Hledání stáže pro studenty už nemusí být obtížné a zdlouhavé: Použijte naše šablony a vytvořte nejlepší životopis!

Ať už s kariérou teprve začínáte, nebo chcete nastoupit do nového oboru s omezenými zkušenostmi, potřebujete životopis, který zaujme personalisty. Stáže poskytují uchazečům o zaměstnání dostupný vstupní bod do nové kariéry.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Psaní životopisu pro stážisty bez zkušeností se může zdát obtížné, nicméně se správnými nástroji můžete vytvořit silný životopis navzdory omezené pracovní historii.

Následující průvodce obsahuje vzory životopisu a tipy, které vás nasměrují správným směrem. S praxí si můžete vytvořit vlastní vynikající životopis stáže navzdory nedostatku odborných zkušeností a otevřít si nové dveře v kariéře.

📌Tip: Recept na úspěch při hledání stáže pro studenty? Použijte profesionální šablonu, se kterou budete nepřehlédnutelní!

Jak se liší životopis při hledání trvalého zaměstnání a pracovní stáže: V životopisu se musí vyzdvihnout především vaše dovednosti!


Hledání stáže


K získání práce potřebujete zkušenosti, ale bez práce je nezískáte. Paradox, že? Nevěšte hlavu, s touto situací se potýká mnoho studentů, absolventů nebo lidí, kteří mění kariéru. Možná pochybujete o tom, zda stáž stojí za pokus, zejména pokud je nedostatečně placená nebo dokonce neplacená.

Věřte však, že jsou stáže cennou vzdělávací zkušeností, která vám může pomoci získat první stálé zaměstnání. Navíc jsou skvělým způsobem, jak zjistit, zda je tato práce něco pro vás. Jsme tu proto, abychom vám řekli, že na konci tunelu je světlo, a řešení spočívá v tom, jak napíšete a strukturujete svůj životopis.

Klíčem k napsání dobrého životopisu je důkladný průzkum požadavků na pracovní místo a věnování času pochopení vašich kariérních cílů. Při psaní životopisu musíte dbát na to, aby byl skenovatelný a snadno čitelný jak pro náboráře, tak pro automatizovaný software známý jako Applicant Tracking System (ATS).

Pokud hledáte tipy a příklady pro psaní životopisu jako stážista nebo student hledající praxi, je tento článek určen právě vám.

📌Tip: Hlásíte se na stáž u mezinárodní společnosti nebo rovnou v zahraničí? Naučte se, jak napsat silný životopis v angličtině!

Proces psaní životopisu: Kde začít?


Stáž se nijak neliší od běžného životopisu, přesto však musíte přemýšlet, jak zobrazit klíčové informace tak, aby co nejlépe odpovídaly vašim kariérním cílům. Psaní životopisu pro stážisty nebo absolventy může být skličující, zejména pokud nemáte pracovní zkušenosti. Proto je velmi důležité mít dobře zpracovaný, stručný a na míru šitý životopis.

Než se vrhnete do psaní, doporučujeme seznámit se s firemní kulturou a osobností značky, abyste zjistili, s jakou organizací komunikujete. Díky tomu získáte lepší přehled o tom, jaké informace do životopisu zahrnout, a nakonec vám to pomůže získat pracovní pohovor. Je třeba zvážit dva kroky, vytvoření hlavního životopisu a následně přizpůsobení životopisu tomu kterému cílovému pracovnímu místu.

📌Tip: Pokud potřebujete více inspirace, podívejte se na naše šablony životopisů, které vám pomohou začít. S našimi vzory nebude problém ani zahraniční stáž nebo životopis v rámci studia, jako je studijní program na některé z vysokých škol za hranicemi.

Vytvoření personalizovaného životopisu na míru popisu pracovní nabídky


Hledání stáže


Možná přemýšlíte, zda se vám vyplatí investovat čas a energii do psaní životopisu pro konkrétní stáž. Na rozdíl od obecného životopisu je životopis pro konkrétní zaměstnání lépe uspořádaný a stručnější. I když se můžete ucházet přímo o pracovní místo na základní úrovni, smlouvy o stáži jsou mnohem kratší a mohou vám poskytnout cenný vhled do každodenních pracovních povinností a odpovědností. To vám nakonec pomůže určit, zda je pro vás daná práce vhodná.

Chcete-li ji vytvořit, zhustěte svůj hlavní životopis na jednu až dvě strany a zároveň se ujistěte, že odpovídá kritériím a požadavkům na pracovní místo. Z hlavního životopisu vyberte a zapracujte nejdůležitější informace a přeneste je do životopisu pro konkrétní pracovní místo. Ujistěte se, že odpovídá cílové pozici, kterou jste si vybrali, například životopis pro bankovnictví, informatiku, poradenství nebo architekturu. Tímto postupem vyniknete a pomůžete si nasměrovat zaměření svého životopisu. Ujistěte se, že jste dodrželi všechny fáze procesu psaní životopisu, protože přípravná fáze vám pomůže řídit se strukturou a prioritami vašeho životopisu na míru.

📌Tip: Prozkoumejte typy pozic, o které máte zájem, nebo společnost, pro kterou chcete pracovat, a vytvořte si seznam s hlavními požadavky a klíčovými slovy, které zahrnete do svého životopisu.

Jakou podobu a uspořádání by měl životopis mít?


Jestliže se neucházíte o pozici v oblasti designu, není třeba vytvářet životopis od základu. Většina lidí prostě používá hotové šablony a náborovým pracovníkům to nevadí.

Takže se hoďte do klidu a držte se šablony. Při výběru myslete na následující:

 • Odvětví: Tradiční odvětví, jako je finančnictví nebo právo, často upřednostňují klasický, konzervativnější styl - představte si: černý text na bílém papíře.
 • Kultura firmy: Pokud si místo, kam se hlásíte, zakládá na nových nápadech a odlišnosti, můžete zkusit něco modernějšího a kreativnějšího.
 • Kolik toho máte na srdci: Máte spoustu úspěchů a projektů, o kterých chcete mluvit? Budete potřebovat šablonu, do které se vejdou všechny vaše informace, aniž by vypadaly namačkaně.

Pokud se rozhodnete upravit nějakou šablonu nebo si vytvořit vlastní, zde je několik věcí, které byste měli mít na paměti.

 • Nadpisy: Nadpisy jsou názvy, které označují začátek různých částí životopisu, například "Vzdělání", "Zkušenosti" a "Dovednosti". Použijte větší velikost písma a/nebo barvu, aby vynikly a náboráři rychle našli, co potřebují.
 • Bodové odrážky: Místo psaní odstavců rozdělte věci do krátkých a výstižných bodů. Každý odrážkový bod by měl mít maximálně 1-2 řádky. Náboroví pracovníci obvykle nemají čas číst velké bloky textu v životopise!
 • Písmo: Použijte jednoduché a čisté písmo, například Calibri nebo Arial. Velikost písma udržujte v rozmezí 11-12 bodů, aby bylo dobře čitelné - nejmenší velikost je 10. Nechcete, aby někdo mžoural!
 • Vytučněná slova: Pokud víte, že se na daném pracovním místě hledají určité dovednosti, zvýrazněte tato slova tučně: např. "Zkušenosti s jazykem Java a Python".
 • Bílé místo: Nezahlcujte každý centimetr textem. Trocha prázdného místa ulehčí očím a životopis nebude tak přeplněný.

Co uvést v životopise stážisty? Tipy a příklady


Hledání stáže


Estetická stránka životopisu se může lišit v závislosti na vaší volbě povolání i na vaší osobnosti, ale neměla by být hlavním bodem vašeho životopisu. Dobrý životopis musí obsahovat základní informace bez ohledu na zkušenosti nebo kvalifikaci.

Níže naleznete seznam se základními částmi, které byste měli zahrnout do svého životopisu pro stáž. Jakmile svůj životopis naplníte základními informacemi a oddíly, zvažte přidání nepovinných oddílů. Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si základní článek o tom, jak napsat dobrý životopis.

Jak napsat osobní profil pro životopis na stáž

Osobní profil, shrnutí nebo prostě část "O mně", je stručný odstavec na začátku životopisu, který popisuje vaši současnou situaci, relevantní zkušenosti a kariérní ambice.

Příklad


Jsem pečlivý a vynalézavý student třetího ročníku oboru finance, který je připraven využít své schopnosti v oblasti analýzy dat a řízení podniku k rozvoji kariéry v oblasti účetnictví. Hledám si letní stáž, kde bych uplatnil své vynikající schopnosti v oblasti řízení času, statistiky a komunikace. Mohu nabídnout znalost právních postupů, finančního softwaru a matematiky.

Jak zahrnout dovednosti do životopisu stážisty?

Dovednosti se u jednotlivých osob liší, ale obecně je lze rozdělit do dvou hlavních kategorií:

 • tvrdé dovednosti,
 • měkké dovednosti.

Při doplňování dovedností do životopisu pro stáž dbejte na to, aby byly relevantní pro cílovou pracovní pozici. V opačném případě je z životopisu vynechte nebo je začleňte do jiných částí životopisu, jako jsou pracovní zkušenosti nebo osobní profil. Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si článek o tom, jak do životopisu zahrnout dovednosti.

⚠️Varování: Vyvarujte se vymýšlení nebo uvádění dovedností, které jste neovládali. Z toho můžete být vyzkoušeni během pohovoru.

Příklady tvrdých dovedností


Tvrdé dovednosti, známé také jako profesní dovednosti, jsou schopnosti, které lze snadno kvantifikovat. Můžete je získat prostřednictvím praktických zkušeností, vzdělávacích školení nebo kurzů.

 • Analýza dat
 • Návrh uživatelského rozhraní/uživatelského rozhraní
 • Střih videa
 • Programování
 • Technické psaní

Příklady měkkých dovedností


Měkké dovednosti, známé také jako osobní dovednosti, jsou přirozené schopnosti, které se zdokonalují v každodenním životě. Určují váš vztah k ostatním lidem.

 • Orientace na výsledky
 • Pečlivost
 • Motivace
 • Komunikace
 • Flexibilita
 • Organizovanost
 • Řešení problémů

Jak uvést pracovní zkušenosti v životopise stážisty


Hledání stáže


Účelem této části je uvést vaše předchozí zaměstnání nebo pracovní zkušenosti tak, aby zahrnovaly jak každodenní povinnosti, tak úspěchy. Pokud hledáte stáž, je možné, že nemáte relevantní pracovní zkušenosti, případně nemáte žádné zkušenosti. V takovém případě přesuňte těžiště svého životopisu do sekce vzdělání, dovednosti nebo další zkušenosti.

Další tipy, které je třeba vzít v úvahu pro práci na stáži:


 • Zahrňte pracovní pozice nebo zkušenosti relevantní pro vaši novou cílovou pozici.
 • Využijte přenositelných dovedností k vylepšení svého životopisu.
 • Přepište povinnosti a úspěchy do životopisu pro konkrétní pracovní pozici, abyste se ujistili, že se zaměřujete na správná klíčová slova.

Jak napsat vzdělání pro životopis stážisty

Pro uchazeče, kteří nemají pracovní zkušenosti, je vzdělání další sekcí, kterou můžete využít, aby váš životopis vynikl. Tato část by měla být nejčastěji stručná a výstižná. Pokud však nemáte žádné nebo jen malé zkušenosti, můžete je vždy rozvést a uvést příslušné akademické předměty, úspěchy, projekty nebo studentské spolky. Pokud nemáte dostatek pracovních zkušeností, doporučujeme umístit vzdělání před pracovní zkušenosti.

Tipy, co uvést v části o vzdělání


 • Vysokoškolský titul: Uveďte svůj titul spolu s názvem univerzitního programu a uveďte datum dokončení nebo předpokládané datum dokončení.
 • Popis studijního programu: Uveďte, co jste vystudovali: Považujte to za popis práce ve vzdělávacím prostředí. Využijte své přenositelné dovednosti nebo jiné úspěchy, abyste svůj životopis sladili se svými kariérními cíli a osobností.
 • Relevantní předměty: V odrážkách uveďte univerzitní kurzy relevantní pro danou pracovní pozici.
 • Certifikáty nebo odborná školení: Pokud jste absolvovali akreditované online kurzy na univerzitě nebo u známého poskytovatele, uveďte je v této části. Případně zvažte vytvoření samostatné sekce pro kurzy a certifikáty, pokud mají pro váš životopis přidanou hodnotu.
 • Úspěchy na středoškolské úrovni, jako jsou maturitní známky apod.: Pokud nemáte vysokoškolské vzdělání nebo nemáte žádné zkušenosti, bude použití této sekce vhodným doplňkem. Uveďte je pouze s příslušnými předměty a případnými závěrečnými známkami.

Jak uvést další sekce do životopisu stážisty

Vylepšete svůj životopis jakýmikoliv dalšími sekcemi, které vám mohou přinést bonusové body, může se jednat například o technické dovednosti, počítačovou gramotnost a IT nástroje. Dále se pak velmi cení znalost cizích jazyků, dobrovolnická práce, publikační činnost, zájmy a záliby související s oborem nebo demonstrující potřebné dovednosti apod.

Sečteno, podtrženo


Stáž je cenná pro každého, kdo právě začíná svou kariéru, ale ještě důležitější je zajistit, aby byl váš životopis správně sestaven. Díky našim odborným tipům a příkladům, které sekce do něj zařadit, si můžete být jisti, že začnete získávat více pracovních pohovorů. Další tipy, jak získat stáž:

 • Při psaní životopisu nebo motivačního dopisu buďte jasní a struční.
 • Používejte profesionální jazyk bez osobních zájmen ("já", "mě", "nás").
 • Rozšiřte svou síť kontaktů a využijte svých stávajících známostí.
 • Vyhledávejte zpětnou vazbu od zkušených lidí.
 • Zaměřte se na základní pracovní místa nebo stáže, abyste nastartovali svou kariéru.
 • Používejte relevantní části životopisu a klíčová slova.
 • Pravidelně opravujte svůj životopis.
 • Vyvarujte se zastaralých informací.
 • Nelžete o svých dovednostech, vzdělání a zkušenostech.

Vyhněte se gramatickým chybám a přikrášlování!

Váš životopis by nikdy neměl obsahovat pravopisné ani gramatické chyby. I uchazeči o zaměstnání s dlouholetou praxí přicházejí o příležitosti kvůli nedbalým chybám v psaní. Před odesláním životopisu vždy proveďte korekturu, zda v něm nejsou chyby.

Kromě toho nikdy nepřikrášlujte svou pracovní historii. I když máte možná jen omezené pracovní zkušenosti, měli byste se zaměřit na své dovednosti a úspěchy, a ne přehánět svou pracovní historii. Zaměstnavatelé poznají, zda je životopis příliš dobrý na to, aby byl pravdivý.

Motivační dopis nesmí nikdy chybět!


📌Tip: Neuřízněte si ostudu při odesílání životopisu! Podívejte se, jak CVčko společně s motivákem odeslat zaměstnavateli. Dozvíte se to zde.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Často kladené otázky (FAQ)

Jak napsat životopis na stáž bez zkušeností?

Pokud hledáte stáž, ale nemáte přímé zkušenosti, nenechte se odradit a udělejte první krok a vytvořte si životopis od začátku. Změňte zaměření svého životopisu na další zkušenosti a představte příslušné dovednosti, vzdělání, dobrovolnickou činnost nebo jiné aktivity, které zdůrazňují vaše nadšení pro obor. S trochou úsilí a soustředění můžete i tak vytvořit silný životopis, který náboráře zaujme.

Zamyslete se nad všemi přenositelnými dovednostmi, které jste mohli získat z předchozích pozic nebo vedlejších aktivit a které by mohly být relevantní pro vaši příští stáž nebo práci na plný úvazek. Pokud se například zajímáte o marketing, může být dobré uvést tyto dovednosti: tvorba obsahu, správa sociálních médií nebo analýza dat. Jejich zdůrazněním můžete prokázat své schopnosti vyniknout v oboru, který vás zajímá.

Jak odstartovat kariéru prostřednictvím stáže?

Stáže vám pomohou získat praktické zkušenosti a naučí vás cenným dovednostem, jak vykonávat konkrétní práci. Stáž vám umožní poznat nové lidi a seznámit se s prostředím organizace a kanceláře.

I když jste ve svém požadovaném oboru dosud nepracovali, můžete mu předat svou motivaci k učení, odhodlání a vášeň pro obor. Využijte k tomu část osobního profilu nebo motivačního dopisu, kde to blíže rozvedete. Zaměstnavatelé mají tendenci vyhledávat kandidáty, kteří prokazují silnou pracovní morálku, ochotu učit se a nadšení pro obor. Zdůrazněním těchto vlastností v životopise můžete zvýšit své šance na získání vybrané stáže.

Kde se můžu ucházet o stáž?

Zvažte účast na veletrzích pracovních příležitostí a navázání kontaktů, abyste vyhledali potenciální zaměstnavatele, nebo zvažte kariérní platformy, jako jsou Jobs.cz, Indeed nebo LinkedIn. Doporučujeme podívat se na webové stránky společnosti a porovnat stejnou pracovní pozici na různých pracovních platformách.

Jak vybrat nejlepší šablonu životopisu pro stáž?

Výběr šablony životopisu se liší kandidát od kandidáta. Bez ohledu na zkušenosti a typ práce, o kterou máte zájem, nezapomeňte, že vzhled vašeho životopisu musí být v souladu s vašimi kariérními cíli. Nejběžnějším způsobem je použití chronologického životopisu, kde nejprve uvedete nejnovější zkušenosti v obráceném chronologickém pořadí. Dalším způsobem je napsat životopis založený na dovednostech, který se lépe hodí pro uchazeče, kteří nemají relevantní zkušenosti a jsou v oboru nováčky.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá