Šikana na pracovišti: Jak se bránit agresivitě ze strany nadřízeného či kolegy?

Šikana na pracovišti může z každé práce rychle vyčerpat veškerou radost. Máme v neděli večer nechuť k jakékoliv činnosti a při myšlence na pondělní ráno v práci se vám zvedá žaludek?

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Něco je špatně! Možná se jedná o šikanu na pracovišti! Zjistěte, co je to šikana na pracovišti a jak se bránit!

📌Tip: Pokud se kvůli šikaně na pracovišti necítíte na to, abyste i nadále byli součástí toxického pracovního prostředí, pak je načase změnit práci a najít si zdravé prostředí. S naší šablonou můžete mít životopis hotový za pár minut! A nezapomeňte na motivační dopis, kterým svou kandidaturu podtrhnete!

Co je to šikana na pracovišti a jak se účinně bránit?


Šikana na pracovišti


Šikana na pracovišti je slovní, fyzické, sociální nebo psychické týrání ze strany zaměstnavatele (nebo nadřízeného), jiné osoby nebo skupiny osob na pracovišti. Směrem k zaměstnanci tedy může vycházet i přímo z kolektivu kolegů v týmu.

K šikaně na pracovišti může docházet na jakémkoli typu pracoviště, od kanceláří po obchody, kavárny, restaurace, dílny, komunitní skupiny a vládní organizace. K šikaně na pracovišti může dojít u dobrovolníků, studentů na praxi, stážistů, učňů, příležitostných i stálých zaměstnanců.

Některé typy šikany na pracovišti jsou trestné. Pokud jste se setkali s násilím, napadením a pronásledováním, můžete to oznámit přímo policii.

Šikana na pracovišti může potkat každého


Zaměstnanci na všech úrovních - od "pěšáků" až po vedoucí manažery - se mohou za šikanu stydět a mít tendenci mlčet. Řadoví zaměstnanci s nižší mzdou se mohou obávat, že pokud nahlásí šikanu, přijdou o tolik potřebnou práci nebo ohrozí bezpečnost své rodiny. Ti, kteří zastávají vedoucí nebo výkonné funkce, se mohou obávat, že si zničí kariéru, kterou budovali mnoho let, spálí mosty ve svém oboru nebo získají nespravedlivou pověst obtížného člověka.

⚠️Varování: Pokud máte pocit, že jste v práci šikanováni, jsou včasná intervence, jasná sebeobhajoba a dokumentace nejlepšími strategiemi, jak negativní chování ukončit a ochránit svá zákonná práva, abyste se mohli v kariéře posunout dál. Pokud šikana nepřestane nebo pokud se vám firma bude mstít, budou tyto strategie také základem pro vaši právní stížnost.

Jak vypadá šikana na pracovišti?


  • Opakované urážlivé poznámky nebo útoky, zesměšňování vaší práce nebo vás jako osoby (včetně vaší rodiny, pohlaví, sexuality, genderové identity, rasy nebo kultury, vzdělání nebo ekonomického zázemí).
  • Sexuální obtěžování, zejména věci jako nežádoucí doteky a sexuálně explicitní poznámky a požadavky, které jsou vám nepříjemné
  • Vylučování nebo bránění vám v práci s lidmi nebo v účasti na činnostech, které souvisejí s vaší prací
  • Hraní myšlenkových her, skupinové obtěžování nebo jiné druhy psychického obtěžování
  • Zastrašování (dává vám pocit, že jste méně důležití a nedocenění)
  • Zadávání nesmyslných úkolů, které nemají nic společného s vaší prací
  • Zadávání nesplnitelných úkolů, které nelze v daném čase nebo s poskytnutými prostředky zvládnout.
  • Záměrná změna pracovní doby nebo rozvrhu tak, aby vám ztěžovala práci.
  • Záměrné zadržování informací, které potřebujete k řádnému provedení své práce.
  • Strkání, strkání, podrážení, chytání na pracovišti
  • Napadání nebo vyhrožování vybavením, noži, pistolemi, holemi nebo jinými předměty, které lze proměnit ve zbraň
  • Zasvěcování nebo šikana - kdy jste nuceni dělat ponižující nebo nevhodné věci, abyste byli přijati za součást týmu.

Jak může šikana ovlivnit vaši práci?


Pokud jste v práci šikanováni, můžete:

  • být méně aktivní nebo úspěšní
  • být méně sebejistí ve své práci
  • cítit se vystrašeně, vystresovaně, úzkostně nebo depresivně
  • ovlivnit váš život mimo práci, např. studium, vztahy.
  • chtít se vyhýbat práci
  • máte pocit, že nemůžete důvěřovat svému zaměstnavateli nebo lidem, se kterými pracujete
  • chybí vám sebedůvěra a spokojenost se sebou samým a s vaší prací
  • máte fyzické příznaky stresu, jako jsou bolesti hlavy, zad, problémy se spánkem

Co můžete dělat, pokud jste v práci šikanováni?


  • Ujistěte se, že jste informováni: Zjistěte si, zda má vaše pracoviště pravidla pro šikanu a postup pro podávání stížností.
  • Veďte si deník: Zaznamenávejte si vše, co se děje, včetně toho, co jste udělali, abyste se pokusili šikanu zastavit. To vám může pomoci, pokud podáte stížnost.
  • Získejte podporu od někoho, komu důvěřujete, nebo se obraťte na podpůrné služby: I když neznáte nikoho, s kým byste si mohli promluvit, jsou vám k dispozici podpůrné služby, které vám okamžitě pomohou a podpoří vás. Získání podpory může zahrnovat také kontaktování vašich odborů.
  • Oslovte šikanujícího: Pokud se cítíte bezpečně a sebejistě, můžete osobu, která vás šikanuje, oslovit a říci jí, že její chování je nežádoucí a nepřijatelné. Pokud si nejste jisti, jak k takové osobě přistupovat, může vám poradit určená kontaktní osoba nebo kolega či nadřízený.
  • Řekněte o tom někomu ve své práci: Na vašem pracovišti obvykle existuje postup pro podání stížnosti a řešení sporů, který může zahrnovat varování, požadavek, aby šikanující osoba absolvovala poradenství, mediační proces nebo dokonce propuštění šikanující osoby, pokud situace pokračuje. Osobou, se kterou si můžete promluvit, může být váš nadřízený/manažer, kontaktní pracovník pro obtěžování nebo zástupce pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (pokud ho vaše pracoviště má).
  • Získejte informace a rady: Pokud je šikana závažná, pokud se situace nezměnila ani po stížnosti u vašeho nadřízeného nebo pokud v práci nemáte nikoho, s kým byste si mohli bezpečně promluvit, můžete získat informace a radu zvenčí.

Jak se bránit šikaně na pracovišti ze strany nadřízeného?


Šikana na pracovišti


Šikaně na pracovišti ze strany nadřízeného se říká "bossing". Jedná se o psychický teror vůči zaměstnanci ze strany zaměstnavatele nebo vedení. Pachatel, který je v nadřízeném postavení, často podněcuje a zapojuje do něj i ostatní kolegy/zaměstnance.

Proč šéfové šikanují své zaměstnance?

Vedoucí pracovníci, kteří se uchylují k šikaně svých podřízených, bývají sami emocionálně nestabilní lidé, kterým chybí sebevědomí a sebeláska. Vedoucí osoby s malým sebevědomím mohou ctižádostivé a sebevědomé zaměstnance vnímat jako hrozbu. Následně vedoucí osoby kamuflují svůj vlastní pocit méněcennosti tím, že šikanují své podřízené.

Co si počít vůči bossingu?

Všechny tipy, které jsme uvedli výše, mohou pomoci, ale pokud problém způsobuje váš šéf nebo nadřízený, možná budete muset jít "přes jeho hlavu", abyste problém zastavili. Firmy jsou stále aktivnější v potlačování šikany na všech úrovních, takže je pravděpodobné, že vám bude chtít pomoci někdo, kdo je výše postavený než váš šéf nebo manažer.

💡Poznámka: Nikdo si nezaslouží snášet šikanu na pracovišti. Nemlčte o své situaci! Podejte stížnost. Šikana na pracovišti by neměla být důvodem nemožnosti najít si jiné zaměstnání nebo znemožnit kariérní postup.

Zaměstnavatelé nesou odpovědnost za chování zaměstnanců, dodavatelů nebo návštěvníků, pokud o obtěžování vědí a rozhodnou se nekonat. Jsou odpovědní za chování nadřízených, pokud nadřízení vytvářejí nepřátelské prostředí nebo mají negativní vliv na kariéru obtěžované osoby.

Zaměstnavatel by měl jednat rychle a průběžně vás informovat o pokroku. Pokud personální oddělení navrhne možnosti nápravy, přijměte je nebo jasně vyjádřete, proč se domníváte, že by vás mohly vystavit dalšímu obtěžování. Zaměstnavatelé se někdy mohou proti tvrzení o obtěžování bránit, pokud argumentují tím, že obviněný nespolupracoval.

Pokud ovšem zaměstnavatel reaguje nepřátelsky - například degradací na nižší pozici, špatným hodnocením výkonu nebo výpovědí - můžete se dočkat žaloby z odvety. Zatímco prokázat obtěžování je někdy náročné, odveta je často zcela jasná. Opět je užitečné vést si záznamy o vašich pokusech problém vyřešit, jakož i poznámky o jednání agresora a o vašich vlastních hodnoceních výkonu.

Jak se bránit šikaně na pracovišti vycházejícího z kolektivu?


Šikana na pracovišti


Často může mít i podobu tzv. mobbingu. Mobbing na pracovišti označuje skupinu lidí, kteří se dopouštějí různých typů obtěžování a šikany vůči svým kolegům. Jinými slovy jde o skupinovou šikanu na pracovišti.

Když se spolupracovníci rozhodnou udělat z vás terč kolektivní šikany, může se mobbing v práci projevovat jakkoliv od šíření pomluv o vás až po záměrné sabotování vašich projektů.

Fáze mobbingu

Porozumění fázím mobbingu na pracovišti vám pomůže rozpoznat, kdy se může vyskytnout u vás nebo u vašeho kolegy, abyste mohli podniknout příslušné kroky, například nahlásit problém personálnímu oddělení.

  1. Fáze nesouhlasu: V této fázi dochází k identifikaci cíle, k níž často dochází v důsledku neshody během kritické události. Může jít o rozdílné názory na to, jak přistupovat k projektu, o to, že cíl obdržel pochvalu nebo povýšení, které chtěl agresor, nebo o jiný konflikt, ať už skutečný, nebo vnímaný agresorem. Odtud může být konflikt urovnán nebo zapomenut, nebo může přerůst v mobbing.
  2. Fáze agrese: Pokud konflikt není urovnán nebo zapomenut, může ve fázi agrese začít mobbing. Tato fáze je charakterizována psychickými útoky, které mohou zahrnovat například opakované negativní komentáře o vzhledu nebo životním stylu dané osoby, škodlivé žerty, používání urážlivých výrazů, ponižování před ostatními kolegy, vyhýbání se nebo vylučování ze skupinových aktivit atd. Tyto útoky mohou mít různou podobu, ale všechny mohou způsobit, že se cíl cítí izolovaný, v rozpacích, ve strachu nebo jinak poškozený.
  3. Fáze institucionální moci: Další taktikou násilníka může být snaha zapojit do své msty vůči cíli i vedení. Může o cíli uvádět nepravdivá tvrzení nebo svalovat vinu za konflikt, který sám způsobil, na tuto osobu. Vzhledem k tomu, že agresoři jsou často okouzlující a charismatičtí, může být jejich příběh uvěřitelný a vedení se může postavit na jejich stranu. V této chvíli si cíl může uvědomit, že nemá podporu vedení, čímž se stává zranitelným vůči dalšímu zneužívání.
  4. Fáze popisu: V této fázi mobbingu může agresor začít zasévat falešné informace o cíli a jeho charakteru do myslí ostatních, které hodlá naverbovat. Může je například začít často popisovat jako příliš citlivé, neschopné přijmout vtip, obtížné, podivínské, labilní nebo jakoukoli jinou nálepku, která má ostatním usnadnit, aby se k útokům přidali.
  5. Fáze vyhoštění: Tato závěrečná fáze se týká toho, jak se cíl vyrovnává s agresí, která byla vůči němu uplatněna. Protože je nepravděpodobné, že by problém nahlásil vedení kvůli základům, které agresor pravděpodobně položil ve fázi institucionální moci, může se rozhodnout zcela opustit své zaměstnání. Nebo pokud nejsou schopni či ochotni odejít, mohou se s týráním smířit, což může mít různé negativní důsledky pro jejich duševní zdraví. U jedince se v důsledku tohoto druhu trvajícího zneužívání může rozvinout úzkost, deprese nebo dokonce problémy související s traumatem, jako je posttraumatická stresová porucha (PTSD).

Co si počít vůči mobbingu?


Šikana na pracovišti


Znalost typických fází, jak se mobbing stupňuje, vám pomůže rozpoznat, kdy se to může stát i vám, abyste mohli jednat. Pokud si všimnete některého z varovných příznaků, můžete se pokusit stanovit agresorovi pevné hranice. I když to nebude účinné ve všech případech, může to pomoci vytvořit precedens respektu u ostatních již na počátku.

Pokud se tento typ chování vyskytne vícekrát, můžete také zvážit vedení záznamu o každém incidentu. Zapište si datum, co se stalo a zda byli přítomni svědci. Tyto informace pak můžete předat personálnímu oddělení vaší společnosti nebo jinému vedoucímu orgánu nad agresorem a použít je jako důkaz toho, co se dělo. Nikdo by neměl tolerovat hrubé chování v jakémkoli prostředí, včetně pracoviště, takže máte právo se ozvat, pokud k němu dojde.

📌Tip: Váháte, jestli z práce neodejít? K tomu, abyste změnili práci, budete potřebovat dobrý životopis. Vytvořte si jej pomocí našich moderních šablon, které vám zajistí úspěch.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá