Jak napsat motivační dopis, díky kterému si personalista přečte i váš životopis?

“Životopis spolu s motivačním dopisem odešlete na adresu…” Pracovní inzerát s nabídkou pozice, o kterou velmi stojíte, obsahuje požadavek na motivační dopis. Samotný životopis už máte hotový, ale na personálním oddělení vyžadují i motivační dopis! Zmocňuje se vás panika, protože netušíte, jak napsat motivační dopis, který by personalistu zaujal.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Motivační dopis studenta

Bc. Karel Vejvoda
Student magisterského programu Otevřené informatiky
723 907 553
karel.vejvoda@gmail.com
Do rukou Ing. Pavla Haláska
Jobs Contact Consulting, s.r.o.
Bruselská 144, 2280, Praha 3, 130 00
V Praze dne 2. prosince 2022
Vážený pane inženýre,

Tímto dopisem reaguji na pracovní nabídku na pozici Junior C++/C#/Python Dev, na kterou jsem narazil na pracovním portále indeed.com, a která mne velmi zaujala.

Jsem studentem prvního ročníku magisterského programu Otevřená informatika na pražské ČVUT FEL a v současné době si hledám pracovní stáž v oblasti vývoje kompletních hw i sw řešení pro řízení, monitoring a správu dodávek elektřiny či kombinaci různých pohonných systémů a soustav. S produkty vaší společnosti jsem se osobně setkal v univerzitním datacentru, kde mne doslova nadchly. Rád bych se proto stal členem vašeho samostatného vývojářského týmu a více pronikl do systému jejich fungování.

Jsem nadšený do Embedded i nízkoúrovňového vývoje a nechybí mi vášeň pro C based jazyky. Vaší společnosti mohu nabídnout své široké znalosti jazyků C, C++, C# a Python, stejně tak jako znalosti elektrotechniky.

V příloze naleznete můj životopis spolu s dalšími detaily ohledně studia a specifických programátorských dovedností. Budu rád za možnost osobního setkání, neváhejte mne proto v případě zájmu kontaktovat. Děkuji za Váš čas.

S přátelským pozdravem

Bc.  Karel Vejvoda

Žádné obavy, naučíme vás, jak napsat motivační dopis, který nadchne každého personalistu a vyslouží vám pozvání na pohovor.

Při projíždění nabídek práce se běžně setkáte s požadavkem na poslání motivačního dopisu . Jestliže si společnost výslovně žádá , abyste společně s životopisem poslali i motivační dopis, určitě tak učiňte .

Jinak se může stát, že samotný životopis nebude na personálním oddělení nikoho zajímat. Firma si totiž ihned na začátku náboru testuje, zda jste schopni splnit úlohu navíc a také vás chce prostřednictvím motivačního dopisu více poznat .

Motivační dopis však spolu se CVčkem zašlete i v případě, že není v nabídce výslovně požadován . Vyjádříte tak opravdový zájem o pozici .

V následujícím článku se budeme zabývat tím, jak napsat motivační dopis , a uvedeme několik příkladů , které vám pomohou vytvořit vlastní motivační dopis, který odpovídá vašemu životopisu a je maximálně přizpůsobený pracovní nabídce. Konkrétně si ukážeme:

  • Co je motivační dopis (a proč na něm záleží)
  • Praktické příklady motivačních dopisů pro inspiraci
  • Jak správně strukturovat motivační dopis a další formální náležitosti
  • Detailní návod, jak krok za krokem napsat motivační dopis
  • Několik užitečných tipů, jak vyladit motivační dopis k dokonalosti
📌 Tip: Než se vrhnete do psaní motivačního dopisu, vytvořte nejprve životopis. S našimi profesionálními šablonami CV to zvládnete za pár minut!


motivační dopis

Motivační dopis (někdy též “průvodní dopis”) je jednostránkový dokument , jenž se přikládá

k životopisu při hledání práce. Jeho vytvoření vám umožní podrobně popsat vaši pracovní historii a profesní úspěchy , dovednosti , silné osobnostní rysy nebo nadání . Proč je motivační dopis tak důležitý?

Co je motivační dopis a proč je tak důležitý?

Motivační dopis podtrhuje a rozvíjí to, co jste personalistům ukázali ve svém životopise. Nabízí vám možnost předejít případným nezodpovězeným otázkám , ukázat, proč máte o danou pozici zájem , a vysvětlit, proč by vás společnost měla přijmout .

Motivační dopisy jsou také vynikajícím způsobem, jak ukázat svou osobnost prostřednictvím informací, které zahrnete, a tónu, který použijete. Díky motivačnímu dopisu tak mají personalisté možnost posoudit, zda zapadáte do firemní kultury , a zda zastáváte stejné hodnoty .

Praktické příklady a ukázky motivačních dopisů

Níže si teoretické poznatky ohledně motivačních dopisů ukážeme v praxi, a to konkrétně na pěti příkladech. Zatímco první příklad je vzor motivačního dopisu studenta , druhý příklad poslouží jako vzor motivačního dopisu na Erasmus . Třetí motivační dopis je příkladem textu, kterým by se mohl prezentovat uchazeč o juniorskou pozici , který právě dokončil vysokou školu.

Čtvrtý motivační dopis je příkladem textu zkušeného profesionála , který za sebou má mnoho let praxe. V posledním pátém příkladu si ukážeme, co napsat do motivačního dopisu při změně profese .


motivační dopis

Motivační dopis na Erasmus v angličtině

Soňa Fialová

Průkopníkova 14, Olomouc 702 00

Czech Republic

Tel.: +420 721 188 783

Email: sona.fialova@gmail.com


Mrs. Irene Ulisse

International Relations Office

University of Amsterdam

1012 WX Amsterdam, Netherlands


Subject: Application to the Erasmus program in University of Amsterdam, Netherlands


Dear Madam Ulisse,

I am contacting you regarding my application to the Erasmus program. After discussing with the head of International Relations at University of Amsterdam, the opportunities offered to students regarding study abroad, I have decided to apply for international mobility.

I am currently studying Environmental studies and would like to specialize in Environmental sociology. It so happens that the University of Amsterdam offers a course of study in Environmental social science which I find very interesting.

Indeed, this program offers a global vision of the problems related to human ecology and political ecology, social epidemiology, among others. It is therefore a multidisciplinary program that corresponds exactly to my academic profile and my career ambitions. This master's degree would allow me to strengthen my competence in sustainable business and political ecology, which is currently in high demand in the working world.

Moreover, the fact that this master's degree is offered at the University of Amsterdam is a real opportunity for me. Indeed, since the beginning of my graduate studies I have been eager to spend a year abroad. I know that this is a great advantage on my CV, which will allow me to enter the working world more easily.

In addition, spending a year in the Netherlands will allow me to learn the culture and language of one of the leading European countries in sustainability. Finally, a year abroad is undoubtedly a very rewarding personal experience.

Thank you for your consideration of my application.

Yours sincerely

Soňa Fialová


Motivační dopis čerstvého absolventa vysoké školy

Ing. Karolína Dočekalová

Junior front-end developerka

721 549 822

karolina.docekalova@gmail.com

LinkedIn.com/in/karolinadocekalova


Do rukou ředitele personálního oddělení, Bc. Radka Klíbala

BZ Company Internacional, s.r.o.

U Průhonu 19, Brno 170 00

V Brně 13. ledna 2022


Vážený pane Klímo,


Velmi mne zaujala vaše pracovní nabídka na pozici junior front-end developera, na kterou jsem narazila na pracovním portálu práce.cz. Vaše společnost mi imponuje svými inovativními projekty. Chtěla bych být mezi prvními, kdo se bude učit technologiím, které jsou hitem v zahraničí, ale k nám se teprve dostávají. Právě to mi může vaše společnost nabídnout.

Já mohu na oplátku nabídnout své hluboké znalosti HTML5, CSS3, dobrou znalost a chápání OOP nebo zkušenost s PHP frameworky (WP, Drupal apod.). Nechybí mi nadšení pro obor a chuť se dále učit nové věci a rozvíjet své znalosti. K práci přistupuji proaktivně, jsem samostatná, časově flexibilní a skvěle vycházím v týmu. Dovedu na sebe plně přijmout zodpovědnost jak za svěřené projekty, tak jejich dotáhnutí ke spokojenosti všech.

V přiloženém životopise naleznete detailní informace týkající se mé dosavadní praxe, akademických úspěchů a silných dovedností. Ráda bych s vámi svou žádost probrala osobně, v případě zájmu mne proto neváhejte kontaktovat telefonicky nebo emailem. Děkuji za Váš čas.

S přátelským pozdravem,

Ing. Karolína Dočekalová



motivační dopis

Motivační dopis senior manažera

Mgr. Vít Poskočil

Senior manažer pro obchodní strategie

725 663 821

vitek.poskocil@gmail.com

LinkedIn.com/in/vitekposkocil


Do rukou HR manažerky Báry Křovákové

E.ON Energie, a.s.

U Flory 124/997, Praha 130 00


Vážená paní Křováková,


Tímto dopisem odpovídám na pracovní nabídku na pozici senior manažera pro business strategy, na kterou jsem narazil na pracovním portálu jobs.cz. Rád bych se podílel na tvorbě a implementaci firemní strategie a mapování tržní situace a trendů ve vaší společnosti. Na firmě E.ON obdivuji její záběr na obnovitelné zdroje a inovace v oblasti chytrých řešení v oblasti Customer Solutions, jako je fotovoltaika, tepelná technika nebo elektromobilita.

Právě oblast udržitelné energie mne zajímá nejvíce a rád bych se v ní dále rozvíjel. Ostatně transformace energetiky je mým velkým koníčkem. Aktivně se zajímám o dění v energetice na české i globální úrovni, mám přehled o technologických trendech a inovacích.

Vašemu oddělení Business strategie mohu nabídnout bohaté zkušenosti z manažerského poradenství se zaměřením na energetiku. Hravě si poradím se sledováním a analýzou tržního prostředí na českém i světovém energetickém trhu. Dovedu zhotovit kvantitativní i kvalitativní modely sektoru energetiky s ohledem na udržitelnost. Jsem týmový hráč, zároveň však dovedu pracovat samostatně a zodpovědně.

Děkuji za čas, který jste věnovali mé žádosti. Další informace týkající se mé pracovní historie, odborné kvalifikace a vzdělání naleznete v přiloženém životopisu. V případě zájmu mne neváhejte kontaktovat na telefonním čísle 725 663 821 nebo emailem.

S přáním hezkého dne,

Mgr. Vít Poskočil


Motivační dopis při změně profese

Ing. Monika Levá

Daňová poradkyně

728 554 219

monika.leva@gmail.com

LinkedIn.com/in/monikaleva


Do rukou Mgr. Daniely Nováková

Moore Czech Republic s.r.o.

Na Výtopně 67, Brno 2, 120 00


V Brně dne 11. Listopadu 2022

Vážená paní magistro,

Velmi mne zaujala pracovní nabídka na pozici daňového konzultanta u vaší společnosti, která se objevila na pracovním portále jobs.cz.

Jsem vystudovaná účetní s více než patnácti lety zkušeností s vedením účetnictví pro jednotlivce a pro malé a střední podniky, ve kterých jsem zpracovávala veškeré účetní doklady od mezd po daňová přiznání. Nicméně daňová oblast mne vždy zajímala nejvíce, a proto jsem v nedávné době absolvovala roční kurz daňového poradenství zakončený zkouškou daňového poradce.

Uvědomila jsem si, že práce s lidmi a pomoc v oblasti daní z příjmů, DPH, přípravy a zavádění daňových struktur je to, co dělám nejraději. Ačkoliv bylo využívání těchto dovedností v rámci mé účetní praxe velmi obohacující, nyní jsem připravena na novou kapitolu a těším se z příležitosti zaměřit se výhradně na daňové poradenství.

Společnost Moore Czech Republic má skvělou pověst, pokud jde o služby zákazníkům, a já bych se ráda připojila k týmu, který sdílí nadšení pro tu nejzajímavější daňovou práci! Jako daňová konzultantka klientům poskytuji poradenství se správnou rovnováhou empatie a pragmatismu.

Níže uvádím stručný přehled toho, jak by se mé zkušenosti mohly promítnout do práce v oblasti poskytování daňového poradenství klientům.

  • Identifikace cílů klientů: Pochopení potřeb zákazníků je základním prvkem mé současné práce. Během posledních několika let jsem svůj přístup vyladila a byla jsem oceněna za svou schopnost vytvářet otevřený dialog kladením promyšlených otázek a získáváním zpětné vazby.
  • Přístup zaměřený na zákazníka: Jako daňová konzultantka přistupuji ke každé zakázce se zaměřením na řešení.
  • Rozvíjení trvalých vztahů: Můj závazek poskytovat výjimečné služby zákazníkům přinesl 75% míru udržení klientů. Více než polovina mých klientů se mnou spolupracuje deset let nebo déle.

motivační dopis

Bližší informace týkající se mé pracovní historie, dosaženého vzdělání a specifických dovedností naleznete v přiloženém životopise. V případě zájmu s vámi ráda veškeré detaily projednám osobně. Neváhejte mne kontaktovat a domluvit si pohovor. Děkuji za Váš čas.

S přáním hezkého dne

Ing. Monika Levá


Jak napsat motivační dopis krok za krokem

Vytvořením obecného motivačního dopisu, který bezmyšlenkovitě rozešlete na všechny otevřené pozice, ničeho nedocílíte. Aby byl motivační dopis zajímavý, musí přinést něco nového. Jinak bude pro personalisty jen velkou ztrátou času.

Jak zařídit, aby váš motivační dopis zaujal? Spíše než na svou kariérní minulost, o které už je ostatně celý váš životopis, se zaměřte na budoucí cíle a na to, čím můžete být pro společnost přínosem .

Obsah není všechno, důležitá je i forma motivačního dopisu ! Než se tedy podrobněji podíváme na obsah motivačního dopisu , pojďme si objasnit, jak by měl motivační dopis vypadat po formální stránce.

Formální náležitosti motivačního dopisu

Dejte si záležet na formální úpravě! Stejně jako životopis i motivační dopis musí být maximálně přehledný a snadno čitelný . To vám zajistí perfektní formátování. Doporučujeme řídit se následujícími formálním pravidly:

  • Rozsah motivačního dopisu : Motivační dopis by neměl být dlouhý, stačí záhlaví a tři odstavce o celkové délce 250 až 400 slov . Nikdy nepřesáhněte jednu stránku velikosti A4!
  • Písmo : Použijte profesionální písmo, které se snadno čte, ideální je například Arial, Times New Roman nebo Calibri či Cambria. Vhodná velikost písma je 11 až 12 bodů.
  • Okraje : Nastavte jejich velikost na 2,5 cm po všech stranách dokumentu.
  • Řádkování : Ideální velikost je 1,15 nebo 1,5.
  • Formát : Uložte konečnou verzi motivačního dopisu ve formátu PDF. Wordovské dokumenty mají tendenci se “rozhodit”, jakmile jsou otevřeny v jiném zařízení.
  • Název souboru : Do názvu dokumentu uveďte své celé jméno, aby byl soubor snadno rozpoznatelný. (např. Jana-Vítová-Motivační-dopis.pdf).

motivační dopis

Jak strukturovat motivační dopis?

A co struktura motivačního dopisu? Jednostránkový motivační dopis rozčleňte do následujících částí:

  • Záhlaví s kontaktními údaji vás samých i dané společnosti
  • Oslovení konkrétní osoby , která je pověřena náborem
  • První odstavec s přesvědčivým úvodem (první věta) a s informací, na jakou nabídku práce reagujete.
  • Druhý odstavec , ve kterém vysvětlíte, proč chcete pracovat u dané společnosti.
  • Třetí odstavec , ve kterém rozvedete vaše kariérní cíle a přidanou hodnotu, kterou můžete společnosti nabídnout.
  • Výzva k akci : Napište, že byste se chtěli setkat a svou kandidaturu na volnou pozici probrat osobně při pohovoru
  • Zdvořilé rozloučení

Začněte záhlavím s kontaktními údaji

V záhlaví by měly být obsaženy jako vaše kontaktní informace, tak kontaktní informace firmy, do které píšete.

V záhlaví uveďte následující informace:
  • Vaše jméno a příjmení spolu s akademickým titulem (máte-li)
  • Název profese
  • Kontaktní údaje: Uveďte svou e-mailovou adresu, telefonní číslo, odkaz na pracovní portfolio, osobní webové stránky nebo profil na síti LinkedIn
  • Jméno osoby, která zaměstnance přijímá, a její profesní titul
  • Název a adresa společnosti
  • Místo a datum odeslání motivačního dopisu

motivační dopis

Příklad

Ing. Dominik Richter

Správce sítě

dominik.richter@gmail.com

728 554 120

LinkedIn.com/in/dominikrichter


Do rukou: Ředitelky personálního oddělení, Mgr. Daniely Filipové

Ferox s.r.o.

U Uranie 39/1220, 406 01 Zlín

Ve Zlíně, 30. října 2022


💡 Poznámka : Ujistěte se, že v motivačním dopise kromě jména pověřené osoby rovněž uvádíte název společnosti, do které se hlásíte.

Adresujte motivační dopis konkrétní osobě

Použijete-li v motivačním dopise obecný pozdrav typu “Dobrý den” budete vypadat nezaujatě, což na personalistu udělá negativní dojem. Obecným oslovením rovněž naznačuje, že se ucházíte o desítky pracovních míst najednou.

Jak negativnímu prvnímu dojmu předejít? V motivačním dopise oslovte přímo osobu pověřenou náborem, a to pokud možno jménem.

Standardní pozdrav v motivačním dopise obsahuje příjmení pověřené osoby a začíná oslovením “pane”, “paní” nebo jiným příslušným profesním titulem.

⚠️ Varování: Pozdrav typu “Vážení”, “Vážený pane nebo paní” nejenže jsou neosobní, ale také staromódní, proto se jim raději vyhněte. Pozdrav “Dobrý den” je naopak velmi familiární, rovněž jej nepoužívejte.

Jak zjistit, komu motivační dopis adresovat?

Pokud v pracovním inzerátu není uvedené jméno pověřené osoby, neznepokojujte se. Můžete snadno zjistit, komu máte motivační dopis adresovat. Použijte následující finty, díky kterým zjistíte jméno vedoucího náborového týmu:

  • Vyhledejte společnost na síti LinkedIn a klikněte na položku "Lidé".
  • Prozkoumejte webové stránky společnosti (konkrétně stránku "O nás" nebo "Tým").
  • V krajním případě se obraťte na jejich personální oddělení a zeptejte se.

Pokud však nemůžete najít jméno vedoucího náboru, můžete použít jeho pracovní pozici nebo něco jako “Vážený pane řediteli [název oddělení]”.

Příklady

Zde je několik správných příkladů úvodních pozdravů v motivačním dopise:

Správně

Vážená paní Kovářová

Vážená inženýrko

Vážený pane magistře

Vážené personální oddělení

Vážený vedoucí náboru [název společnosti]


Níže uvedeným příkladům oslovení se raději vyhněte:

Chybně

Milá Petro

Ctěný pane inženýre Bláho

Vážení přátelé

Dokoliv, koho se to týká


💡 Poznámka : Není běžné oslovovat zároveň jak funkcí (titulem), tak příjmením. Vyvarujte se proto oslovení v motivačním dopise typu “Vážená paní magistro Březinová”. V takových případech oslovujte pouze titulem, nebo funkcí, například “Vážená paní magistro”.


motivační dopis

Začněte přesvědčivým úvodem, který zaujme

Motivační dopis začněte věcným a přímým úvodem , v jehož prvních větách uvedete následující údaje:

  • O jakou pozici máte zájem, jak jste se o volném místu dozvěděli a proč vás tato pracovní příležitost nadchla.
  • Pokud vás na pracovní místo doporučil současný zaměstnanec, je úvod motivačního dopisu ideálním místem pro uvedení jeho jména a vašeho spojení s ním. Je to skvělý způsob, jak rychle získat pozornost personalisty.
  • Rovněž se nebojte dát najevo, že jste člověk a nikoliv robot. Přidejte trochu osobnosti. Psát můžete o své vášni pro obor apod.
⚠️ Varování: Vždy se ujistěte, že jste zvolili vhodný tón pro vaše odvětví nebo obor. Pokud se například ucházíte o práci v oblasti práva, bankovnictví nebo financí, zachovejte formální ráz psaní.

Příklad

Na pracovním portálu indeed.com mě velmi zaujala vaše nabídka na pozici obchodního manažera pro digitální svět. Nekorporátní prostředí vaší společnosti bez rigidních procesů je mi velmi blízké, již několik let sleduji váš postup a nyní bych se rád stal členem vašeho progresivního týmu.

Dokažte, že o společnosti něco víte

Personalista se při čtení vašeho životopisu nebude dívat jen na to, jak moc se na pozici hodíte. Rovněž jej bude zajímat, zda souzníte s firemní kulturou. Proč? Zaměstnanci, kteří nevyznávají stejné hodnoty, nikdy zcela nezapadnou do kolektivu a dříve či později ze společnosti odejdou. Hledat nové zaměstnance stojí firmu dost peněz, proto se chce častému odlivu svých zaměstnanců vyhnout.

Přesvědčte personalistu, že je vám blízká firemní kultura a její hodnoty, vize i cíle . Jak? Pro začátek byste si měli o společnosti udělat nějaký průzkum . Navštivte její oficiální stránky, a nastudujte si následující:

  • Jaký je obchodní model společnosti?
  • Jaký je produkt nebo služba společnosti? Používali jste ho?
  • Jaká je firemní kultura? Bude někdo vaši práci řídit mikromanagementem, nebo budete mít samostatnost v tom, jak věci uděláte?

Dále najděte aspekty společnosti, které se vám líbí , a uveďte je v motivačním dopise. Napište například, že jste nadšeni jejich produktem a líbí se vám uvolněné prostředí nebo investice do inovací apod.

Příklad

Ztotožňuji se s vaším pojetím pozice obchodního manažera, který je hodně na cestách a hledá obchodní příležitosti pro společnost. Ani já se nebojím seznámit, navázat kontakt a stavět si z nich síť, která bude pro společnost užitečná. Mám dokonalý přehled o dění v digitálním světě, a jsem nadšený vašimi produkty v oblasti online marketingu, webů a e-shopů.

Vysvětlete, proč jste právě vy tím nejlepším kandidátem

Ve třetím odstavci byste měli personalistu přesvědčit o tom, že jste na danou pozici tím nejvhodnějším kandidátem. Využijte tento prostor k tomu, abyste se co nejlépe prodali tím, že popíšete své relevantní pracovní zkušenosti, dovednosti a úspěchy.

Z pohledu personalistů je třetí odstavec motivačního dopisu vůbec nejdůležitější. Zdůrazňuje totiž vaši skutečnou kvalifikaci a shrnuje hodnotu, kterou můžete nabídnout po přijetí.


motivační dopis

Mezi informace, které by měly být uvedeny v motivačním dopise a které zdůrazní vaši hodnotu pro zaměstnavatele, patří úspěchy , ocenění a o dborné znalosti . Nicméně dobře napsaný motivační dopis jde nad rámec toho, co je již obsaženo v životopise. Uveďte proto rovněž své kariérní cíle a informujte o tom, jak hodláte přispět k prosperitě společnosti .

Příklad

Na předchozí pozici jsem dokázal vytvořit nadstandardní obchodní vztahy, které vedly ke zvýšení objemu zakázek společnosti o 17 %. Nad rámec své zodpovědnosti jsem rovněž získal tři nové korporátní klienty, díky nimž vzrostly zisky společnosti o několik desítek milionů korun. Moje práce mě maximálně baví, pracovním povinnostem se vždy věnuji naplno, o čemž také vypovídají moje pracovní výsledky. Jsem proaktivní, za každých okolností vyhledávám nové obchodní příležitosti a nezaleknu se žádné výzvy.

Vyzvěte adresáta, aby vás kontaktoval

Je načase motivační dokončit a napsat jeho závěr. V závěrečném odstavci byste měli:

  • Přidat informace, které jste nemohli uvést v předchozích odstavcích. Pokud ještě chcete něco říct, tady je k tomu prostor. Máte nějaké další informace, které by mohly náborovému manažerovi pomoci při rozhodování? Zmiňte se o nich zde.
  • Dále poděkujte personalistovi za jeho čas. Nikdy není na škodu být zdvořilý, pokud to nepůsobí příliš strojeně.
  • Zakončit motivační dopis výzvou k akci. V úplně poslední větě motivačního dopisu byste měli zdvořile požádat o setkání.

Příklad

Děkuji za čas, který jste věnovali mé žádosti. V příloze naleznete můj životopis s podrobně popsanou pracovní historií, vzděláním i dovednostmi. Rád bych s vámi projednal, jakým způsobem mohu přispět k plnění vašich obchodních cílů, neváhejte mě proto v případě zájmu kontaktovat.

Zakončení motivačního dopisu: Zdvořile se rozlučte!

Na úplný závěr motivačního dopisu se zdvořile rozlučte, připojte své jméno a dokument podepište. Mezi nejčastěji používané způsoby rozloučení patří:

S pozdravem,

S přátelským pozdravem,

S přáním hezkého dne,


📌 Tip: Pod podpisem je dobré zopakovat své základní kontaktní údaje, jako je odkaz na profesní profil na síti LinkedIn, e-mailová adresa a telefonní číslo.


motivační dopis

Profesionální tipy, jak napsat opravdu dobrý životopis

  • Přizpůsobte motivační dopis na míru pracovní nabídce : Motivační dopis vám nabízí skvělou příležitost, jak vyniknout a upozornit na vaše nejvýznamnější kariérní úspěchy. Aby však fungoval, musí odpovídat potřebám a očekáváním přijímající společnosti. Proto byste vždy měli motivační dopis personalizovat. Jak? Tím, že provedete hloubkový průzkum společnosti, abyste zjistili její potřeby, cíle a hodnoty. Následně jim motivační dopis přizpůsobte.
  • Do motivačního dopisu neuvádějte své požadavky : Stanovovat si platové požadavky, ideální pracovní dobu či zaměstnanecké benefity se v motivačním dopise nepřísluší. K tomu slouží až následný pohovor.
  • Pište více o společnosti a méně o sobě: Napište o tom, proč se vám daná společnost zamlouvá a jak jí můžete pomoci v dalším rozvoji.

Shrnutí na závěr aneb jak napsat nejlepší motivační dopis v kostce

Pojďme si na závěr shrnout základní poznatky o tom, jak napsat působivý motivační dopis:

  • Ujistěte se, že vaše kontaktní údaje jsou správné.
  • Motivační dopis přizpůsobte a oslovte přímo osobu, odpovědnou za nábor.
  • Motivační dopis začněte přesvědčivým úvodem.
  • Napište, proč se vám daná společnost líbí a proč byste u ní chtěli pracovat.
  • Buďte sebejistí a vyjádřete vaši schopnost zapadnout do firemní kultury.
  • Vysvětlete, jak se na danou pozici hodíte, a popište své kariérní cíle, relevantní zkušenosti a profesní úspěchy.
  • Ukončení motivačního dopisu: Na závěr uveďte výzvu k akci a zdvořile se rozlučte.
  • Dokument uložte ve formátu PDF a zašlete jej společně s životopisem. Pokud netušíte jak, přečtěte si návod správným odesíláním CVčka .
📌 Tip: Teď víte, jak napsat skvostný motivační dopis. Pokud byste však rádi oslnili i životopisem, použijte jednu z našich profesionálních šablon CV a pozvání na pohovor na sebe nenechá dlouho čekat!

Často kladené otázky (FAQ)

Co je lepší do motivačního dopisu neuvádět?

Personalisté mají na prostudování každé žádosti o práci velmi málo času. Váš motivační dopis by tedy měl být co nejstručnější . Dejte si tedy záležet na tom, abyste rychle vystihli podstatu věci . Ačkoliv je lákavé do motivačního dopisu napsat vše, co se týká vaší kariéry, nedělejte životopis zbytečně dlouhý. Úspěšnější jsou uchazeči, kteří vědí, na jakých detailech záleží, a uvedou je stručně.

Čemu se tedy raději vyvarovat a v motivačním dopise neuvádět?
  • Nepodstatné osobní údaje
  • Pracovní očekávání
  • Platové požadavky
  • Negativní pracovní zkušenosti z minulosti
  • Opakující se údaje uvedené v životopise

motivační dopis

Jak v motivačním dopise vysvětlit díru v kariérní dráze?

Zaměstnavatelé obvykle mívají pochopení pro mezery v kariéře a nebudou mít problém vás zaměstnat, pokud je máte. Nejprve však musíte vysvětlit, proč jste byli bez práce, a prokázat, že nezaměstnanost neovlivnila váš pracovní výkon.

Mezi přijatelné důvody vysvětlující mezeru v zaměstnání patří například:
  • Zdravotní problémy (dlouhodobější nemoc, pracovní vyhoření atd.)
  • Návrat do školy a dodělání vysokoškolského studia, MBA studium, rekvalifikační kurzy a odborná příprava
  • Rodinné záležitosti (tj. péče o děti, nemohoucí rodiče apod.)
  • Osobní rozvoj (sebepoznání, cestování, koníčky)
  • Změna bydliště
  • Snižování počtu zaměstnanců nebo neúspěšné podnikání
Způsob, jak vysvětlit mezeru v profesní dráze, je jednoduchý:

Do motivačního dopisu přidejte krátký odstavec, ve kterém popíšete, co se stalo, a ujistíte zaměstnavatele, že se to nebude opakovat. Také byste nikdy neměli lhát o délce nezaměstnanosti nebo o jejím skutečném důvodu.

Jaká je ideální délka motivačního dopisu?

Motivační dopis by nikdy neměl být delší než jedna strana velikosti A4 . Rozsah motivačního dopisu tedy může být od půl do celé stránky. Obecně byste se měli snažit, aby měl průvodní dopis 250 až 400 slov a přibližně tři až šest odstavců. Nikdy ne více!


motivační dopis

Tato délka poskytuje dostatek prostoru k tomu, abyste se představili, vysvětlili svou minulost a popsali, proč máte o danou pozici zájem. To vám dává příležitost představit zaměstnavateli svou žádost a pomáhá mu určit, zda se chce dozvědět více z vašeho životopisu. Je důležité, aby byl motivační dopis dostatečně dlouhý a shrnul, proč jste pro danou pozici nejvhodnější, ale zároveň dostatečně stručný , aby udržel pozornost čtenáře, ať už personalisty nebo potenciálního zaměstnavatele.

⚠️ Varování: Pamatujte, že motivační dopis není román! Téměř 70 % zaměstnavatelů dává přednost motivačnímu dopisu, který má půl strany nebo méně.

Jaké jsou časté chyby v motivačním dopise?

Existuje řada častých chyb, kterým je nutné se při psaní motivačního dopisu vyvarovat. Pojďme se podrobněji podívat na to, co nepsat do motivačního dopisu a jakým chybám se vyvarovat.

Jednou z nejčastějších chyb je odesílání obecného životopisu , které neodpovídá požadavkům práce ani firemním hodnotám a vizím. Dalším běžným přešlapem je sdílení všech podrobností o každé práci, kterou jste kdy měli a následné nedodržení délky motivačního dopisu. Místo toho, abyste se soustředili na každou pozici, kterou jste kdy zastávali, položte si otázku: Jaké zkušenosti mám, které jsou relevantní pro práci, o kterou se ucházím? Přizpůsobte svůj motivační dopis tak, aby se týkal těchto dovedností, než abyste uváděli úplný přehled svého působení na každé pozici.

Rovněž se vyhněte přílišné chvále společnosti . Nepochlebujte! Využijte svůj motivační dopis k tomu, abyste společnosti sdělili, jak jí budete sloužit. Je skvělé jim lichotit, ale nepřehánějte to!

Pravopisné a stylistické chyby a překlepy opravdu nevypovídají o vaší profesionalitě. Třikrát si ověřte, zda jste motivační dopis adresovali správné osobě a zda jste text zkontrolovali po pravopisné a stylistické stránce. Mezi další časté chyby v motivačním dopise patří:</st

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá