Životopis hudebníka - jak na to

Jako hudebník žijete svým talentem, pohání vás touha podělit se o něj s co největším okruhem lidí, potěšit je svým uměním. Ale jen z potlesku nemůže žádný muzikant žít. Je mnoho způsobů, jak si hudbou vydělávat. Na začátku každé úspěšné kariéry ale stojí vytvoření skvělého životopisu. Umělecký průmysl není výjimkou.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

V životopise hudebníka musí vše ladit

Ne každý muzikant prorazí se svou hudbou natolik, aby se mohl živit jen jí. Pokud se nechcete vzdát záře reflektorů, možná budete muset dát dohromady několik různých zaměstnání nebo neustále hlídat nové příležitosti, abyste se mohli živit pouze jako hudebník. Být muzikantem ale znamená víc než jen stát na pódiu před publikem.

Jako hudebník musíte mít při sestavování svého životopisu vždy na mysli, co je jeho cílem. Protože podle různých účelů se může obsah vašeho CV značně lišit. Je celá řada zaměstnání, o která se může hudebník ucházet. Jen pár příkladů:

 • Stálé umělecké angažmá - Mnoho organizací potřebuje hudebníky na plný úvazek. Hudební divadla, zábavní podniky, výletní lodě. Nebo hudební produkční společnosti, které vytváří hudbu pro reklamní klienty, výrobce videoher nebo televizní pořady.
 • Učitel hudby - Existuje mnoho příležitostí pracovat ve vzdělávacích institucích (s vhodnou kvalifikací a školením). Vyučovat hudbu ale můžete třeba i na volné noze.
 • Hudební žurnalista - Znáte prostředí, víte, co se děje, rozumíte hudbě. Není náhodou, že mnoho hudebních novinářů na volné noze je zároveň hudebníky na volné noze.
 • Skladatel - Skladatelé nejsou vázáni pouze na klasický hudební žánr. Mohou psát pro film, televizi a videohry. Mohou také napsat a aranžovat nahranou nebo živou hudbu napříč žánry. Bez ohledu na to, jakým směrem se chcete ubírat, musíte dokonale rozumět hudební teorii, musíte být schopni skutečně hrát na jeden nebo více nástrojů a mít technické schopnosti k efektivnímu zachycení vašich skladeb, ať už prostřednictvím notového záznamu nebo nahrávek.
 • Ředitel hudebního festivalu - Pokud máte kromě hudebního talentu také skvělé organizační schopnosti, můžete využít svou znalost prostředí a kontakty a vydat se v hudebním průmyslu na manažerskou dráhu. Ředitel hudebního festivalu je jen jedním příkladem z mnoha kariérních cest, které se podnikavým hudebníkům otevírají, když mají odvahu.
 • DJ, talentový poradce, odborný prodavač v hudebninách, hudební technik či ladič, hudební promotér, koncertní manažer, technický pracovník nahrávacího studia, hudební producent a mnoho, mnoho dalšího.

Je jasné, že pro každou z těchto pozic budete chtít ve svém životopise zdůraznit něco jiného. Velkou pomocí vám zde může být kreativita, která je vám jako muzikantovi jistě vlastní.


Hudebník životopis

Hudebník životopis - ukažte svůj talent

Působíte v tvůrčí oblasti a váš životopis muzikanta by měl tuto kreativitu odrážet – v rozumných mezích. Nechcete odvádět pozornost od obsahu svého hudebního životopisu tím, že by byl váš text obtížně čitelný, protože třeba na pozadí použijete hudebně tematické vizuály. Rozvržení životopisů hudebníků by se mělo řídit obecnými pokyny pro všechny životopisy.

Při navrhování si nezapomeňte položit otázku: Jaký je účel mého hudebního životopisu? Odpověď je samozřejmě dostat příležitost, ať už se zrovna jedná o jakoukoli. To znamená v první řadě upoutat pozornost potenciálních zaměstnavatelů. A pak si ji udržet.

Vaší hlavní devizou je váš hudební talent, takže budete chtít mít připravené portfolio své práce, aby si ho mohli poslechnout náboroví manažeři. Rozhodně přidejte do CV odkaz na svou nejlepší tvorbu a vystoupení. Opět je vaším cílem co nejvíce usnadnit náborovému manažerovi získání všech informací nezbytných k rozhodnutí.

Ukázky vybírejte také s přihlédnutím ke konkrétní pozici nebo zakázce, o kterou se ucházíte. Zvolte takové, které nejlépe odpovídají typu práce, kterou potenciální zaměstnavatelé nebo klienti zrovna hledají. To znamená aktualizovat odkaz ve vašem hudebním životopisu pro každou příležitost.

💡Hlavní komponenty životopisu hudebníka

Hudba používá společný jazyk a strukturu, takže každý v kapele ví, jaká je jeho role, a snadno celému dílu porozumí. Hledání práce a psaní životopisů také používají společný jazyk a strukturu. Vzhledem k tomu, že možná hledáte mnoho různých typů pracovních míst, představte si každou sekci jako modul, který můžete snadno přizpůsobit pro každou příležitost, o kterou se budete ucházet.

Než získáte práci nebo budete třeba pozvaní na konkurz, musíte přesvědčit náborového manažera, aby vás chtěl vidět. Váš životopis v kombinaci se skvělým motivačním dopisem a vaším portfoliem vám dává šanci prosadit se.

Zmíněné sekce, neboli komponenty vašeho CV, si společně podrobněji projdeme v tomto článku:

 • Záhlaví
 • Profil
 • Pracovní zkušenosti
 • Vzdělání
 • Dovednosti

Hudebník životopis

Záhlaví

V záhlaví, atraktivně navržené sekci v horní části životopisu, můžete využít svou kreativitu. Záhlaví totiž nejen slouží k poskytnutí kontaktních údajů, ale je také důležitým designovým prvkem celé stránky.

Samozřejmě do něj nezapomeňte uvést své jméno, povolání, adresu, telefonní číslo a e-mail. Patří sem také fotografie a odkaz na vaše portfolio. Můžete využít vlastní vytvořenou webovou stránku či jednoduchou landing page nebo profil na nějakém hudebním portálu. Jen pozor, aby takový odkaz vedl přímo na ukázky vaší práce, které jsou relevantní pro danou příležitost. Nikdo nebude procházet stovky položek, aby zjistil, jestli děláte také to, co zrovna potřebuje.

Profil

Profil či shrnutí vašeho životopisu vám dává opět prostor pro trochu kreativity. Právě zde dáte náborářům vědět, kdo jste, co máte za sebou, jak přistupujete k hudbě a jak pracujete v synchronizaci s ostatními hudebníky. Aniž byste překročili hranici k nevhodnému chlubení, měli byste zde vyzdvihnout své největší úspěchy jako hudebníka. Je to také skvělé místo, kde můžete svůj životopis přizpůsobit pro každý jiný typ příležitosti. Vyberte si úspěch nejlépe předvádějící ty vaše talenty, které dokonale odpovídají nabídce práce.

V profilu tedy shrnete vhodným způsobem, kdo jste, jaké máte dovednosti, vlastnosti a talenty a také, co už máte za sebou - po stránce pracovní a případně i vzdělávací. Je dobré uvést také, jaká je vaše motivace pro získání dané pozice.

Příklad:
Vášnivý a zkušený muzikant s několikaletou praxí v orchestru, kapele a divadelních představeních. Zkušený hráč na kytaru a baskytaru, zběhlý v psaní a aranžování hudby. Zkušenosti s digitální kompozicí a nahrávacími procesy. Vaší společnosti bych chtěl přinést svůj motivovaný přístup a celoživotní lásku a oddanost hudbě.

Pracovní zkušenosti

V závislosti na struktuře vaší kariéry může mít tato sekce velmi odlišné role. Pokud jste měli řadu stálých pracovních míst, použijte pro popis každé práce obrácený chronologický postup. Pokud jste však spíše nezávislý hudební umělec, můžete zvážit rozdělit své zkušenosti do kategorií, jako jsou angažmá, koncerty, festivaly a podobně. Nemusíte vyjmenovat každé vystoupení, tak si vyberte to nejprestižnější a nejnovější. Nezapomeňte vybírat informace také podle toho, o jakou práci se zrovna ucházíte.

Příklad:
Člen kapely na výletní lodi Queen Jade v Praze
Červen 2022 - srpen 2022
 • Hlavní kytarista
 • Hudební doprovod pro různé příležitosti - od hudby k tanci po podkres k relaxaci u bazénu
 • Zodpovědný za výběr repertoáru
 • Komponování vlastní hudby pro doprovod k tanečnímu vystoupení - klasický tanec


Hudebník životopis

Vzdělání

Význam sekce o vzdělání se v životopisech liší od hudebníka k hudebníkovi. Někteří jsou z velké části samouci, jiní nechávají své portfolio mluvit samo za sebe. Jak velký důraz chcete dát na tuto část, bude záviset na tom, o jaký typ práce zrovna usilujete. Pokud se jedná o společensky váženou pozici, nebo dokonce spojenou s akademickým prostředím, může být vzdělání důležitější než obvykle.

Ne všichni hudebníci mají formální vzdělání, ale pokud ano, rozhodně to ve svém životopise uveďte. Jestliže jste na střední škole chodili na hudební kurzy a právě začínáte svou kariéru, rozhodně zmiňte i toto. V tomto oddíle by měl být také uveden jakýkoli typ hudební certifikace.

Příklad:
Letní akademie Kytarového Institutu
Červenec - Srpen 2021
 • Lekce klasické hry na kytaru, workshopy a jam sessiony
 • Součástí byly individuální lekce a skupinové lekce “Hudební teorie pro kytaristy”


Hudebník životopis

Dovednosti

Sekce vašich dovedností poskytuje přehled vašich talentů a schopností. Všechny pracovní příležitosti vyžadují kombinaci základních odborných dovedností (tzv. "hard skills") nebo specifických naučených dovedností, které potřebujete, abyste byli vynikajícím hudebníkem, a tzv. "soft skills", tedy organizačních a mezilidských dovedností, které potřebujete, abyste mohli fungovat na pracovišti a s ostatními lidmi.

Tato sekce je velmi oblíbená náborovými manažery, tak jim vyjděte vstříc. Poskytuje jim rychlý způsob, jak zjistit, zda vaše dovednosti odpovídají popisu práce, takže se ujistěte, že ano! Omezte se na 5–10 svých nejlepších odpovídajících dovedností.

Jak vybrat ty správné? Můžete zkusit následující postup: Nejprve si vytvoříte „hlavní seznam“ všech svých dovedností. Každé, která vás napadne. Jistě, možná považujete za samozřejmost, že každý profesionální muzikant ovládá hudební teorii, ale není tomu tak. A možná to právě v této práci bude rozhodujícím bodem. Navíc toto cvičení rozproudí vaši paměť a pomůže vám zapamatovat si věci, ke kterým se možná budete chtít vrátit, a přidat je do své historie zaměstnání. Další výhodou "hlavního seznamu" je, že si jej můžete ponechat a rozšiřovat ho, jak vaše dovednosti rostou. Poté se vraťte na seznam pracovních pozic a zvažte, jaké dovednosti a atributy asi váš potenciální zaměstnavatel hledá. Čím větší shody dosáhnete, tím vyšší budou vaše šance na úspěch ve výběrovém řízení.

Příklad:
 • Klasická hra na kytaru (od 5 let)
 • Komponování
 • Znalost hudební teorie
 • Vedení menšího hudebního tělesa
 • Anglický jazyk - slovem plynule
 • Flexibilita a schopnost rychlé adaptace na nové podmínky
 • Veřejné vystupování se schopností zaujmout a udržet pozornost publika
 • Skvělé komunikační dovednosti


Hudebník životopis

Další zájmy, koníčky

Zejména pokud máte pocit, že sekce vašeho CV týkající se praxe a vzdělání dostatečně neosloví náboráře na konkrétní pozici, může vám pomoci doplňující část životopisu, ve které uvedete své další zájmy a koníčky. Může vám pomoci ukázat, že skutečně žijete hudbou. Nebo naznačit, v jaké oblasti se usilujete rozvíjet a že je to právě ta, která úzce souvisí s danou pozicí.

Pokud například jezdíte jako dozor na dětské hudební tábory a ucházíte se o pozici učitele hudby na nějaké škole, rozhodně to ve svém CV uveďte. Jestli jste měli vlastní kapelu již na prvním stupni základní školy a dodnes se občas scházíte a vystupujete, zmiňte i to. Ukazuje to vaši oddanost, zapálenost a současně schopnost udržovat dlouhodobé spolupráce. Což pro mnoho umělců bývá problematické.

📌 CV hudebníka - závěrečné tipy:

Živit se jako hudebník může být náročné. I když vás pohání vaše vášeň pro hudbu a čerpáte energii z potlesku, ucházet se o práci (ať už o pozici v kapele, zakázku na vystoupení nebo něco stálejšího mimo vaši hlavní uměleckou kariéru) přináší nutnost jiné sebeprezentace, než na jakou jste zvyklí. Skvělý životopis vám v tom může velmi pomoci.

Ukažte svou tvář

Protože je pro hudebníka velmi důležitá jeho osobnost, vhodná fotografie v životopisu je nutností. Ale samozřejmě to nemůže být jen tak nějaká fotka. Potřebujete na ní zaujmout, působit jako umělec, ale současně také jako člověk, se kterým se dá spolupracovat. Skutečně kvalitní fotografie toto všechno dokáže sdělit, ale její pořízení není úplně nejjednodušší. Stojí za zvážení zajistit si pro své CV hudebníka portrét pořízený profesionálním fotografem. Tato investice se vám vyplatí.

Životopis nezapomeňte upravit na míru konkrétní pozici

Je velký rozdíl, jestli se ucházíte o zaměstnání jako učitel hudby, nebo chcete být pozván na konkurz pro stálé angažmá do hudebního podniku. Než se přihlásíte do nějakého výběrového řízení a pošlete tam svůj životopis, zjistěte si co nejvíce informací. Když budete vědět, co přesně potenciální zaměstnavatel, klient nebo třeba partner hledá, můžete podle toho upravit své CV. Podtrhnout vhodné zkušenosti, vybrat ty správné ukázky svého díla nebo třeba v profilu svého CV přímo napsat, proč se ucházíte zrovna o tuto pozici.

Dodejte CV svůj osobitý dotek

Jako hudebník pracujete do značné míry se svou osobností. I při dodržení všech pravidel správně sestavného CV můžete nalézt způsoby, jak svůj charakter a vášeň pro hudbu do životopisu vtisknout. Když to nepřeženete a nenarušíte tím přehlednost a čitelnost životopisu, klidně můžete použít například tematické vizuály a grafické prvky. Ukážete jimi, co je motorem vašeho snažení.

⚠️ Nepodceňte závěrečnou korekturu

Možná si říkáte, že pravopisné dovednosti nejsou pro hudebníka zásadní. Uvědomte si ale, v jak vysoce konkurenčním prostředí se pohybujete. O vašem úspěchu může rozhodnout vše. A bezchybné CV ukazuje, že vám na úspěchu ve výběrovém řízení skutečně záleží. Pokud jste s pravopisem tak trochu "na štíru", zvažte pozvat si na pomoc profesionálního korektora.

Využijte profesionální šablonu

🎁 Tip: Vytvořit si dokonalý životopis muzikanta není snadné. Usnadněte si práci využitím profesionální šablony . Zvolte vhodný vzhled, doplňte informace o sobě podle našeho článku, nezapomeňte na svůj osobitý dotek a máte hotovo. Jste připraveni vykročit k další metě ve vaší úspěšné hudební kariéře!

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá