Životopis vlastníka firmy - jak na to

Když jste vlastníkem firmy, životopis vám možná na první moment připadá jako zbytečná záležitost. I když máte vlastní, fungující firmu, kde jste výhradním vlastníkem, existuje mnoho situací, ve kterých se budete potřebovat prezentovat profesionálním CV.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Například když hledáte nové obchodní partnery či investory. Nebo v situaci, kdy chcete prodat podíl ve své firmě, ale zůstat v jejím vedení. Někdy se mohou zajímat o profesní profil majitele i banky při žádosti o úvěr. Dalším příkladem může být třeba prezentace na konferencích. Když se zamyslíte, přijdete s touto inspirací jistě na celou řadu dalších příkladů.

Obsah vašeho životopisu samozřejmě také značně ovlivní, v jakém oboru vaše firma obchoduje. Jak je velká. Zda operujete i v zahraničí. A mnoho dalšího.

⚠️ I když se bude váš životopis značně lišit podle oboru a situace, pro kterou ho potřebujete, profesní resumé má vždy určitou ustálenou strukturu . A tu byste jako zkušený podnikatel měl znát a být schopen dodržet.


Vlastníkem firmy životopis

Vlastník firmy - struktura životopisu

Profesionální životopis má několik hlavních sekcí: Záhlaví, Profil, Pracovní zkušenosti, Vzdělání a Dovednosti. V tomto článku si je společně projdeme, seznámíme se s tím, jaký je jejich význam a jaký obsah do nich patří. Probereme si specifika pro životopis vlastníka firmy a v neposlední řadě si uvedeme konkrétní příklady, jak mohou tyto sekce vypadat.

💡 Samozřejmě vše uzpůsobte na míru situaci, ve které chcete svůj životopis použít. Bude vypadat jinak, když hledáte nového partnera, a jinak v případě, že slouží třeba jako podklad k přípravě vašeho medailonku do sborníku významné konference, kde vystoupíte. Je dobré mít připraveno několik různých verzí životopisů a vždy jen aktualizovat a doladit pro konkrétní příležitost.

Záhlaví

Čeho si čtenář vašeho životopisu všimne jako první, je pravděpodobně právě tato sekce. Jedná se o atraktivně navrženou úvodní sekci celého dokumentu, u které záleží nejen na obsahu, ale také na podobě. Záhlaví by mělo upoutat pozornost a současně působit profesionálně.

Obsahově patří do záhlaví základní údaje, tedy vaše jméno, pozice a kontaktní informace (e-mail a telefonní číslo). Připojit sem můžete také například odkaz na webové stránky vaší firmy a/nebo link k vašemu profilu na profesní sociální síti LinkedIn. Zejména, pokud tam jako majitel firmy máte reprezentativní počet a složení propojení a prezentujete zde své největší úspěchy.

📌 Pokud si nejste jistí, jak záhlaví svého životopisu navrhnout, můžete si vzít na pomoc online dostupné profesionální šablony . S těmi si snadno vytvoříte nejen skvělé záhlaví, ale pomohou vám se sestavením celého profesionálního životopisu, se kterým zaručeně uděláte skvělý dojem.

Profil

Profil je stručné, výstižné shrnutí vašeho profesního resumé. Uveďte v něm to, co považujete za nejdůležitější. Zdůrazněte své největší úspěchy, nejsilnější stránky nebo třeba cíle. Případně se tato sekce výborně hodí pro uzpůsobení životopisu na míru situaci hned na začátku.

Možná nežádáte o práci, ale přesto chcete ukázat svou dosavadní kariéru v tom nejlepším světle. Nebuďte proto přehnaně skromní. Současně ale dbejte na to, aby váš profil - jako koneckonců celý vás životopis - byl autentický. Ať už máte zrovna zájem o cokoli. Ve všech situacích, které jsou příležitostí k vaší prezentaci, by měl někdo s vašimi zkušenostmi být schopen ukázat, že se dokáže představit skutečně výstižně jen v několika málo větách.

Příklad:
Vizionářský majitel prosperující firmy, podnikající v oblasti developmentu a realit. Moje společnost ABC s.r.o., aktuálně zaměstnávající 20 lidí, se neustále rozrůstá a připravujeme se k expanzi na zahraniční trhy. Od založení své firmy v roce 2015 se starám o všechny hlavní aspekty vedení, včetně finančního řízení, strategického plánování, lidské zdroje a marketingu. S chystanou expanzí hledám vhodného partnera na pracovní pozici výkonného ředitele.

Pracovní zkušenosti

Pracovní zkušenosti vlastníka firmy jsou obvykle bohaté. Málokdo si založil (nebo koupil) společnost jen tak "na zelené louce". K úspěšnému vedení firmy jsou potřeba zkušenosti. I kdyby měly spočívat jen v tom být schopen vědět, na co si potřebuji najmout odborníka a jak toho správného člověka vybrat. Obvykle má majitel firmy za sebou minimálně jedno zaměstnání, kde získal všechny potřebné zkušenosti.

Postup pracovní kariéry od zaměstnání k vlastní firmě může být pro mnoho lidí velmi zajímavý, proto této sekci svého životopisu věnujte pozornost. Svá předchozí zaměstnání či jiná pracovní uplatnění (například podnikání jako OSVČ) uvádějte v obráceném chronologickém pořadí. A kromě základních údajů (jako pozice, zaměstnavatel a období) můžete uvést taky, jak vám tyto zkušenosti pomohly v kariérním postupu od zaměstnání k vlastní firmě.


Vlastníkem firmy životopis

Do této sekce patří také všechna vaše ocenění, která jste za svou kariéru získali. Ať už vy osobně (jako podnikatel) nebo vaše firma.

Příklad:

Výhradní vlastník a CEO XYZ s.r.o., Praha

Leden 2020 - dosud

 • Založení a kompletní řízení vlastní firmy podnikající v oboru velkoformátové reklamy
 • Výkonné, strategické, finanční, personální vedení
 • Během tří let expanze z firmy o 2 zaměstnancích na společnost zaměstnávající 18 lidí

Vedoucí reklamního oddělení, komunikační agentura Ipsos, Praha

Květen 2017 - Prosinec 2019

 • Vedení reklamního oddělení se 7 zaměstnanci velké komunikační agentury
 • Projektový management a key account management zákaznických kmenů
 • Pravidelný reporting vedení, strategické plánování
 • Řízení náboru a zaučování nových zaměstnanců
 • Během mého působení se oddělení rozrostlo o 30 %.

Account manager, reklamní agentura Smart AD, Praha

Únor 2015 - duben 2017

 • Péče o kmen zákazníků, vedení zakázek, plánování a realizace reklamních kampaní (včetně velkoformátové reklamy)
 • Spolupráce s mediálním a grafickým oddělením
 • Akvizice nových klientů
 • Oceněn zaměstnancem roku 2016 (za získání rekordního počtu nových klientů)
Nejvýznamnější získaná ocenění:
 • Ocenění Podnikatel roku magazínu Forbes, 2020
 • Má společnost získala hlavní cenu v 17. ročníku soutěže Firma roku, 2022


Vlastníkem firmy životopis

Vzdělání

Také vaše vzdělání může čtenáře vašeho životopisu velmi zajímat. Potřeboval jste k tomu, abyste se ve své kariéře dostal na současnou pozici, vysokoškolské vzdělání? Pokud ano, tak v jakém oboru? Nebo jste šel spíše cestou nabírání vědomostí v praxi?

Cokoli, co bylo relevantní jak vašemu profesnímu růstu, tak příležitosti, pro kterou sestavujete své CV, stojí za uvedení. Naopak se ale vyhněte zbytečnému výčtu nerelevantních vzdělávacích aktivit. Pokud ovšem máte titul z vysoké školy, uveďte ho v každém případě. I kdyby s vaší další kariérou vysokoškolské studium, které jste absolvovali, příliš nesouviselo. VŠ titul vždy dělá dobrý dojem.

Své vzdělání opět uvádějte v obráceném chronologickém pořadí a zdůrazněte aspekty, které byly velmi užitečné pro vaši budoucí kariéru. Pokud vysokou školu nemáte, uveďte jakékoli doložitelné vzdělávací aktivity, které mohou být relevantní pro vaši práci a účel životopisu. Workshopy, konference, certifikáty, školení a tak podobně.

Příklad:

Titul Ing. z programu Management,

Fakulta podnikohospodářská (FPH VŠE), Praha

2013 - 2015

 • Příprava na budoucí kariéru na manažerských pozicích v podnikové sféře
 • Získání specifických znalostí pro profesionální zvládání ekonomických a manažerských funkcí (na všech úrovních podnikového řízení)
 • Předměty oborového základu: strategie, leadership, management, marketing, inovace a podnikání, personální řízení, manažerské rozhodování a řešení problémů logistické služby, manažerská ekonomie, manažerské finance, aplikovaná makroekonomie, metody výzkumu
 • V rámci studia odborná stáž v zahraničí (Berlín)
 • Diplomová práce na téma "Logistické výzvy zahraničí expanze u nízkoobrátkového zboží" (obhájena s výborným hodnocením)

Dovednosti

Vlastník firmy potřebuje širokou škálu dovedností, které jsou samozřejmě specifické podle toho, jaké všechny role ve vlastní firmě zastává. V této sekci životopisu uveďte přehledně své nejsilnější stránky. Kromě odborných dovedností nezapomeňte také na takzvané "soft skills", tedy dovednosti, které vám umožňují úspěšně jednat, komunikovat a jinak interagovat s druhými lidmi.

Seznam vašich vybraných dovedností poskytne čtenáři životopisu přehledný obrázek o tom, čím se vyznačuje úspěšný podnikatel v oblasti působení vaší firmy, jako je ta vaše. Nebuďte skromní, ale vždy se držte autenticity. To samozřejmě platí nejen pro sekci dovedností, ale pro celý váš životopis.

Příklad:
 • Leadership
 • Strategické plánování
 • Řízení lidských zdrojů
 • Finanční řízení
 • Krizový management
 • Vynikající prezentační, komunikační a vyjednávací schopnosti
 • Schopnost rychlého rozhodování pod tlakem
 • Psychická odolnost a konstruktivní přístup k řešení problémů
 • Anglický jazyk na úrovni C1
 • Řidičský průkaz skupiny B (najeto přes 200 tisíc kilometrů)

Vlastníkem firmy životopis

Závěrečné rady a tipy

Od majitele firmy se očekává, že bude jeho životopis naprosto dokonalý. Prošli jsme si v tomto článku hlavní strukturu CV a níže vám přinášíme ještě několik tipů, jak zajistit, aby vaše profesní resumé skutečně odráželo vaši skvělou a úspěšnou kariéru.

Vtiskněte do CV něco ze své osobnosti

Jako vlastník firmy se vám samozřejmě o shromáždění podkladů, formátování a tak podobně vašeho životopisu může postarat některý z vašich zaměstnanců. Dejte si ale pozor, aby se při tom z vašeho profesního resumé nevytratila osobitost. Vaše osobnost je tím, co vás dostalo tak daleko, tak ať je znát i z vašeho životopisu.

Především profil doporučujeme, abyste si napsali sami. Také vaše dovednosti jsou velmi osobní záležitostí. Doplnit k jednotlivým bodům vašich pracovních zkušeností a získaného vzdělání ty aspekty, které pro vás byly nejužitečnější, je také práce spíše pro vás než sekretářku.

Uzpůsobte CV na míru příležitosti

Jak jsme už v článku zmínili, příležitosti, pro které budete jako vlastník firmy potřebovat životopis, jsou velmi rozmanité. Vaše CV by samozřejmě mělo odpovídat konkrétnímu účelu.

Například, pokud životopis předkládáte jako podklad k vytvoření vašeho medailonku do sborníku významné konference, na které budete vystupovat, mějte na mysli téma konference. Je zaměřená více na podnikání obecně nebo se zabývá odvětvím, ve kterém podniká vaše firma? Podle toho budete ve svém CV chtít zdůraznit různé aspekty. Velký důraz pak určitě klaďte sestavení vašeho profilu. Může být možná i o něco delší, než je obvyklé. Dá se očekávat, že z něj bude velká část pro váš medailonek přímo převzata.

Nebo pokud sháníte investora, budete se chtít zaměřit především na finančně obchodní aspekty svého profesního resumé. Větší důraz bude kladen na informace o vaší firmě a na vizi rozvoje do budoucna.

Různé účely vašeho CV si také přirozeně mohou vyžádat rozličné přílohy. Jako například strategický plán rozvoje a finanční rozvahu, popis pracovní pozice, kterou se chystáte vypsat, nebo třeba doporučení a reference od obchodních partnerů, když se ucházíte o nějaké významné ocenění.

Zvažte vložení své fotografie

Portrétní fotografie nepatří mezi povinné standardní součásti profesionálního životopisu. Zvažte podle konkrétního účelu, jestli se hodí ji použít, nebo ne. Pokud je zrovna kladen větší důraz na vaši firmu, může vaše foto působit i trochu nevhodně. Pokud ale prezentujete především sebe, může být fotografie velmi vhodným doplněním.


Vlastníkem firmy životopis

Rozhodně ale klaďte velký důraz na výběr té vhodné. Vaše fotografie by měla vyjadřovat, jaký jste jako vlastník firmy. Působit profesionálně, vyzařovat sílu vaší osobnosti a současně nevyvolávat dojem, že jste nepřístupný nebo dokonce nepříjemný.

Pořídit takovou fotografii není snadné, proto si pro své portrétní foto najměte profesionálního fotografa. Profesionál nejen dokáže zachytit ve snímku vše, co jím chcete vyjádřit, ale postará se také o vhodné světlo a závěrečné úpravy. Fotografie mnohdy sdělí více než tisíc slov, jak se říká. A je to pravda. Tak si na jejím pořízení a výběru dejte skutečně záležet.

Nepodceňte závěrečnou kontrolu

Kdyby vlastník firmy odevzdal životopis s chybami, ať už ho posílá komukoli za jakýmkoli účelem, jistě uznáte, že by to byla ostuda. Nespoléhejte se na to, že vaše sekretářka ohlídá vše, nechte svůj životopis zkontrolovat většímu počtu lidí. A rozhodně si ho několikrát pozorně pročtěte vy sami. Nechybí v něm nic důležitého? Jsou všechny údaje správné? Neobsahuje pravopisné chyby?

Pokud je účel vašeho životopisu opravdu velmi významný, najměte si profesionálního korektora. Tak budete mít jistotu, že prezentace vaší kariéry je zcela bez jediné chybičky, která by zbytečně ubírala celkovému dojmu.

Překlad zadejte profesionálovi

Pokud budete potřebovat verzi svého životopisu v nějakém cizím jazyce, například pro účast na mezinárodní konferenci nebo k oslovení potenciálních zahraničních partnerů, zadejte překlad profesionálnímu překladateli. I když cílový jazyk výborně ovládáte.

Ale pozor, nespoléhejte se, že překladatel zná váš obor tak dobře jako vy. Důkladně jeho práci zkontrolujte, případně požádejte o kontrolu nějakého profesionála z oboru, který skvěle ovládá cílový jazyk. Nebo rodilého mluvčího daného jazyka. Bylo by trapné, kdyby se ve vašem životopisu objevily třeba nevhodně lokalizované oborové termíny.

Zvažte doprovodný dopis

Podle účelu vašeho životopisu ho budete možná potřebovat doplnit doprovodným dopisem, ve kterém dodáte informace, které se do profesního resumé nevešly. Mezi doprovodné dokumenty mohou patřit například finanční výkazy, obchodní plány, portfolio vašich publikací a článků jako odborníka v dané oblasti, seznam referencí a mnoho dalšího.

Vždy si dobře zjistěte, co je vše potřeba pro daný účel, a všem dokumentům, které budou přílohou vašeho životopisu věnujte stejnou pozornost jako samotnému CV.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis