Životopis absolventa

Právě jste dokončili školu a stojíte před těžkým úkolem jak napsat dobrý absolventský životopis s minimálními pracovními zkušenostmi, který vám otevře dveře k prvnímu zaměstnání?

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Váš první absolventský životopis

Nezoufejte! To zvládnete. Stačí se držet osvědčených rad a vyvarovat se nejčastějších chyb při sestavování životopisu. Níže si přečtěte, jak na to.

Při psaní se snažte pamatovat na všechny zkušenosti získané během studia. Právě ty vás mohou odlišit od ostatních uchazečů o zaměstnání. Nepodceňujte každou informaci, protože každá z nich může. může vašemu potenciálnímu zaměstnavateli něco říct.


Životopisy pro absolventy

Rady jak napsat jednotlivé části životopisu absolventa

Několik vět o sobě aneb všechna práva vyhrazena

Než uvedete své osobní údaje, stručně se představte: jaký obor jste vystudovali, kde pracovali na částečný úvazek a proč si myslíte, že se pro danou společnost a pozici hodíte. To náborového pracovníka přiměje k tomu, aby se dozvěděl více. Váš životopis začíná tímto úvodem.

Osobní údaje: jen to nejnutnější

V životopise stačí uvést své jméno, titul, e mail a telefonní číslo. Poštovní adresa je nepovinná, stejně tak jako datum narození. Nikdy nepoužívejte e-mailovou adresu terminator@email.sk, která je infantilní. Raději použijte e-mail ve formě meno.priezvisko@mail.sk, abyste působili profesionálním dojmem.

Nemůžete se rozhodnout, zda vložit fotografii? Na tuto téma se vedou nekonečné debaty a zatím neexistuje jasná odpověď. Někteří zaměstnavatelé vyžadují přímo fotografii uchazeče, jiní nikoli .

Vzdělání, znalosti a studium

Školy, informace o vzdělání a znalosti jsou pro absolventy jednou z nejdůležitějších částí životopisu. Napište celý název vysoké školy, fakulty a oboru, který jste absolvovali. Můžete také uvést téma své diplomové práce nebo předměty, které jste absolvovali u státních zkoušek. Zmiňte také svou střední školu. Informace které sdílíte vám pomůžu když je zadáte správně a bez chyb, jako absolvent tak zde sdílíte vaše studium a informace s ním spojené.

Životopis a co vás zajímá

Pokud jste se zúčastnili programu Erasmus, nezapomeňte to uvést. Napište, na které zahraniční univerzitě jste studovali, co jste studovali a jak dlouho.

Co je zbytečné: Neuvádějte svou základní školu - předpokládá se, že ji máte.

Práce, stáže, praxe, dobrovolnictví

9 z 10 zaměstnavatelů dává přednost absolventům, kteří vedle školy alespoň trochu pracovali (nejlépe v oboru). Do životopisu napište zkušenosti z práce, stáží a dobrovolnictví. Seřaďte je od nejnovějšího po nejstarší, aby byli prehnednejší.

Uveďte především pracovní zkušenosti a praxe, které jsou relevantní pro pozici, o kterou se ve společnosti ucházíte. Nezapomeňte také zmínit stáže nebo brigády během studia v rámci programu Erasmus. Absolvent bez brigády se na různé pracovní pozice měl hlásit ale musí počítat s tím že konkurence bude velká.


absolvent hledá práci

Na co si dát pozor?

O přeceňování nebo dokonce vymýšlení pracovních zkušeností nebo praxe. Náborový pracovník vaši nepoctivost rychle odhalí.

Jazykové znalosti a další dovednosti

Toto je již poslední část životopisu. Uveďte jazykové a počítačové znalosti a zda máte řidičský průkaz. Můžete zmínit účast ve studentských soutěžích, zkušenosti s publikováním článků, přednášením... Zkrátka vše, co vás odliší od ostatních...

Pozor! Nepoužívejte slova: dobrý, komunikativní - popište své kompetence podle Evropského referenčního rámce (A1 - C2).

Pokud máte dlouhodobý, zajímavý nebo neobvyklý koníček, popište ho také. Bude to působit osobněji a můžete o sobě prozradit více.

Jaká správna slová zvolit do životopisu?

Dnes nemusíte v sekci dovednosti uvádět jednotlivá přídavná jména, která nám říkají, jaký jste. To, že jste zodpovědní, svědomití a rádi pracujete v týmu, můžete ukázat krátkým příběhem nebo použitím celých vět.


zivotopis absolventa

Nikdy nedostanete druhou šanci udělat první dojem

Náboroví pracovníci stráví čtením životopisu přibližně 6,25 sekundy. Je to opravdu krátká doba, ale stačí k tomu, aby odradila od důkladnějšího čtení editace nebo nevhodného písma. Zvolte proto nerušivý typ písma, který je snadno čitelný a podporuje celkovou přehlednost životopisu.

Použití klíčových slov

Víte, čemu se říká taktika klíčových slov? Je to strategie, jak přizpůsobit životopis nabídce pracovního trhu. Jak na to? Pečlivě si přečtěte nabídku práce. Všimněte si, jaké požadavky jsou na uchazeče kladeny. Ujistěte se, že váš životopis obsahuje alespoň některá klíčová slova. Pokud ne, zkuste svůj životopis přepracovat a zahrnout je do něj. Samozřejmě se ujistěte, že vypadá přirozeně.

Kontrola na závěr

Přípravě životopisu absolventa jste věnovali poměrně hodně času. Dokončili jste ji. Co teď? Než odpovíte na nabídku práce, doporučujeme si životopis znovu přečíst a podívat se na překlepy a gramatické chyby. Bezchybný životopis absolventa vypadá profesionálně a vypovídá o vaší důslednosti.


zivotopis absolventa

Malá rada na závěr

Někdy se stává, že se absolventi spokojí s tzv. dočasným zaměstnáním. Například chci pracovat pro nějakou firmu, a tak vezmu místo recepční a doufám, že mě časem povýší. Taková strategie se může vyplatit, pokud u společnosti zůstanete a veřejně tento záměr sdělíte s odpovídající zpětnou vazbou a třeba i slibem. To se však nemusí vyplatit, když opustíte zaměstnavatele a změníte firmu. Potenciální zaměstnavatel si vás může zaškatulkovat a jednoduše zařadit do kategorie "recepční". Proto si dobře rozmyslete, kde a za jakých podmínek se rozhodnete v zaměstnání "zakotvit".

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá