Jak napsat motivační dopis na stáž snadno a rychle: Příklady, šablony a profesionální tipy

Při žádosti o stáž můžete být kromě životopisu a požadovaných referencí požádáni o zaslání motivačního dopisu. Předložení motivačního dopisu spolu s přihláškou na stáž vám může pomoci udělat dobrý dojem. Dobře napsaný motivační dopis na stáž je skvělým způsobem, jak se odlišit od konkurence.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Vzorový příklad motivačního dopisu na stáž: Inspirujte se s námi

Olina Zelená
Plynární 12
Praha 2, 120 00
123 567 789
olina.zelena@platforma.cz

28. února 2024

Sylva Nová
Oddělení plánování akcí -- program stáží
Společnost Aliance
Dlouhá 45
Praha 1, 110 00

Vážená paní Nová,

na návrh Jana Potměšila, vedoucího pracovníka marketingu ve společnosti Aliance, Vám zasílám svůj životopis na pozici koordinátora-stážisty pro pořádání akcí. Jsem studentkou druhého ročníku na Karlově univerzitě, kde studuji bakalářský obor Event Management, a jsem nadšená do plánování akcí. Mám radost, že jsem se dozvěděla o programu této stáže ve vaší společnosti, a mám pocit, že mé zkušenosti a dovednosti by se skvěle hodily pro vaši organizaci.

Jako výkonná členka rady Studentské unie na UK Praha mám na starosti organizaci, propagaci a realizaci několika společenských aktivit souvisejících se školou týdně a zároveň je pro mě výzvou navrhovat nové akce. Spolupracuji soudržně s různorodým týmem složeným ze studentů a vyučujících a také podporuji vztahy s novými společnostmi.

Na tuto stáž mě dále připravily mé zkušenosti z pozice vedoucího orientace. Bylo nezbytné, abych během dne stěhování zůstala pozitivní, společenská a plná energie a fungovala jako spojka mezi novými studenty, rodinami a fakultou v rychlém a náročném prostředí. Očekávalo se ode mě, že si při kontaktu s rodinami a novými studenty zachovám vysoce profesionální etiku zákaznického servisu.

Mé zkušenosti z UK, členství ve výkonné radě a vedoucí role v orientačním programu mě připravily na to, abych byla úspěšná v programu stáže koordinátorky akcí. Děkuji vám za váš čas a pozornost. Těším se na příležitost prodiskutovat, jak mohu společnosti A přinést přidanou hodnotu.

S pozdravem,

(vlastnoruční podpis)

Olina Zelená

V následujícím článku se s vámi podělíme o příklad motivačního dopisu pro stážisty, abychom vám poskytli počáteční strukturu a inspiraci. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, stáhněte si naši šablonu a poté přidejte vlastní kreativitu a vkus pomocí níže uvedených tipů.

📌Tip: Psaní motivačního dopisu by mělo vždy následovat až poté, co vytvoříte životopis. Máme pro vás podrobný návod, jak napsat životopis na stáž a získat cennou praxi. Přečtěte si tento článek na našem kariérním blogu. A při tvorbě profesionálního životopisu nezapomeňte na šablony, které se postarají o skvělé CVčko.

Motivační dopis na stáž

Motivák je důležitý! Proč se sluší k žádosti o stáž připojit motivační dopis?


Motivační dopis ke stáži je přílohou žádosti o zaměstnání a zdůrazňuje vaše dovednosti, zkušenosti a úspěchy. Motivační dopis berte jako příležitost ukázat své nadšení a odhodlání pro danou pozici a umožnit vám rozvinout dovednosti, které z vás dělají silného kandidáta. Protože se na některé pozice hlásí velké množství uchazečů, může motivační dopis navíc posloužit jako další informace pro personalisty, kteří budou vybírat z uchazečů, kteří se budou více zajímat o danou pozici.

Co z toho vyplývá? Životopis prostě ne vždy stačí k tomu, abyste udělali dojem. Prostudujte a použijte našich několik základních kroků pro napsání profesionálního motivačního dopisu na stáž a použijte některý z těchto vzorů nebo šablon k jeho úpravě.

V životopise uvedete nejdůležitější momenty z vašeho působení na vysoké škole, zatímco v motivačním dopise se dozvíte, jak vám tyto zkušenosti poslouží jako stážistovi u vašeho budoucího zaměstnavatele. Využijte jej ve svůj prospěch, abyste získali první roli ve své kariéře, až budete procházet vysokou školou i po ní.

Pojďme si to rozebrat aneb proč je tento motivační dopis účinný?

Vášeň, ochota učit se a předchozí zkušenosti v oboru jsou faktory, díky kterým tento motivační dopis vyniká. Zaměstnavatel vidí, že uchazeč má skutečný zájem o obor plánování akcí a bere svou budoucnost v tomto oboru vážně.

Jak tyto tipy začlenit:

Začněte analýzou vlastních zkušeností a zájmu v porovnání se stáží, o kterou se ucházíte. Máte nějaké příklady, fakta nebo čísla, která můžete do dopisu zahrnout? To pomůže personalistovi pochopit váš zájem o danou pozici a poskytne mu to více důvodů, proč vás zaměstnat na úkor konkurence.

📌Tip: Píšete motivační dopis v angličtině? My vám kryjeme záda! Máme pro vás podrobný návod, jak motivační dopis v angličtině napsat.

Psaní motivačního dopisu na stáž krok za krokem


Motivační dopis na stáž


Dobré stáže není snadné získat, zejména pokud se hlásíte do známé společnosti. Jestliže jste student s malými nebo žádnými relevantními zkušenostmi, je náročné přesvědčit zaměstnavatele, že právě vás by si měli na danou pozici vybrat. Právě zde přichází na řadu motivační dopis na stáž.

Motivační dopis vám poskytuje prostor nejen pro sdělení vašeho nadšení pro danou pozici, ale také pro zdůraznění relevantních dovedností a vzdělání, které se do vašeho životopisu nemusí vejít.

Použijte správný formát motivačního dopisu na stáž

Motivační dopis na pozici stážisty by měl dodržovat určité formátování. Váš motivační dopis by měl mít například čtyři odstavce a měl by zabírat přibližně jednu celou stránku (ne však více). Ačkoli se to může zdát krátké, je to stále dostatek prostoru pro popis vašich schopností.

Struktura motivačního dopisu

 • Uveďte své jméno, datum, adresu a kontaktní údaje.
 • Uveďte název společnosti, oddělení a adresu společnosti.
 • Oslovte vedoucího náboru.
 • Uveďte kontext své žádosti.
 • Prodejte své zkušenosti.
 • Dopis uzavřete zdvořilým rozloučením a výzvou k akci.

Při psaní motivačních dopisů ke stážím můžete použít různé formáty, ale tradičním formátem obchodního dopisu nic nezkazíte. Nezapomeňte na korekturu, používejte formální výrazy, jako je "Vážený" a "S pozdravem", a v textu se přikloňte k profesionálnímu tónu.

Uveďte své jméno, datum, místo a kontaktní údaje.

Ujistěte se, že používáte profesionální formát motivačního dopisu ke stáži a že vaše kontaktní údaje jsou blízko horní části motivačního dopisu. Tímto způsobem vás v případě zájmu snadno najdou.

 • Vaše jméno
 • Vaše adresa
 • Vaše město, PSČ
 • Telefonní číslo
 • E-mail v profesionálním formátu
 • Datum

Uveďte název společnosti, oddělení a adresu společnosti

Je dobré rovněž uvést kontaktní údaje náborového manažera. Některé společnosti jsou zahlceny e-maily a při žádosti o stáž na pracovních stránkách může být obtížné určit, kde motivační dopis skončí. Uvedením informací o náborovém manažerovi si můžete být jisti, že váš cílový kontakt v průvodním dopise ke stáži je jasný.

 • Oddělení
 • Společnost
 • Ulice
 • Město, PSČ

💡Poznámka: Pokud píšete motivační dopis pro několik nabídek stáží, bude užitečné vyhledat celý název, oddělení a adresu sídla každé společnosti. Provedete-li to jako samostatný krok, pomůže vám to přesně opsat informace do motivačního dopisu. Pamatujte, že v motivačním dopise nechcete mít žádné překlepy ani chyby, zejména pokud jde o informace, které lze snadno najít na internetu.

Oslovte vedoucího náboru

Jako student hledající stáž se rozhodně odlišíte od ostatních uchazečů tím, že budete vynalézaví. Svou vynalézavost můžete projevit tím, že si vyhledáte jméno náborového manažera, abyste ho mohli v motivačním dopise správně oslovit. Místo toho, abyste psali "Dobrý den", nejprve si udělejte průzkum a zjistěte jméno vedoucího náboru nebo vedoucího oddělení.

Občas je jeho titul uveden v popisu pracovní pozice. Pak můžete vyhledat danou roli na síti LinkedIn a zjistit její jméno. Pokud jméno nenajdete, můžete je místo toho oslovit pouze titulem. Jindy však může být nalezení jména vedoucího náboru obtížnější.

Pokud jejich jméno není k dispozici na webových stránkách společnosti nebo v inzerátu, zde je několik dalších způsobů, jak zjistit jméno vedoucího náboru:

 • Zavolejte do společnosti, do které se hlásíte, a zeptejte se na jméno příslušného vedoucího.
 • Vyhledejte jméno vedoucího náboru pomocí zaměstnanců společnosti na síti LinkedIn.

"Vážený pane X"/"Vážená paní Y", (pokuste se najít jméno náborového manažera... pokud se vám to nepodaří, můžete napsat "Vedoucí personálního oddělení [společnost A]").

💡Poznámka: Použití jména vedoucího náboru ukazuje, že to se stáží myslíte vážně a jste ochotni vynaložit větší úsilí, abyste s ním navázali osobní kontakt. Už jen tím, že víte, jak správně adresovat motivační dopis, jste svou žádost učinili působivější.

Motivační dopis na stáž

Uveďte kontext své žádosti

Bez ohledu na to, jak usilovně jste se snažili vytvořit motivační dopis, pokud neuděláte skvělý první dojem a neupoutáte pozornost personalisty úvodem, vaše informace pravděpodobně skončí v koši.

Můžete se rozhodnout pro kreativní první řádek, abyste upoutali pozornost čtenáře. Nicméně v tomto případě vám bude prospěšné prozkoumat firemní kulturu. Zatímco kreativní úvodní věta bude dobře fungovat u startupů a uvolněnějších společností, u velké účetní firmy by mohla být kulturně mimo.

Prodejte své zkušenosti

Nezapomeňte, že personalisté hledají kvalifikovaného kandidáta se zkušenostmi, které nejlépe odpovídají dané pozici, proto uvádějte pouze informace, které se shodují s příslušnými povinnostmi. I když existuje něco, na co jste neuvěřitelně hrdí, pokud to nemá nic společného s danou rolí, neuvádějte to!

Upozorněte na relevantní zkušenosti, úspěchy a výzvy, které jste v minulosti překonali. Prokažte svou vhodnost tím, že zmíníte přínos na pracovišti, abyste zdůraznili svou hodnotu pro zaměstnavatele, a dejte najevo, že jste ochotni se učit, abyste dokázali, proč byste byli pro společnost přínosem.

I když studenti středních a vysokých škol mohou mít omezené zkušenosti s prací, nebojte se myslet jinak! Pravděpodobně máte dovednosti a úspěchy, které stojí za vyzdvihnutí a které nebyly vzaty v úvahu.

Zmínění těchto vlastností přímo v motivačním dopise ukazuje, že jste si přečetli popis pozice, a díky tomu je váš motivační dopis lépe čitelný. Pokud náborový manažer hledá někoho se znalostmi obsahu, může váš motivační dopis prohledat a hledat v něm slova, která naznačují zkušenosti s obsahem.

Nakonec si vymyslete několik přesvědčivých příkladů, na kterých ukážete, jak ztělesňujete nejdůležitější vlastnosti. Nepište jen:

CHYBNĚ
"Mám vynikající dovednosti v oblasti zákaznického servisu".

Chtějte to dokázat. Podpořte své tvrzení tím, že napíšete například:

SPRÁVNĚ
"Minulé léto jsem pracoval jako vedoucí orientačního kurzu na své vysoké škole, kde jsem sloužil jako zdroj informací pro nastupující studenty a jejich rodiče. Tato zkušenost posílila mé dovednosti v oblasti služeb zákazníkům."

I když nemáte mnoho (nebo žádné) pracovních zkušeností, přemýšlejte o tom, že zdůrazníte dovednosti, které jste získali v rámci mimoškolních aktivit, dobrovolnických zkušeností nebo dokonce vášnivých projektů:

SPRÁVNĚ
"Moje vášeň pro tanec mě přivedla k tomu, že jsem se stala dobrovolnou učitelkou tance, což mi pomohlo rozvinout se jako vedoucí pracovník."

Dopis uzavřete zdvořile a připojte výzvu k akci

Na závěr poděkujte personalistovi za to, že si udělal čas, aby vás zvážil, a zakončete pozitivně a sebevědomě, například:

SPRÁVNĚ
"Těším se na osobní pohovor, při kterém probereme hodnotu, kterou mohu vaší společnosti nabídnout".

📌Tip: Můžete jít ještě o krok dál a vyzvat personalistu k akci. Připojte odkaz na své online portfolio, webové stránky nebo dokonce kanál YouTube, kde prezentujete svou práci a osobnost.

Rady a tipy, jak napsat motivační dopis a získat stáž ve vysněné společnosti


Motivační dopis na stáž


Zde je několik dalších tipů, které vám pomohou napsat motivační dopis na stáž, který vyzdvihne vaši kvalifikaci a přesvědčí zaměstnavatele, že jste pro danou práci vhodnou osobou.

Zaměřte se na obsah!

Díky všem dostupným možnostem tvorby obsahu je vylepšení životopisu a motivačního dopisu mnohem snazší. Přílišná okázalost je však na škodu. Jedinečná a propracovaná grafika, barvy, písma a formátování mohou odvádět pozornost od nejdůležitějších informací: vašich zkušeností.

Při tvorbě životopisu a motivačního dopisu je vhodné používat pouze standardní písma a formátování. Držte se písma Times New Roman nebo Arial a soubory uložte ve formátu PDF nebo Word. Zjednodušením přihlášky se dostanete přes software filtrující kandidáty a personalista si při čtení vaší žádosti odpočine.

Volte profesionální, ale přátelský tón

Psaní profesionálním způsobem je pro průvodní dopisy ke stážím nezbytné, nicméně přidání vřelého a přátelského tónu může vybudovat osobní vztah a dodat vašemu psaní šťávu. Protože mladí profesionálové začínají, jsou často opatrní s jazykem, který může v korespondenci působit roboticky.

Nezapomeňte: jste člověk, takže začlenění lehce emotivního jazyka do motivačního dopisu vás pomůže polidštit. Osoby, které čtou váš motivační dopis, chtějí vědět, pro co jste zapálení nebo jak jste zvítězili nad nepřízní osudu a další situace, které zahrnují emoce. Nebojte se při psaní motivačního dopisu do těchto pocitů trochu ponořit.

Zahrnutí vašich osobních myšlenek a pocitů vám umožní trochu ukázat vaši osobní značku - i kdyby to mělo znamenat, že prohodíte jeden nebo dva vtipy. Vřelý tón pomáhá personalistům naladit se na vaši notu, čímž si můžete získat jejich přízeň.

Prozkoumejte společnost

Průzkum společnosti pomáhá pochopit její kulturu, hodnoty a poslání. Nezapomeňte, že žádosti o zaměstnání a pracovní pohovory jsou obousměrné; chcete se také ujistit, že se pro vás hodí. Za druhé vám to umožní lépe přizpůsobit motivační dopis, který prokáže váš zájem a nadšení pro danou pozici.

Průzkum může výrazně zvýšit vaše šance na úspěch tím, že vám poskytne další informace o zázemí a vizi společnosti, pomůže vám sebevědomě absolvovat pohovor a odlišit se od ostatních uchazečů.

Průzkumy, které provádíte, můžete sledovat v nástroji pro sledování žádostí o zaměstnání společnosti Teal. Nabízíme tipy a pokyny, kde a jak provádět průzkum. Provedený průzkum můžete také zaznamenat u všech kontaktů, které jste ve společnosti získali.

Zaměřte se na svou motivaci a vášeň

Stáže jsou vstupní pozice. Většina náborových manažerů tedy neočekává, že budete mít mnoho formálních pracovních zkušeností. Místo toho náboroví manažeři hledají stážisty s nadšením a ochotou učit se. Tyto vlastnosti ukazují, že školení, které vám bude poskytnuto, plně využijete.

Životopis neponechává mnoho prostoru pro sdělení nadšení a motivace. Proto je důležité, aby váš motivační dopis ke stáži toto nadšení vyjadřoval a vysvětloval vaši motivaci k podání žádosti.

Zde jsou tři způsoby, jak zaměstnavateli sdělit svou motivaci v motivačním dopise k žádosti o stáž:

 • Popište své relevantní zájmy. Pokud se například ucházíte o stáž v kosmetickém salonu, povězte o tom, jak jste od mládí dělali rodině a přátelům kosmetické úpravy.
 • Uveďte příklad, kdy jste projevili iniciativu. Mluvte například o tom, jak jste na vysoké škole zahájili kampaň za ekologické záležitosti.
 • Vyjádřete zájem o podnikání společnosti tím, že uvedete konkrétní postupy nebo produkty, na kterých byste rádi pracovali.

Pokud vám navíc chybí relevantní pracovní zkušenosti, můžete se zaměřit na jiné své zkušenosti, které vás kvalifikují pro stáž.

Zmiňte se například o relevantních vysokoškolských kurzech, mimoškolních aktivitách nebo dobrovolnických pracovních zkušenostech, které souvisejí s odvětvím, v němž chcete stážovat. Díky tomu budete působit, že máte chuť prohlubovat své znalosti, a budete vypadat kvalifikovaněji.

Předveďte své ambice

Ne všichni stážisté vaří kávu a organizují kartotéky. Mnoho společností zadává nadějným stážistům skutečné projekty, které mají vliv na hospodářský výsledek společnosti, a těm nejlepším stážistům pak po skončení stáže nabídne práci.

Váš motivační dopis by měl ukázat, že máte zájem dělat víc než jen pomáhat zaměstnancům na plný úvazek. Sdělte, že jste schopni zvládnout povinnosti spojené s danou prací a zároveň jste odhodláni vyniknout.

Jedním z nejlepších způsobů, jak v motivačním dopise stážisty zdůraznit své ambice, je přidat tvrdá čísla. Tvrdá čísla poskytují jasnější představu o vašich konkrétních úspěších a ukazují čtenáři, že umíte dosáhnout výsledků.

Například pokud jste se na vysoké škole aktivně účastnili místní politiky a ucházíte se o politickou stáž, můžete uvést následující odrážku:

Zorganizoval/a jste fundraisingovou akci pro kongresmanku Harriet Lopezovou a vybral/a jste 38 000 dolarů na její předvolební kampaň.

Nemáte zkušenosti? Zaměřte se na své vzdělání

Pokud ještě nemáte mnoho pracovních zkušeností, zaměřte se v motivačním dopise na kvalifikaci, kterou máte. Konkrétně byste měli prezentovat své vzdělání.

Jestliže se například ucházíte o stáž v oblasti informatiky, zmiňte konkrétní předměty nebo příslušné kurzy, které jste absolvovali v oblasti informatiky. Zejména upozorněte na to, čeho jste v hodinách dosáhli (např. na všechny třídní projekty, které jste dokončili), abyste uvedli reálné příklady toho, co umíte.

Zaměření na vaši relevantní akademickou kvalifikaci ukazuje zaměstnavatelům, že jste již pro obor zapálení. Naznačuje to, že tato stáž není jen o prodloužení vašeho životopisu - je to způsob, jak postoupit ve vaší kariéře a rozšířit si znalosti v oboru, který vás zajímá.

📌Tip: Ještě nemáte CVčko? Pro životopis na stáž se skvěle hodí naše šablona Crisp či Riga.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory