Jak napsat silný motivační dopis pro spontánní žádost o zaměstnání: Užitečné rady a tipy + inspirativní příklady

Pokud existuje firma, pro kterou byste chtěli pracovat, může to být možné, aniž byste čekali na vyhlášení volného pracovního místa. Spontánní žádosti mohou být účinným způsobem, jak upozornit potenciální zaměstnavatele na své schopnosti. Naučit se, jak tento kontakt efektivně navázat, vám může pomoci postoupit na vaší kariérní cestě a zajistit si uspokojivé zaměstnání.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

V tomto článku se zabýváme tím, jak napsat motivační dopis pro spontánní žádost o zaměstnání a uvedeme si vzorový příklad.

Spontánní kandidatura? Víme, tento přístup není pro každého. Nemusíte však jen sedět a čekat, až se na vašem oblíbeném webu s nabídkami práce objeví volná místa. Existuje i jiný způsob, který je cílenější a nevyžaduje unavování rukou na rušném nádraží. Někdy musíte myslet jinak, abyste získali práci, kterou chcete.

Spontánně napsaný motivační dopis vám umožní zaměřit se na společnosti, pro které chcete pracovat, a objevit pracovní místa, která nejsou ani inzerována. Navíc je to skvělý způsob, jak projevit iniciativu. Dobrý motivační dopis může být neuvěřitelně užitečný.

📌Tip: Tvorbou motivačního dopisu proces spontánní žádosti o zaměstnání končí. Na začátku je silný životopis. Vytvořte si jej pomocí předpřipravených šablon, do kterých stačí vyplnit vaše informace. Máme pro vás například šablonu Crisp či Riga.

motivační dopis pro spontánní žádost o zaměstnání

Tvorba motivačního dopisu začíná silným životopisem!


Než se pustíte do tvorby motivačního dopisu, napište si nejprve silný životopis. Na jeho základě následně napište motivák. Tímto způsobem budete lépe vědět, jaké informace v motivačním dopise vyzdvihnout a dále detailněji rozvést.

📌Tip: Podívejte se na náš kariérní blog, kde naleznete mnoho užitečných článků. Doporučujeme například článek na téma, jak napsat životopis z vlastního podnětu pro spontánní žádost o zaměstnání.

Vzorový motivační dopis pro spontánní žádost o zaměstnání


Spontánní kandidatura může být skvělým způsobem, jak se prosadit v konkurenčních odvětvích. Prokazuje odhodlání a proaktivní povahu a může vám poskytnout náskok před konkurencí.

 1. V úvodním odstavci spontánního motivačního dopisu vysvětlete, o jakou pozici se ucházíte. Poté pokračujte a ukažte, že jste si udělali průzkum tím, že vysvětlíte, proč vás daná společnost přitahuje.
 2. Dále musíte hovořit o dovednostech a zkušenostech, které jste získali a které jsou relevantní pro danou společnost a typ pozice, o kterou se ucházíte. Nejlepší je ukázat, že jste všestranný odborník, takže se neomezujte tím, že se zaměříte na jednu dovednost nebo oblast.
 3. Nakonec zakončete pozitivně. Poděkujte, že si našli čas na přečtení vaší žádosti a že se těšíte, až se brzy ozvou.

💡Poznámka: Uvědomte si, že se jedná o příklad. Použijte tuto šablonu motivačního dopisu jako pomůcku pro vytváření nápadů a strukturování vlastního dokumentu, ale vyhněte se kopírování a vkládání. Váš motivační dopis musí být originální a přizpůsobený pracovní pozici, o kterou se ucházíte.

Anita Braníková
Pražská 123, 120 00 Praha 2
anita.branikova@priklad.cz
+420 234 567

Mgr. Julie Hilková
Manažerka lidských zdrojů
Mediální společnost
Media s.r.o.
Oblouková 18, 129 00 Brno

V Praze, 27. února 2024

Vážená paní magistro,

jsem studentka druhého ročníku mediálního designu, která by ráda získala zkušenosti v oboru. Ráda bych absolvovala letní stáž ve společnosti Media a obracím se na Vás, abych zjistila, jaké jsou možnosti.

Vím, že společnost Media má v oboru dobrou pověst. Zaujala mě zejména vaše práce pro interní komunikaci labelů, na kterou jsem narazila při průzkumu pro univerzitní projekt. Vaše návrhy mě zaujaly a díky vašemu porozumění UX náš projekt dobře plynul - a pomohl nám získat nejlepší známky v našem ročníku.

Moje webové stránky anitabranikova.eu ukazují rozsah mé práce, včetně projektu pro sportXperience.

Jak můžete vidět z mého životopisu, zúčastnila jsem se akcí v oboru, například:
 • Noví designéři (Část 2) v Business Design Centre, Praha, červen 2023
 • Workshop mladých designérů, Praha, 2020-2022
 • Web Design Industry Masterclass, Praha 2021

Tyto akce byly skvělou příležitostí k navázání kontaktů s kolegy a setkání s odborníky z oboru.

Spolu se skupinou dalších studentů jsem se podílela na založení blogu www.webX.com. Uspořádali jsme dvě online studentské akce a v současné době crowdfundingově financujeme živou akci.

Společnosti Media mohu nabídnout svou flexibilitu, vynikající schopnost řídit čas, podnikatelského ducha a ochotu tvrdě pracovat a rychle se učit.

Těším se na příležitost možné spolupráce.

S pozdravem

(Zde se podepište svým jménem)

Anita Braníková

Jak napsat motivační dopis pro spontánní žádost o zaměstnání krok za krokem


Odhaduje se, že 75 % pracovních míst je obsazeno, aniž by byla kdy inzerována. Bez doporučení nebo interního kontaktu je jediným způsobem, jak se k tomuto zlatému dolu dostat, spontánní motivační dopis. Zde je návod, jak napsat spontánní motivační dopis k žádosti o zaměstnání:

Začněte důkladným průzkumem

Jakmile si najdete firmu, pro kterou byste chtěli pracovat, je třeba ji nejprve důkladně prozkoumat. Zjistěte si vše o firmě, jejích zaměstnancích a širším odvětví, ve kterém působí. Většinu potřebných informací snadno získáte z online zdrojů, například:

 • webové stránky organizace
 • tiskové zprávy zveřejněné organizací
 • její stránky na síti LinkedIn a profily na sociálních sítích
 • novinové články týkající se organizace
 • oborové publikace, zpravodaje nebo blogy
 • recenzní weby

Čím více znalostí budete mít k dispozici, tím lépe budete schopni zjistit, jak by vaše dovednosti, zkušenosti a zájmy mohly být pro organizaci přínosné a jak se pro ni budete hodit.

A nezapomeňte, že při psaní spontánního motivačního dopisu je klíčová přesnost.

Chybné uvedení názvu firmy, jejích produktů nebo služeb nebo adresáta (v konečném důsledku osoby s rozhodovací pravomocí) může pro váš spontánní dopis znamenat katastrofu.

motivační dopis pro spontánní žádost o zaměstnání

Použijte správný formát spontánního motivačního dopisu

Po shromáždění relevantních informací je čas pustit se do práce - napsat motivační dopis a sestavit dokumenty k žádosti. Vzhledem k tomu, že žádost podáváte z vlastního popudu, můžete se sami rozhodnout, jakým způsobem a s jakými dokumenty tak učiníte. To vám dává svobodu podat žádost netradičním způsobem, než je běžně vyžadováno. Čím silnější (pozitivní) dojem vaše žádost udělá, tím větší je šance, že získáte pohovor nebo že budete kontaktováni později, jakmile se objeví volné pracovní místo.

Mějte na paměti, že v sázce není konkrétní pozice, ale zájem o společnost. V nevyžádané žádosti to musí být z motivačního dopisu zřejmé, a proto je také zdaleka nejdůležitější částí. Struktura je podobná jako u běžného motivačního dopisu; pokud se hodí pro dané odvětví, můžete zvolit neobvyklejší styl. Zejména v kreativních odvětvích je to často oceňováno.

Vzhledem k tomu, že neodkazujete na konkrétní požadavky inzerátu, je důležité, abyste vytvořili spojení mezi společností (její hlavní činností, inovacemi, případnými plány na rozšíření atd.) a vašimi profesními znalostmi (hard skills). V nevyžádaném motivačním dopise k žádosti o zaměstnání by se tak mělo stát hned na začátku. Na rozdíl od běžných motivačních dopisů se do popředí dostávají vaše odborné znalosti a vaše hodnota pro společnost. Nepřehánějte to však; je důležité, abyste o sobě podali realistický obraz.

Při psaní spontánního motivačního dopisu musíte dodržovat stejná pravidla formátování jako u standardního motivačního dopisu. Zde je návod, jak postupovat.

 • Nastavte jednopalcové okraje na všech stranách stránky.
 • Používejte jednoduché řádkování nebo řádkování 1,15 a mezi jednotlivými odstavci udělejte mezeru.
 • Zvolte snadno čitelné písmo velikosti 11 až 12 bodů. Dobré písmo životopisu se skvěle hodí i pro spontánní průvodní dopisy.
 • Buďte struční a výstižní. Zaměstnavatelé v 70 % případů upřednostňují délku motivačního dopisu, která nepřesahuje jednu stranu.

Vytvořte profesionální záhlaví

Začněte svůj spontánní motivační dopis správně. Dodržujte standardní formátování obchodních dopisů a správně uveďte kontaktní údaje.

 • Své jméno a kontaktní údaje napište jako první, do horního rohu, zarovnané vpravo.
 • Uveďte své telefonní číslo, e-mail, LinkedIn a volitelně i příslušné kontakty na sociálních sítích, jako je platforma X.
 • Pod něj uveďte datum, rovněž zarovnané vpravo, a použijte správný formát. Např. 11. března 2020.
 • Poté zarovnejte vlevo a uveďte údaje adresáta. Nejlepší je adresovat dopis jmenovitě určené osobě. V tomto případě vedoucímu oddělení, na které se obracíte.

💡Poznámka: Nemůžete najít jméno vedoucího náboru? Podívejte se na webové stránky společnosti a udělejte si průzkum na síti LinkedIn. Pokud vše ostatní selže, zavolejte na recepci a zeptejte se. Nebuďte rozpačití, stojí to za to. Použití jména osoby má silný účinek.

Pokud rozhodně nemůžete uvést jméno, napište dopis "Vážený/á vedoucí náboru". Je to pozdrav, který personalisté nejčastěji upřednostňují u motivačních dopisů adresovaných beze jména.

Začněte osobním pozdravem a přesvědčivým prvním odstavcem

Spontánní motivační dopis je dopis zaslaný konkrétní firmě, ve kterém jí sdělujete, že máte zájem o spolupráci, a ptáte se, zda existuje volné pracovní místo odpovídající vašim dovednostem a zkušenostem. Proto musí úvod vašeho spontánního dopisu upoutat pozornost a vyvolat ve čtenáři touhu po dalších informacích.

Zde je návod, jak začít spontánní motivační dopis:

 • Začněte slovy "Vážený" a oslovte personalistu jménem.
 • Uveďte, o jaký typ pozice máte zájem. Nebude zde jmenovitě uvedena náplň práce, pokud neexistuje inzerát, ale měli byste se zaměřit na konkrétní oblast práce. Např. věta: "Rád bych měl příležitost pracovat u vás na pozici digitálního marketéra."
 • Projevte nadšení pro společnost a odvětví, na které se zaměřujete. Je to základní psychologie. Je třeba, aby se personalista cítil polichocen tím, že jste si dali tu práci a kontaktovali ho, a ukázat se jako oddaný potenciální zaměstnanec.
 • Vyzdvihněte působivý profesní úspěch, abyste čtenáře "zaháčkovali". Může to být například zvýšení prodeje/výnosů, úspora nebo překonání cíle. Uveďte čísla, která tento úspěch kvantifikují, a vyjádřete ho jako prohlášení o úspěchu.

Zjistěte si, s kým mluvíte

Pečlivě prozkoumejte seznam zaměstnanců firmy, abyste zjistili, komu máte svůj dopis adresovat. Může to být například:

 • generální ředitel, pokud se jedná o menší firmu.
 • vedoucí oddělení
 • manažer pro přijímání zaměstnanců
 • pracovník personálního oddělení

💡Poznámka: Na začátku nebo na konci dopisu zmiňte, že jste k e-mailu přiložili svůj životopis, abyste čtenáře povzbudili k tomu, aby se na něj podíval až po motivačním dopise.

Nasaďte správný tón

Může být těžké odhadnout, jak napsat spontánní motivační dopis a jaký tón použít. Podle našeho názoru je nejlepší zvolit formální tón. Dotyčného člověka neznáte, takže se nechovejte příliš familiárně.

Začněte větou "Vážený [jméno osoby]" a vyhněte se neformálnímu tlachání typu "Doufám, že jste měl hezký víkend". Zachovejte přátelský, ale profesionální tón a dopis uzavřete slovy "S pozdravem".

Neomlouvejte se

Možná si myslíte, že zaslání spontánního životopisu a motivačního dopisu bude působit vlezle nebo arogantně - ale personalisté to tak pravděpodobně vnímat nebudou. Nepodléhejte pokušení začít něčím omluvným jako "doufám, že vám nevadí, že vás nevyžádaně kontaktuji".

Není třeba se omlouvat - spontánní žádost je důkazem, že jste spíše nadšení a aktivní než arogantní.

Přejděte rovnou k věci

Pokud si lámete hlavu nad tím, jak začít spontánní motivační dopis, naše nejlepší rada zní: přejděte k věci!

Náboroví manažeři jsou zaneprázdnění - neztrácejte proto jejich čas. Příliš mnoho spontánních motivačních dopisů trpí dlouhými, opakujícími se úvody, klišovitým jazykem a mnohomluvnými vysvětlivkami, které si pravděpodobně nikdo nepřečte.

Přejděte rovnou k věci. Řekněte, proč píšete, a ukažte, čím můžete být organizaci prospěšní, pomocí několika klíčových bodů ze svého životopisu.

Zaměřte se na zaměstnavatele

Při psaní spontánní motivačního dopisu byste měli říci stejně (ne-li více) o organizaci, které píšete, jako o sobě.

Snažte se nezačínat každý odstavec slovem "já". Chcete sdělit, co můžete pro organizaci udělat a proč v ní chcete pracovat, proto se snažte doložit znalosti, které jste získali díky svému výzkumu.

Jakým výzvám a příležitostem firma čelí? Pokuste se zaměřit na osobu, která dopis čte, a její priority a uveďte několik příkladů ze své praxe, které ukazují, jak je můžete splnit.

Dopis správně uzavřete

Některé zdroje doporučují zakončit dopis něčím jako "příští týden vám zavolám a domluvíme si pohovor", ale tento vlezlý přístup se může vymstít.

Ukončete jednoduše tím, že vyjádříte, že byste rádi měli možnost pokračovat v konverzaci. Uveďte, jak vás může personalista kontaktovat (například telefonicky nebo na vaši e-mailovou adresu), a poté napište "Těším se, až se mi ozvete".

Jako vždy zkontrolujte, zkontrolujte a znovu zkontrolujte překlepy a gramatické chyby. Pokud můžete, požádejte někoho dalšího, aby vám text zkontroloval.

Pokud se do několika týdnů nic nedozvíte, je dobré to zkontrolovat e-mailem nebo telefonicky. Prokážete tím vytrvalost a skutečnou touhu pracovat pro danou organizaci. Je to také příležitost požádat o konstruktivní zpětnou vazbu, pokud jste nebyli úspěšní.

📌Tip: Chcete napsat motivační dopis rychle? Použijte náš nástroj pro sestavení motivačního dopisu. Máme pro vás hned několik šablon.

motivační dopis pro spontánní žádost o zaměstnání

Rady a tipy, jak dovést motivační dopis k dokonalosti, ačkoliv je nevyžádaný


Řekněte, co se vám na společnosti zamlouvá

Vysvětlete, proč se vám společnost líbí. V úvodu také uveďte, proč chcete pro danou organizaci pracovat. Uveďte podrobnosti, jako je její poslání, hodnoty nebo služby, a použijte tyto informace, abyste ukázali své nadšení a znalosti o společnosti.

Nešetřete na sebe chválou, ale nelžete!

Popište své silné stránky. Vysvětlete přímo a konkrétně, jak mohou být vaše zkušenosti a dovednosti pro společnost přínosné. Uveďte určité potřeby, které můžete uspokojit, nebo problémy, které můžete vyřešit. Propojte své cíle a hodnoty s posláním společnosti a firemní kulturou. Nikdy však neuvádějte chybné nebo nepravdivé informace. V případě pozvání na pohovor by pravda stejně vyšla najevo.

Přidejte výzvu k akci

Na závěr poděkujte zaměstnavateli za jeho čas a sdělte mu, že byste si rádi domluvili telefonický nebo osobní pohovor, abyste se dozvěděli více o společnosti a jejích cílech. Uveďte, že máte v úmyslu se pravidelně informovat pro případ, že by se uvolnily nové pozice. Poté se podepište profesionálním uzávěrem a podpisem.

Můžete přidat licence, reference, certifikáty

Můžete se sami rozhodnout, zda chcete zaslat pouze motivační dopis a životopis, nebo všechny dokumenty k žádosti najednou. Kromě klíčových vysvědčení a známek může delší verze obsahovat reference zaměstnavatele a osvědčení o dalším vzdělávání nebo další kvalifikaci.

Pokud se rozhodnete zaslat všechny dokumenty, měli byste být při jejich výběru chytří, protože by měly odpovídat požadovanému pracovnímu místu. Personální oddělení nepotřebuje vidět vaše osvědčení o praxi instruktora jógy z doby před 20 lety, kterou jste vykonávali ve svém volném čase (pokud to nemá přímou souvislost s danou společností). Soustřeďte se na dokumenty, které odrážejí vaše profesní přednosti ve vztahu k firmě, pro kterou chcete pracovat.

Vyhněte se kopírování a vkládání šablony

Motivační dopisy mají standardní strukturu, kterou je třeba dodržovat, a použití šablony vám často pomůže, zejména pokud si nevíte rady s tím, co do dopisu zahrnout. Problém nastává, když zkopírujete a vložíte příklad motivačního dopisu a v dokumentu provedete jen minimální změny.

Šablony by měly sloužit pouze jako vodítko, takže se vyhněte jejich doslovnému použití. Jediné, co byste měli z online příkladů přebírat, je inspirace a nápady.

motivační dopis pro spontánní žádost o zaměstnání


Zaměstnavatelé snadno rozpoznají kopírování a vkládání, protože je vidí neustále. Aby váš motivační dopis skutečně vynikl, musíte mu dát vlastní nádech. Náboroví pracovníci chtějí za slovy slyšet váš hlas.

Ačkoli je to časově náročné, každý motivační dopis, který napíšete, musí být jedinečný, takže jakmile zdokonalíte jeden motivační dopis, neupadněte do pasti a nepoužívejte ho pro každou práci, o kterou se ucházíte.

Další zásady pro psaní motivačních dopisů: Čemu sy vyhnout?

 • Přepisování životopisu: tato chyba v průvodním dopise povede k tomu, že vaše žádost o zaměstnání skončí rovnou v koši. Na motivační dopis se dívejte jako na pomocníka svého životopisu - musí spolupracovat, ale neměly by se opakovat. Motivační dopis používejte k doplnění kontextu a podrobností k určitým dovednostem a zkušenostem uvedeným v životopise - vždy mějte na paměti popis pracovního místa/osobní specifikaci.
 • Napište svůj životní příběh: v motivačním dopise je snazší se rozpovídat než v životopise, ale nespadněte do této pasti. Motivační dopis musí být stručný a výstižný. Typický motivační dopis by měl zabírat pouze jednu stranu A4. Abyste ho zkrátili, zvažte každou větu a položte si otázku: "Potřebuje to zaměstnavatel vědět?" a "Je to relevantní pro danou pozici?". Náboráři nepotřebují vědět o tom, jakou radu vám dal váš učitel angličtiny před sedmi lety, ani o tom, jak jste se krok za krokem dostali tam, kde jste dnes.
 • Neprovedení korektury: může se to zdát samozřejmé, ale byli byste překvapeni, jak často se tato chyba v motivačním dopise dělá. Nedodržení korektury může vést k pravopisným a gramatickým chybám a chybám ve formátování. Zaměstnavatelé tak mohou nabýt dojmu, že jste nedbalí. Neprovádějte korekturu dopisu ihned po jeho napsání, protože může být těžké odhalit chyby. Udělejte si přestávku a vraťte se k němu později téhož dne nebo následující den k závěrečné kontrole před odesláním.

Jak napsat spontánní motivační dopis: Shrnutí klíčových bodů


Spontánní motivační dopis vám pomůže rozšířit obzory při hledání práce a umožní vám přístup k pracovním místům, která nejsou veřejně inzerována. Musíte to ale udělat správně. Zde je připomínka.

 • Používejte standardní pravidla pro formátování a úpravu obchodních dopisů.
 • Dopis adresujte jmenovitě určené osobě a v úvodním odstavci začněte výrazným "zaháčkováním" čtenáře.
 • Proveďte průzkum. Nebuďte obecní. Zjistěte si o společnosti a oboru vše, co můžete, abyste ukázali, že jste ideálním kandidátem.
 • Na závěr uveďte výzvu k akci a použijte správný formální podpis.

Spontánní žádost může být skvělým způsobem, jak zaujmout firmu, a může vás dostat o krok blíž k vysněné práci.

I když zaměstnavatel nemá vaši ideální pozici ihned volnou, můžete se mu dostat do hledáčku jako někdo, koho bude v budoucnu kontaktovat.

Doufáme, že vám náš průvodce poskytl lepší představu o tom, jak napsat spontánní motivační dopis.

Nezapomeňte, že motivační dopis funguje jako návnada, která přiměje personalisty, aby si přečetli váš životopis - proto se ujistěte, že váš spontánní životopis je co nejlepší!

📌Tip: Potřebujete pomoc s vytvořením skvělého životopisu? Naše šablony šité na míru předvedou vaše nejlepší stránky a postaví vás nad konkurenci na trhu práce.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Často kladené otázky (FAQ)

Po jak dlouhé době se vyplatí zaslat follow-up e-mail?

Pokud se nedočkáte odpovědi do 30 dní od odeslání spontánní žádosti o zaměstnání, pak můžete zkusit zaslat follow-up e-mail s dotazem, zda měl někdo čas a prostor věnovat se vaší žádosti. Jestli se vám však nedostane žádné odpovědi ani na follow-up e-mail, měli byste se přesunout k jiné společnosti a zkusit štěstí jinde.

Jak dlouhý by měl být motivační dopis?

Jakýkoliv motivační dopis, ať už vyžádaný, nebo nevyžádaný, by svým rozsahem neměl přesáhnout délku jedné strany. Stačí několik málo (3 až 5) stručných odstavců. Delší motivační dopisy nejsou vhodné.