciálního zaměstnance.

Pokud je tedy relevantní a pomáhá rozšířit vaše dovednosti a zkušenosti, zahrňte ji. Pokud však máte pochybnosti, vynechte ji. Což nás příjemně přivádí k další části.

⚠️Varování: Při uvádění koníčků, zálib a zájmů si nevymýšlejte. Při ústním pohovoru vyjde pravda najevo!

Co byste neměli uvádět v části životopisu věnované koníčkům a zájmům?


Koníčky a zájmy do životopisu


Vymyšlené koníčky
: Pokud nemáte v životopise žádné relevantní zájmy a koníčky, nenechte se zlákat k tomu, abyste si je vymysleli. Mohlo by se vám stát, že váš tazatel bude vášnivým fanouškem daného koníčku a zjistí, že vaše neznalost je zjevná.

Nebezpečné nebo časově náročné zájmy: Většina zaměstnavatelů nechce zaměstnance, u nichž je pravděpodobné, že utrpí vážný úraz nebo si kvůli svým zájmům vezmou nadměrně dlouhou dovolenou. Nedoporučuje se například base jumping a průzkum Arktidy.

Kontroverzní koníčky a zájmy: Nezapomeňte, že cílem je vybudovat si vztah, nikoliv lidi odpuzovat. Vyhněte se zájmům souvisejícím s politikou nebo se sexuálními či náboženskými prvky. Pokud to vyvolává negativní reakce, raději to ze svého životopisu vynechte.

📌Tip: Váš životopis nikdy nebude kompletní bez motivačního dopisu! Kromě toho, že v něm můžete rozvést právě své volnočasové aktivity, také vám umožní vyjádřit váš zájem o danou pozici. Přečtěte si, jak takový motivační dopis napsat a vysloužit si pozvání na pohovor!

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá