Operátor strojů: Životopis, se kterým získáte stabilní práci v renomované společnosti

Láká vás obsluha CNC stroje, měření výrobních nástrojů nebo kontrola výrobní kvality? Pak je pro vás práce operátora strojů jako stvořená! Abyste ji však získali, budete muset vytvořit působivý životopis operátora strojů, kterým si zajistíte pozvání na pracovní pohovor!

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Životopis by měl ukazovat vaše nejlepší dovednosti a úspěchy, sdělovat vaše silné stránky, zvýraznit profesní zkušenosti a také zaujmout personalistu.

V tomto článku vás provedeme každou částí a každým detailem životopisu operátora strojů. Podělíme se o nejlepší tipy pro psaní a formátování, které vám pomohou rychle a snadno psát a zároveň zajistit nejlepší možný výsledek. A také se s vámi podělíme o dobře napsané příklady životopisů operátora. Tak jdeme na to!

📌 Tip : Využijte některou z našich moderních šablon CV a ušetříte si drahocenný čas. Díky předpřipravené profesionální šabloně budete mít životopis hotový za pár minut.


Operátor strojů životopis

Jaké je odpovídající finanční ohodnocení na pozici operátor CNC strojů

Jako operátor CNC strojů si můžete vydělat v průměru 37 500 Kč hrubého měsíčně (zdroj: prumerneplaty.cz ). Čím vyšší kvalifikaci a více odborných dovedností budete mít, tím vyšší bude váš plat operátora strojů.

💡 Poznámka : Výše platu do velké míry záleží na individuálních zákonitostech, jako je lokalita, vzdělání, typ zaměstnavatele a délka pracovního úvazku.

Jak napsat životopis operátora strojů a zajistit si pozvání na pohovor

Operátor strojů musí vedoucímu náboru ukázat, že umí dobře pracovat rukama a obsluhovat zařízení. Váš životopis by měl zdůrazňovat vaše profesní zkušenosti a dovednosti způsobem, který vám umožní vyniknout.

Pomocí popisu práce operátora strojů určete, co byste měli přidat do svého životopisu. Správná klíčová slova jsou nezbytná k zajištění toho, aby váš životopis prošel do užšího výběru. Náboroví manažeři nemají rádi dlouhé životopisy, takže se ujistěte, že ten váš bude mít jednu stránku.

Pracovní pozice v této oblasti se budou lišit, proto přizpůsobte každý životopis tak, aby odpovídal požadavkům náborového pracovníka. Pomocí našich šablon životopisů a příkladů správně strukturujte kvalifikace ve svém životopise.

Podívejme se na formát, rozložení a strukturu životopisu.

Vyberte si z těchto tří formátů :

 • Obráceně chronologický životopis: Tento formát preferuje většina náborových manažerů. Upřednostňuje vaše zkušenosti a je ideální pro kandidáty, kteří nějakou dobu pracovali jako strojníci.
 • Funkční formát životopisu: Tento formát se zaměřuje na vaše dovednosti a je vhodný pro kandidáty, kteří začínají tuto kariéru.
 • Hybridní/kombinované CVčko: Tento formát kombinuje některé funkce dvou dalších formátů. Tento formát můžete použít, pokud máte požadované dovednosti a zkušenosti.

Rozvržení životopisu by mělo být snadno čitelné a srozumitelné. Používejte písma, která nejsou obtížně čitelná, jako jsou Times New Roman, Arial, Verdana, Georgia, Calibri a Cambria. Velikost písma by měla být 10–12 bodů.

Struktura vašeho životopisu operátora stroje by měla mít následující části:

 • Sekce záhlaví
 • Souhrn resumé/cíl resumé
 • Pracovní zkušenost
 • Sekce vzdělávání
 • Sekce dovedností
 • Další sekce (kurzy a školení, certifikace, jazyky, ocenění/vyznamenání a zájmy)

Operátor strojů životopis

Kontaktní informace

Pokud se podíváte na některé profesionálně napsané příklady životopisů operátora strojů, všimnete si, že všechny obsahují dobře formátovanou sekci kontaktů. Je to jeden z nejpodstatnějších prvků. Pokud si ale myslíte, že je nemožné to pokazit, mýlíte se.

Abyste zajistili, že vaše kontaktní údaje budou vypadat skvěle, umístěte je blízko k horní části životopisu operátora stroje a uveďte následující podrobnosti:

 • Celé jméno
 • Přesné telefonní číslo
 • Profesionální e-mail (nejlepší možnost je jméno.příjmení@platforma.com)
 • Místo bydliště (stačí název města)
 • Odkaz na profil na síti LinkedIn, máte-li jej
⚠️ Varování : Do této části se nehodí uvádět osobní informace. Údaje o svém přesném věku či rodinném stavu si můžete nechat pro sebe.

Příklady
Správně

Oto Levý

Operátor CNC strojů

987 654 321

oto.levy@platforma.cz

Brno

linkedIn.com/in/otolevy


Chybně

Oto Levý

Operátor CNC strojů

Věk: 45 let

Rodinný stav: Rozvedený

987 654 321

medabeda@platforma.cz

Brno

linkedIn.com/in/otolevy


Pro práci operátora strojů je důležitá praxe, a to alespoň 1 rok

Většina personalistů považuje sekci profesních zkušeností za nejdůležitější část každého životopisu. Zde máte šanci oslnit náborové pracovníky tím, že jim nejpůsobivějším způsobem zprostředkujete podrobnosti o svých profesních zkušenostech.

Váš životopis by se měl ideálně vejít na jednu stránku, ale většina lidí má zbytečně dlouhé životopisy operátora stroje kvůli jejich zvyku používat odstavce při komunikaci o svých rolích a povinnostech. Odstavce mohou způsobit, že personalista ztratí zájem o váš životopis. Proto je třeba, abyste zachovali uváděné informace věcné tím, že vytvoříte jednořádkové body pomocí odrážek.

Příklad

TechIndust s.r.o., Brno

Operátor strojů na výrobu papírenského zboží

Leden 2017 až prosinec 2023

 • Obsluha a monitoring zařízení včetně výrobců kartonů, baličů kartonů, balicích strojů a paletizátorů
 • Zajistěte každodenní dostatečné zásobování výrobními surovinami, abyste zaručili nepřetržitý a efektivní provoz
 • Čtěte a interpretujte plány a diagramy, abyste vybrali bezpečnou obráběcí pozici a zajistili kvalitní výrobu
 • Zajištění a nahlašování vadných zařízení, včetně vyplňování hodinových kontrolních listů na základě kvality výroby
 • Zjištění chyby výrobního procesu, která vedla k ročnímu 30% zvýšení účinnosti u všech produktů

Jak napsat CV bez praxe?

Pokud jste nedávno dokončili střední školu a hledáte své první zaměstnání, můžete rozpracovat dovednosti, které jste si během svého vzdělávání a dalších zkušeností osvojili. Můžete ukázat, jak se řídíte a soustředíte se na budování kariéry v konkrétním odvětví. V takovém případě doporučujeme použít funkční formát životopisu a vyzdvihnout vaše dovednosti.


Operátor strojů životopis

Vzdělání s maturitou je velké plus!

Operátoři strojů nevyžadují formální vzdělání, ale neměli byste tuto část svého životopisu nechat prázdnou. Uveďte svůj středoškolský diplom a jakékoli další vzdělání, které jste získali. Přidat můžete také odborné kurzy a školení.

Začněte názvem školy, pokračujte názvem studijního programu a záznam zakončete rokem ukončení studia. Pokud máte krátce po škole, přidejte i hlavní náplň studia.

Příklad
Akademie řemesel s.r.o., Karlovy Vary

Učební obor Strojník

2012 až 2015

 • Zisk řidičského oprávnění sk. B
 • Zisk strojnického oprávnění
 • Ve spolupráci se společností FamoSvat s.r.o., odborná praxe tamtéž

Technické a osobní dovednosti operátora strojů

Práce na pozici operátora strojů vyžaduje kombinaci tvrdých a měkkých dovedností, abyste byli v dané práci zdatní. Pokud chcete, aby náborový manažer bral vaši žádost o zaměstnání vážně, váš životopis bude muset prokázat, že máte obojí.

Pokud jde o náročné dovednosti, strojní operátoři musí být schopni obsluhovat těžké stroje, jako jsou vysokozdvižné vozíky a jeřáby, používat velké množství hardwarových nástrojů a být zběhlí v používání počítačově podporovaných výrobních programů, jako je Mastercam CAD.

Mít měkké dovednosti, jako je trpělivost a smysl pro detail, je také nutností, protože obsluha strojů používá těžké stroje a bezpečnost je velkým problémem. Budete také potřebovat mezilidské dovednosti, jako je komunikace, týmová práce a organizace.

Naštěstí jsou tyto dovednosti přenositelné napříč průmyslovými odvětvími. I když měníte kariéru a ucházíte se o místo operátora stroje, pravděpodobně je již máte z minulých interakcí se spolupracovníky, zákazníky a klienty.

Níže jsou uvedeny příklady do sekce dovedností operátora strojů:

Tvrdé dovednosti
 • Testování kvality
 • CNC provoz
 • Kontrola kvality
 • Běžná údržba
 • Plánování výroby
 • Ruční a elektrické nářadí
 • Profesionální výroba
 • Vyrovnání stroje
Měkké dovednosti
 • Kreativní řešení problémů
 • Multitasking dovednosti
 • Kritické myšlení
 • Důraz na detail
 • Rozhodování
 • Komunikační dovednosti
 • Spokojenost zákazníků
 • Organizační schopnosti

Operátor strojů životopis

Doplňkové sekce operátora strojů

Vaše pracovní zkušenosti a dovednosti jsou bezpochyby hlavními věcmi, které potenciální zaměstnavatelé zhodnotí, než se rozhodnou, zda vás zaměstnají, nebo ne. To však nejsou věci, které mohou ukázat vaši osobnost. A záleží také na vaší osobnosti.

Chcete-li vytvořit skutečně vynikající životopis operátora strojů, doporučujeme vám jít nad rámec vzdělání, zkušeností a dovedností. Zvažte přidání dalších sekcí do vašeho životopisu, abyste ukázali, že jste skvělý zaměstnanec, perfektně se hodící pro tuto práci, a nejen montážní robot.

Další sekce životopisů mohou pomoci vašemu životopisu vyniknout a zajistit, že se neztratí v hromadě jiných životopisů. Můžete psát o svých certifikacích, oceněních a dokonce i zájmech. Hlavním trikem je učinit všechny další body relevantní pro povinnosti a odpovědnosti operátora strojů.

Profesní shrnutí, kterým uděláte dojem

Existují dva nejlepší způsoby, jak začít svůj životopis – s kariérním cílem životopisu nebo profesním shrnutím životopisu.

 • Profesní shrnutí je stručný přehled vaší pracovní historie a klíčových úspěchů. Používejte jej pouze v případě, že máte rozsáhlé odborné zkušenosti.
 • Kariérní cíl se skvěle hodí pro kandidáty s menšími zkušenostmi. Klade důraz na vaše nadšení pro práci a dovednosti.

Bez ohledu na zvolený typ úvodu, abyste jej co nejlépe využili, měli byste jej sladit s popisem operátora strojů. Vaše shrnutí nebo cíl je nástroj, který byste měli použít, abyste upoutali pozornost na svůj životopis a ukázali, že se k vám perfektně hodí. K tomu byste měli přesně vědět, co personalista hledá.

Pojďme začít profesním shrnutím. To poskytuje více podrobností a uvádí delší popis dovedností a kvalifikací. První věc, kterou personalista hledá, je shrnutí životopisu operátora stroje, aby posoudil, zda máte dostatečné zkušenosti nebo vlastnosti, abyste zapadli do jejich organizace.

Postupujte podle níže uvedených tipů, abyste dokonale strukturovali své shrnutí:
 • Shrnutí vašeho životopisu je 2-3 řádkové prohlášení o všech vašich dovednostech a úspěších operátora stroje.
 • Jednoduše si vyberte to nejdůležitější ze své kariéry a vyčíslete je. Nezapomeňte uvést počet let praxe!
Příklady
Správně

Jsem pečlivý operátor strojů s více než 6 lety zkušeností s monitorováním a obsluhou CNC strojů ve výrobním prostředí. Mám bohaté zkušenosti s určováním závad a prováděním oprav. Rovněž mohu nabídnout výborné komunikační schopnosti a schopnost ovládat vysokozdvižné vozíky. Vlastním certifikát úrovně obrábění 1 a během své kariéry jsem udržel 100% bezpečnostní záznam.


V profesním shrnutí byste měli svá tvrzení doložit čísly a také příklady z praxe. Jinak bude vaše profesní shrnutí působit obecným dojem a nezaujme náboráře natolik, aby vás kontaktoval s pozváním na pracovní pohovor.

Chybně

Jsem operátor strojů s praxí a všemi potřebnými dovednostmi, kterými mohu přispět do vaší společnosti. Pokud mne zaměstnáte, neprohloupíte.


V tomto profesním shrnutí toho kandidát nic moc neřekl. Potenciální zaměstnavatel se nedozví o kandidátovi žádné relevantní informace.

Jestliže s prací operátora strojů začínáte, vytvořte kariérní cíl

Pokud jste strojní operátor základní úrovně, je psaní cíle životopisu vhodnější volbou pro váš životopis, protože místo pracovních zkušeností můžete zdůraznit svou osobnost, vzdělání a kariérní zájmy.

Při psaní cíle životopisu se zaměřte na následující tři aspekty:
 • Uveďte svou kvalifikaci a pracovní zkušenosti (pokud nějaké máte)
 • Popište své nejsilnější prokazatelné vlastnosti
 • Zdůrazněte své kariérní ambice a jejich vztah k cílům společnosti

Zde je příklad dobře a chybně napsaného kariérního cíle do životopisu začínajícího operátora strojů:

Správně
Jsem vyučený strojník s půlroční praxí a certifikovaný operátor vysokozdvižných vozíků. Rád bych využil své osvědčené komunikační a týmové dovednosti k efektivnímu obsazení pozice strojníka ve vaší společnosti. Jsem oddaný pracovník, který se za všech okolností snaží co nejrychleji dosáhnout výrobních cílů společnosti.

Zde uchazeč o jedno ze svých prvních zaměstnání uvádí praxi, kterou získal při škole a také nezapomíná na své silné dovednosti a přidanou hodnotu, kterou může zaměstnavateli nabídnout.

Chybně
Jsem nově vyučený strojník bez dlouhé praxe, který hledá práci a vaše společnost se mi moc líbí. Pokud mne zaměstnáte, neprohloupíte. Přinesu do vaši společnosti řadu skvělých schopností a dovedností.

Tady se uchazeč o své první zaměstnání nepředvedl. Neuvádí ani praxi ze školy, ani své specifické dovednosti strojníka. Jeho životopis zřejmě zapadne v záplavě konkurence.

Pokud vám chybí zkušenosti, kariérní cíl životopisu, který zdůrazňuje vaše vzdělání, měkké dovednosti a ochotu učit se, je jedním ze způsobů, jak vám pomoci dostat se na oracovní pohovor konkrétní společnosti.

Tipy, jak dovést CV k dokonalosti

Co ještě potřebujete vědět, než začnete psát? Vytvoření bezchybného životopisu vyžaduje čas, odhodlání a úsilí. Máme však několik užitečných tipů, které mohou tento proces zjednodušit a přitom zefektivnit:

 • Vždy si nejprve přečtěte popis práce operátora strojů (nebo lépe vícekrát), abyste věděli, co budou náboráři ve vaší aplikaci hledat.
 • Věnujte zvláštní pozornost svému úvodu (profesnímu shrnutí či kariérnímu cíli). V závislosti na vaší úrovni kvalifikace a letech zkušeností můžete svůj životopis začít buď shrnutím životopisu, cílem životopisu, souhrnem kvalifikací nebo profilem životopisu.
 • Nevypisujte všechny své zkušenosti a dovednosti. Zaměřte se pouze na ty nejrelevantnější a nejdůležitější a vždy kvantifikujte své úspěchy.
 • Vyvarujte se odeslání životopisu plného chyb a překlepů. V případě, že si nejste jisti svoji češtinou, poproste někoho, aby vám text životopisu zkontroloval.

Shrnutí hlavních bodů

Zde je rekapitulace toho, jak napsat životopis operátora strojů krok za krokem:

 • Vsaďte na nejvhodnější formát životopisu a přehledné rozvržení s logicky uspořádanou strukturou.
 • Začněte kontaktními informacemi, omezte je však pouze na e-mail a telefonní číslo a neuvádějte osobní informace.
 • Vložte do životopisu operátora strojů kariérní cíl nebo shrnutí životopisu. Upoutáte tak pozornost náborového manažera měřitelnými úspěchy.
 • Nevkládejte do životopisu obecné odrážky pro práci operátora stroje. Propojte své zkušenosti a dovednosti s popisem práce.
 • Neváhejte do svého životopisu přidat vzdělání, i když to není v popisu práce vyžadováno.
 • Přidejte další sekce, které prokážou, že se na danou práci hodíte +/- 0,0001. Seznam počítačových dovedností, odborných kurzů a školení, certifikací, koníčků vám pomohou přidat body navíc.
 • Napište průvodní dopis operátora stroje. Použijte jej, abyste ukázali, že rozumíte specifikacím úlohy a že je vyplníte bez odchylek.

Operátor strojů životopis

Motivační dopis skvěle doplní žádost o práci

Proč byste měli předkládat se životopisem operátora strojů i motivační dopis? Není to zbytečné? Určitě ne! Statistiky uvádí, že 40 % zaměstnavatelů si nepřečte váš výrobní životopis, pokud k němu není přiložen motivační dopis.

V motivačním dopise operátora strojů nemůžete je tak říct: „Zde je můj životopis“. Musíte to přizpůsobit pracovní nabídce. Chcete-li udělat dojem na náborového manažera:

 • Použijte jeho nebo její jméno.
 • Ukažte, že rozumíte potřebám společnosti pro danou pozici.
 • Řekněte, proč jste pro společnost tím ideálním kandidátem, ale nemluvte jen o sobě. Rovněž zmiňte, co vás zaujalo na společnosti a proč pro ni chcete pracovat.

Často kladené otázky (FAQ)

Jaké jsou povinnosti a náplň práce na pozici operátora strojů?

Operátor strojů je odpovědný za provádění různých úkolů pro nastavení, provoz, monitorování, odstraňování problémů a provádění preventivní údržby na přidělených strojích. Operátor stroje je dále odpovědný za kontrolu dílů podle specifikací a za provádění úprav nebo výměn nástrojů podle potřeby pro zachování specifikací kvality.

Mezi hlavní pracovní povinnosti patří například:

 • sestavování a provozování výrobních strojů a zařízení v souladu se zavedenými postupy a směrnicemi,
 • čtení a interpretace plánů a diagramů pro výběr, umístění a zabezpečení strojů,
 • úprava nastavení stroje tak, aby přesně plnily úkoly, a to podle specifikací a včas.

Jaké jsou požadavky na operátora strojů?

Zatímco některým zaměstnavatelům stačí vyučení, jiní vyžadují středoškolské vzdělání technického zaměření s maturitou. V některých případech může být dostačující rekvalifikační kurz nebo formální školení v oblasti specializace s 0-2 roky praxe v oboru nebo v příbuzné oblasti. Zkušenosti ve výrobním prostředí jsou vždy výhodou.

Dále jsou zapotřebí znalosti běžně používaných pojmů, praktik a postupů v konkrétní oblasti. Z dovedností je pak vyžadována například:

 • schopnost pracovat v rychlém, vysokorychlostním prostředí, dodržovat standardizovanou práci a dodržovat bezpečné pracovní postupy v prostředí neustálého zlepšování
 • schopnost zajistit správné spuštění zařízení a provoz na více kusech zařízení
 • komunikace se členy týmu a podpůrnými týmy k zajištění nepřetržité výroby správného produktu na vysoké úrovni kvality s minimální ztrátou času a materiálů

Jaké jsou nejvyhledávanější dovednosti operátora strojů?

 • Znalost výrobních postupů
 • Obsluha CNC strojů
 • Schopnost číst plány, schémata a manuály
 • Analytické schopnosti
 • Důraz na detail
 • Týmová práce
 • Fyzická výdrž a síla
 • Manipulace s těžkým vybavením
 • Schopnost pracovat samostatně
 • Multitasking a pečlivost

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis