Ukázka životopisu studenta | Šablony a tipy pro získání další práce

Studentský životopis je ve srovnání s jinými typy životopisů mírně omezující. Je však důležité věnovat mu stejnou pozornost a napsat životopis, který bude při hledání práce stejně profesionální jako životopis zkušeného kandidáta.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Vzor životopisu studenta

Kontaktní údaje
Meno: Ivana Malá
Adresa: Vlašská 17, 118 00 Malá Strana, Praha
Email: mala.ivana@gmail.com
Telefon: +420 725 738 495

Profesní shrnutí
Jako studentka magisterského oboru Mediální studia na Univerzitě Karlově v Praze jsem dva roky po sobě získala Cenu děkana za přínos v oblasti mediálního výzkumu v České republice. Mediálnímu výzkumu se věnuji od roku 2017. Absolvovala jsem studijní pobyt a semestrální stáž v Oxfordu ve Velké Británii, kde jsem během stáže v Penguin Random House uplatnila své silné dovednosti v oblasti media výzkumu a psaní a také odborné znalosti v oblasti současných médií.

Vzdělání
2019 – 2021: Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova, Smetanovo nábřeží 6, Praha
Studijný program: Mediální studia - navazující magisterské studium
Diplomový projekt: Kvalitativní výzkum mediálních publik České Republiky

2016 – 2019: Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova, Smetanovo nábřeží 6, Praha
Studijný program: Marketingová komunikace a public relations - bakalářské studium
Závěrečná bakalářská práce: Litigační PR jako součást krizové komunikace

2006 – 2016: Francouzské gymnázium v Praze, Drtinova 7, 150 00 Praha 5 - Smíchov

Kurzy
2016-2017: Google Analytics, Digicamp s.r.o., Korunní 2569/108, Praha

Studijní pobyty
2018-2019: Oxford ve Velké Británii

Ocenění a vyznamenání
Prosinec 2019 a prosinec 2020: Cena děkana za přínos v oblasti mediálního výzkumu v České republice, Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova

Pracovní zkušenosti a praxe
Leden 2021 - červen 2021: Nakladatelství Penguin Random House
Pozice: Stáž v oddelení Média a PR
Náplň práce: Asistování manažerovi při průzkumu mediálního trhu a tvorbě brožur a mediálních materiálů.
Úspěchy: Vytvoření mediální kampaně pro známé noviny Oxford Mail.

Dovednosti
Microsoft Office,Google drive, Google Analytics, Kvalitativní výzkum a PR nástroje

Další dovednosti
Kreativita, důslednost a samostatnost

Jazyk
Český jazyk: mateřský jazy
Anglický jazyk: Odborník, C2
Francouzský jazyk: Odborník, C2

Zájmy
Tvořivé a kreativní techniky, turistika, cyklistika, divadlo

I když nemáte dostatek zkušeností, můžete svůj životopis co nejlépe využít ke zdůraznění svých schopností a potenciálu. Klíčové je prodat se s informacemi, které můžete nabídnout.

Jak tedy sestavit životopis pro studenta bez zkušeností? Podívejte se na našeho komplexního průvodce psaním efektivního a přesvědčivého životopisu s mnoha užitečnými příklady a tipy.

Vzor životopisu pro studenty vám ušetří čas a poskytne vám představu o struktuře tohoto dokumentu. Získejte personalizovaný životopis, který vám pomůže přesvědčit náboráře a uspět na pohovoru. Použijte náš online nástroj pro tvorbu životopisů a získejte přístup k široké škále šablon životopisů. Jednoduše si vyberte ten vzor životopisu, který nejlépe vyhovuje vašemu profilu, a upravte si ho podle libosti na tomto odkazu.

V následujícím článku vám také nabízíme vzor životopisu pro studenta vysoké školy.

Míra zaměstnanosti a platy studentů v Česku

Sezónně očištěná obecná míra nezaměstnanosti 15-64letých (poměr nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součet zaměstnaných a nezaměstnaných) činila v září 2021 2,7 %, což je meziročně o 0,2 procentního bodu méně. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti mužů činila 2,3 % a míra nezaměstnanosti žen 3,1 %. Sezónně očištěná míra ekonomické aktivity osob ve věku 15-64 let (podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva v této věkové skupině) činila 76,8 %, což je o 0,4 procentního bodu více než v září 2020. Po sezónním očištění převyšovala míra ekonomické aktivity mužů (83,4 %) míru ekonomické aktivity žen o 13,4 procentního bodu.

Jak napsat životopis studenta (i bez praxe)

Jako student možná nemáte mnoho pracovních zkušeností, které byste mohli prodat personalistům. I když jste ještě na vysoké škole, můžete uvést spoustu informací, které vám pomohou získat skvělou práci. Podívejte se na naše vynikající tipy, abyste získali představu o tom, jako tento důležitý dokument vytvořit.

Existuje spousta pozic, o které se můžete ucházet už na škole. Můžete si být jisti, že řada dalších studentů bude chtít stejnou práci jako vy. Důležité je si uvědomit, že se chcete odlišit od davu, a proto svůj životopis naplňte relevantními údaji a osobními příběhy.


životopis vzor student

Rozvržení, formát a struktura životopis vzor student

V životopise studenta budou dominovat tyto oddíly:

 • Záhlaví: Kontaktní informace (jméno a příjmení…) a odborné shrnutí
 • Dosažené vzdělání a kurzy
 • Stáže a dobrovolnická práce, brigády a dosavadní pracovní zkušenosti
 • Dovednosti, znalosti a jazyky
 • Jiné části (řidičský průkaz a koníčky)

V tomto článku vás provedeme každou z těchto částí a vysvětlíme vám, jak je napsat tak, abyste vyčnívali z davu.

📌 Tipy navíc:

 • Nebojte se přidat fotografii! Zde naleznete tipy jako zaradit fotografii do životopisu: https://cvvzor.com/zivotopis-fotka/ .
 • Snažte se o jednostránkový životopis. Životopis by měl být strukturován na jednu stranu A4.

Kontaktní informace

Kontaktní údaje jsou v životopise pro studenty uvedeny na prvním místě. Je důležité, aby vás náborář mohl kontaktovat, pokud ho váš profil zaujme. Doporučujeme uvést následující osobní údaje :

 • Jméno a příjmení
 • Adresa
 • E mail
 • Telefonní číslo
 • datum narození (volitelné)

Správný příklad

SPRÁVNÝ
Meno: Pavel Pravý

Adresa: Kaplanova 11-1, 602 00 Brno-střed

Email: pravy.pavel@gmail.com

Telefon: +420 725 738 495


Nesprávný příklad

NESPRÁVNÝ
Meno: Adéla Hravá

Adresa: Kaplanova 14, 602 00 Brno-střed

Email: adelkaberuska@centrum.cz

Telefon pevná linka: +420 547 130 554


⚠️ Nezapomeňte dvakrát, třikrát zkontrolovat své osobní údaje. Náborový pracovník vás přece nemůže kontaktovat, pokud máte v telefonním čísle překlep. E-mailová adresa by měla vypadat profesionálně, takže žádné přezdívky jako adelkaberuska@centrum.cz. Do životopisu můžete uvést i datum narození, ale není to povinné.

📌Fotografie není povinný prvek, ale je to prvek, který může vzbudit zvědavost náboráře a přimět ho, aby se o vás dozvěděl více. Měl by zvýšit vaši hodnotu a umožnit vám odlišit se od ostatních uchazečů. Pokud se chcete dozvědět více o tématu fotografie, přečtěte si náš článek https://cvvzor.com/zivotopis-fotka/ .

Odborné úvodní shrnutí: nezbytné pro každého studenta

Dále se obecně doporučuje napsat krátký shrnutí a teprve poté podrobně popsat vaše studium a kariérní dráhu. Jedná se o odstavec o 4 až 6 řádcích, který vás umožní představit, aby náborář projevil zájem o čtení vašeho životopisu.

Odborné shrnutí na začátku životopisu obvykle obsahuje informace o:

 • Jaký je váš studijní obor
 • Jaké jsou vaše dovednosti a zkušenosti, praxe nebo brigády
 • Proč se ucházíte o tuto pozici a/nebo o tuto společnost

Příklad

Motivovaný a technicky zdatný student magisterského studia s více než 3 lety zkušeností s výzkumem v oblasti biologie, se specializací na přípravu a analýzu vzorků, laboratorní praxi a SPSS. Ucházím se o stáž ve vaší renomované instituci, abych přispěl/a k rozvoji znalostí v oblasti výzkumu obojživelníků. Výzkumu se věnuji již od roku 2018 a rád bych se stal součástí vaší společnosti a přispěl svými znalostmi.


životopis vzor student

Dosažené vzdělání: jak uvést své akademické vzdělání

Jako student jste před nástupem do zaměstnání věnovali nejvíce času studiem. Využijte toho a dejte mu na stránce svého životopisu vyniknout.

📌Trik, jak docílit toho, aby tato část vašeho životopisu vypadala dobře, spočívá v tom, že se na své studium budete dívat jako na práci, která má své výsledky.

Tenhle oddíl vám umožní prokázat, že jste získali technické a teoretické znalosti a dovednosti potřebné pro danou práci. Nebojte se v této části uvést čím více podrobností o svém akademickém studiu a získaných titulech a certifikátech. Je vhodné uvést následující informace :

 • Název titulu
 • Název instituce
 • Závěrečná práce
 • Popis předmětu

Zde je několik tipů k částí vzdělání:

 • Začněte nejprve s nejvyšším dosaženým titulem.
 • Všechny ostatní stupně přidávejte v chronologickém pořadí.

Příklad

leden 2019 - červen 2021, Mezinárodní obchod – magisterské studium

Název instituce:

Vysoká škola ekonomická v Praze, nám. Winstona Churchilla 1938/4, 130 67 Praha 3-Žižkov

Závěrečná diplomová práce:

Vnější obchodní vztahy Evropské unie

Popis hlavních předmětu:

Mezinárodní marketing, Finanční řízení v mezinárodním podnikání, Regionální trhy v globální perspektivě, Mezinárodní ekonomie


Odborná praxe, brigády a jejich zohlednění

Mnoho studentů, kteří píší svůj první životopis, se neobtěžuje s ničím jiným než s částí o studiu. Bez pracovních zkušeností se to zdá zbytečné. I když jste mladí, máte co nabídnout. Pokud však nemáte zkušenosti, můžete tuto část nazvat "odborná praxe", v opačném případě můžete zvolit název "pracovní zkušenosti".

📌Vyjmenujte všechny pozice na kterých jste pracovali, ať už byly placené, nebo ne. Tato čast zahrnuje také brigády. Najít si dobře placenou a přitom kvalitní brigádu, o kterou máte zájem se uchádzet není vubec jednoduché.

Příklad odborná prax student práva

leden 2019 - červen 2019, Právnická kancelář Svoboda a kolektiv

Stážista v oboru právní poradenství


Náplň práce:

Zajišťování právní administrativy, podpora týmu šesti právníků v souvislosti s jejich rozvrhem, schůzkami s klienty a potřebami v oblasti dokumentace.

Klíčové povinnosti:

Zadávání právních překladů, provádění rešerší a vypracovávání dokumentů a dopisů. Příprava, kontrola a finalizace smluv, jejich zasílání právníkovi ke kontrole. Používání softwaru Clio k přesnému zadávání údajů o klientech, schůzkách a záznamů. Odpovídání na telefonické a e-mailové dotazy nových klientů, předávání všech nových žádostí právníkům.

Klíčové úspěchy:

Proaktivní reorganizace stávajícího systému organizace, která podstatně zvýšila efektivitu a zkrátila denní dobu dokumentace o cca 1 hodinu, což umožnilo zaměstnancům soustředit se na produktivní úkoly.


Příklad odborná prax student medicíny

Srpen 2019 - Současnost, Nemocnice Na Františku , Praha 1

Student třetího ročníku medicíny, hematologické oddělení


Náplň práce: Poskytování základní klinické péče na hematologickém oddělení rušné městské nemocnice. Kontakt s pacienty s leukémií, myelomem, lymfomem, srpkovitými buňkami a poruchami srážlivosti krve.

Klíčové odpovědnosti: Uplatňování znalostí mechanismů kostní dřeně a cyklu krvetvorných kmenových buněk. Konzultace s pacienty, vysvětlování postupů a zajištění informovaného souhlasu pacienta. Měření teploty, dechové frekvence, tepové frekvence a krevního tlaku pod dohledem. Analyzování údajů z testů a používání je k sestavení léčebného plánu na míru, který se předkládá lékařům.

Klíčové úspěchy: Stanovení správné diagnózy ve 100 % všech vyšetření pacientů, pochvala od lékaře. Dokončení školení jako první ve školícím týmu. Pochvala od 6 pacientů za dobrý vztah mezi lékařem a pacientem a vysvětlení léčby.


Příklad odborná prax student financí

Červen 2019 - srpen 2019, Účetní agentura Accounting

Pracovní stáž v rámci studia na oboru Financí


Náplň práce: Práce v malém týmu o 6 členech, poskytování administrativní podpory týmu při poskytování účetních, daňových a mzdových služeb jednotlivcům a firmám, podávání zpráv řediteli.

Klíčové odpovědnosti: Tvorba pracovních dokumentů a příprava tabulek finančních zpráv a účetních závěrek na konci roku. Používání QuickBooks a Excel k odsouhlasení bankovních výpisů a efektivnímu řešení všech nesrovnalostí. Vytváření podrobného přehledu poplatků za účelem zmírnění nesplacených pohledávek. Příprava počáteční sady návrhů účetních závěrek pomocí programu TaxCalc.

Klíčové úspěchy: Spolupráce s účetní na úspěšné nápravě složitého podrozvahového účtu.


Pokud nemáte zkušenosti…

📌Zahrňte všechny neplacené pozice a neplacené dosavadní pracovní zkušenosti: role v organizacích pro studenty, praxe, neplacené stáže, dobrovolnické zkušenosti a to například:

 • Institucionální služby: Uveďte institucionální výbory, v nichž jste působili, včetně zastávaných funkcí, studentské skupiny, nebo zvláštní akademické projekty, na kterých jste se podíleli.
 • Profesní sdružení: Členství v národních, regionálních, státních a místních profesních sdruženích: uveďte, jaká jsou vaše profesní zapojení v daných organizacích. Uveďte také významná jmenování do funkcí nebo výborů.
 • Zapojení se do komunity: Vhodná a relevantní dobrovolnická činnost, práce v církvi, komunity, organizace poskytující služby atd.

životopis vzor student

Dovednosti v životopise studenta, které jsou nejžádanější?

Tato část bývá často závislá na tom, na jaké pracovní místo podávate žádost. Různé společnosti hledají u svých zaměstnanců různé dovednosti. Určitě máte některé skvělé dovednosti . Stačí je jen dobře vybrat.

Pro tuto část potřebujete znát dvě hlavní věci:

 • sekce tvrdých dovedností

Tvrdé dovednosti se vztahují ke konkrétním úkolům, konkrétním znalostem, fyzickým předmětům, vědám nebo nástrojům. Umět používat tabulky Excel nebo Microsoft Word jsou tvrdé dovednosti . Znalost programovacího jazyka nebo cizího jazyka jsou tvrdé dovednosti.

 • měkké dovednosti

Měkké dovednosti se týkají sociálních interakcí, sebeorganizace, intelektuálních a emocionálních vlastností atd. Řízení času a plánování je měkká dovednost, stejně jako týmová spolupráce. Většina vstupních pozic (například v oblasti služeb) má tendenci upřednostňovat měkké dovednosti.

Příklady tvrdé dovednosti, tzv. Hard skills a počítačové dovednosti

 • Znalost psaní na klávesnici
 • Microsoft Office
 • Google drive
 • Adobe Photoshop
 • Sestavování rozpočtu
 • Dovednosti při obsluze fotoaparátu
 • Kódovací jazyky (C, C++, Python a Java)
 • Analýza dat
 • Správa sociálních médií
 • Řidičský průkaz

Příklady měkké dovednosti, tzv. Soft skills

 • Písemná komunikace
 • Sebemotivace
 • Multitasking
 • Time management
 • Kritické myšlení
 • Zkušenosti s týmovou prací
 • Veřejné vystupování a prezentační dovednosti
 • Vedení poznámek
 • Dodržování pokynů

Jazyky

Jazyková část je velmi důležitá, v dnešní době je na mnoha pozicích požadovaný zejména anglický jazyk. Část jazyky by měla být napsána podle určitých pravidel, a to:
 • Přidejte oddíl o jazykových dovednostech za základní oddíly (záhlaví, studium, praxe, dovednosti).
 • Uveďte jazyky s uvedením úrovně jejich znalosti pomocí jednoho jazykového rámce.
 • Začněte nahoře jazykem, který ovládáte nejlépe.

Dělení jazykových úrovní podle klasického označení:

 • Úplný začátečník (A1)
 • Začátečníci (A2)
 • Středně pokročilý (B1)
 • Pokročilé (B2)
 • Profesionální (C1)
 • Odborník (C2)

Další části životopisu

Kromě hlavních sekcí můžete váš životopis optimalizovat přidáním jedné nebo více dalších sekcí, jako jsou například:
 • Ocenění a vyznamenání, certifikace: Uveďte všechna příslušná osvědčení a rok jejich získání.
 • Rozpracované projekty, nedávný/současný výzkum: Popis výzkumných projektů v nedávné době realizované nebo probíhající. Uveďte typ výzkumu a stručný popis účelu.
 • Přijaté granty: Uveďte název grantu, název grantové agentury, datum obdržení a název grantu.
 • Studijní pobyty: Uveďte názvy zemí a účel pobytu.
 • Zájmy a koníčky

Tipy, jak rychle vylepšit životopis studenta

 • Zvolte správné vzhledové uspořádání životopisu pomocí naší platformy https://cvvzor.com/priklady-zivotopisu/ .
 • Vytvořte smysluplnou část o vašem studiu
 • Zaměřte se na odpovídající zkušenosti
 • Celý životopis proložte svými klíčovými dovednostmi
 • Sestavte silný úvodní shrnutí
 • Napište motivační dopis, který představí váš příběh

životopis vzor student

Klíčové poznatky

Zde je několik klíčových poznatků, jak napsat efektivní životopis:

 • Obecně se doporučuje, aby studenti uvedli všechny relevantní zkušenosti, ať už placené, nebo neplacené (stáže,brigády, dobrovolné činnosti atd.).
 • Důležité je také uvést podrobnosti o povaze provedených úkolů, případně zdůraznit míru vaší samostatnosti, získané know-how a rozvinuté dovednosti.
 • Zmínka o vašich kvalitách- Personalisté se zaměřují nejen na odborné dovednosti, ale také na osobní vlastnosti. Studenti proto mohou využít této příležitosti a zdůraznit své kvality nebo měkké dovednosti, jako je smysl pro iniciativu, odhodlání a motivaci.
💡Uspořádání a obsah studentského životopisu se poněkud liší od profesního životopisu, protože studenti často nemají žádné nebo jen malé pracovní zkušenosti.

V případě žádosti o první zaměstnání na plný úvazek je v popředí akademické studium. Proto neváhejte uvést podrobnosti o svém studiu a zdůraznit příslušné prvky, které vám umožní zastávat požadovanou pozici, příklady najdete v tomhle odkazu https://cvvzor.com/zivotopis-absolventa/ .

Doplňte svůj životopis motivačním dopisem

Tento dokument, který je obvykle v procesu podávání žádosti o zaměstnání vynechán, vás může katapultovat k prvnímu pohovoru.

💡 Motivační dopis je dokument, který se přikládá k životopisu, když se ucházíte o pracovní místo.

Je to první dojem, který uděláte na svého budoucího zaměstnavatele. Cílem motivačního dopisu je ukázat, že byste mohli být pro společnost přínosem. Popisuje, jak vám vaše dovednosti a akademické studiu umožní úspěšně pracovat. Na rozdíl od životopisu, který je spíše přehledem vašich dovedností, zkušeností a úspěchů, je motivační dopis zcela přizpůsoben danému pracovnímu místu.

FAQs

Mám do životopisu zahrnout i svou práci z absolvovaných předmětů?

Ano, ale jen pokud jsou relevantní. Pokud nemáte žádné pracovní zkušenosti, může zahrnutí předmětů pomoci prokázat vaše odborné znalosti v daném oboru. Klidně však vynechejte všechny základní kurzy.

Mám uvádět svůj titul, když jsem přerušil studium?

Pokud jste studovali déle než 2-3 roky, tak ano. Poloviční titul je pořád lepší než žádný. Pokud jste však studia zanechal po jednom semestru, moc to neznamená.

Které dovednosti je nejlepší uvést ve studentském životopise?

Pokud například pozice vyžaduje vůdčí schopnosti, můžete zmínit, jakou jste zastávali vůdčí roli. Nedostatek reálných zkušeností neznamená, že musíte mít horší žádost. Mezi nejlepší schopnosti, které mohou studenti zmínit, patří přizpůsobivost, iniciativa, silná pracovní morálka, komunikace a řešení problémů.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis