Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
Naučte se jak napsat životopis, kterým jasně vyjádříte své pracovní zkušenosti, dovednosti i kvalifikaci. Ukážeme vám, jak by měl váš životopis vypadat, co by měl obsahovat, a podělíme se s vámi o profesionální tipy, jak napsat životopis, který je dobře strukturovaný a po formální i obsahové stránce mu nic nechybí.
V následujícím článku o tvorbě nejlepšího životopisu se konkrétně dozvíte, jak:
- Vybrat ideální formát a životopis správně naformátovat
- Připojit své kontaktní údaje
- Napsat silné profesní shrnutí životopisu
- Vytvořit působivou sekci obsahující pracovní zkušenosti
- Správně vypsat dosažené vzdělání
- Nakombinovat nejlepší dovednosti a schopnosti
- Vylepšit životopis pomocí doplňkových sekcí
Na závěr přihodíme pár zaručených rad, tipů a triků, které se v rámci tvorby životopisu budou hodit! Uděláte tak nejlepší první dojem a zajistíte si pozvání na pohovor.
Tvorba životopisu krok za krokem
Pokud napíšete dobrý životopis, je pravděpodobné, že vám zavolají s pozváním na pohovor na každé pracovní místo, o které se ucházíte. Ale v čem spočívá tajemství? Jak vytvořit životopis, na který budou zaměstnavatelé reagovat? Máme pro vás návod, jak vytvořit životopis krok za krokem.
Ideální forma: Rozhodněte se, jaký typ životopisu chcete
Formát
Existují tři standardní formáty. Každý z nich používá stejné části životopisu, ale jinak je organizuje, takže si vyberte ten, který nejlépe odpovídá úrovni vašich pracovních zkušeností a vašim profesním cílům. Níže uvádíme podrobné informace o jednotlivých formátech:
- Chronologický: je nejtradičnější formát a uvádí zkušenosti podle pořadí, v jakém k nim došlo. Tyto životopisy obecně oslovují starší čtenáře a mohou být nejvhodnější pro konzervativní obor.
- Funkční: je typ životopisu, který uvádí vaše zkušenosti podle dovedností. Tento formát je vhodné použít, pokud měníte profesní směr (a chybí vám přímé pracovní zkušenosti). Protože zobrazuje především vaše dovednosti, nejsou vaše pracovní zkušenosti nebo jejich nedostatek hlavním tématem.
- Kombinovaný: kombinuje nejlepší aspekty chronologického a funkčního stylu. U tohoto formátu si dejte pozor na délku; životopis může být rychle dlouhý.
Rozvržení a struktura
Dobře uspořádané rozvržení ocení náboráři a vy budete mít dobrou šanci projít kontrolou životopisu v softwaru pro sledování uchazečů (ATS). Podle celosvětové zprávy o trendech v oblasti automatizace náboru 75 % odborníků na získávání talentů tvrdí, že technologie založené na umělé inteligenci budou hrát v jejich náborových procesech větší roli.
Zde se dozvíte, jak byste měli formátovat svůj životopis:
- Nastavte si stejné 2,5centimetrové okraje životopisu na všech stranách
- Používejte řádkování 1,0 nebo 1,15
- Vyberte si dobré písmo pro životopis a držte se ho v celém dokumentu
- Vytvořte profesionální formát záhlaví životopisu pro své kontaktní údaje
Rozdělte svůj životopis na čitelné části:
- Kontaktní údaje
- Profesní shrnutí
- Pracovní zkušenosti
- Vzdělání
- Dovednosti
- Další informace
Jakmile budete mít rozmyšlené oddělené sekce, začleňte do nich informace následujícím způsobem:
- Nadpisy jednotlivých sekcí napište o něco větší než zbytek obsahu.
- Před a za každý nadpis přidejte prázdný řádek
- Soubor se životopisem správně pojmenujte
- Životopis uložte ve formátu PDF, aby zůstal neporušený
Postupujte podle výše uvedených kroků a získejte dokonale naformátovaný životopis, který udělá na personalisty dojem.
Záhlaví životopisu obsahující kontaktní informace
Záhlaví by mělo obsahovat vaše jméno, telefonní číslo a e-mailovou adresu. Můžete uvést také svou poštovní adresu, ale pokud plánujete životopis zveřejnit online, vynechejte ji.
Vaše kontaktní údaje by měly obsahovat následující informace:
- Celé jméno a příjmení
- Profesní titul
- E-mailovou adresu
- Telefonní číslo
- Profil na síti LinkedIn
- Adresa bydliště
Pracovní zkušenosti: Vytvořte část životopisu s pracovní historií
Potenciální zaměstnavatelé chtějí vědět, co mohou získat, když vás zaměstnají, a proto si prohlédnou část vašeho životopisu věnovanou pracovní historii, aby zjistili, jak jste využili své dovednosti a znalosti, abyste zapůsobili na současné i předchozí zaměstnavatele.
Když do životopisu zahrnete kvantifikovatelné úspěchy, zaměstnavatelé získají hmatatelnou představu o tom, jak jste v minulých rolích pozitivně přispěli organizaci nebo společnosti.
Například učitel může napsat: "35 % maturantů si během tří měsíců zlepšilo výsledky testů na konci pololetí o 25 %." V tomto případě by se mohlo jednat o velmi zajímavý příklad.
Tuto část životopisu naformátujte tak, že pracovní pozice uvedete v obráceném chronologickém pořadí, přičemž současná nebo poslední pozice bude na začátku. Uveďte svůj titul, název a sídlo společnosti, data zaměstnání a odrážky s vašimi hlavními úspěchy a povinnostmi.
Příklad
Přesně uveďte své vzdělání
- Pokud máte nějaké postgraduální vzdělání, omezte část životopisu věnovanou vzdělání pouze na toto studium. Neuvádějte svou střední školu, pokud to není váš nejvyšší dosažený stupeň vzdělání.
- Pokud jste nenavštěvovali vysokou školu, uveďte své středoškolské vysvědčení nebo maturitní vysvědčení.
- Pokud jste navštěvovali vysokou školu nebo postgraduální studium, ale nedokončili jste titul, pak uveďte název (názvy) škol, které jste navštěvovali, a studijní obory.
- Doplňte předpokládané datum ukončení studia, pokud jej máte. Pokud jste absolvovali před více než 10 lety, nemusíte uvádět rok ukončení studia.
Následně při uvádění vzdělání postupujte následovně:
- Název vaší školy
- Místo, kde se škola nachází
- Měsíc a rok, kdy jste absolvovali studium. Pokud jste ještě nedostudovali, napište předpokládané datum ukončení studia.
- Typ titulu, který jste získali nebo očekáváte, že získáte, a program
Příklad
Můžete také uvést:
- Váš průměrný prospěch.
- Příslušné předměty. Pokud jste ještě nedokončili studium nebo jste ho nedávno dokončili, ale nemáte pracovní zkušenosti, pak přidejte seznam relevantních kurzů, které jste absolvovali, v odrážkách.
- Vyznamenání, stipendia a ocenění. Vždy uveďte celý název ocenění a rok, kdy jste ho získali.
Vytvořte v životopise sekci o dovednostech, která zdůrazní vaše silné stránky
Při psaní životopisu musíte uvést alespoň jeden seznam dovedností s odrážkami, ať už používáte jakýkoli formát životopisu. Zahrňte kombinaci tvrdých a měkkých dovedností, abyste náborovým pracovníkům ukázali, že jste všestranní.
Když přemýšlíte o tom, co uvést v části životopisu věnované dovednostem, snažte se uvést v průměru šest až osm svých nejsilnějších stránek, pokud se vztahují k požadované práci.
Pokud měníte povolání nebo se ucházíte o první zaměstnání bez pracovních zkušeností, zaměřte se na přenositelné dovednosti, jako je komunikace a kritické myšlení, které se mohou uplatnit téměř v každé práci.
Další užitečné sekce do životopisu
Pokud jste se účastnili nějakých aktivit souvisejících s vaší kariérou, které se nehodí do žádné z výše uvedených sekcí, uveďte je jako další sekce ve formátu životopisu.
Mezi příklady takových sekcí životopisu patří například:
- Ocenění v oboru
- Profesní certifikáty a licence
- Profesní afiliace
- Zúčastněné konference
- Další školení
- Relevantní publikace
- Záliby a zájmy
- Jazykové dovednosti
- Dobrovolnická práce
Profesní shrnutí nebo kariérní cíl: Napište poutavý první odstavec "O mně"
Přesvědčivé shrnutí životopisu poskytuje stručný a působivý přehled o kvalifikaci, dovednostech a kariérních cílech uchazeče. Nejlepším způsobem, jak vytvořit skvělý životopis, je zahrnout poutavý odstavec ("O mně"), který stručně vyzdvihne vaše nejcennější dovednosti a úspěchy.
Profesní shrnutí životopisu
Profesní shrnutí životopisu by mělo čtenáře "zaujmout a přimět ho k dalšímu zkoumání vašeho životopisu", přičemž byste se měli vyhnout obecným klišé a zároveň zdůraznit to, co vás odlišuje od ostatních uchazečů.
Příklad
Kariérní cíl životopisu
Pokud hledáte práci poprvé, měníte povolání nebo se vracíte do práce po dlouhé nepřítomnosti, můžete místo toho napsat cíl životopisu.
Na rozdíl od shrnutí životopisu by měl cíl životopisu sdělit personalistům, proč chcete danou práci, ale měl by se zaměřit na potřeby společnosti, nikoli na vaše cíle. Náboroví manažeři chtějí vědět, co z toho mají, proto upoutejte jejich pozornost a představte jim svůj cíl.
Příklad
Pojďme si to shrnout aneb jak napsat životopis
Zde je vše, co potřebujete vědět o správném formátu životopisu:
Vytvořte si elegantní a snadno čitelný životopis:
- Použijte profesionální písmo.
- Přidejte velké nadpisy oddílů
- Používejte hodně bílého místa
Rozdělte svůj životopis do následujících sekcí:
- Kontaktní údaje
- Osobní prohlášení
- Pracovní zkušenosti
- Vzdělání
- Dovednosti
- Sekce navíc
Pokud měníte povolání nebo pracujete v kreativním oboru, můžete zvážit napsání životopisu založeného na dovednostech.