Životopis připravený k vyplnění: Jak napsat životopis během chvilky

Nedaří se vám vměstnat váš životopis na jednostránkový dokument? Nebo jste možná uspěli a vytvořili životopis na jednu stránku, ale chcete vylepšit jeho vzhled, abyste ohromili potenciální zaměstnavatele? Zde jste na správném místě.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Naše webové stránky obsahují šablony životopisů k vyplnění a stažení ve formátu PDF nebo DOC. Můžete si tak práci na tvorbě životopisu značně usnadnit a získat profesionální dokument s perfektním formátováním.

Na našich stránkách naleznete:

 • Jednostránkové šablony životopisů, které ohromí všechny od personálních agentur po koncové zaměstnavatele
 • Profesionálně navržené životopisy, díky kterým pro vás nebude problém najít práci
 • Nejlepší jednostránkové šablony životopisů ke stažení zdarma
 • Jednostránkové šablony životopisů v nejpoužívanějších formátech (PDF, Word)

Jste připraveni? Tak jdeme na to. 

📌Tip: Naše webové stránky obsahují nejeden životopis k vyplnění. Můžete si tak vytvořit vlastní životopis, stačí vyplnit informace o vaší dosavadní kariérní dráze. Při vyplňování jednotlivých sekcí, jako jsou pracovní zkušenosti, vzdělání či dovednosti se můžete inspirovat v našich příkladech životopisů podle oboru.

Je to snadné: Jak napsat životopis pomocí šablony krok za krokem


Životopis připravený k vyplnění


Absolvování pohovoru je závod s časem. Vzhledem k tomu, že se mnoho uchazečů o zaměstnání uchází o jedinou pozici, potřebujete životopis, který nemá z hlediska relevance a srozumitelnosti konkurenci.

Chcete-li dosáhnout svého dalšího kariérního cíle, vytvořte si komplexní dokument životopisu, který bude obsahovat všechny relevantní informace, klíčová slova a bude přesně odpovídat požadavkům na pracovní místo. Začněme s našimi radami, jak krok za krokem vytvořit životopis pomocí šablony.

Vyberte si svou šablonu životopisu

Naše profesionální šablony životopisů jsou navrženy tak, aby striktně dodržovaly všechny oborové směrnice a osvědčené postupy, které zaměstnavatelé hledají.

Ukažte, co ve vás je

Nenacházíte ta správná slova, kterými byste se prezentovali? Přidali jsme desítky předpřipravených příkladů a ukázek životopisů. Je to snadné. Naleznete je pomocí jediného kliknutí.

Stáhněte si svůj vzor životopisu

Následně už jen stačí životopis stáhnout. Pohodlně a bez námahy. Tímto způsobem si ušetříte čas i nervy.

Psaní životopisu je hračka. Poradíme vám, jak na to!


Formát

Než začnete cokoliv psát, ujasněte si formát životopisu. Správný formát vám pomůže uspořádat dokument. Obecně existují 3 hlavní formáty životopisu:

 • Chronologický životopis má klasické rozvržení životopisu, zdůrazňuje vaše pracovní zkušenosti a profesní úspěchy. Uvádí vaši pracovní historii v opačném pořadí, od nejaktuálnějšího směrem dozadu.
 • Funkční životopis zdůrazňuje vaše dovednosti a vlastnosti. Nejdůležitější částí životopisu je shrnutí dovedností, zatímco vaše pracovní historie je v pozadí.
 • Kombinovaný životopis je hybrid dvou výše uvedených. Vyzdvihuje vaše zkušenosti a dovednosti. Je nejlepší pro profesionály s velkým množstvím relevantních zkušeností, kterými se mohou pochlubit. Je však také dobrou volbou pro životopisy pro změnu kariéry a pro zakrytí mezer v zaměstnání, pokud si to přejete.

📌Tip: Existuje nějaká sázka na jistotu při psaní životopisu? Ano, existuje! Je to chronologický životopis.

Rozvržení

 • Vytvořte v životopise rovnoměrné okraje, 2,5 cm na všech stranách.
 • Pro text životopisu nastavte čitelné písmo, například Arial, Times New Roman, Calibri nebo Verdana, v rozsahu 10-12 bodů. Pro nadpisy použijte velikost písma 13-14 bodů.
 • Používejte jednoduché řádkování nebo řádkování 1,15. A před a za nadpis přidejte řádek navíc.
 • Překročte stránkový limit životopisu, jen pokud je to nevyhnutelné. Nejlepších výsledků dosáhnete, když se budete držet jedné strany.

Struktura

 • Začněte záhlavím životopisu. Dejte si záležet na tom, aby bylo výrazné vaše jméno a kontaktní údaje.
 • Sekce životopisu uspořádejte v následujícím pořadí: profesní shrnutí/cíl, pracovní zkušenosti, vzdělání, dovednosti a doplňkové sekce, jako jsou cizí jazyky, počítačová gramotnost či projekty.
 • Pro detailnější informace v jednotlivých sekcích použijte přehledné odrážky.

📌Tip: Netušíte, jaký formát souboru použít? Podívejte se, co je uvedeno v inzerátu na pracovní pozici. V popisu práce hledejte preferovaný formát souboru (PDF nebo .docx). Pokud společnost požaduje zasílání životopisů ve formátu .docx aplikace Microsoft Word, je dobré vytvořit životopis ve Wordu a zaslat jej podle požadavků. Jinak životopis uložte do formátu PDF. Formát PDF zachovává strukturu a formátování na všech zařízeních.

Soubor se životopisem pojmenujte tak, že na prvním místě uvedete název pracovní pozice, pak slovo životopis a nakonec své celé jméno oddělené pomlčkami nebo podtržítky - například asistentka-životopis-jana-novakova.pdf.

Přidejte kontaktní informace a osobní údaje


 • Nejprve uveďte své jméno a příjmení. Poté uveďte název svého současného nebo posledního zaměstnání.
 • Přidejte své telefonní číslo a e-mailovou adresu. Neuvádějte však svou druhou e-mailovou adresu, protože by to mohlo čtenáře zmást.
 • Uveďte svůj profil na síti LinkedIn, pokud jej máte. Případně přidejte osobní webové stránky; ty jsou stále oblíbenější u kreativců nebo pracovních pozic v oblasti informačních technologií.

⚠️Varování: Vyhněte se přidávání informací, jako je datum narození, protože by to mohlo vést k ageismu. Stejně tak v životopise neuvádějte adresu bydliště, pokud není vyžadována.

Začněte profesním shrnutím životopisu nebo kariérním cílem životopisu


Životopis připravený k vyplnění


Profesní shrnutí životopisu
je odstavec o 2-3 větách, který náborářům poskytne přehled o vašich relevantních zkušenostech a pochlubí se vašimi úspěchy v oboru. Účelem životopisu a shrnutí je okamžitě upozornit na vaši kandidaturu a vytvořit obraz vhodného uchazeče.

Shrnutí zvolte v případě, že máte dostatek relevantních zkušeností, abyste zhustili své dovednosti a kvalifikaci související s danou pozicí. Podívejme se, jak napsat profesní shrnutí se správnými a špatnými příklady pro názornost:

Správně
Jsem seniorní grafik s více než 10 lety zkušeností, zodpovědný za každodenní grafický obsah pro středně velkou firmu. Jsem držitelem ocenění COMcommerce Design Award za rok 2023. Snažím se profesně růst a zvyšovat počet klientských transakcí pro svůj tým.

Chybně
Poslední čtyři roky jsem pracoval jako grafický designér. Kromě znalostí různých softwarů a návrhářských programů se věnuji i náročným zákaznickým zakázkám. Vždy dokážu dobře pracovat pod tlakem, a to i v těch nejtěsnějších termínech.

Rozdíl? Chybný příklad se zaměřuje na každodenní povinnosti, zatímco správný ukazuje grafické dovednosti, úspěchy a zkušenosti.

Kariérní cíl životopisu je krátké prohlášení, které poskytuje náhled na vlastnosti a dovednosti, které můžete předat společnosti. Cílem cíle je ukázat potenciálnímu zaměstnavateli, k čemu mu můžete vzhledem ke svým dovednostem pomoci.

Prohlášení o cíli životopisu zvolte v případě, že nemáte žádné pracovní zkušenosti nebo alespoň žádné související s pozicí, o kterou se ucházíte (uchazeči na základní úrovni, osoby měnící kariéru, studenti atd.).

Správně
Jsem pečlivý specialista zákaznické podpory s více než 3 roky praxe ve velké společnosti zabývající se výrobou počítačového hardwaru. Dosáhl jsem nejvyššího hodnocení ve znalostech specifikace sestavení (100 %) a kvality (97,3 %). Snažím se využít široké spektrum IT znalostí a technických dovedností, abych se stal dalším IT technikem ve vaší společnosti.

Chybně
Jsem specialista zákaznické podpory, který se touží stát technikem v terénu. Nemám zkušenosti s prací v terénu, ale minulí spolupracovníci říkali, že se rychle učím. Mám vysokou motivaci, protože mě baví pracovat venku, a ne za stolem v kóji.

Vyjmenujte relevantní pracovní zkušenosti a klíčové úspěchy


Pokud si svůj životopis představíte jako luxusní jídlo, část věnovaná zkušenostem je hlavním chodem. Obsahuje to nejdůležitější, co je třeba do životopisu uvést, jako je vaše pracovní historie a úspěchy.

Doporučený způsob, jak sestavit položky sekce pracovních zkušeností, je následující, a to přesně v tomto pořadí:

 • Společnost, město: V prvním řádku uveďte název společnosti předchozího zaměstnavatele a město a stát, kde se nacházíte.
 • Název práce: Tento údaj by měl být na druhém řádku u každé společnosti, aby jej potenciální zaměstnavatelé mohli snadno najít.
 • Data zaměstnání: Do třetího řádku uveďte časový rámec vašeho zaměstnání. Měli byste doplnit měsíc a rok, ale není třeba uvádět přesné dny.
 • Klíčové odpovědnosti: Zaměřte se na 5 až 6 základních pracovních povinností, které jsou pro nové zaměstnání nejdůležitější, a uveďte je v obráceném chronologickém pořadí. Při popisu současné práce používejte přítomný čas a při popisu předchozích zkušeností minulý čas.
 • Klíčové úspěchy: Často opomíjené, ale velmi důležité. Zaměstnavatelé vědí, co jste dokázali. Potřebují vědět, jak dobře jste je udělali. Řekněte to pomocí akčních sloves, abyste posílili své schopnosti.

Správně uvádějte své vzdělání


Mnoho lidí považuje část o vzdělání za nepodstatnou, ale vy byste neměli. Je to nezbytná součást struktury vašeho životopisu. Jednoduše proto, že je to skvělá příležitost, jak prokázat svou kvalifikaci a získat nějaké bonusové body za relevanci. Podívejte se, jak uvést své doklady o dosaženém vzdělání v přesném pořadí:

 • Univerzita: Uveďte, jakou vysokou školu jste absolvovali: Doplňte název a místo.
 • Stupeň vzdělání: Nejdříve uveďte svůj nejvyšší titul. To znamená vynechat informace o střední škole, pokud jste absolvovali vysokou školu.
 • Data studia: Vypište data, kdy jste školu navštěvovali, a uveďte měsíc a rok.

Uveďte relevantní dovednosti, které odpovídají pracovnímu inzerátu


Vaše dovednosti jsou klíčové pro to, aby váš životopis odpovídal dané pozici (a byl pro zaměstnavatele atraktivní). Dobrý životopis využívá pracovní inzerát jako referenci a obsahuje relevantní dovednosti, které ukazují, že se na danou pozici hodíte. Existují dva typy dovedností, které můžete do životopisu zahrnout:

 • Tvrdé dovednosti jsou konkrétní schopnosti a know-how (např. práce s Photoshopem, používání pokladny).
 • Měkké dovednosti jsou samostatně vyvinuté, životem naučené vlastnosti (např. sociální dovednosti, přizpůsobivost).

Zahrňte do životopisu další sekce


Věc se má tak - každý pracovní životopis obsahuje výše uvedené sekce. Co by ale měl životopis obsahovat, aby byl osobitý? Udělejte svůj životopis jedinečným tím, že do něj zahrnete další informace.

Koníčky a zájmy: Možná si nemyslíte, že by vaše láska k baseballu a funkce asistenta trenéra malé ligy potenciálního zaměstnavatele zaujala. Uvedení vašich koníčků a zájmů však nenápadně dokazuje vaši schopnost dobře pracovat v týmu a trenér může ověřit vaše vůdčí a manažerské schopnosti.

Dobrovolnická práce: Dobrovolnictví zvyšuje zaměstnatelnost, jak zjistily studie. Pro většinu uchazečů o zaměstnání je uvedení jakékoli dobrovolnické zkušenosti jako jedné z dalších částí životopisu skvělým způsobem, jak ukázat své odhodlání a hodnoty. Dá jim také najevo, že vám nejde jen o peníze. Pro začínající uchazeče nebo uchazeče o zaměstnání, kteří potřebují zkušenosti poprvé, je dobrovolnická práce výbornou náhradou.

Zkušenosti se stážemi: Uvádění stáží v životopise je v pořádku pouze v případě, že jste čerstvě po škole, máte za sebou jednu nebo dvě další práce nebo nejste na trhu déle než 4-5 let.

Certifikace a ocenění: Máte nějaké certifikáty nebo licence, kterými se můžete pochlubit ve svém životopise? Pokud jsou relevantní pro danou práci a obor, uveďte je!

Jazyky: Mluvíte jiným jazykem? Působivé! Uvedení jazykových znalostí v životopise jen rozšíří vaši užitečnost jako zaměstnance, zejména v mezinárodních společnostech nebo v lokalitách, kde tímto druhým jazykem hovoří velké množství obyvatel. Uveďte jazyk, jeho globální variantu (například latinskoamerickou španělštinu) a úroveň znalosti jazyka.

Projekty: Pokud jste jich realizovali více, můžete projekty uvést jako samostatnou část nebo jednoduše zmínit jeden či dva pod popisem každé pracovní pozice.

Publikace: Napsali jste články pro blog, noviny nebo vědecký časopis? Zmiňte tyto publikace v životopise. Pokud vaše publikované materiály nejsou online, vytvořte krátkou bibliografii prací, které byste chtěli, aby uvedli.

💡Poznámka: Také pokud jste vytvořili grafické návrhy nebo jiné kreativní výtvory nebo pokud musí být seznam vašich publikací či projektů kratší, zvažte vytvoření online portfolia, kde vše zdokumentujete. V tomto případě na něj odkažte ze sekce kontaktů.

Doplňte svůj životopis průvodním dopisem


Životopis připravený k vyplnění


Motivační dopis vám umožní rozšířit věci, které musíte v životopise uvést stručně. Také vám umožní hovořit snadno ve standardních větách!

Zdá se vám to přehnané? Většina zaměstnavatelů si myslí, že k rozhodnutí je potřeba víc než životopis. Postupujte podle našeho průvodce tvorbou motivačního dopisu a vytvoříte ho rychle a bezbolestně.

Správná korektura a zaslání životopisu e-mailem


Už jste téměř u cíle, ale ještě životopis neposílejte. Zde je několik osvědčených postupů, které je třeba mít na paměti, abyste si mohli být jisti, že jste napsali dokonalý životopis:

Dokument dvakrát zkontrolujte: Tím, že si životopis před odesláním dvakrát zkontrolujete. Nejprve si životopis zkontrolujte pomocí tohoto kontrolního seznamu a zaškrtněte si všechna zaškrtávátka týkající se formátování a stylu. Zkontrolujte, zda máte všechny správné oddíly a zda obsahují vše, co potřebujete k úspěchu, a projděte si životopis a zkontrolujte relevantnost obsahu životopisu.

Pošlete svůj životopis e-mailem správným způsobem: Když pošlete životopis na souhrnnou e-mailovou adresu, jako je kontakt@spolecnost.cz, váš životopis se dostane do moře podobných e-mailů od jiných uchazečů o zaměstnání, kteří bojují o stejnou pozici jako vy.

Zjistěte si jméno osoby, která váš životopis čte, a přizpůsobte svůj e-mail této informaci. Odesílání životopisu je mnohem přesvědčivější, když použijete vágní "Vážení".

Pojďme si to shrnout!


Při psaní jednostránkového životopisu mějte na paměti tyto body:

 • Náboroví pracovníci častěji upřednostňují stručné a výstižné životopisy. A vy jim ho můžete pořídit! Stačí si vybrat oblíbenou šablonu jednostránkového životopisu z našeho seznamu a začít psát!
 • Jen nezapomeňte, že na obsahu životopisu záleží více než na jeho vzhledu.
 • Pokud si chcete být jisti, že napíšete dokonalý životopis a ohromíte každého náboráře, přečtěte si našeho komplexního průvodce: Jak přizpůsobit životopis krok za krokem

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Často kladené otázky (FAQ)

Jak si vhodně vybrat pravou šablonu životopisu?

Při hledání ideální šablony životopisu ke stažení online, najdete mnoho různých možností. Chcete-li výběr zúžit, začněte tím, že si položíte tyto otázky:

 • Kdo je moje publikum?
 • Má společnost jedinečnou prezentaci nebo kulturu?
 • Vyžaduje daná pracovní pozice dovednosti, které by šablona životopisu mohla odrážet?
 • Co chci, aby o mně šablona vypovídala?
 • Chci, aby odrážela mou osobnost?
 • Jak najdu rovnováhu mezi svým publikem a osobností?

Znalost odpovědí na tyto otázky je zásadní jak pro výběr šablony, tak pro přizpůsobení životopisu pracovním nabídkám a společnostem. Řekněme například, že se hlásíte do větší, tradičnější korporace. Možná budete chtít zvolit něco, co se vyhne grafice a křiklavým barvám, abyste informace prezentovali konzervativnějším způsobem. To platí zejména v případě, že společnost používá systém pro sledování uchazečů (ATS), který často informace v rámci grafiky nečte. Pokud tedy pro ilustraci svých dovedností použijete graf, je velká pravděpodobnost, že software tyto dovednosti nerozpozná.

Na druhou stranu řekněme, že stejná pracovní pozice vyžaduje, abyste byli kreativní a odvážní. V takovém případě možná budete chtít přidat trochu barev. Je na vás, abyste našli profesionální šablonu životopisu se správnou rovnováhou.

Smyslem tohoto textu není vás vyděsit; pokud budete při výběru přemýšlet, jednoduchá šablona životopisu vaše šance na získání pohovoru nepoškodí. Nakonec je to spíše o kvalitě vašeho obsahu, a ne o obalu, který vítězí.

Je možné šablonu dále přizpůsobit?

Šablon lze dále přizpůsobit a také máte možnost přidat nebo odebrat speciální funkce. Zde je krátký seznam jedinečných funkcí designu a případů, kdy by se vám jejich zahrnutí mohlo hodit:

 • Dva sloupce: Životopis se dvěma sloupci odděluje informace a zvyšuje čitelnost dokumentu. Většina dvousloupcových šablon obsahuje úzký sloupec pro kontaktní informace a vizuální prvky, jako je fotografie nebo tabulka dovedností, a široký sloupec pro zkušenosti, dovednosti a schopnosti.
 • Geometrické tvary: Geometrické tvary v tlumených barvách rovněž zvyšují čitelnost. Lze je použít k odlišení sloupců, informací v záhlaví, podnadpisů a odrážek.
 • Tabulka nebo graf dovedností v životopise: Tabulky a grafy dovedností v životopise jsou vizuálním znázorněním vašich měkkých nebo tvrdých dovedností. Pokud se ucházíte o práci, která vyžaduje výrazné rozpracování buď technických, nebo interpersonálních schopností, můžete se rozhodnout, že oddíl dovedností využijete k zaměření na tuto oblast.
 • Profesionální fotografie: Profesionální fotografie pomáhá vašemu životopisu působit vizuálně osobitě a může simulovat pocit z osobního setkání. Použití fotografie je dobrým nápadem, pokud se ucházíte o kreativní pozice nebo pracovní místa zaměřená na zákazníky.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis