Žádost podaná z vlastního podnětu: Jak napsat životopis při spontánní kandidatuře

Proces zasílání spontánních žádostí může být náročný, protože nevyžádaná žádost se výrazně liší od konvenční metody zaměřené na konkrétní pozici.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Pokud se neucházíte o volnou pozici s jasně definovanými specifikacemi, musíte tomu přizpůsobit strategii podávání žádostí. Příprava je rozhodující součástí procesu podávání spontánních žádostí, stejně jako sebevědomá prezentace vaší dosavadní kariérní dráze v profesionálním dokumentu zvaném životopis!

V následujícím článku se s vámi podělíme o osvědčené postupy, jak napsat spontánní žádost tak, aby vynikly všechny vaše jedinečné kvality.

Konkrétně si ukážeme:

  • Jak se na tvorbu spontánní žádosti o práci připravit
  • Jak napsat životopis při spontánní žádosti o práci
  • Rady a tipy, které vám při tvorbě životopisu pomohou
  • Jak redigovat motivační dopis tak, aby odpovídat cílům a hodnotám dané společnosti, správnímu orgánu nebo jiné organizaci ve státní správě nebo komerčním sektoru
zadost podana z vlastniho podnetu

📌 Tip: Použijte moderní šablonu CV a usnadněte si tak podání podnětu k vašemu spontánnímu zaměstnání u vysněného zaměstnavatele!

Zjistěte si co nejvíce informací o oboru, odvětví, společnostech a pozicích!


Toto je počáteční část vaší mise zaměřená na shromažďování informací. Chcete zjistit, jaké jsou ve vašem odvětví příležitosti, kde se nacházejí a co organizace hledají. Můžete to udělat tak, že si přečtete informace o společnostech a odvětví, ale musíte také mluvit s lidmi. Ano, cestovní ruch upadá, ale některé online maloobchodní firmy i nadále prosperují, přestože se fyzické obchody po výluce znovu otevírají.

Neschovávejte se za počítač. Udělejte si půlhodinový průzkum od stolu a pak si promluvte s lidmi. Ti vám mohou poskytnout informace o tom, co je venku - a budou si vás pamatovat a mohou vás seznámit. Je to networking, tvoření profesní sítě.

Na to, koho kontaktovat, přijdete tak, že se zeptáte sami sebe:

  • Kdo je nejlepší osoba, kterou mohu právě teď kontaktovat?
  • Kdo skutečně rozumí tomuto odvětví?

Touto osobou je pravděpodobně někdo, koho dobře znáte: kolega, spolužák, přítel přítele nebo člen vaší rodiny. Obvykle existuje někdo, kdo má k vašemu cílovému odvětví dostatečně blízko, aby vám mohl poskytnout potřebné informace - a to je první telefonát, který byste měli uskutečnit. Jde o to, abyste se rozhodli poznat lidi.

Pokud jste právě dokončili univerzitu, budete mít přístup k dobré potenciální síti studentů, lektorů a hostujících přednášejících, které můžete například kontaktovat. Jakmile navážete kontakt, nezapomeňte, že zpočátku pouze sbíráte informace. Velkou chybou, kterou lidé dělají, je, že si myslí, že jde jen o to zavolat a říct: "Pomůžete mi najít práci?" To je ta nejméně produktivní věc, kterou můžete udělat.

Místo toho iniciujte skutečnou konverzaci. Můžete začít třeba takto:

  • Rád si poslechnu váš příběh.
  • Můžete mi říct něco o svém oboru?
  • S kým dalším bych tam měl mluvit?
  • Kdo jsou klíčoví hráči?
  • Kdo je v mém regionu?

Měl jste přednášku na mé vysoké škole a moc se mi líbila. Mohu se vás zeptat na pár otázek o tomto odvětví? To zní lépe, než když řeknete: Můžete mi pomoci získat práci ve vaší organizaci? Odpověď bude téměř jistě ne, protože o tom tento proces není.

Přizpůsobte svou žádost o zaměstnání/motivační dopis potřebám společnosti a tomu, jak si představujete přínos svých dovedností


Než podáte spontánní žádost, musíte zjistit, zda poslání a cíle společnosti odpovídají vašim aspiracím a dovednostem v této fázi vaší kariéry. Uvědomte si, že přesné cíle se budou u jednotlivých společností lišit. Prvořadé je prozkoumat poslání, potřeby a kulturu cílové společnosti.

zadost podana z vlastniho podnetu


Tyto informace naleznete na stránce "o nás" společnosti nebo na jejich sociálních sítích LinkedIn a Instagram. Sledujte cílové společnosti na sociálních sítích a zkoumejte obsah, který zveřejňují, abyste se dozvěděli o jejich probíhajících projektech, hodnotách a lidech. Tyto informace by měly být vodítkem pro prezentaci vašeho životopisu, motivačního dopisu a vašeho vlastního profilu na síti LinkedIn, aby v nich personalista při zkoumání viděl někoho, kdo by do společnosti zapadl a zároveň ji obohatil.

Nevadí, pokud nemáte předchozí pracovní zkušenosti, ale zdůrazněte motivaci, teoretické a akademické znalosti, univerzitní projekty, dobrovolnickou práci a zájmy. Pokud se ucházíte o svou první pozici na plný úvazek, musíte se prezentovat jako tvárný, rychle se učící a jako někdo, jehož hodnoty se shodují s hodnotami organizace.

Měli byste si vyhledat reference současných a bývalých zaměstnanců, abyste zjistili, co na ně říkají. Na pracovních portálech na internetu jich najdete celou řadu.

Zdůrazněte, co můžete nabídnout


Myslíte si, že máte cenné dovednosti, kterými můžete něco změnit? Skvělé. Protože se neucházíte o konkrétní pozici, náboráři potřebují na první pohled identifikovat vaše dovednosti a to, co vás odlišuje od ostatních kandidátů. Musíte mít jasno v tom, proč by se s vámi měl někdo chtít setkat. Co můžete společnosti přinést? Napište si své klíčové silné stránky a odborné znalosti a najděte příklady, v čem jste přínosem. Můžete začít tím, že si odpovíte na tyto otázky:

  • Jaké jsou vaše odborné znalosti?
  • Čeho jste dosáhli na akademické půdě nebo pro jiné společnosti s využitím svých klíčových silných stránek?
  • Jaké ukázky práce můžete ukázat, abyste ilustrovali své úspěchy?
📌 Tip: Při zasílání nevyžádané žádosti přímo zaměstnavateli nezapomeňte zdůraznit své klíčové kompetence!

Ujasněte si své kariérní cíle a definujte je


Další věcí, na kterou je třeba myslet při podávání spontánní žádosti, je definovat své kariérní cíle. Musíte mít jasno v tom, na jakých pozicích si sami sebe představujete. Buďte schopni vyjádřit, jak s vámi v této fázi vaší kariéry rezonuje poslání nebo činnost společnosti.

Ze všeho nejdůležitější je podívat se do svého nitra a zamyslet se nad tím, co by vás dělalo šťastnými a profesně naplněnými. Chcete, aby vás vedl mentor, nebo jsou vaše ambice v oblasti vedení? Dáváte přednost práci na dálku, na pracovišti nebo smíšené práci? Toužíte po zpětné vazbě a praktické podpoře, nebo by vám prospěla svoboda a volnost? Možná je to obojí v rovnováze.

Vaše vlastní sebepoznání umožní personalistovi nebo zaměstnavateli posoudit vaši žádost a přesně pochopit, o co usilujete. Jasným vyjádřením svých aspirací můžete personalistům lépe pomoci posoudit, zda v jejich organizaci existuje pozice nebo vznikající potřeba, která odpovídá vašemu profilu!

zadost podana z vlastniho podnetu

⚠️ Varování: Snažte se nepřeceňovat. Nikdy výslovně neuvádějte, že máte určitou dovednost, pokud ji lze snadno vyvrátit nebo zpochybnit, protože se to může vymstít a poškodit vaši důvěryhodnost!

Proberte svou spontánní žádost s náborovým pracovníkem


Když pošlete nevyžádanou žádost o zaměstnání, může být dobré navázat s náborovým pracovníkem, abyste se ujistili, že vaši žádost obdržel. Následná reakce na vaši spontánní žádost pomáhá ukázat vaše ambice a motivaci pracovat pro danou společnost.

Určitě využijte síť LinkedIn a spojte se s náborovým pracovníkem a všemi zaměstnanci, se kterými jste si během procesu podávání žádosti dopisovali. Mít ostrý profil na síti LinkedIn je neocenitelnou výhodou a nikdy nevíte, která spojení by se pro vás mohla později vynořit s příležitostí. Spojení s pracovníky, kteří vedou pohovor, udržuje váš profil v jejich paměti.

Jakmile se rozhodnete navázat další kontakt, buďte struční, přímí a sebevědomí ve svých slovech. Nechcete však, aby vás zaměstnavatel vnímal jako dotěrného a obtěžujícího. Buďte opatrní se svou naléhavostí, zejména pokud personalistovi voláte po telefonu. Chcete hrát klidnou hru, abyste nepůsobili zoufale, protože to působí odcizeně.

💡 Poznámka: Pokud posíláte praktickou nevyžádanou žádost, nezapomeňte v životopise, motivačním dopise a profilu na síti LinkedIn stručně zdůraznit své dovednosti, kariérní cíle a motivaci. Buďte sami sebou, mějte jasně definované své kariérní cíle a nezapomeňte svou žádost sledovat.

Spontánní žádosti do správního orgánu nebo komerční sféry: Jak na ně krok za krokem


Tvorba životopisu není jen o obsahu, ale také o řádu. Podobně jako obsažené informace je totiž velmi důležitý i formát, rozvržení a struktura uvedených údajů!

Formátování životopisu

Pokud by osoba s rozhodovací pravomocí věnovala vašemu životopisu pouze třicet vteřin, jaká klíčová sdělení by z něj získala? Upravte prezentaci a estetiku svého životopisu. Nechcete, přeci aby personalista vaši kariérní dráhu přehlédnul jen proto, že se váš životopis špatně čte.

Snažte se o konzistentnost a čitelnost písma, mezer na řádcích, odsazení, okrajů, tučného písma, kurzívy a celkového formátování. Váš životopis by neměl být příliš dlouhý ani příliš krátký. Ideální je jedna strana, v případě potřeby mohou být opodstatněné i dvě. Pokud s tím máte problém, zvažte využití šablony životopisu, která dokáže vystihnout vaši podstatu a zachovat rozsah jedné stránky.

Ucházení se o zaměstnání může být skvělou příležitostí k potřebnému sebehodnocení. Také vám to pomůže vybudovat si síť kontaktů a upevnit si reputaci ve svém oboru, a to i v případě, že vás v dané společnosti nakonec nepřijmou!

zadost podana z vlastniho podnetu

📌 Tip: Nezapomeňte každému účastníkovi pohovoru poděkovat osobním e-mailem a s každým, s kým se setkáte, se spojte na síti LinkedIn. Přizpůsobení životopisu tak, aby odpovídal specifikacím pracovního místa, je s každým dalším pohovorem jednodušší.

Obsahová část životopisu

  • Záhlaví životopisu s kontaktními údaji
  • Úvodní odstavec (O mně): Profesní shrnutí či kariérní cíl
  • Dosažené vzdělání
  • Pracovní zkušenosti
  • Dovednosti
  • Jakékoliv jiné doplňkové informace, které jsou relevantní
📌 Tip: Píšete spontánní kandidaturu v angličtině? Máme pro vás skvělý návod, jak napsat nejlepší anglický životopis společně s inspirativními příklady z praxe.

Rady a tipy, jak spontánní žádost povýšit na další úroveň


Chovejte se profesionálně

Veškerá komunikace musí být jednoduchá a zdvořilá. Raději nekomunikujte opakovaně - chcete ukázat, že máte zájem, a ne působit vlezle.

Předveďte své dovednosti

Kolik let relevantních zkušeností máte? Jaké dovednosti nebo schopnosti z vás dělají silného kandidáta pro tuto práci? Která část popisu práce s vámi rezonovala? Máte někde na internetu prezentované publikace? Ve vědeckých časopisech nebo na webových stránkách? Vytvořili jste nějaké nové algoritmy nebo frameworky? Snažte se vyzdvihnout své tvrdé dovednosti pomocí produktů, výsledků projektů a kvantifikovatelných úspěchů, které můžete během pohovoru rozvést.

Vyprávějte vlastní profesní příběh

Jak se vyvíjela vaše role, působnost a okruh vlivu? Proč jste se rozhodli věnovat právě své specializaci? Co jste se naučili od mentorských osobností na předchozích pozicích a co jste naučili ostatní? Jaká zásadní kariérní rozhodnutí nejvíce ovlivnila váš profesní vývoj? Jak jste profesně a osobnostně rostli?"

Možná se můžete inspirovat tímto známým a pravdivým citátem: "Velké příběhy se stávají těm, kteří je umí vyprávět." Jaké jsou vaše profesní úspěchy? Váš životopis by měl být poutavým vyprávěním, které vyjadřuje vaši identitu prostřednictvím vašeho vlivu a ambicí a zároveň vystihuje vaši profesní a osobní cestu.


Prokažte, že jste týmový hráč

Jak dokážete integrovat rozdíly a proměnit je v příležitosti, když pracujete v týmech, jejichž přístupy jsou různorodé? Pracovali jste ve vícefunkčních týmech? Jaké máte zkušenosti se spoluprací se zahraničními partnery? Moderní profesionálové se musí orientovat ve složitých sociálních situacích a překonávat mezilidské výzvy. Zdůraznění týmové práce, vedení, vystupování na veřejnosti, řešení konfliktů a mezilidských dovedností ve vašem životopise bude znamenat, že se vám bude dobře vést a spolupracovat s různorodými partnery.

Vyčíslete svůj dopad

Jaký je smysl vaší role ve vaší současné společnosti? Jakou přidanou hodnotu v tuto chvíli přinášíte? Na jaké výzvy se těšíte, až se s nimi budete potýkat a na základě čeho porostete? Jaké rozpočty jste řídili? Snížil některý z vašich projektů zaměstnavatelům náklady nebo pracovní dobu? Jako kvantifikátory životopisu používejte čísla a procenta.

Například: "Automatizoval jsem proces, který snížil náklady o 15 %." Je naprosto zásadní, abyste sledovali své úspěchy v současném zaměstnání. Doporučuje se vést si "složku chlubení", kam si zaznamenáte každý případ, kdy jste byli vedením pochváleni nebo jste vytvořili přidanou hodnotu.

Můžete je použít k sestavení svého životopisu a obohatit ho o přesné kvantifikátory. Talentovaný pracovník kombinuje mezilidské a technické dovednosti, aby výjimečnou složitost převedl do realizovatelných obchodních řešení a vytvořil dopad pro své klienty. Vaše technické a měkké dovednosti a měřitelné úspěchy vdechnou život vašemu životopisu život.

Přizpůsobte si část o dovednostech pro každou jednotlivou žádost o zaměstnání

Přidejte do svého životopisu oddíl dovedností a vyplňte jej klíčovými slovy přímo z nabídky práce. Tato sekce by měla být rozdělena do čtyř podkategorií:

  • Měkké dovednosti
  • Odborné znalosti
  • IT nástroje
  • Jazyky

Podkategorie interpersonální dovednosti může zahrnovat měkké dovednosti, jako je mezikulturní komunikace, vedení lidí, vystupování na veřejnosti, řešení konfliktů a spolupráce v týmu na dálku. Pokud v popisu podobných prací vidíte, že kandidát musí mít určitou dovednost, například v oblasti digitálního marketingu, nezapomeňte ji zahrnout do podkategorie odborné znalosti - pokud tam již není. Pokud daná pozice vyžaduje vizualizaci dat, přidejte do sekce nástrojů Tableau a nenechte se zlákat ke lhaní o něčem, co lze vyvrátit.

Projevte autenticitu

Jaké jsou vaše koníčky? Co z vás dělá příjemného kolegu? Pracujete jako dobrovolník nebo na nějakých komunitních projektech? Žili jste někdy v zahraničí? Čím se odlišujete od konkurence? Musíte zvážit, jakou hodnotu přinášíte a jak vidíte vzájemný soulad na základě role a vašich aspirací. Podělte se o jedinečné vlastnosti, které vás mohou polidštit, aby měl rozhodující pracovník pocit, že má představu o vaší osobnosti. Ukažte kreativitu v psaní a projevte sebedůvěru, že v případě nabídky pozice obstojíte a budete se rozvíjet.

Pokračujte v hledání

Je skvělé být soustředěný, ale také se vyplatí pokračovat v hledání práce, dokud si novou pozici nezajistíte. Aktualizujte svůj profil na LinkedInu tak, aby obsahoval klíčové výrazy, které zaměstnavatelé hledají, a nastavte si uložená vyhledávání, která vás mohou upozornit na nové příležitosti, jakmile se objeví.

Udržujte kontakt

I když neuspějete, dejte organizaci vědět, že byste v ní rádi pracovali. Ptejte se: Byly tam nějaké klíčové kvalifikace nebo dovednosti, na kterých byste mohli zapracovat? Jak byste mohli vylepšit svůj životopis? Ukážete tím, že máte zájem a chuť se zlepšovat. Později se může objevit podobná pozice a získáním zpětné vazby se pro ni můžete lépe připravit.

Buďte k sobě laskaví

Možná budete mít pocit, že neustále obnovujete schránku nebo odkládáte věci, zatímco čekáte, až zazvoní telefon. Hledání práce však může zabrat čas, proto je důležité se o sebe starat. Stanovte si během dne čas, který budete věnovat hledání práce, a zařaďte si přestávky na činnosti, které vám dělají dobře.

Spolu s životopisem musíte bezpodmínečně zaslat i motivační dopis!


zadost podana z vlastniho podnetu


Je možné spontánní žádost ještě vylepšit? Ano! Rozhodnutí zaměstnavatele, zda vás přijme, či nikoliv, můžete ovlivnit pomocí personalizovaného motivačního dopisu! Jestliže jste se domnívali, že k podání spontánní žádosti stačí pouze životopis, pak jste na omylu!

Jakmile víte, pro kterého zaměstnavatele chcete pracovat, musíte zjistit, čeho si u zaměstnance cení. Úspěšné hledání zaměstnání spočívá v identifikaci nedostatků v dovednostech a požadavcích a v ukázání, jakým způsobem zaměstnání těchto potřeb uspokojí.

Sestavte si seznam potenciálních pracovních pozic, na které byste se u cílového zaměstnavatele hodili. Dobrým postupem pro vytvoření tohoto seznamu je projít si jejich stránky O nás a Kariéra a také jejich profil na síti LinkedIn.

Jakmile budete mít seznam, vyhledejte na náborových stránkách a na pracovních portálech podobné pozice a všímejte si společných dovedností a požadavků. Tímto způsobem si vytvoříte obrázek o tom, co zaměstnavatelé u uchazeče o zaměstnání pravděpodobně ocení, a to vám pomůže sestavit poutavější a účelnější motivační dopis.

📌 Tip: Máme pro vás podrobného průvodce psaním motivačního dopisu krok za krokem společně s užitečnými příklady a předpřipravenými šablonami. Usnadněte si díky nim práci!

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Často kladené otázky (FAQ)

Proč se potenciální zaměstnavatel neozývá? Má z moci úřední povinnost reagovat?

Nejprve si zkontrolujte, zda jste o práci požádali správným způsobem. Může se to zdát samozřejmé, ale snadno se dopustíte chyby. Je například možné, že jste poslali životopis a další materiály k žádosti e-mailem, třebaže společnost přijímá spontánní kandidaturu pouze prostřednictvím speciálním portálu apod.

Možná jste tento pokyn napoprvé nezachytili... ale nezoufejte. Pokud si uvědomíte, že jste se cestou dopustili chyby, udělejte, co můžete, abyste situaci napravili.

Nebo jste možná svůj životopis nepřizpůsobili na míru dané společnosti. Na dnešním náročném trhu práce by měl být každý životopis vytvořen tak, aby odpovídal požadovaným zkušenostem a povinnostem potřebným k výkonu dané pozice. Měli byste věnovat čas tomu, abyste svůj motivační dopis a životopis přizpůsobili danému pracovnímu místu.

Tímto způsobem ukážete, že máte o danou práci skutečný zájem a jste ochotni vynaložit úsilí, abyste to dokázali. Pokud žádost nepřizpůsobíte, může to vypadat, že se nesnažíte, a to nikdy nechcete.

Je povinen správní orgán nebo komerční zaměstnavatel poskytnout zpětnou vazbu na spontánní kandidaturu?

Ačkoli by pro uchazeče bylo jistě přínosné získat zpětnou vazbu od potenciálních zaměstnavatelů, málokdy se stává, že by někdo, kdo odeslal spontánní kandidaturu nebo se účastnil pohovoru, dostal konkrétní zpětnou vazbu o tom, jak si vedl.

Náboroví manažeři mohou chtít poskytnout více informací, ale obvykle k tomu není čas. To je často jeden z hlavních důvodů, proč zaměstnavatelé nereagují na žádosti o zaměstnání.

Doporučujeme tak počkat 30 dnů od podání podnětu, a pokud do té doby nedostanete zpětnou vazbu, měli byste se posunout dále.

Opatření proti nečinnosti: Co dělat v případě, že se zaměstnavatel neozývá?

Pokud se ucházíte o zaměstnání, ale potenciální zaměstnavatel se neozývá, věnujte čas posouzení situace. Pokud od podání žádosti uplynulo jen několik dní, budete jí muset dát více času. Pokud uběhl více než týden, je zcela přijatelné žádost o zaměstnání zkontrolovat e-mailem nebo telefonicky, abyste se ujistili, že byla skutečně přijata.

Pokud však uplyne měsíc a stále se neozýváte, možná budete chtít zvážit změnu životopisu a motivačního dopisu, upravit svou přítomnost na sociálních sítích a zaměřit se na svou osobní značku, než se budete ucházet o další pozice

Jaký je rozdíl mezi vyžádaným a spontánním motivačním dopisem?

Spontánní motivační dopisy nejsou zaměřeny na konkrétní pracovní nabídky. Jejich účelem je vyjádřit zájem o spolupráci se zaměstnavatelem. Předkládání těchto motivačních dopisů je proaktivní přístup, který vám může pomoci identifikovat potenciální příležitosti nebo vybudovat profesní vztahy se zaměstnavatelem.

Vyžádané motivační dopisy jsou naproti tomu psány jako reakce na inzerované pozice, které najdete například na pracovních portálech nebo na síti LinkedIn. Protože je inzerovaná pozice, měl by váš vyžádaný motivační dopis vysvětlit, proč se hodíte na konkrétní pracovní místo, o které se ucházíte. Proto byste při psaní motivačního dopisu měli vycházet z popisu pracovního místa, zatímco při psaní nevyžádaného motivačního dopisu je lepším vodítkem firemní kultura a hodnoty.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá