Řidič dodávky: Životopis, se kterým rychle a snadno naleznete práci jako profesionální řidič!

S volantem vám to jde na jedničku, ale s tužkou už je to horší? Poradíme vám, jak napsat reprezentativní životopis řidiče dodávky, se kterým se pracovní nabídky jen pohrnou!

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Jako řidič dodávky budete přepravovat cestující nebo zboží z jednoho místa na druhé. Mezi vaše typické pracovní povinnosti bude patřit vyzvedávání zboží nebo cestujících, zajištění zamčení dveří po naložení, pomoc cestujícím při nastupování, zajištění bezpečné jízdy, odpovídání na dotazy cestujících, pravidelná kontrola stavu dodávky a udržování vozidla v čistotě.


Řidič dodávky životopis

Úspěšný vzor životopisu řidiče dodávky uvádí kvalifikační předpoklady, jako jsou dobré řidičské schopnosti, řízení času, spolehlivost a orientace na služby zákazníkům. Samozřejmostí je pak řidičský průkaz skupiny B.

Jak všechny tyto a další cenné informace vměstnat do jednostránkového životopisu? V následujícím průvodci psaním CVčka probereme vše podstatné, co potřebujte vědět k vytvoření bezkonkurenčního životopisu řidiče dodávky.

📌 Tip : Ulehčíme vám práci na životopisu. Díky našim profesionálním šablonám si můžete být jisti, že struktura a formát vašeho životopisu řidiče dodávkového vozidla budou na špičkové úrovni. Vyberte si šablonu s barvami, písmy a velikostí textu, které jsou vhodné pro vaše odvětví.

Pokud hledáte inspiraci při sestavování vlastního životopisu řidiče dodávky, jste tu na správném místě! Připravili jsme si pro vás příklady životopisů podle oboru a nechybí ani životopis profesionálního řidiče . Tyto životopisy vám pomohou co nejefektivněji vyzdvihnout vaše zkušenosti a kvalifikaci, čímž získáte největší šanci získat práci řidiče dodávky, o kterou usilujete.

České statistiky uvádí průměrný plat na obecnou pozici řidiče, a to v částce 34 259 Kč za měsíc. Tato hodnota by v přepočtu odpovídala hodinové mzdě ve výši 192 Kč (zdroj: prumerneplaty.cz ).

Kde si jako řidič dodávky nejvíce vyděláte? Praha a velká města jsou na tom lépe, co se výše mzdy týče. Základní hodinová mzda může být až o několik desítek vyšší, než je tomu v malých městech.

💡 Poznámka : Výše platu bude do velké míry záležet na množství praxe, skutečnosti, zda se jedná o práci na plný úvazek, nebo na dalších specifických dovednostech.

Jak napsat životopis řidiče dodávky, aby se pracovní nabídky jen hrnuly?

Napsat skvělý životopis řidiče dodávky je důležité, protože je to jedna z prvních věcí, kterou potenciální zaměstnavatel uvidí, když bude uvažovat o vaší pozici. Je to vaše příležitost udělat dobrý první dojem a prezentovat se jako nejlepší kandidát pro danou práci.


Řidič dodávky životopis

Při psaní CVčka řidiče dodávky dbejte na to, abyste uvedli pouze proffesní zkušenosti a dovednosti, které odpovídají požadavkům z pracovní nabídky. Je jedno, zda se ucházíte o základní pozici, nebo zda jste ostřílený profesionální řidič s několikaletou praxí v oboru, uvedení vašich relevantních úspěchů v CVčku vám může umožnit vyniknout a získat pozvání na pracovní pohovor.

Nicméně psaní životopisu není pouze o obsahu. Veledůležitá je i formální stránka dokumentu. Neodflákněte proto vizuální stránku životopisu!

Jak by měl vypadat váš životopis na pozici řidiče dodávky?
 • Název pracovní pozice v životopise by měl odpovídat vaší žádosti o danou pozici.
 • Ujistěte se, že se vaše pracovní zkušenosti zaměřují spíše na úspěchy než na povinnosti.
 • Náboroví pracovníci a personalisté doporučují, aby se váš životopis vešel na jednu stránku.

Jaké jsou další formální důležité pravidla ohledně formátu, rozložení a struktury?

Formát

Pokud jste zkušený řidič a chcete zdůraznit svou pracovní historii, nejvhodnějším formátem je obráceně chronologický formát . To však může být problém, pokud máte v zaměstnání mezery.

Funkční formát

je vhodný pro uchazeče o zaměstnání, kteří doufají, že získají své první zaměstnání, přecházejí na novou kariéru nebo mají značné mezery v zaměstnání. Důraz je kladen spíše na dovednosti než na pracovní zkušenosti.


Hybridní formát

je ideální pro řidiče dodávek na střední až vyšší úrovni, kteří by rádi vyzdvihli své dovednosti i pracovní úspěchy, aby jim byl umožněn pracovní pohovor.


Rozložení

 • V ideálním případě byste měli své reference uvést v jednostránkovém životopisu. Buďte struční. Pro zvýraznění svých referencí používejte odrážky.
 • Vyhněte se rámečkům, vzorům a nadpisům, které zabírají příliš mnoho místa. Nepoužívejte efektní návrhy, které odvádějí pozornost od vaší kvalifikace.
 • Používejte standardní písma životopisu o velikosti 11 až 12 bodů. V ideálním případě by nadpisy měly používat větší písmo. Pokud se však větší nadpisy nevejdou na jednu stránku, můžete použít standardní velikost textu.
 • Ponechte dostatek bílého místa, aby životopis nepůsobil přeplněně. Mezi odstavci ponechte mezeru. Mezi řádky volte odstup 1,15 bodů.
Vyhněte se následujícím prvkům, aby byl váš životopis přehledný a nevypadal jako omalovánky:
 • Textové rámečky
 • Několik různých písem
 • Několik různých barev

Řidič dodávky životopis

Struktura

Bez ohledu na formát by měl životopis řidiče dodávky obsahovat alespoň následující části:

 • Záhlaví s kontaktem
 • Profesní shrnutí
 • Pracovní zkušenosti
 • Vzdělání
 • Dovednosti
 • Další části, jako jsou jazyky, ocenění, licence a certifikáty

Telefonní číslo a e-mailová adresa patří do záhlaví dokumentu!

Přidejte do životopisu řidiče dodávky kontaktní informace, a to následující:

 • Vaše jméno by mělo být největším textem na stránce a mělo by se nacházet v horní části dokumentu, a to ideálně v záhlaví.
 • Pod jméno uveďte název pozice, o kterou se hlásíte. Na další řádek pak patří telefonní číslo.
 • Vaše e-mailová adresa by měla být profesionální, ale ne vaše současná pracovní e-mailová adresa. Není dobré používat pracovní e-mail pro osobní projekty (hledání zaměstnání).
 • Vaše adresa nemusí obsahovat název ulice nebo číslo domu - stačí uvést město.
 • Dále můžete uvést odkaz na své sociální sítě. Nicméně to pouze v případě, že je to relevantní. Ideální je zahrnout odkaz na LinkedIn.

Příklady

Správně

Michal Čužna

Řidič dodávky

987 654 321

michal.cuzna@platforma.com

Planá u Mariánských Lázní

LinkedIn.com/in/michalcuzna


Chybně

Michal Čužna

Řidič dodávky

Věk: 43 let

Rodinný stav: Rozvedený

987 654 321

michalek@platforma.com

Planá u Mariánských Lázní

LinkedIn.com/in/michalcuzna


⚠️ Varování: Raději ze záhlaví vynechejte osobní informace. Pro zaměstnavatele by neměl hrát roli váš věk ani rodinný stav.

Praxe řidiče dodávky a jak ji nejlépe uvádět

Věděli jste, že vůbec nejdůležitější částí každého životopisu je právě sekce věnovaná zkušenostem? Náboroví pracovníci a personalisté jsou zvyknutí na formát, ve kterém jsou vaše zkušenosti s prací řidiče uváděny pomocí obráceně chronologického pořadí, což znamená, že byste měli začít svými posledními zkušenostmi a pak v čase postupovat zpět až k těm nejstarším.


Řidič dodávky životopis

A hlavně se ujistěte, že zkušenosti, jež jste se rozhodnuli zahrnout, jsou relevantní pro pozici, o kterou máte zájem. Jako vodítko vám poslouží popis pracovní pozice. Inspirujte se také v požadavcích na ideálního kandidáta v textu pracovní nabídky.

Příklad

Transportation s.r.o., Praha

Řidič dodávky

Březen 2022 až současnost

 • Včasné doručení až 100 balíků denně klientům z Prahy a okolí
 • Doručení všech zásilek v souladu s časovým harmonogramem
 • Nakládání a vykládání dodávky bez nehod a poškození
 • Zajištění, aby bylo vozidlo vždy čisté a dobře udržované.
 • Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách, hladiny motorového oleje a dalších kapalin

Vzdělání do životopisu řidiče dodávky

Část životopisu věnovaná vzdělání by měla obsahovat:

 • Název a místo vaší školy
 • Název vystudovaného oboru
 • Roky nástupu a ukončení studia
Další tipy pro psaní sekce věnované vzdělání:
 • Pokud jste nedávným absolventem, můžete se rozhodnout umístit oddíl o vzdělání nad oddíl o zkušenostech.
 • Čím více pracovních zkušeností získáte, tím kratší by měla být vaše sekce o vzdělání.
 • Uveďte své vzdělání v obráceném chronologickém pořadí, přičemž na prvním místě uveďte své nejnovější a nejvýše oceněné tituly.
 • Pokud jste ještě školu nedokončili, můžete k položce pro danou školu uvést "Očekávané datum ukončení studia".

Příklad

Střední průmyslová škola dopravní, Olomouc

Studijní obor Provozní technika ukončený maturitní zkouškou

2012 až 2016


Nejvhodnější dovednosti do CV řidiče dodávky

Máte-li dovednosti uvedené v popisu práce, neváhejte je uvést! Jestliže jste ještě nezačali hledat práci, můžete si prohlédnout nabídky práce, abyste získali představu o tom, které dovednosti jsou nejdůležitější.


Řidič dodávky životopis

Zde je několik tipů, které byste měli mít na paměti, jakmile začnete tvořit tuto sekci:

 • Uveďte 6-12 dovedností pomocí jednoduchých bodů
 • Uveďte zejména tvrdé dovednosti, neboť měkké dovednosti je složité změřit
 • Vyzdvihněte dovednosti, jež jsou pro danou pozici řidiče nejpodstatnější

Zatímco tvrdé dovednosti řidiče dodávky každý zaměstnavatel ocení nejvíce, podcenit byste neměli ani měkké dovednosti. A jaký je mezi nimi rozdíl?

 • Tvrdé dovednosti jsou osvojené - odnášíte si je ze studia nebo se je učíte v praxi při výkonu profese.
 • Měkké dovednosti - jsou to vaše povahové rysy a osobní vlastnosti, jež vám jsou vrozené.

Řidičský průkaz a další tvrdé dovednosti profesionálního řidiče dodávky

Mezi hlavní tvrdé dovednosti řidiče dodávky patří zejména:

 • Dovednosti v oblasti zákaznického servisu: Zákaznický servis je proces nabízení pomoci všem současným i potenciálním zákazníkům - zodpovídání dotazů, řešení problémů a poskytování vynikajících služeb. Hlavním cílem zákaznického servisu je vybudovat se zákazníky pevný vztah, aby se k vám vraceli pro další zakázky.
 • Dovednosti v oblasti mechanických problémů: Mechanické problémy se používají k popisu problémů, které se vyskytly s něčím, co se týká stroje nebo nástrojů. Mechanický problém na pracovišti může například znamenat, že se opět porouchala kopírka. Dalšími příklady mechanických problémů u automobilu jsou vadné brzdy, prasklé pneumatiky atd.
 • Dovednosti v oblasti GPS: Zkratka GPS znamená Global Positioning System (globální polohový systém). Jedná se o navigační systém složený ze satelitů, který pomáhá při určování polohy, rychlosti a synchronizaci časových údajů pro různé způsoby cestování, jako je letecká, námořní nebo pozemní doprava.
 • Dovednosti v oblasti inspekce vozidel: Inspekce vozidel se týká kontroly vozidel z hlediska norem bezpečnostních opatření.
 • Dovednosti v oblasti dopravních předpisů: Dopravní zákony jsou zákony, které obsahují širokou škálu právních předpisů, které upravují provoz a regulují vozidla. Zákony jsou vydávány proto, aby byla zajištěna bezpečnost na silnicích a aby byl včas regulován plynulý provoz. Dopravní zákony zahrnují mimo jiné zákony o omezení rychlosti, zákony o řízení pod vlivem alkoholu, zákony o pojištění a zákony o parkování.
 • Dovednosti týkající se bezpečnostních pravidel: Zásady nebo předpisy, které zajišťují ochranu osob, předmětů nebo životního prostředí, se nazývají bezpečnostní pravidla. Tato pravidla mohou upravovat činnosti, zařízení nebo postupy, které pomáhají minimalizovat rizika ztrát, zranění nebo poškození.

Organizace a další měkké dovednosti profesionálního řidiče dodávky

 • Proklientský přístup
 • Organizace a time management
 • Komunikace
 • Orientace v prostoru
 • Časová flexibilita
 • Trpělivost
 • Pečlivost
 • Dochvilnost
 • Spolehlivost
 • Zodpovědnost

Další doplňkové sekce, které se vyplatí zahrnout do CV

Další oddíly se používají podle potřeby.

 • Počítačové dovednosti a certifikace pro řidiče dodávky : Znalost softwaru pro navigaci na trase a základních aplikací, jako je Word a Excel, by byla další výhodou. Pro některé by byla velkou výhodou znalost softwaru pro správu zásob.
 • Jazyky : Znalost dalšího jazyka vám dává výhodu oproti ostatním uchazečům, protože je velmi pravděpodobné, že se setkáte se zákazníky, kteří hovoří jiným jazykem.
 • Zájmy a záliby : Uvedení vašich zájmů v životopise by bylo užitečné, pokud jste začátečník, ale ne tolik pro zkušené řidiče. Uveďte pouze ty, které se vztahují k dané práci, např. cestování, plavání (udržování kondice).

Řidič dodávky životopis

Profesní shrnutí: Prezentujte své zkušenosti, dovednosti a silné stránky řidiče

Stručné profesní shrnutí životopisu jsou 1-3 věty umístěné v horní části životopisu, které rychle shrnují, kdo jste a co můžete nabídnout. V této části uveďte název své pracovní pozice, roky praxe a působivé dovednosti a vlastnosti.

📌 Tip : Nezapomeňte se věnovat dovednostem a zkušenostem, na které je kladen důraz v popisu práce. Nastudujte si firemní kulturu a shrnutí jí přizpůsobte.

Příklady

Správně
Jsem spolehlivý řidič dodávky s více než tříletou praxí. Mám vynikající řidičské výsledky a ovládám vozidla s manuální i automatickou převodovkou. Vlastním platný řidičský průkaz skupiny B a všechna požadovaná oprávnění. Kromě toho jsem absolvoval kurzy defenzivní jízdy a jsem držitelem certifikátu první pomoci/CPR. Klientům vždy poskytuji bezpečnou a příjemnou přepravní službu.

Podobně jako v tomto příkladu i vy ve svém shrnutí uveďte roky praxe, dovednosti a vlastnosti, díky kterým bude radost vás zaměstnat.

Chybně
Jsem řidič dodávky s praxí. Mám vynikající řidičské výsledky a jsem velmi dobře obeznámen s danou oblastí. Mám čistý trestní rejstřík a jsem schopen projít všemi požadovanými testy na drogy.

Tento uchazeč se již z profesního shrnutí jeví jako neprofesionální a nespolehlivý řidič. Není vhodné uvádět informace, které zvolil tento kandidát.

Rady a tipy, díky kterým bude váš životopis po všech stránkách perfektní

 • Zkontrolujte si pracovní nabídku a použijte klíčová slova odpovídající pozici řidiče dodávky, o kterou se ucházíte.
 • Použijte profesionální šablonu , se kterou uděláte skvělý dojem! Společnosti vaši schopnost profesionální prezentace ocení pozváním na pohovor!
 • Neuvádějte své pracovní povinnosti pouze pod jednotlivými názvy pozic. Místo toho dbejte na to, aby většina odrážek pojednávala o působivých úspěších z vašich minulých pozic. Kdykoli můžete, použijte čísla, abyste náborovému manažerovi, který čte váš životopis, přiblížili vaše úspěchy v souvislostech.
 • Neodesílejte životopis s chybami. Působí to neprofesionálně! Životopis si několikrát podrobně zkontrolujte nebo jej dejte ke korektuře další osobě.

Shrnutí zásadních informací

Shrňme si klíčové body pro vytvoření dokonalého životopisu:

 • Životopis musí být jednoduchý, stručný a profesionální.
 • Používejte klíčová slova použitá v nabídce práce.
 • Zdůrazněte své úspěchy, které jsou pro danou pracovní pozici zásadní.
 • Tvorbu začněte v záhlaví. Ověřte si, že jste uvedli aktuálně platné kontaktní údaje.
 • Pokračujte přesvědčivým profesním shrnutím.
 • Vložte relevantní pracovní zkušenosti řidiče.
 • Nezapomeňte na sekci věnovanou vzdělání. Podobně jako pracovní zkušenosti i vystudované obory uvádějte v obráceně chronologickém pořadí.
 • Nakombinujte nejrelevantnější dovednosti, a to jak tvrdé, tak měkké dovednosti řidiče.
 • Vložte doplňkové sekce, jako jsou jazyky nebo třeba koníčky.

Motivační dopis vám přinese více pozvání na pracovní pohovory

Skvělý motivační dopis by měl vysvětlovat, proč o danou práci stojíte. Stručně uveďte, jak tato práce zapadá do vaší kariérní dráhy řidiče.


Řidič dodávky životopis

Aniž byste opakovali to, co již máte v životopise, přidejte jeden nebo dva odstavce popisující, jak se na danou pozici hodíte. Uveďte své úspěchy a pokud možno je kvantifikujte.

Na závěr nenápadně vyzvěte k akci, která vás posune k dalšímu kroku. Nezapomeňte zaměstnavateli poděkovat za jeho čas.

Často kladené otázky (FAQ)

Jaká je náplň práce na pozici řidiče dodávky?

Řidič dodávky obvykle řídí dodávku a vykonává mnoho úkolů souvisejících s doručováním hotových jídel, objednaného zboží nebo přepravou osob na místo určení. Ačkoli se povinnosti mohou v jednotlivých společnostech lišit, běžné jsou každodenní úkoly, které jsou uvedeny v životopise řidiče dodávky, patří zejména:

 • asistence při nakládání dodávek,
 • vytyčování tras a rozvozu jídel, zboží či osob,
 • vyzvedávání cestujících z jednoho místa a zajištění jejich řádné přepravy,
 • vyzvedávání zboží ze skladu,
 • převzetí platby za dovážku jídla, zboží nebo za přepravu osob,
 • zajištění uzamčení dveří dodávky a provádění obecných a preventivních údržbářských prací.

Jaké jsou požadavky na ideálního kandidáta, který se uchází o pozici řidiče dodávky?

Společnosti po řidičích dodávek požadují především zákonný věk, a to minimálně 18 let, trestní bezúhonnost, ukončené středoškolské vzdělání s výučním listem či maturitou a platný řidičský průkaz skupiny B.

Ačkoli se povinnosti mohou u osobních a dodávkových vozů lišit, požadované dovednosti jsou společné a zahrnují následující:

Z tvrdých dovedností je to zejména:
 • dovednost bezpečně řídit,
 • schopnost zvedat a přemisťovat těžké předměty,
 • znalost místních tras a map,
 • zručnost při používání GPS a jiných navigačních systémů,
 • znalost a dodržování pravidel a předpisů silničního provozu.
Z měkkých dovedností se jedná především o:
 • Dobré dovednosti v oblasti služeb zákazníkům a řešení problémů.
 • Dobré komunikační a interpersonální dovednosti
 • Řízení času a organizační schopnosti
 • Schopnost pracovat samostatně s minimálním dohledem
 • Pružnost při práci v dlouhých nebo nepravidelných hodinách

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis