Asistent účetního: Životopis, se kterým získáte asistentskou pozici v oblasti účetnictví a zpracování mezd

Láká vás práce na asistentské pozici v oblasti účetnictví a administrativní podpory? Chcete-li pracovat jako asistent či asistentka účetního, je důležitým krokem vytvoření silného a přesvědčivého životopisu. Životopis asistenta účetního poskytuje informace o vašich dovednostech, vzdělání a zkušenostech v dobře naformátovaném a relevantním dokumentu.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Napíšete-li přesvědčivé CVčko, zapůsobíte na personalisty a ukážete jim, proč jste ideálním kandidátem na danou pozici. V tomto podrobném průvodci uvádíme několik příkladů z životopisů asistentů účetních s radami, tipy a klíčovými kroky, které vás provedou tvorbou CV.

📌Tip: Hledáte cestu, jak si vytváření CV usnadnit? Použijte jednu z našich přehledných šablon CV a profesionální životopis budete mít hotový během několika málo minut!

Tvorba životopisu bude ještě snazší díky našim příkladům životopisů, které pro vás máme připravené na webových stránkách. Zajímat by vás mohl například životopis finančního poradce, hlavního účetního či finančního manažera.

asistent účetního životopis

Jak vytvořit formálně dokonalý životopis?


Existují tři oblíbené typy životopisů:

 • Funkční formát: životopis zaměřený na dovednosti
 • Obráceně chronologický formát: životopis zaměřený na práci.
 • Hybridní neboli kombinovaný formát: kombinace dvou výše uvedených.

Životopisy zaměřené na dovednosti jsou vhodné pro lidi s mezerami v pracovní historii, absolventy škol a osoby, které mění kariéru. Můžete v nich také více zdůraznit své marketingové, programátorské nebo jiné dovednosti, které jste v poslední době získali.

Životopisy zaměřené na pracovní dovednosti jsou ideální pro lidi, kteří chtějí prezentovat své pracovní zkušenosti, nebo pro ty, kteří postupují do další fáze své kariéry.

Pro všechny typy životopisů existují obecně přijímané přístupy k jejich formátování, například:

Zvolte dobré písmo: Při tvorbě životopisu je rozhodující jak výběr písma, tak jeho velikost. Jsme proti používání ozdobných písem, jako je Comic Sans. Ta jsou obvykle špatně čitelná. Místo toho zvolte něco elegantního a formálního, ale přesto moderního a stylového. Zvažte snadno čitelné písmo, například Arial, Times New Roman, Calibri, Cambria, Bookman Old Style a Helvetica.

Pokud jde o velikost písma, udržujte normální text v rozmezí 11 až 12 bodů a nadpisy oddílů v rozmezí 14 až 16 bodů. Místo použití většího písma můžete také název a nadpisy sekcí zvýraznit tučným písmem.

Dbejte na délku: Ve většině případů byste měli mít pro svůj životopis na maximálně dvě strany. Vyvarujte se překročení dvou stran, pokud nejste velmi zkušený uchazeč o zaměstnání.

I když v některých případech může být třístránkový životopis přijatelný, nedoporučuje se. Mějte na paměti, že náboroví pracovníci jsou zaneprázdnění lidé, kteří nemají čas prokousávat se dlouhými životopisy.

⚠️Varování: Čím delší je váš životopis, tím menší je pravděpodobnost, že potenciální zaměstnavatel uvidí ty části, které byste chtěli, aby viděl. Pokud si tedy nejste jisti tím, co děláte, napište CV na jednu, maximálně dvě strany.

Buďte důslední: Dbejte na důslednost a při psaní životopisu používejte jedno písmo i velikost řádkování: Rovněž řádkování by mělo být konzistentní.

Doporučujeme zvolit řádkování 1,15 pro uspořádání jednotlivých částí životopisu. Dodržujte tento rozestup před a za každým nadpisem a mezi položkami v jednotlivých oddílech.

Pokud se však rozhodnete pro uspořádání oddílů životopisu, dbejte na to, aby byly jednotlivé oddíly jednotné. Pokud se rozhodnete uvést kurzívou název jedné organizace, nezapomeňte uvést kurzívou všechny uvedené organizace.

Žádné efektní grafiky nebo nevhodné fotografie: Hledáte práci, a ne rande. Z tohoto důvodu byste měli ze svého životopisu vynechat efektní grafiku a neprofesionální fotografie, jako jsou selfíčka nebo momentky.

Platí pravidlo, že si udělejte průzkum, abyste věděli, zda je vaše fotografie relevantní pro vaši žádost o zaměstnání. Někdy je profesionální fotografie nezbytná pro kreativní pozice, jako je divadelní umění, film a grafický design.

Ponechte v dokumentu dostatek bílého místa: Nechcete svůj životopis zahltit bloky obsahu. Nebude to tak dobře vypadat. Náboroví pracovníci rádi prohlížejí životopisy, které jsou přehledné. Chcete-li zkontrolovat, zda má váš životopis dostatek bílého místa, vytiskněte si ho a podívejte se na něj z přiměřené vzdálenosti.

Jak vypadá životopis? Působí stísněně a nečitelně? Pokud ano, ujistěte se, že je v něm dostatek okrajů a místa, abyste náborovým pracovníkům poskytli dostatečný prostor pro skenování dokumentu.

Žádné pravopisné chyby: Nakonec se ujistěte, že v životopise nejsou žádné pravopisné chyby, abyste mu dodali další náboj. Zaměstnavatelé a náboráři obvykle procházejí stovky žádostí a jakékoli gramatické a pravopisné chyby vás mohou diskvalifikovat. Doporučujeme používat programy pro kontrolu gramatiky a pravopisu a naformátovat životopis před jeho odesláním k posouzení.

Jak vypadá struktura? Existuje standardní struktura životopisu, kterou je třeba dodržet, a to v následujících oddílech:

 • Kontaktní údaje
 • Osobní prohlášení/biografie
 • Pracovní zkušenosti
 • Vzdělání a kvalifikace
 • Koníčky a zájmy či další doplňkové sekce

Záhlaví: Vložte aktuálně platné kontaktní údaje, jako je e-mail nebo telefonní číslo


Vaše sekce s kontaktními údaji by měla obsahovat:

 • Celé jméno a příjmení
 • Telefonní číslo
 • E-mailovou adresu
 • Adresa bydliště
 • Profily na profesních sociálních sítích (např. LinkedIn, Twitter atd.)

⚠️Varování: Odkaz na váš Facebookový profil vynechte!

Možná se divíte, proč na seznamu nejsou osobní údaje. Důvodem je to, že v dnešní době, aby se zabránilo neobjektivnímu přijímání zaměstnanců, ne všechny společnosti vyžadují, abyste uvedli místo narození, věk a svůj rodinný stav. To může vést k preferencím nebo diskriminaci a personalista si toho nemusí být ani vědom!

Profesní shrnutí životopisu nebo kariérní cíl


asistent účetního životopis


Profesní shrnutí v životopise představuje stručný přehled vaší dosavadní kariéry. Přibližně ve třech větách shrňte své nejvyšší dosažené úspěchy a vysvětlete, proč se nejlépe hodíte na inzerovanou pozici.

📌Tip: Tento krátký odstavec sice patří pod kontaktní údaje, doporučujeme jej však sepsat jako poslední, abyste přesně věděli, co v něm zdůraznit.

Doporučujeme zdůraznit spíše to, co můžete nabídnout, než to, co od práce chcete. Pro inspiraci se můžete podívat na tyto příklady dobrých a nepříliš dobrých shrnutí.

Příklady

Správně
Jsem detailně orientovaná asistentka účetní se čtyřletou praxí z finančního oddělení velkých korporací. Mohu nabídnout své schopnosti v oblasti finančních prognóz a tvorby rozpočtu, abych pomohla profesionálnímu účetnímu týmu řídit finanční záležitosti velké organizace.

Chybně
Prosím vás o zadávání práce na plný úvazek, jsem zkušená, nechybí mi praxe, a to zejména jako office asistentka v oblasti účetnictví a zpracování mezd. Vše další vám prozradí můj životopis.

📌Tip: Jestliže s kariérní drahou teprve začínáte, pak namísto profesního shrnutí vytvořte kariérní cíl. V něm shrnete své aspirace, silné dovednosti a motivaci, která vás žene kupředu.

Související pracovní zkušenosti


Náboroví manažeři a personalisté se zajímají o vaše předchozí zkušenosti související s danou pozicí. Popište své předchozí role a povinnosti v obráceném chronologickém pořadí, přičemž dbejte na to, aby vaše nejnovější zkušenosti byly na prvním místě.

Pro lepší čitelnost používejte krátké fráze, kusovité věty a odstavce rozdělte odrážkami. Perfektně strukturovaná část historie zaměstnání by měla vypadat takto:

 • Název zaměstnavatele, místo, kde jste práci vykonávali
 • Název dané pozice
 • Datum nástupu do/a ukončení práce
 • Odrážky, ve kterých budou vaše: odpovědnosti, dosažené výsledky a získané dovednosti

Příklad

AC Consulting s.r.o., Praha
Asistent/ka účetního
Září 2019 až současnost
 • Asistence vedoucímu účetnictví při přípravě, analýze a ověřování finančních výkazů, záznamů a zpráv
 • Předpovídání finanční situace a poskytování poradenství vedoucímu týmu
 • Asistence při vytváření finančních strategií
 • Sestavování finančního rozpočtu s cílem snížit náklady oddělení
 • Vyvažování organizační efektivity s ohledem na náklady

Vzdělání a kvalifikace 


Vyjmenujte své vzdělání v obráceném chronologickém pořadí stejně jako v části o zkušenostech. Nejdříve uveďte názvy posledních institucí a data, kdy jste je navštěvovali, a poté případně vaši kvalifikaci a dosažené známky.

Dovednosti, kterými vyniknete


Pokud nemáte mnoho zkušeností, může část věnovaná dovednostem zdůraznit vaše schopnosti a ukázat personalistům, že danou práci zvládnete. Mezi klíčové dovednosti asistentů účetních patří:

Tvrdé dovednosti

 • MS Excel
 • QuickBooks
 • SAP
 • Finanční analýza
 • Finanční výkaznictví
 • Znalost daňových předpisů ČR
 • Řidičský průkaz

Měkké dovednosti

 • Pozornost věnovaná detailům
 • Efektivní komunikace
 • Řízení času
 • Organizační dovednosti
 • Analytické myšlení
 • Řešení problémů
 • efektivní komunikace
 • Spolupráce
 • Vedení a zadávání práce juniorním pracovníkům

Koníčky a doplňkové sekce


asistent účetního životopis


Mnozí odborníci z oboru a kariérní koučové doporučují přizpůsobit svůj životopis tak, aby odpovídal jazyku nabídky práce. Pokud například zaměstnavatel používá klíčová slova jako rodilý mluvčí, středně pokročilý nebo pokročilý, ujistěte se, že váš životopis tato slova odráží - správné vložení jazyka (jazyků) je klíčové a může rozhodnout o nabídce práce! A nikdy se nebojte naučit se nějaké nové jazyky nebo ukázat personalistovi svou motivaci. Sekce jazyků navíc se vždy hodí!

Rovněž osobní záliby a koníčky poskytují náborovým pracovníkům úplnější obraz o vás a obohacují vaši žádost o zaměstnání. Mějte na paměti, že zaměstnavatelé investují do lidí a pracují s nimi. A v důsledku toho jim koníčky, jako jsou sportovní aktivity, napovídají, že jste fyzicky zdatní, zdraví a společenští.

📌Tip: K získání pohovoru vedoucího k zaměstnání je zapotřebí více než jen předložení obecného životopisu. Musíte si vytvořit vlastní životopis s výrazným, aktivním jazykem, pracovní historií zaměřenou na úspěchy a hvězdným souborem dovedností, který z vás udělá vhodného kandidáta na danou pozici.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis