Písňový textař: Životopis, se kterým získáte práci snů!

Máte básnické střevo a hudební sluch? Chcete se jako textař tvořit písňové texty pro jiné umělce s nadějí, že se píseň stane hitem? Jako první však budete muset napsat silný životopis textaře písní, který vám vaši vysněnou práci zajistí!

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

V následujícím průvodci věnovanému tvorbě životopisu na pozici textaře písní si ukážeme vše potřebné. Ať už vás láká populární hudba, nebo třeba muzikál a hudební divadlo, s námi napíšete bezkonkurenčně dobrý životopis, se kterým se v tomto oboru blýsknete.

📌 Tip : Získejte pozvánku na další pracovní pohovory a naučte se psát svůj životopis pomocí užitečných šablon . Díky šabloně s moderním designem a přehledným rozvržením na sebe nenechá pozvání na pracovní pohovor dlouho čekat! Prohlédněte si naše příklady životopisů a načerpejte inspiraci!

Kolik si můžete vydělat jako textař písní v roce 2023?

Textaři písní nejčastěji pracují na volné noze a jejich výdělek se liší projekt od projektu. Zatímco texty písní pro komerční účely nebo třeba pro populární hudbu pro film mohou být velmi dobře finančně ohodnoceny, básnické texty písní pro divadla už méně.

Řada textařů písní tak má k psaní songů i další pracovní úvazky, nebo pracují na více projektech zároveň, aby se byli schopni uživit.

💡 Poznámka : Jako autor textů můžete k písni získat autorská práva a mít výdělky z nich. Nicméně to v pouze v případě, že se z vašeho songu stane oblíbený hit. Jinak jsou částky zanedbatelné.

Textař životopis

Texty písní by vám šly, ale s vlastním životopisem je to horší?

Než se pustíte do vyplňování obsahu, řekneme si, jak správně naformátovat životopis textaře písní. Kromě ideálního formátu se zaměříme i na celkové rozvržení a strukturu životopisu.

Ideální formát životopisu

Formát životopisu je nezbytnou součástí každého životopisu. Zaměřuje se především na dvě zásadní části - pracovní historii a vzdělání textaře. V zásadě existují tři formáty životopisu , ze kterých si můžete vybrat:

 • Obráceně chronologický formát
 • Funkční formát životopisu
 • Hybridní neboli kombinovaný formát

Obecně platí, že obráceně chronologický formát životopisu je nejbezpečnější volbou. Je to proto, že efektivně zdůrazňuje vaše pracovní zkušenosti tím, že uvádí vaše poslední zaměstnání jako první a je to oblíbený formát náborářů. Z toho důvodu doporučujeme pro vytvoření životopisu textaře použít obrácený chronologický formát. Tento formát používají profesionální autoři písňových textů po celém světě.

Rozvržení životopisu

Váš životopis by neměl být delší než jedna strana standardní velikosti A4. Máte-li problém veškeré informace vměstnat na jednostránkový dokument, pak použijte jednostránkovou šablonu CV , díky které vše podstatné přehledně uvedete na omezený prostor jedné strany.

Dokument si také můžete naformátovat sami, pomocí níže uvedených tipů se vám to podaří na jednu stránku:

 • Velikost písma: Pokud chcete na jednu stránku umístit více informací, zmenšete velikost písma. Při psaní životopisu používejte menší písmo. Dbejte však na to, aby velikost písma nebyla příliš malá, měla by být dobře čitelná, viditelná a neměla by způsobit, že životopis bude vypadat jako plný mravenců!
 • Infografika: Pro prezentaci některých detailů, jako jsou vaše relevantní dovednosti nebo podobně, můžete využít infografiky. Infografiky zabírají méně místa a přesto podávají informace srozumitelně. Před použitím infografiky nebo jiných podobných vizuálních prvků v životopise se ujistěte, že jste zvolili formát, který je pro ně vhodný. Neměly by vyčnívat jako podivná součást životopisu.
 • Body s odrážkami: Používání odrážek se doporučuje u všech životopisů, protože jde o krátký a přímý způsob popisu informací. Odstavce jsou také zklamáním pro čtenáře, z nichž většina má krátkou dobu pozornosti a děsí se čtení dlouhých podrobností.
📌 Tip : Není-li vyžadován jiný formát, pak životopis vždy odesílejte jako soubor PDF. Wordovské soubory a jiné otevřené formáty totiž mění formátování! A to nechcete!

Struktura životopisu textaře

Po formátu je struktura životopisu další důležitou věcí, která se mnohem snadněji dodržuje. Bez dlouhých řečí si pojďme vyjmenovat rozhodující součásti struktury životopisu. A je to tady.

 • Záhlaví životopisu (s názvem pracovní pozice)
 • Profesní shrnutí životopisu
 • Pracovní historie
 • Vzdělání
 • Klíčové dovednosti
 • Další podrobnosti

Nyní, když máte představu o tom, jak vypadá životopis textaře, se podíváme, jak se píší jednotlivé části životopisu. Níže si přečtete podrobné vysvětlení jednotlivých sekcí spolu s příklady.

Záhlaví životopisu s kontaktními údaji


Textař životopis

Záhlaví životopisu je výchozím bodem, když začínáte psát životopis. Je to nejjednodušší část, která musí být zejména snadno čitelná. Zmiňte údaje jako jméno, pracovní pozici a kontaktní informace (telefonní číslo, e-mail, adresa a odkazy na online portfolia a profesní stránky).

Abychom vám pomohli, máme pro vás dobré i špatné příklady částí záhlaví životopisu, které je třeba napsat do životopisu textaře.

Příklady

Správně
Jiří Zahradníček
Textař a autor muzikálových písní
987 654 321
jiří.zahradnicek@platforma.com
Praha
Osobniportfoliotextare.cz
LinkedIn.com/in/jirizahradnicek

Chybně
Jiří Zahradníček
Textař a autor muzikálových písní
Rodinný stav: Ženatý
Věk: 42 let
987 654 321
medvidek@platforma.com
Praha
Osobniportfoliotextare.cz
LinkedIn.com/in/jirizahradnicek

⚠️ Varování : Pozor na uvádění osobních údajů. Ty do záhlaví nepatří. Omezte se na uvedení aktuálních kontaktních údajů. V případě emailu si dejte pozor na profesionální formát!

Relevantní pracovní zkušenosti textaře

Nejčtenější část životopisu! Vaše dosavadní pracovní zkušenosti jsou zlomovým bodem, kdy buď dojdete do cíle, nebo se dostanete do smyku. Je to však ošemetné.

Chcete-li napsat poutavý životopis textaře písní, neomezujte historii zaměstnání na název klienta a suchý výčet povinností. Projděte si popis pracovní pozice a vyhledejte v něm klíčové fráze. Následně klíčová slova zahrňte do segmentu pracovních zkušeností, abyste přesvědčili nejen potenciální klienty, ale také aby vaše pracovní zkušenosti byly kompatibilní nabídkou práce.

Příklad

Multimediální tvorba pro děti a mládež, MTDM ČR, Praha
Textař a střihač písní, redaktor písňové tvorby pro děti, zpěvák
Leden 2016 až srpen 2022
 • Tvorba textů písní pro dětské filmy, televizní seriály a reklamy
 • Pěvecká interpretace vlastních písňových textů, nahrávání a sestřih produkce
 • Skládání hudby pro dětské krátké filmy, z nichž některé získaly ocenění na filmových festivalech.

Ve svém životopise uveďte, ve kterých letech jste pracoval jako textař nebo autor textů pro různé obory, ať už se jedná o divadlo, film nebo jinou tvorbu.

První práce textaře aneb jak napsat životopis bez zkušeností?

Pokud nemáte profesionální zkušenosti jako textař písní, můžete své dovednosti a relevantní zkušenosti v životopise zdůraznit i jinak.

Zde je několik věcí, které můžete uvést:
 • Vzdělání: Uveďte příslušné vzdělání, například v oblasti hudební produkce nebo divadelní vědy. Můžete také uvést všechny relevantní kurzy.
 • Stáže nebo odborná školení: Uveďte podrobnosti o stáži nebo praxi v kreativním oboru.
 • Osobní projekty: Možná jste během studia nebo po něm pracovali na osobních projektech na volné noze nebo pro nějakou firmu. Uveďte podrobnosti o těchto projektech, abyste ukázali své dovednosti v oblasti tvorby písňových textů.
 • Relevantní dovednosti: Zdůrazněte znalost softwaru, technické dovednosti a umělecké schopnosti. Nezapomeňte uvést konkrétní příklady, které ilustrují vaše dovednosti.

Je nutné jako textař písní uvádět vzdělání?

Kariéru v této oblasti mohou uchazeči obvykle zahájit získáním bakalářského titulu v jakémkoli oboru souvisejícím s hudbou. Kromě toho by však měl hrát na různé hudební nástroje a výborně rozumět čtení hudby. Měli by být vzděláni v rozmanitých hudebních stylech a také mít dobrý sluch pro nejnovější styly a trendy.

Kromě vysokoškolského nebo středoškolského vzdělání uveďte i adekvátní odborné kurzy, školení, certifikace, workshopy apod.


Textař životopis

Příklad

Masarykova univerzita v Brně
Bakalářský obor Hudební věda
2020 až 2023
 • Intonace a harmonie
 • Sluchová a hudební analýza
 • Hudební formy

Kreativita, básnické střevo a další dovednosti do životopisu textaře písní

Textaři písní vyžadují zvláštní soubor dovedností, které zahrnují nejen kreativitu, ale také hudební, umělecké, komunikační a interpersonální schopnosti. Část životopisu věnovaná dovednostem by měla obsahovat kombinaci měkkých a tvrdých dovedností.

Jaký typ dovedností můžete do CV textaře zahrnout? Podívejte se na to z níže uvedeného seznamu:

Tvrdé dovednosti

Tvrdé dovednosti jsou osvojené dovednosti technického rázu, které jste se naučili ve škole nebo praxí.

 • Hudební produkce
 • Skládání populární hudby
 • Psaní básní (vydání 2. básnických sbírek knižně)
 • Psaní písní
 • Rytmizace
 • Pokročilá znalost hudební vědy
 • Hudební analýza

Měkké dovednosti

Měkké dovednosti jsou "lidské dovednosti", které naznačují, že dobře vycházíte s ostatními, jste dobrý manažer, skvělý komunikátor, dobrý posluchač, ceněný mentor a jste schopni pracovat v týmu.

 • Práce v týmu
 • Komunikace a organizace
 • Dochvilnost a dodržování termínů
 • Kreativita
 • Hudební sluch
 • Hudební cítění

Textař životopis

Doplňkové sekce, kterými zaujmete

Potenciální klient nebo personalisté se zaměří na detaily, které přímo souvisejí se segmentem tvorby písní. Například jaký styl psaní má autor písní? Je jeho tvorba líbivá? Všechny tyto otázky se tedy mohou objevit při psaní životopisu textaře.

Další rubriky v životopise textaře mohou pomoci přehledně a uspořádaně prezentovat vaše příslušné dovednosti, zkušenosti a úspěchy.

Zde je několik dalších rubrik, které můžete do svého životopisu textaře uvést.

 • Portfolio: Rubrika portfolio vám umožní prezentovat svou práci a uvést příklady svých dovedností v oblasti písňové tvorby. Přidejte odkaz na webové stránky svého portfolia nebo seznam projektů, na kterých jste pracovali.
 • Další dovednosti: V této části můžete uvést jakékoli další dovednosti nebo zkušenosti, které jsou důležité pro vaši kariéru textaře. Může se jednat o znalost hudebního softwaru, technické dovednosti nebo umělecké schopnosti.
 • Ocenění a uznání: Zdůrazněte ocenění nebo uznání, která jste získali během studia nebo na předchozích pozicích.
 • Osobní projekty: Uveďte osobní projekty, které prezentují vaše dovednosti v oblasti písňové tvorby. Projekty stručně popište.

Další rubriky v životopise textaře mohou čtenáři pomoci vytvořit si ucelenější představu o vašich dovednostech a zkušenostech a mohou váš životopis zvýraznit.

Profesní shrnutí, ve kterém se uvedete jako nejlepší textař písní

Shrnutí životopisu následuje bezprostředně po záhlaví životopisu, ale pozor na to, že se od sebe obě části zcela liší. V záhlaví píšete kontaktní údaje, zatímco v profesním shrnutí životopisu popisujete své zkušenosti, klíčové dovednosti, úspěchy a způsobilost pro konkrétní pracovní místo.

Protože je tato část zásadní, existují určité kritické aspekty jejího chytrého napsání, aby váš životopis textaře udělal dobrý dojem.

 • Nejprve si pečlivě přečtěte popis práce zveřejněný potenciálními klienty nebo zaměstnavateli, kterým podáváte žádosti o zaměstnání.
 • Za druhé, vyhledejte a označte klíčová slova uvedená v popisu práce, která se týkají pracovních povinností.
 • Poznamenejte si je a uveďte je do shrnutí profesního životopisu. Můžete také nejprve vytvořit samostatnou část o dovednostech a poté dovednosti začlenit do shrnutí. A co je nejdůležitější, nenatahujte profesní shrnutí na více než tři nebo čtyři věty.

Níže uvedené správné a chybné příklady profesního shrnutí vysvětlují, jak na tuto část do životopisu textaře:

Příklady

Správně
Jsem motivovaný textař a hudebník, který má pětileté zkušenosti jak s vlastní původní tvorbou písní, ale také s produkcí a řízením audio obsahu různých komerčních médií. Během své kariéry textaře jsem složil, zaranžoval a nahrál více než 50 původních písní a psal populární písně pro organizace nebo společnosti dle zadání jako textař na volné noze. Jsem časově flexibilní a vždy dodržuji termíny.

Tento uchazeč se skvěle prezentoval. Nezapomněl uvést roky praxe, dovednosti i přidanou hodnotu.

Chybně
Jsem textař-básník a od narození je mým snem napsat píseň, která by se stala hitem. Také bych chtěl prát pro muzikál a divadla obecně. Vašemu projektu bych věnoval potřebný čas a pracoval jako ďas! Všechny moje dosavadní texty písní naleznete v online portfoliu. Od roku 2020 do roku 2021 jsem se také podílel na tvorbě textů ochotnického divadla. Neuplyne den, abych něco nepsal. Už mi vyšla i kniha. Psal jsem i pro děti, později pro dospělé. Knihy a texty pro

Tento uchazeč tomu moc nedal! Neuvedl žádné relevantní informace, které by mohly potenciálního klienta zajímat.

Jak zařídit, aby byl váš životopis stejně dobrý, jako vaše písňové texty?

 • Vyhněte se uvádění mnoha nepodstatných informací. Buďte k věci! Jste básník, který musí málem vyjádřit mnoho! Stejně jako jsou kondenzované vaše texty písní, musí být stručný i životopis! Jeden list papíru stačí!
 • Prezentujte se profesionálně vypadajícím životopisem. S jeho tvorbou vám pomůže předpřipravená šablona s moderním designem.
 • Povolání textaře je o pracovní morálce a dodržování termínů! Dokažte tyto dovednosti tím, že přiložíte motivační dopis! Textař, který tak učinil, si na svou stranu získal mnoho klientů!
 • Jak se diskvalifikovat? Zbytečné jsou překlepy a gramatické chyby. Držte se od nich dál.

Textař životopis

Shrnutí na závěr aneb jak na nejlepší životopis textaře písní

 • Omezte délku životopisu na jednu stranu velikosti A4.
 • Zvolte profesionální formát životopisu a zachovejte čisté a jednoduché rozvržení.
 • V sekci kontaktů se nedopusťte žádných chyb, jinak vás nikdo nebude schopný kontaktovat!
 • Přiložte portfolio své práce.
 • Připojte shrnutí životopisu, které poskytne stručný přehled o vaší minulosti.
 • Zdůrazněte své nejdůležitější zkušenosti, dosažené vzdělání a dovednosti.
 • Popište nejen své povinnosti, ale také úspěchy.
 • Buďte konkrétní a pokud možno své úspěchy vyčíslete.
 • Zvažte zařazení dalších sekcí, které představí vaše dovednosti a úspěchy.

Nyní je na vás, abyste vše, co jsme vám ukázali a vysvětlili, využili ve svůj prospěch. Nezapomeňte, že ačkoli psaní skvělého životopisu může být náročné, můžete si být jisti, že pokud použijete ukázky životopisů z oboru , bude psaní mnohem snazší. Profesionální vzhled zajistíte použitím některé z moderních šablon CV . Udělají skvělý dojem! Přejeme vám hodně úspěchů při hledání zaměstnání jako textař.

Jak porazit konkurenci? Přiložte motivační dopis!

Motivační dopis má zásadní význam, protože vám umožní poskytnout více souvislostí k vašemu životopisu a zdůraznit vaše relevantní dovednosti a zkušenosti způsobem, který samotný životopis neumožňuje.

Dobře napsaný průvodní dopis vám pomůže upoutat pozornost potenciálního klienta a porazit ostatní uchazeče, kterých bude HODNĚ! Motivační dopis také poskytuje možnost, jak předvést vaše textařské dovednosti a ukázat své nadšení pro oblast tvorby písňových textů.


Textař životopis

Často kladené otázky (FAQ)

Kdo je to textař písní?

Písňový textař vytváří texty k písním (pro divadlo, film, televizní tvorbu apod.) nebo komerčním skladbám. Mezi základní pracovní povinnosti textaře písní patří:

 • spolupráce s hudebníky,
 • písňové texty a jejich tvorba,
 • udržování znalostí o reklamách a uměleckých požadavcích,
 • vydávání svých děl a získávání autorských práv ke svým písním.

Pro textaře existují určité kvalifikační předpoklady, jako je znalost hudební teorie, kreativita, hudební talent, navazování kontaktů, týmová práce, orientace na termíny a počítačová gramotnost. Většina textařů písní má vzdělání v oboru souvisejícím s hudbou, i když formální vzdělání není povinné.

V neposlední řadě by měl textař písní umět hrát na hudební nástroj, nebo v ideálním případě na více hudebních nástrojů a výborně rozumět čtení hudby. Dobrý hudební sluch je pak nutností.


Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis