Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
Pokud si kladete otázku, jestli váš životopis tuto sekci potřebuje, pak jste tu na správném místě. V tomto článku se do toho pustíme a vysvětlíme si, proč je důležité dovednosti v životopisu zmínit a jak to nejlépe udělat.
Než vymažete část životopisu věnovanou dovednostem, abyste získali více místa, přečtěte si, čeho všeho byste se vzdali. A jakmile se přesvědčíte, že ji nemáte v životopise vyškrtnout, zjistěte, jaké typy dovedností byste měli do životopisu zahrnout, jak byste měli naformátovat vyhrazenou sekci dovedností a jak zjistit správné dovednosti pro každou žádost o zaměstnání.
Proč je důležité v životopisu zmínit dovednosti?
Klást důraz na dovednosti, když se ucházíte o konkrétní pracovní pozici, se vyplatí! Proč? Smyslem strukturovaného životopisu je umožnit náborovému pracovníkovi nebo personalistovi, aby si už po letmém přečtení uvědomil, jakou hodnotu byste mohli pro společnost vytvořit. S ohledem na to má velký smysl mít v životopise sekce, která ve stručnosti ukáže vaše specifické tvrdé i měkké dovednosti v oblasti, na kterou se soustředíte.
Zdá se vám sekce s dovednostmi zbytečná? Ano, je pravda, že v ideálním případě by se při pozorném čtení sekce o vašich zkušenostech měly objevit všechny požadované měkké i tvrdé dovednosti. Nicméně životopis se málokdy čte pozorně hned při prvním letmém prolétnutí. Vzhledem k omezenému času, který náboráři obvykle věnují životopisu - zhruba pouhých šest sekund - může být trocha opakování vlastně dobrá. Proto se zaměřte na své dovednosti a uveďte je v přehledných odrážkách. Ty by měly být v oddělené sekci nazvané - jak jinak - dovednosti!
Další realitou procesu podávání žádostí o zaměstnání, které se tato část věnuje, je všudypřítomnost systémů pro sledování uchazečů (takzvaných ATS). Skenování klíčových slov je jedním ze způsobů, jak ATS označí životopisy k podrobnějšímu přezkoumání, a oddíl dovedností může vhodně posloužit jako další blok relevantních klíčových slov. Tento automatizovaný proces sice probíhá pouze ve velkých firmách korporátního typu, nicméně je nutné jej zmínit.
Celkově lze říci, že sekce dovedností v životopise poskytuje vaší žádosti příjemný optimalizační náboj pro proces lidského i digitálního přezkumu vaší žádosti o zaměstnání.
Jak nejlépe vybrat nejlepší dovednosti, vlastnosti a schopnosti, které jsou pro danou pozici relevantní?
U některých pozic může být pro uchazeče nevýhodou, že nemá specifické dovednosti. Nemůžete být baletka, pokud neumíte tančit, stejně jako nedostanete roli front-endového vývojáře, pokud neumíte HTML. Náboroví manažeři se však většinou dívají na celkový obraz. Snaží se propojit jednotlivé body a dovednosti jim pomáhají trochu zaplnit mezery. Náboroví manažeři se snaží poskládat dohromady váš příběh, takže uveďte dovednosti, které odpovídají zkušenostem, o nichž jste psali ve svém životopise.
Část životopisu věnovaná dovednostem by měla být vyhrazena hlavně vašim tvrdým dovednostem. Myslete na programovací jazyky, počítačové dovednosti, obchodní nebo návrhářský software, analytické programy, odborné znalosti v daném oboru nebo dokonce truhlářské dovednosti - cokoli, co lze naučit, definovat a změřit.
Klíčová slova jsou důležitá, ale to neznamená, že byste sem měli nacpat všechno do posledního písmene. Zvláštní pozornost věnujte dovednostem, které jsou relevantní, ale nebyly nutně součástí vaší každodenní práce. Možná jste absolvovali online kurz o tom, jak používat InDesign, nebo jste samostatně studovali webdesign a HTML pro své osobní webové stránky. Tyto dovednosti nebudou v části o zkušenostech uvedeny, což znamená, že část o dovednostech je jedinou příležitostí, jak je zdůraznit.
Jaké dovednosti NIKDY neuvádět?
Pro uchazeče o zaměstnání, kteří se mění kariérní dráhu, může být výhodnější neuvádět dovednosti, které už nechtějí používat, zejména pokud nejsou relevantní nebo ve své podstatě zajímavé. Pokud jste například asistentka výkonného ředitele, která se chce přesunout k práci v oblasti rozmanitosti a inkluze, pravděpodobně nebudete chtít uvádět všechny nástroje pro rezervaci letenek a software pro správu kalendáře, které znáte. Pokud musíte tyto dovednosti zahrnout do části o zkušenostech, abyste přesně popsali své předchozí role, je to v pořádku, ale neopakujte je v části o dovednostech.
Dovednosti, které jsou trochu zřejmé, můžete také vyškrtnout. Obecně není třeba uvádět v životopise dovednost "Microsoft Word", pokud není v popisu práce tato dovednost výslovně uvedena. A vyhněte se všemu, co s pozicí, o kterou se ucházíte, vůbec nesouvisí. Možná umíte skvěle plést, ale to pravděpodobně nepatří do sekce dovedností, pokud se ucházíte o místo manažera sociálních médií v hotelovém řetězci. (Tyto koníčky můžete samozřejmě vždy uvést v části "Zájmy".)
Seznam nejlepších dovedností, které jsou vhodné pro téměř každou pozici
Každý zaměstnavatel při hodnocení potenciálních kandidátů na volné pracovní místo hledá základní dovednosti. Mnoho dovedností je přenosných a cenných v každém odvětví a na každé pozici. Porozumění tomu, jaké dovednosti považuje daná společnost za zásadní, vám však může poskytnout cenné informace o oblastech, na které se chcete ve svém profesním rozvoji zaměřit.
Tyto základní dovednosti jsou důležité, protože jakmile si je osvojíte, budete je nadále používat v průběhu celé své kariéry i v osobním životě. Tyto dovednosti vám umožní být svědomitým pracovníkem s pevnou pracovní morálkou, která může přispět k úspěchu.
Tvrdé dovednosti do životopisu
- Počítačové dovednosti
- Jazykové dovednosti
- Analytické dovednosti a kritické myšlení
Měkké dovednosti do životopisu
- Přizpůsobivost
- Komunikační dovednosti
- Organizační dovednosti
- Vůdčí schopnosti
- Ochota učit se novým věcem a schopnost se učit
- Schopnost řešit problémy
- Práce v týmu
- Aktivní naslouchání
- Etické chování a empatie
- Odolnost vůči stresu a práce pod tlakem
Jak správně formátovat sekci s dovednostmi?
Doufejme, že jste se v tuto chvíli nechali přesvědčit, abyste sekci dovedností začlenili do životopisu, a možná dokonce přidali pár věcí, které vás předtím nenapadly. Jak ale nejlépe prezentovat všechny tyto důležité informace tak, aby to nebyla jen změť klíčových slov?
Máte-li specifický mix rozličných dovedností potřebných pro danou práci, zvažte využití podnadpisů, díky kterým dovednosti tematicky uspořádáte.
Pomocí šikovných podnadpisů bude i ta neuspořádaná změť slov vypadat uhlazeně a systematicky. Seskupte své dovednosti do rozumných kategorií a každou skupinu dovedností nějak vhodně pojmenujte. Pokud například náhodou ovládáte více jazyků, dobrý podnadpis pro všechny jazyky, které ovládáte, by byl nepřekvapivě "Jazyky". Nebo pokud jste designér, který také kóduje, označte své sekce "Kódovací a programovací jazyky". Každou kategorii začněte na novém řádku s podnadpisem tučně na začátku seznamu. To je vše!
Jak to všechno vlastně vypadá? Příklady dovedností z praxe
Zde je příklad dobré sekce dovedností pro někoho, kdo hledá práci jako designér:
Jak vidíte, rozdíl je především ve vytažení relevantních tvrdých dovedností a jejich rozdělení do příslušných podrubrik včetně označení pomocí podnadpisů. I když je tato část krátká, přesto musí být snadno přehledná (protože žádný personalista nebude mít trpělivost na to, aby se dostal až ke třetímu řádku dovedností). Odrážky a podnadpisy vybízejí čtenáře, aby začal číst znovu. A jako bonus čtenáře upozorní na to, jak rozmanité dovednosti uchazeč má.
Jaké jsou největší chyby, kterých se mohu dopustit při uvádění dovedností v životopise?
Na závěr uvádíme několik chyb, kterých byste se měli vyvarovat:
- Podceňování svých schopností: Zlehčování vašich schopností je velkou chybou. Například nepřidávejte za dovednosti do závorky slovo "základní". Pokud něčemu rozumíte jen základně, pak to do sekce dovedností nepatří.
- Přehánění svých dovedností: Na druhou stranu, jiný personalista používá sekci dovedností k posouzení toho, jak pravdivě uchazeč uvedl svou žádost o zaměstnání. Pokud uchazeč uvede řetězec 20 programovacích jazyků, ale realizoval projekty pouze v jednom, nevypadá to dobře. Obecně platí dobré pravidlo, že do kolonky dovednosti uveďte pouze ty, o kterých se vám dobře mluví při pohovoru.
- Skrývání dovedností v části o zkušenostech: Nepředpokládejte, že personalisté nebo náboroví manažeři nutně najdou vaše dovednosti schované v odrážkách sekce zkušeností. Pokud se ucházíte o jednu z těch pozic, kde je určitá dovednost nezbytně nutná pro zvážení, bylo by velkou chybou ji v sekci dovedností neuvést, i když se jí věnujete podrobněji jinde. U těchto pozic není neobvyklé, že si čtenář udělá malou zkratku a projde sekci dovedností všech životopisů, aby zjistil, na které se má dívat pozorněji.
- Používání oddílu dovedností pro souhrnné informace: Nepoužívejte oddíl o dovednostech jako univerzální. Možná byste opravdu chtěli zmínit, že jste jednou hráli ve filmu jako komparzista nebo že jste uběhli pět maratonů, ale nedávejte to do sekce dovedností. Pokud je tam zahrnete, patří tyto věci do sekce "Další", "Aktivity" nebo "Zájmy".
Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory