Můj ideální životopis: Rady a tipy, jak napsat dobrý životopis a zajistit si pozvání na pohovor

Narazili jste na vysněnou kariérní příležitost? V tom případě je čas začít psát dobrý životopis. Ale počkejte - jen "dobrý" nebude stačit. Ani vynikající životopis nemusí stačit k tomu, abyste porazili konkurenci.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Potřebujete ideální životopis. A tady jste na správném místě, kde se dozvíte, jak ho vytvořit.

Tento průvodce vám ukáže:

 • jak napsat ideální životopis, který splňuje všechny požadavky
 • náležitosti, které mají všechny ideální životopisy společné (a přesto většině životopisů chybí)

📌Tip: Vytvořte si svůj dokonalý životopis pro práci, o kterou máte zájem. Naše stránky jsou plné průvodců, odborných rad a profesionálních tipů, jak napsat nejlepší CVčko. A to včetně již předpřipravených šablon, které vám práci výrazně ulehčí.

Dobrý všeobecný životopis neexistuje!


Můj ideální životopis


Ano, obecný životopis ušetří tolik času! Místo toho, abych od začátku připravovali životopis na míru, můžete rozeslat 30 žádostí! Takové uvažování je v rozporu s reálnými čísly.

 • Podle údajů společnosti Indeed mají lidé, kteří pošlou největší počet žádostí, o 39 % nižší pravděpodobnost, že získají práci.
 • V průzkumu provedeného na profesní síti LinkedIn 54 % náborářů uvedlo, že odmítnou životopis, který není přizpůsoben dané pozici.

Co z toho vyplývá? Jeden univerzální životopis není vhodný pro nikoho. Obecný životopis vypadá líně. Nedbale. Neprofesionálně. Prostě špatně. Velcí zaměstnavatelé rozpoznají generický vzhled v okamžiku, kdy ho uvidí, a přijmou ho. Používání příliš obecného životopisu zničí vaše šance ukázat, že jste perfektní kandidát.

Jak vypadá ideální životopis v roce 2024?


Váš ideální životopis je životopis šitý na míru konkrétnímu pracovnímu místu a pozici. Vše, co je v ideálním životopisu uvedeno, musí ukazovat, že se na danou pozici skvěle hodíte. V dokonalých životopisech se neuvádějí povinnosti, ale úspěchy doložené konkrétními čísly: ušetřené peníze, vyškolení lidé, splněné zakázky apod.

Každý zaslaný životopis přizpůsobte nabízené pozici.

Přemýšlejte o tom takto: Když si čtete nabídku práce, přestaňte si říkat: "Tato pozice tak dobře odpovídá mým schopnostem, že vím, že se na ni skvěle hodím."

Místo toho si představte, že zaměstnavatel říká: "Mám před sebou konkrétní obchodní výzvy. A mám problémy s řešením těchto výzev. Potřebuji někoho, kdo mi pomůže tyto problémy vyřešit." Pak napište životopis, který to dokáže.

Jak napsat ideální životopis šitý na míru danému pracovnímu místu?

 • Věnujte velkou pozornost popisu pracovní pozice. Přečtěte si ho. Pak si ho přečtěte ještě jednou
 • Určete nejdůležitější klíčová slova související s vašimi budoucími povinnostmi a žádoucími dovednostmi
 • Pokuste se najít "bolavá místa" zaměstnavatele a věnujte se jim ve svém životopise

Váš životopis musí být nejen obsahově dokonalý, ale také mít perfektní formální úpravu!


Můj ideální životopis


Naučili jste se základy toho, jak vytvořit životopis, aby vynikl a přilákal ty nejlepší nabídky práce. Jde o to, že někdy základy nestačí. Váš životopis může (a měl by!) mít osobní nádech. Měl by se číst a vypadat stoprocentně jako vy.

Nejlépe pro vás vypadá životopis, který je speciálně navržen pro váš obor, kariérní historii a budoucí cíle. Jedna velikost se nehodí pro všechny. Nehodí se ani jeden formát nebo design životopisu. Zde je několik dalších informací, které vám pomohou vytvořit výjimečný životopis s designem, který odráží vaši individualitu.

Ideální formátování

Jak vytvořit životopis s dokonalou formou? Nejjednodušší je použít některou z našich již připravených šablon, které jsou skvěle naformátovány. Další možností je vytvoření vlastní šablony ve Wordu. Tato možnost však zabere více času (a nervů). Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, mějte na paměti níže uvedené formality:

Rozvržení:

 • Použijte dobrý font písma: snadno čitelný a profesionální.

Správně
 • Times New Roman
 • Verdana
 • Arial
 • Helvetica

Chybně
 • Comic Sans
 • Papyrus
 • Curlz MT

 • Velikost písma: 11 až 12 bodů pro hlavní obsah, 13 až 16 bodů pro nadpisy jednotlivých sekcí
 • Okraje: Přidejte 2,5centimetrové okraje na všech čtyřech stranách
 • Jednotné řádkování: Před a za každým nadpisem sekce udělejte dvojitou mezeru
 • Vzdušný vzhled: Ponechte hodně bílého místa, abyste náborovým pracovníkům ukázali, kam mají směřovat oči
 • Bez zbytečné grafiky, prosím! Efektní grafika může být na škodu. V záplavě grafických prvků se totiž může skrýt důležitý obsah.
 • Fotky? Hledáte práci, ne rande. Pokud to není v inzerátu výslovně požadováno (může to být případ určitých pozic), vynechejte ze svého životopisu fotografie.
 • Délka: Ideálně jednostránkový životopis. Vsaďte na jednu stránku. Zaměřte svůj životopis na konkrétní pracovní nabídku a uvádějte pouze relevantní údaje. Snažte se, aby si každé slovo zasloužilo své místo v životopise. Pokud však máte pocit, že snahou o jednostránkový životopis vynecháte zásadní detaily, nenuťte se do toho. Dvoustránkové životopisy jsou pro zkušené kandidáty v pořádku.

📌Tip: Zvažte použití profesionálně navržené šablony. Šablony životopisů vám mohou ušetřit spoustu času a úsilí. Představte si, že si nemusíte lámat hlavu s okraji ve Wordu. Vyberte si moderní šablonu životopisu a můžete začít.

Struktura:

 • Připojte poutavé záhlaví životopisu s názvem vaší práce a kontaktními údaji
 • Uveďte sekce životopisu ve správném pořadí: Profesní shrnutí nebo kariérní cíl, pracovní zkušenosti, vzdělání, dovednosti a další sekce, jako jsou jazyky apod.

Formát:


Dále je třeba zvolit jeden ze tří standardních formátů životopisu:

 • Obráceně chronologický životopis
 • Funkční životopis
 • Kombinovaný (hybridní) životopis

💡Poznámka: Zde je v kostce vše, co o nich potřebujete vědět.

Neudělejte chybu v kontaktních informacích


Ujistěte se, že jsou vaše kontaktní údaje aktuální
: Překontrolujte, zda jsou ostatní kontaktní údaje v životopise správné. Nechcete přece přijít o pohovor, protože jste v životopise uvedli špatné telefonní číslo.

Vyškrtněte také citlivé informace, jako je datum narození nebo rodinný stav. Na otázky týkající se náboženství, rasy nebo pohlaví nemusíte v žádosti odpovídat. Čeští zaměstnavatelé nemohou tyto aspekty při vašem hodnocení zohlednit.

Uveďte adresy URL profilů na sociálních sítích, osobních webových stránek a svého blogu:

Pokud máte profesionální webové stránky nebo blog, uveďte adresu URL v sekci kontaktů. Přidejte také všechny relevantní kontakty na sociální sítě. Většina profesionálů uvede ve svém životopise minimálně odkaz na LinkedIn. Kreativní profesionálové by také mohli zvážit přidání relevantních odkazů na profily na Instagramu, YouTube nebo Pinterestu.

💡Poznámka: Věnujte pár minut navíc tomu, abyste se ujistili, že adresy URL jsou živé, a hypertextově je v textu propojte, aby byly dostupné.

Používejte profesionální e-mailovou adresu: Ze všech uvedených tipů pro tvorbu životopisu se tento může zdát příliš samozřejmý. Stojí však za zmínku, protože použití neprofesionální e-mailové adresy vás znemožní, a možná i vyloučí z užšího výběru.

Pokud jste to tedy ještě neudělali, zapomeňte na e-mailovou adresu, kterou používáte už od střední školy. Vyberte si profesionálního poskytovatele e-mailu, jako je Gmail nebo Outlook, a vytvořte si profesionální alternativu. Pokud možno, použijte v ní své celé jméno.

Správně
jan.novak@gmail.com

Chybně
opicak96@centrum.cz

Vyplňte sekci Pracovní zkušenosti s dosaženými úspěchy


Můj ideální životopis


V běžných životopisech se objevují nicneříkající fráze jako:

"Zodpovědnost za vedení kanceláře."

"Plnění dalších povinností podle požadavků."

"Komunikace s klienty a plánování schůzek."

ZÍVAČKA!

V dokonalém životopise neuvádějte jen to, co jste dělali. Místo toho zdůrazněte, jak dobře jste plnili své profesní povinnosti a čeho jste dosáhli. Chcete-li to udělat dobře, použijte konkrétní příklady toho, jak jste byli pro své zaměstnavatele přínosem.

Zde je návod, jak podle tohoto vzorce vytvořit dokonalý životopis:

Místo toho, abyste napsali:

Chybně
Odpovědnost za návrh a realizaci marketingových strategií v oblasti sociálních médií.

Napište:

Správně
Vedení komplexní strategie vztahů se sociálními médii pro novou řadu lifestylových produktů; za 4 měsíce došlo k nárůstu počtu fanoušků na Facebooku z 0 na 12 000; za 3 měsíce bylo získáno 35 000 sledujících na Instagramu.

Jak uvést dovednosti v ideálním životopise


Snadným způsobem, jak vylepšit svůj životopis, je doplnit do něj ty dovednosti, které jsou pro danou práci nejdůležitější.

Musíte uvést ty profesní dovednosti, které se k danému pracovnímu místu hodí jako poklička na hrnec. Zde je návod, jak to udělat:

 • Začněte tabulkou se všemi svými profesními dovednostmi. Uveďte měkké dovednosti, tvrdé dovednosti, technické dovednosti a přenositelné dovednosti.
 • Vraťte se k inzerátu na pracovní pozici. Vyhledejte klíčová slova související s dovednostmi. Věnujte pozornost požadavkům, jako je znalost softwaru, komunikační dovednosti nebo cizí jazyky. Tyto klíčové dovednosti zdůrazněte.
 • Znovu se podívejte do tabulky. Kolik z požadovaných dovedností máte? Určitě jich je poměrně dost. Ty si zapište do životopisu.
 • Vytvořte si pro své dovednosti samostatnou sekci. Náborovým pracovníkům to pomůže rychle rozpoznat vaši kvalifikaci. Ale nezůstávejte jen u toho. Své dovednosti opepřete v celé sekci pracovních zkušeností. Tímto způsobem se to, co tvrdíte, že umíte, stane mnohem věrohodnějším!

📌Tip: Sepsali jsme pro vás obsáhlého průvodce, který vás naučí vše, co potřebujete vědět o uvádění dovedností v životopise. Určitě si ho přečtěte.

Vytvořte struhující profesní shrnutí nebo ambiciózní kariérní cíl


Profesní shrnutí životopisu je krátký odstavec v horní části životopisu. Jeho účelem je stručně shrnout vaše hlavní kariérní úspěchy a ukázat, proč jste ideálním kandidátem.

Cílem je, aby si náboráři rádi přečetli celý váš životopis. Měl by fungovat jako upoutávka na zbytek vaší žádosti o zaměstnání. Představte si ho jako krátký a sladký výtah.

 • Pokud máte dlouholeté relevantní zkušenosti, bude váš úvodní odstavec "profesním shrnutím životopisu"
 • Životopis bez zkušeností začíná "kariérním cílem"

A přestože jím váš dokonalý životopis začíná, je to část, kterou byste měli psát jako poslední. Proč? No, stručně řečeno - je snazší shrnout, když máte co shrnout. Než začnete vytvářet profil životopisu, rychle si přečtěte zbytek jeho obsahu. Vyberte nejdůležitější dovednosti a úspěchy a shrňte je do 30-60 slov.

A jedna věc navíc - nezaměřujte se na to, co od práce chcete. Vyzdvihněte svou jedinečnou nabídku hodnoty. Udělejte nabídku. Koho byste raději zaměstnali?

Chybně
"Zkušeného X s Y lety zkušeností v oboru Z, který hledá náročnou pozici,"

nebo...

Správně
Kandidáta "který chce využít osvědčené dovednosti A, aby pomohl společnosti B zdvojnásobit zisky C v nadcházejícím čtvrtletí?".

Odstraňte ze svého životopisu zbytečný tuk


Máte problém udržet délku svého životopisu na uzdě? Už máte tři stránky a stále jste v době, kdy jste studovali vysokou školu? Pak je něco špatně! Ujistěte se, že každé slovo, které jste použili, je nezbytné.

 • Udržujte počet odrážek maximálně na šesti.
 • Zkraťte shrnutí životopisu nebo část o dovednostech, aniž byste tím zabili jeho hodnotu.
 • A vyřaďte všechny další sekce, které nejsou povinné.
 • Nebo prostě použijte naše jednostránkové šablony životopisů.

Proveďte důkladnou korekturu


Překlepy jsou interpretovány jako známka toho, že se nevěnuje pozornost detailům. Jestliže si myslíte, že na překlepech nezáleží, že hlavní je obsah, pak jste na omylu! Většina náborářů automaticky odmítne kandidáta, pokud v jeho životopise objeví překlep nebo gramatickou hrubku.

Zkontrolujte si v životopise pravopis. Pak si ho zkontrolujte znovu. A zkontrolujte do třetice! Pokud víte, že máte tendenci dělat pravopisné chyby, požádejte o pomoc kamaráda, který má dobrou češtinu.

📌Tip: Výhodou uložení životopisu ve formátu PDF je, že se jeho formátování při otevření na jakémkoli zařízení nebo v jakémkoli operačním systému nezmění.

Napište odpovídající ideální motivační dopis


Můj ideální životopis


Bez ohledu na to, jak dokonalý je váš životopis, 4 z 10 personalistů se k jeho podrobné inspekci ani nedostanou, pokud nepřiložíte motivační dopis. Jednoduchá matematika, že? Zaslání motivačního dopisu téměř zdvojnásobuje vaše šance na přijetí.

Skvělý motivační dopis, který odpovídá vašemu dokonalému životopisu, vám navíc poskytne výhodu před ostatními kandidáty. Můžete ho napsat v našem nástroji pro sestavení motivačního dopisu zde.

📌Tip: Vytvořte nejlepší motivační dopis pomocí našeho průvodce psaním s užitečnými příklady.

Pojďme si to shrnout aneb co a jak do životopisu uvést


Zde se dozvíte, jak vytvořit dokonalý životopis pro pracovní pozici:

 • Každý životopis přizpůsobte nabízenému pracovnímu místu.
 • Vyberte si ideální formát životopisu pro danou situaci.
 • Vyzdvihněte své profesní úspěchy, nejen pracovní povinnosti.
 • Vyjmenujte a potvrďte své skvělé dovednosti.
 • Psaní ideálního životopisu zakončete vytvořením dobrého profesního shrnutí životopisu.
 • Proveďte korekturu svého životopisu. Pak ho zkontrolujte ještě jednou. Za každou cenu se vyhněte překlepům.
 • Přiložte průvodní dopis, abyste maximalizovali své šance na získání pracovního místa.

⚠️Varování: Neudělejte faux-pas při finální fázi - odesílání životopisu! Přečtěte si, jak životopis správně odeslat. Celý článek na toto téma naleznete zde.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Často kladené otázky (FAQ)

Jak vypadá dobrý životopis? Standardní šablona
 • Záhlaví životopisu s kontaktními údaji (nezapomeňte uvést svůj profil na síti LinkedIn)
 • Profil životopisu: profesní shrnutí kvalifikace nebo kariérní cíl životopisu.
 • Pracovní zkušenosti
 • Vzdělání
 • Dovednosti
 • Další informace v životopise (ocenění, projekty, práce na volné noze, certifikace, dobrovolnické zkušenosti nebo koníčky a zájmy).
Co byste neměli uvádět v životopise?

Existují věci, které náborář nechce vidět ve vašem životopise, a to jsou:

 • Zbytečné osobní údaje, jako je věk, datum narození nebo rodinný stav
 • Nerelevantní informace, které nejsou přizpůsobeny popisu pracovní pozice
 • Neprofesionální e-mailová adresa
 • Nevhodné účty na sociálních sítích
 • Lži o vašich zkušenostech a kvalifikaci
 • Odpovědnosti místo dosažených úspěchů
 • Gramatické chyby a překlepy

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá