Životopis manažera prodeje - jak na to

Manažer prodeje, pozice i v našem prostředí často uváděná pod anglickým názvem "sales manager", je někdo, kdo řídí a koordinuje prodej. Pod touto pozicí se může skrývat široká škála uplatnění, od vysoce postavených vedoucích mnohačlenných prodejních týmů, až po spíše samostatně působící obchodní zástupce.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Také odvětví, ve kterých můžete jako manažer prodeje působit, jsou velmi rozličná. Jedná se o prakticky všechna myslitelná, ve kterých dochází k výrobě a prodeji zboží a služeb. Co se dá říci o sales managerovi obecně, je dozajisté to, že potřebuje mít značné prodejní dovednosti. Dále už se jeho potřebná pracovní kvalifikace bude značně lišit pozici od pozice.


Manažer prodeje životopis

Obvykle vytváří (nebo spoluvytváří) prodejní cíle, plány a strategie k jejich dosažení. Mnohdy zodpovídá za motivaci a školení prodejců, jejich hodnocení a stanovování odměn. Mezi jeho odpovědnosti také často patří kromě komunikace s klienty i řešení problémů a stížností souvisejících s prodejem.

Každopádně, pokud chcete působit v oblasti prodeje, neobejde se získávání pracovní pozice bez přípravy vhodného životopisu pro danou práci. V tomto článku se podíváme na to, jak napsat profesionální životopis v oboru prodejního managementu.

Struktura životopisu prodejního manažera

Stejně jako musí manažer prodeje dokonale znát portfolio zboží a služeb svého zaměstnavatele nebo klienta, potřebuje být také při sestavování svého životopisu dobře obeznámen s jeho formálními náležitostmi. Důležitá je především stanovená struktura. Ta slouží tomu, aby náborový specialista v životopise snadno a rychle nalezl všechny informace, které potřebuje.

Základními sekcemi profesního resumé jsou Záhlaví, Profil, Pracovní zkušenosti, Vzdělání a Dovednosti. Platí to samozřejmě i pro CV manažera prodeje. Důraz na jednotlivé části se může lišit podle toho, v jaké oblasti nebo v kterém oboru konkrétně chcete působit. A na jaké úrovni. Pro některé pozice budou nejdůležitější prodejní dovednosti, v jiných budete potřebovat zdůraznit především své vzdělání v oblasti strategického plánování prodejních aktivit. A tak podobně.

Jak na atraktivní záhlaví

Záhlaví, horní část životopisu, má jak informační funkci, tak také slouží jako hlavní designový prvek. Mělo by být navrženo dostatečně atraktivně na to, aby upoutalo pozornost, ale současně musí působit seriózně a profesionálně.


Manažer prodeje životopis

Co se týče obsahu, patří do záhlaví základní informace. Tedy jméno, pozice a kontaktní údaje - telefonní číslo a email. Můžete sem připojit také odkaz na svůj profil na LinkedInu nebo jinou online prezentaci své práce. Jen dobře zvažte, jestli je dostatečně reprezentativní a relevantní pro pozici, o kterou se ucházíte.

📌 Super tip

Nejste-li si jistí, jak navrhnout záhlaví svého životopisu, můžete si tento úkol výrazně usnadnit a současně dosáhnout skutečně skvělého výsledku. Vezměte si na pomoc profesionální šablony dostupné online. Pomohou vám snadno vytvořit nejen dokonalé záhlaví, ale také sestavit celé CV. Takové, se kterým zaručeně uděláte ten nejlepší dojem.


Jak vám pomůže skvěle napsaný profil

Profilová sekce životopisu slouží čtenáři k rychlému vyhodnocení, jestli se resumé dále zabývat. Je proto důležité napsat svůj profil tak, aby co nejlépe odpovídal konkrétní pozici, o kterou se ucházíte, zaujal a motivoval k bližšímu seznámení s vaší kvalifikací.

Profil by měl být výstižný a stručný. Pokuste se dodržet obvyklý rozsah jednoho odstavce o přibližně 3-5 větách. V této sekci vyberte ze svého resumé to nejlepší a současně přihlédněte k relevanci vůči aktuální příležitosti, o níž máte zájem.

Například, pokud jste dosáhli vynikajících výsledků, ale v trochu jiném oboru, zdůrazněte v profilu raději zkušenosti v oblasti bližší činnosti, kterou chcete dělat. Obdobně zdůrazněte v této sekci své vzdělání jen tehdy, pokud je to vzdělání reprezentativní a v oboru.

Příklad:
Zkušený manažer prodeje s více než 10 lety praxe v plánování a řízení prodeje v segmentu finančních produktů, automobilového průmyslu a logistiky. Řídil jsem až 10členné prodejní týmy a připravoval prodejní cíle a strategie pro významné společnosti. Hledám nové výzvy, ve kterých budu moci využít a rozvinout své zkušenosti, přehled a jazykové dovednosti (AJ a NJ na vysoké úrovni).

Prodejte své pracovní zkušenosti

Historie vašich zaměstnání je také významnou součástí životopisu pro pozici obchodní manažer, manažer prodeje. Nejen obsah této sekce je významný. Je také potřeba vědět, jak napsat svou pracovní historii správně a efektivně. Své pracovní pozice uvádějte v obráceném chronologickém pořadí, začněte tedy těmi nejnovějšími. Uveďte zaměstnavatele, místo a popis pracovního zařazení a dobu, kdy jste zde působili.


Manažer prodeje životopis

Ale neomezte se jen na tyto základní informace. Váš životopis oživí a učiní efektivnějším, když u jednotlivých pracovních zkušeností uvedete své největší úspěchy a zdůrazníte ty aspekty, které jsou nejrelevantnější pro danou práci, o kterou se zrovna ucházíte. Ukažte svůj obchodní talent a prodejte své pracovní zkušenosti!

Příklad:

Manažer prodeje, MEGA a.s., Praha

Únor 2021 - doposud

 • Příprava, aktualizace, řízení implementace a vyhodnocování obchodní strategie v souladu se strategickými cíli společnosti.
 • Vyhledávání nových obchodních příležitostí.
 • Analýzy trhu, vyhodnocování trendů a implementace do návrhů aktualizací obchodní strategie.
 • Reprezentace společnosti při jednání s obchodními partnery, včetně zahraničních (komunikace v anglickém jazyce).

Obchodní zástupce, External Services, s.r.o.

Duben 209 - leden 2021

 • Péče o kmen stávajících zákazníků a vyhledávání nových obchodních příležitostí.
 • Zpracovávání obchodních nabídek.
 • Analýzy trhu.
 • Služební cesty za zákazníky po celé České republice a na Slovensku.

Vzdělání jako příprava na výkon práce

Význam vzdělání v resumé manažera prodeje se liší v závislosti na konkrétní pozici, o kterou se zajímá. A také jednotliví zaměstnavatelé mohou vzdělání přikládat různou váhu. Každopádně své vzdělávací aktivity opět uveďte v obráceném chronologickém pořadí, přičemž zdůrazněte nejvyšší dosažené vzdělání.


Manažer prodeje životopis

Kromě základních informací, jako dosažený titul, vzdělávací instituce a doba, kdy jste vzdělávání absolvovali, také podtrhněte ty aspekty, které vám mohou pomoci ukázat, že jste vhodným adeptem na práci, kterou jste si vybrali. V této sekci životopisu můžete uvést také různé relevantní workshopy, kurzy či atestace, kterými se můžete pochlubit.

Příklad:

Bc. titul ze studijního programu Manažer obchodu, Fakulta mezinárodních vztahů, Vysoká škola ekonomická v Praze

2016 - 2018

 • Příprava na výkon řídících pozic na úrovni středního managementu obchodních organizací
 • Zaměření na marketing, výzkumu trhu, komerční komunikaci, účetnictví, podnikové finance, podnikové informační systémy
 • Získání právních znalostí v oblasti obchodního a pracovního práva a orientace v evropském podnikatelském prostředí
 • V rámci studia absolvován kurz Trénink komunikačních dovedností
 • Bakalářská práce na téma "Prodejní komunikace v evropském podnikatelském prostředí - trendy" (obhájena s výborným hodnocením)

Dovednosti manažera prodeje

Pro manažera prodeje je důležitá široká škála dovedností. V této sekci svého životopisu vyberte a stručně a výstižně popište své nejsilnější stránky a specifické dovednosti. Volte tak, aby byly co nejrelevantnější konkrétní pozici, o kterou se ucházíte. Váš životopis touto sekcí usnadňuje náboráři odhadnout, jestli jste právě takový odborník, jakého hledá.

Zaměřte se jak na dovednosti specifické pro úspěšné vykonávání vypsané pozice, tak na to, co vás může odlišit od ostatních adeptů. Pokud například ovládáte výborně cizí jazyk, který je využitelný pro danou pozici, zmiňte to. Nebuďte přehnaně skromní, ale držte se pravdy a buďte autentičtí.

Příklad:
 • Špičkové prodejní dovednosti, včetně znalosti produktu, řešení námitek a péče o zákazníka
 • Obchodní a finanční dovednosti, včetně tvorby obchodních a finančních plánů a analýz trhu a konkurence
 • Organizační a vůdčí dovednosti, včetně koordinace činnosti týmu, prioritizace, time managementu a delegace úkolů
 • Vynikající komunikační dovednosti, vč. aktivního naslouchání
 • Flexibilita a kreativita
 • Řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič (najeto více než 200 tisíc kilometrů)
 • Anglický jazyk úroveň C2

Závěrečné tipy

Nyní už víte, jaké základní sekce má profesionální životopis a jak je naplnit obsahem takovým způsobem, který zvýší vaše šance získat vysněné zaměstnání. Na závěr vám přinášíme ještě několik užitečných tipů. V čem se často chybuje? Na co nezapomenout? A jak můžete svému CV dodat ještě něco navíc, abyste se odlišili od konkurence?


Manažer prodeje životopis

Nezapomeňte na korekturu

Od manažera prodeje se očekává pozornost vůči detailům a schopnost výborně se vyjadřovat nejen ústně, ale i písemně. Nepokazte zbytečně celkový dojem z vašeho životopisu nepozorností. Před odesláním si ho vždy důkladně zkontrolujte. Ověřte, že jsou všechny informace aktuální a relevantní dané pozici. Ujistěte se, že nic nechybí, a v neposlední řadě proveďte důkladnou korekturu z hlediska pravopisu.

Neuškodí, když o kontrolu požádáte ještě někoho dalšího, klidně i více lidí. Třeba někoho, kdo se orientuje v HR, a někoho, kdo skvěle ovládá český jazyk. Budete tak mít jistotu, že je váš životopis zcela bez chybičky.

Zahrňte reference

Svědectví vašich dřívějších zaměstnavatelů či klientů jsou cennou devizou, která může vašemu životopisu dodat punc autentičnosti. Uvést můžete rovnou seznam svých referencí (jméno, pozici, kontaktní údaje) nebo jen v CV zmínit, že jsou vaše reference k dispozici na vyžádání.

Každopádně své reference požádejte nejprve o souhlas a ujistěte se, že vám skutečně poskytnou takové doporučení, jaké potřebujete. Aktuálnost všech referencí také průběžně kontrolujte. Působilo by nedůvěryhodně, kdyby si někdo chtěl skutečně některé z vašich doporučení ověřit, ale na uvedeném kontaktním údaji by danou osobu nezastihl.

Připojte motivační dopis

Motivační dopis, tedy příloha životopisu, ve kterém uchazeč o zaměstnání vysvětluje svou motivaci k získání dané práce a popisuje, proč je zrovna on skvělým adeptem, je někdy v rámci výběrového řízení dokonce povinnou položkou. Pokud ne, a vy se ho rozhodnete napsat ze své iniciativy, můžete tím získat o to větší náskok před konkurencí. Ukazujete tím, že máte o tuto příležitost skutečný zájem.


Manažer prodeje životopis

Příklad:
Systematicky buduji svou kariéru v prodeji již od studia managementu obchodu na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze. Již při studiu jsem si přivydělával (a získával praxi) jako obchodní zástupce, ihned po škole jsem nastoupil do dynamicky se rozvíjejícího startupu jako sales manager. Po nabytí dalších zkušeností jsem získal prestižní pozici manažera prodeje ve významné české firmě. Nyní hledám novou příležitost, ve které budu moci více zužitkovat své teoretické znalosti mezinárodního obchodu a vynikající znalost anglického jazyka. Pozice manažera prodeje pro mezinárodní obchod ve Vaší společnosti mě velmi láká a věřím, že budu velkým přínosem. Mimo jiné také díky svým předchozím pracovním zkušenostem s prodejem v oblasti logistických služeb. Budu se těšit na případné osobní setkání, kde bych Vám rád představil svůj přístup k práci a nápady pro možný rozvoj obchodních aktivit společnosti.

Nechte za sebe mluvit čísla

Kdekoli je to možné, uvádějte u svých úspěchů v životopise konkrétní čísla. Velmi se to hodí zejména v sekci pracovních zkušeností, kde můžete napsat například, jakým způsobem se vám podařilo dosáhnout zvýšení prodejů zaměstnavatele nebo klienta a o jaký nárůst se konkrétně jednalo.

Příklad:

Manažer prodeje, ABC s.r.o., Praha

Únor 2020 - listopad 2023

 • Řízení prodejního týmu, který pod mým vedením dosáhl meziročního zvýšení objemu prodeje o 30 % díky návrhu a implementaci aktualizace obchodní strategie v segmentu exportu nízkoobrátkového zboží.

Nepodceňte přípravu na pohovor

Nezapomeňte, že přípravou skvělého životopisu vaše úsilí o získání nové, skvělé práce nekončí. CV, kterým se vám podaří zařadit mezi ty nejlepší ze všech adeptů, vám zajistí postup do dalšího kola výběrového řízení. A ani tam ještě nebudete sami. Dalším krokem je obvykle osobní schůzka s potenciálním zaměstnavatelem a/nebo jeho náborovým pracovníkem.

Nespoléhejte se na to, že vaše zkušenosti a další kvalifikace stačí, a důkladně se na pohovor připravte. Počítejte s tím, že vám budou kladeny dotazy jako:

 • Co víte o naší společnosti a jak si představujete náplň své práce?
 • Proč jste ideálním kandidátem na tuto pozici?
 • Z jakého důvodu hledáte novou práci?
 • Co byste po svém přijetí udělali jako první?
 • Co z vašich předchozích pracovních zkušeností se domníváte, že nejvíce využijete na této nové pozici?
 • Jaký je váš přístup k řízení prodejních týmů?
 • Jakým způsobem vás studium připravilo k výkonu vaší práce?

Nebo, zejména pokud bude rozhovor probíhat s HR specialistou, záludné otázky typu:

 • Kde se vidíte za pět let?
 • Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?
 • Jak byste ohodnotili vašeho předchozího nadřízeného?
 • Jaké jsou vaše největší úspěchy?
 • Jaký byl váš nejhorší pracovní úkol?
 • Co děláte ve svém volném čase?
 • Jak byste popsali svou životní filosofii?

Důkladně se seznamte s popisem vypsané pracovní pozice a potenciálním zaměstnavatelem. Podívejte se na jeho webové stránky, případně i na profily na sociálních sítích. Neuškodí se také dopředu propojit, například se stát followerem firmy na LinkedIn nebo ji začít sledovat na Facebooku. Na všechny výše uvedené (a podobné) otázky si předem připravte odpovědi.

Pokud jste dlouho na žádném pohovoru nebyli, neuškodí si to trochu nacvičit s nějakým komunikativním známým. A nezapomeňte také na to nejdůležitější: Přijďte včas, vhodně oblečený a vystupujte přátelsky a přitom profesionálně. Hodně štěstí v úsilí získat vaši vysněnou práci!

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá