Jak napsat motivační dopis na vysokou školu: Silný motivák na vejšku krok za krokem

Ať už píšete motivační jako student prvního ročníku vysoké školy, nebo máte za sebou několik let studia, nebo dokonce jako doktorand, omezené pracovní zkušenosti jsou při hledání pozice na univerzitě překážkou.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Ale i když nemáte mnoho zkušeností, které byste mohli vyzdvihnout, pravděpodobně máte cenné tvrdé a měkké dovednosti, které zaměstnavatelé hledají. Předveďte tyto dovednosti - a své nadšení pro úspěch - v dobře napsaném motivačním dopise na vysokou školu.

📌Tip: Motivační dopis na vysokou školu by měl být napsán až poté, co vytvoříte svůj životopis. Napište perfektní CVčko pomocí našich profesionálních šablon životopisů.

motivační dopis na vysokou školu

Vzorový příklad motivačního dopisu na vysokou školu


Jan Novák
Příbramská 12
Příbram

V Praze dne 30. března 2024

Ph.D., Mgr. & Mgr. Filip Dvořák, DiS.
Vedoucí Katedry Stavební inženýrství
Fakulta stavebnictví a architektury
Západočeská univerzita v Plzni
120 00, Plzeň 2

Vážený pane doktore,

obracím se na Vás s žádostí o místo odborného asistenta v oboru stavebního inženýrství s nástupem na podzim 2024, jak je inzerováno na webových stránkách Vaší katedry. V současné době jsem doktorandem na Karlově univerzitě v Praze a plně očekávám, že požadavky na doktorský titul splním do května 2024. Mám velký zájem získat místo na fakultě plzeňské univerzity, kde bych mohl přispět k jejímu zaměření na inženýrské vzdělávání, pokračovat ve výzkumu betonových konstrukcí a vést aktivity v oblasti univerzitních a odborných služeb. Mé akademické vzdělání a šestiletá praxe v oboru stavebního inženýrství mě připravují na to, abych byl efektivním výzkumníkem a instruktorem na vaší katedře.

Moje doktorská disertační práce byla vypracována po konzultaci s prof. Václavem Hádkem a zkoumá použití relativně nové metodiky pro navrhování spojů, stěn, patek a dalších částí železobetonových nebo předpjatých konstrukcí. Ve svém výzkumu jsem vyvinul integrované návrhové a analytické prostředí pro tuto metodiku, ve kterém jsou jednoznačně splněny požadavky na pevnost i použitelnost. To bylo dodáno v počítačovém programu, který je volně k dispozici komunitě a který si stáhlo více než 2 500 uživatelů. Jsem nadšený, že se mohu podělit o tuto metodiku a pokračovat v jejím zkoumání a spolupracovat s fakultou vaší katedry na rozšíření jejího potenciálu.

Kromě výzkumu v rámci disertační práce vyplývají další oblasti, které mě zajímají pro můj budoucí výzkum, z mého cíle vyvinout zdokonalené analytické modely a metody pro navrhování, hodnocení a modernizaci betonových konstrukcí vystavených monotónnímu a obrácenému zatížení a konstrukcí vybavených pasivními systémy. Jedna ze studií, kterou jsem zahájil, je vývoj metody seismického navrhování tvárných železobetonových stěnových konstrukcí na základě mezního posunu. Pracoval jsem také na vyhodnocení a zlepšení přesnosti nelineární statické analýzy pro seismický návrh pod záštitou projektu z programu Applied Technology Committee. To je jen několik projektů, ve kterých plánuji pokračovat a rozvíjet je s podporou plzeňské univerzity.

Během svého postgraduálního vzdělávání jsem měl také to štěstí, že jsem mohl působit jako asistent a příležitostně zastupující lektor pro středně pokročilý kurz o navrhování železobetonu. Zjistil jsem, že moje profesní zkušenosti inženýra mi poskytly široký rozhled, který je užitečný při pomoci studentům s projekty a úkoly. Tyto zkušenosti ve mně posílily sebedůvěru a zájem o výuku a těším se na příležitost nejen vyučovat stávající kurzy, ale také pracovat na vývoji nových.

Rád bych s vámi o této pozici v následujících týdnech diskutoval. Mezitím přikládám svůj životopis a potvrzení o výuce a účasti na výzkumných projektech. Pokud budete potřebovat další materiály nebo informace, rád Vám je poskytnu. Děkuji Vám za váš čas.

S pozdravem,

Jan Novák

⚠️Varování: Snažte se motivační dopis napsat na jednu stránku formátu A4. Delší by rozhodně neměl být!

Psaní motivačního dopisu po formální i obsahové stránce


motivační dopis na vysokou školu


Napište svůj motivační dopis tak, že si stáhnete profesionální šablonu a budete postupovat krok za krokem, abyste věděli, jak celkově naformátovat a co napsat v jednotlivých odstavcích.

Struktura motivačního dopisu

 • Vaše kontaktní údaje
 • Místo a datum sepsání motivačního dopisu
 • Kontaktní údaje univerzity
 • Zdvořilé oslovení
 • Úvodní odstavec s představením
 • Stať motivačního dopisu
 • Závěr a zdvořilé rozloučení
 • Podpis

📌Tip: Chcete napsat motivační dopis na vysokou školu, který vám může zajistit pozici na prestižní univerzitě? Udělejte skvělý první dojem pomocí profesionální šablony. Naleznete ji zde společně s podrobným průvodcem psaním motivačního dopisu.

Obsah motivačního dopisu

Přidejte své kontaktní údaje


Použijte stejný nadpis jako v životopise a pod ním své jméno a kontaktní údaje.

Přidejte datum, kontaktní údaje zaměstnavatele a zdvořilý pozdrav


Pod kontaktní údaje přidejte celé datum, kontaktní jméno a adresu školy a zdvořilý pozdrav.

Dopis adresujte kontaktní osobě uvedené v popisu pozice; pokud tam žádná není, dejte si tu práci a na univerzitu zatelefonujte a na jméno se zeptejte.

Úvodní odstavec


Úvodní věta by měla být nadšenou zmínkou o vašem zájmu o danou pozici na vysoké škole. Hovořte o tom, co vás vedlo k objevení pozice a o vašem jedinečném zájmu o tuto roli. Pokud vás na pozici někdo doporučil, zmiňte ho v prvním odstavci jménem.

Příklady úvodních vět úvodního odstavce:

"Když jsem se na veletrhu studentských zaměstnání setkala s referentkou studijní spolupráce v oblasti sportu ze ZČU, nadchla mě pozitivní kultura práce a možnost propojit studenty se sportovními příležitostmi."

"Jsem nadšená, že mohu vyjádřit svůj zájem o práci laboratorní asistentky na katedře fyziky, protože mám vášeň pro vědu a celoživotní zájem o chování vesmíru."

Bez ohledu na to, jak úvodní odstavec uspořádáte, by váš úvodní odstavec měl obsahovat tyto čtyři věci:

 • Konkrétní název pozice
 • název organizace
 • Proč máte o tuto pozici zájem
 • Proč byste byli vhodným uchazečem

motivační dopis na vysokou školu


Hlavní odstavec (odstavce)


Motivační dopis obvykle obsahuje 1-2 hlavní odstavce, které univerzitě ukazují příklady vašich předchozích zkušeností nebo okamžiky, kdy jste využili své příslušné dovednosti. Tyto příklady by měly být konkrétní a měly by podrobně popisovat činnosti, které jste podnikli, věci, které jste se naučili, a dopad vaší práce, kdykoli je to možné.

Styl psaní je u každého jedinečný, ale každý hlavní odstavec obecně obsahuje:

 • Úvodní větu, která představí, jaké zkušenosti, dovednosti nebo kvalifikaci budete v tomto odstavci vysvětlovat.
 • Jasný příklad (příklady) toho, co jste udělali nebo čeho jste dosáhli - buďte konkrétní! Ukazujte, ne vyprávějte.
 • Větu, která spojuje to, co jste udělali, s tím, čím můžete přispět, pokud budete přijati.

Závěrečný odstavec


Závěrečný odstavec bude kratší než hlavní odstavce. Měl by být stručným závěrem vašeho dopisu, který...

 • v 1-2 větách zopakuje vaše nejdůležitější kvalifikace a váš zájem o danou pozici

Nepovinné: Můžete uvést ještě jednu další skutečnost nebo vyjádření jedinečného vztahu k dané pozici nebo zaměstnavateli, které jste nezmínili v hlavních odstavcích.

Poděkujte za čas, který vám věnovali a za zvážení vaší žádosti. Na úplný závěr motivační dopis podepište (stačí elektronický podpis, posíláte-li motivák e-mailem)

To je vše, co je třeba udělat! Tento proces se může zpočátku zdát zdrcující, ale pokud budete psát podle konkrétního popisu práce a podrobně vysvětlíte své dovednosti a zkušenosti, budete mít skvěle našlápnuto.

📌Tip: Věděli jste, že psaní motivačního dopisu by měla předcházet tvorba životopisu? Máme pro vás šablony a příklady životopisů pro vaši inspiraci. Podívejte se například na životopis učitele, akademického poradce nebo vychovatele.

Rady a tipy, jak napsat motivační dopis na vysokou školu, kterým uděláte skvělý dojem!


motivační dopis na vysokou školu


Zajímá vás, jak napsat motivační dopis, který vynikne? Řiďte se našimi tipy pro studenty vysokých škol, aby si vaší žádosti všimli.

 • Než něco napíšete, prozkoumejte nabídku práce na univerzitě a napište motivační dopis na vysokou školu, který bude šitý na míru!
 • Vyjádřete nadšení pro společnost a svou pozici. Vysvětlete, proč vás práce zajímá, aby zaměstnavatel věděl, že máte chuť uspět.
 • Určete dovednosti, které jsou pro danou pozici nejdůležitější, a uveďte relevantní úspěchy, které je vyzdvihují.
 • Vysvětlete na konkrétních příkladech, proč se na instituci hodíte, a zaměřte se na potenciální přínos pro tuto instituci
 • V motivačním dopise odpovězte na případné otázky. Pro většinu postgraduálních studentů a postdoktorandů jsou důležité otázky následující: "Kdy dokončíte studium?" nebo "Kdy se chystáte dokončit studium?", "Jste ihned k dispozici?" apod.
 • Buďte struční. Motivační dopis musí být stručný, výstižný a maximálně jednostránkový. Pokud potřebujete pomoc se zkrácením motivačního dopisu, vyhledejte informace, které jste možná zopakovali v jiných částech motivačního dopisu nebo žádosti.
 • Zkontrolujte si průvodní dopis. Před odesláním žádosti si přečtěte motivační dopis a opravte případné pravopisné, gramatické a interpunkční chyby. Prokážete tím, že věnujete pozornost detailům, a zajistíte celkovou čitelnost motivačního dopisu.

💡 Poznámka: Ujistěte se, že váš motivační dopis k přihlášce na vysokou školu dává smysl a v konečném důsledku vás a vaši kvalifikaci prezentuje v pozitivním světle. Před podáním přihlášky neustále hledejte způsoby, jak svůj dopis vylepšit.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá