Účetní ředitel: Životopis, se kterým získáte vedoucí pozici na účetním oddělení
Účetní ředitel je zkušený účetní odborník ve vedoucí pozici. Řídí finanční výkaznictví, mezinárodní výměny, vnitropodnikové transakce a účetní audity. Jeho úkolem může být také optimalizace vnitřních kontrol, příprava podrobných finančních zpráv pro investory a další. Dále provádí dohled na přímé podřízené v účetním oddělení, takže jsou důležité i manažerské schopnosti.
Hledáte si práci na této pozici? Pak vězte, že i personalisté hledají – a to osobu s vysokoškolským diplomem ekonomického zaměření, dále je zajímá praxe v oboru a zkušenosti s vedením týmu. Dokažte, že máte všechno potřebné vytvořením silného životopisu účetního ředitele , který skvěle uvede vaši kvalifikaci.
Inspiraci při vytváření obsahu do životopisu hledejte v našich příkladech CV , které jsou k dispozici na našem webu. Jsou uspořádány podle oboru a nechybí ani obor účetnictví a finančnictví.
Kolik si můžete vydělat jako hlavní účetní a ředitel účtárny?
Při práci na hlavní pracovní poměr dosahuje průměrný plat na pozici účetního ředitele hodnoty 56 932 Kč hrubého měsíčně. Největší poptávka po této pozici je pak v Praze (zdroj: personalka.cz ).
Pro srovnání ještě uvedeme průměrný plat na pozici hlavní účetní, který v ČR dosahuje částky 34 714 Kč , což při práci na plný úvazek odpovídá hodinové mzdě 194 Kč ( htprumerneplaty.cz ).
Jak by měl vypadat vzor životopisu? Formální náležitosti CV účetního ředitele
Formát musí odpovídat vaší kvalifikaci, doporučujeme chronologický či hybridní formát:
Formát životopisu určuje, které z vašich kvalifikací budou v životopise umístěny na prvním místě. Proto je třeba zvolit takový formát, který nejlépe vystihuje vaši dosavadní kariérní dráhu. Zde jsou tři formáty , ze kterých si můžete vybrat.
- Obráceně chronologický formát : Tento formát se zaměřuje na vaše zkušenosti, takže je nejvhodnější pro uchazeče, kteří mají zkušenosti s vedením účetního oddělení.
- Funkční formát : Tento formát se zaměřuje na vaše dovednosti a je ideální pro kandidáty, kteří ještě nedávno pracovali třeba jako hlavní účetní, nebo pro kandidáty, kteří změnili kariéru.
- Hybridní/kombinovaný formát : Tento formát je ideální pro kandidáty, kteří mají zkušenosti a dovednosti v oblasti účetnictví a vedením týmu. Kombinuje nejlepší vlastnosti obráceně chronologického a funkčního formátu.
Rozvržení musí být přehledné, naformátujte CV podle následujících pravidel:
Rozložení zahrnuje celkový design životopisu, písmo, jeho velikost písma a další formální náležitosti. Vždy dbejte na to, aby byl design vašeho životopisu přehledný a srozumitelný.
- Váš životopis by měl mít rozsah jedné strany.
- Písma jako Arial, Calibri, Cambria, Helvetica a Georgia jsou nejlepší, protože jsou snadno čitelná. Personalisté doporučují velikost písma 10-12 bodů. Nadpisy mohou být o něco větší.
- Nejvhodnějším formátem je PDF. Soubory odeslané jako Word se často "rozhodí" v momentě, kdy je personalista otevře na svém zařízení.
Struktura životopisu účetního ředitele by měla být následující:
- Záhlaví obsahující kontaktní informace
- Profesní shrnutí
- Zkušenosti (s čísly a výsledky)
- Vzdělání
- Relevantní dovednosti
- Certifikace a další doplňkové sekce, jako jsou odborné kurzy, školení, semináře, jazyky, specifické počítačové dovednosti apod.
Všechny kontaktní údaje patří do záhlaví!
Záhlaví obsahuje vaše osobní údaje. Tyto údaje by měly být správné, aby vás náborový pracovník mohl kontaktovat. Sekce by měla obsahovat:
- Vaše celé jméno
- Název pracovní pozice
- telefonní číslo
- profesní e-mailovou adresu
- Místo
- Odkaz na váš profil na síti LinkedIn.
Příklady
Účetní ředitel
987 654 321
filip.malinovsky@platforma.comPraha
LinkedIn.com/in/filipmalinovsky
Účetní ředitel
Věk: 42 let
Rodinný stav: Rozvedený
987 654 321
filipek@platforma.comPraha
LinkedIn.com/in/filipmalinovsky
Do CV můžete bez obav vložit svou fotografii a odlišit tak životopis od ostatních černobílých dokumentů. Opět však dbejte na profesionálnost fotky, kterou přikládáte. Více informací ohledně toho, jak by měl profesionální portrét v CV vypadat, naleznete zde .
Společnosti si nejvíce cenní pracovních zkušeností. Detailně je proto rozepište
Každé zaměstnání je jiné, ale většina vedoucích pracovníků se před přijetím do zaměstnání zajímá o to, zda máte praxi na obdobné pozici. V této části podrobně popíšete svou pracovní historii, počínaje nejnovějším či současným zaměstnáním.
Při výčtu zkušeností se držte pouze relevantní profesní historie a u každé zkušenosti uveďte následující:
- Název pracoviště, místo
- Název vaší pracovní pozice
- Dobu, po kterou jste na jednotlivých místech pracovali
Po doplnění těchto údajů uvedete tři až pět pracovních povinností, abyste personalistovi ukázali, co umíte. Poté je kvantifikujte čísly a fakty, abyste ukázali své úspěchy a hodnotu, kterou můžete společnosti nabídnout.
Při výčtu pracovních povinností se podívejte do popisu práce z pracovní nabídky, který vám pomůže určit některá klíčová slova, která byste měli v životopise uvést. Pomocí těchto klíčových slov optimalizujte svůj životopis.
Níže uvedená ukázka pracovních zkušeností je odvozena od skutečných pracovních inzerátů na tuto pozici. Můžete je použít jako inspiraci pro sestavení svého vlastního CV:
Příklad
Účetní ředitel
Leden 2016 až květen 2022
- Zavádění postupů a procesů k vyhodnocování finanční výkonnosti společnosti (následné zpracování roční závěrky s čistou úsporou více než 10 %)
- Zavedení změny účetního softwaru a implementace nového efektivnějšího systému
- Podpora účetního týmu, snížení fluktuace zaměstnanců účetního oddělení o 23 %
- Příprava finančních výkazů a rozpočtů pro 14 krajských kanceláří
- Reporting finančnímu řediteli a prezidentovi společnosti v oblasti finančního výkaznictví
Hlásíte se na pozici ředitele bez zkušeností s vedením účetního oddělení? Nevadí!
Prozatím jste působili jako řadoví účetní či hlavní účetní, ale nyní se vám zachtělo ředitelské pozice? Každý ředitel v některé fázi své kariéry začínal s řízením...
Použijte sekci pracovních zkušeností k podrobnému popsání všech zkušeností, které vás naučily přenositelným dovednostem, jež budou užitečné na nové vedoucí pozici.
Dokažte, že jste schopni manažovat nejen finance, ale také lidi. Uveďte v životopise vůdčí dovednosti a týmového ducha.
Příklad
Hlavní účetní
Květen 2018 až červenec 2020
- Zastávání pozice ředitele účetního oddělení v době jeho nepřítomnosti, vedení účetního týmu, dohled na plnění pracovního harmonogramu
- Zpracování faktur, DPH, finanční závěrky, daňových přiznání a mezd zaměstnanců společnosti
- Zajištění komunikace s bankami a finančními úřady
Důležité jsou i znalosti ze školy. Uveďte své vzdělání!
Vysokoškolské vzdělání ekonomického směru je základ, na kterém musíte svůj životopis vystavit. Můžete mít sebelepší kvalifikaci s dlouholetou praxí, ale bez správného vzdělání se o tuto pozici připravíte.
Uveďte seznam dosaženého vzdělání, počínaje tím nejnovějším. Při doplňování vzdělání uvedete název vzdělávací instituce, název oboru, roky studia. Jestliže není prozatím vaše pracovní historie dlouhá, můžete uvést i hlavní náplň studia.
Příklad
Bakalářský studijní program Účetnictví a podnikové finance
2013 až 2016
- Podnikové účetnictví a finanční řízení podniku
- Zdanění a daňová politika
- Finanční analýza a audit
Vedení finančního a ekonomického oddělení společnosti a další dovednosti do CV
Účetní ředitel musí být spolehlivý a vysoce organizovaný. Měl by mít vynikající komunikační schopnosti v ústní i písemné formě a být týmovým hráčem. Důležité jsou také silné vůdčí schopnosti a analytické myšlení. Kromě těchto vlastností zaměstnavatelé hledají uchazeče s následujícími dovednostmi.
Tvrdé dovednosti
Základní tvrdé dovednosti
Na základě námi zkoumaných nabídek práce zaměstnavatelé požadují ředitele s těmito základními tvrdými dovednostmi. Pokud chcete pracovat na pozici účetnictví ředitele, zaměřte se na:
- Znalost počítačových programů, jako jsou textové editory, tabulkové procesory (zejména Excel) a databázové systémy
- Vynikající matematické dovednosti
- Řízení financí (cash flow, controlling a reporting)
- Zastřešování vedení účetnictví
- Tvorba rozpočtu a prognóz
- Řízení finančních projektů
- Znalost účetních a finančních zásad
Pokročilé tvrdé dovednosti
Ačkoli většina zaměstnavatelů nevyžadovala následující dovednosti, v několika nabídkách práce byly uvedeny jako preferované. Přidejte je do svého souboru dovedností a rozšiřte své kariérní možnosti.
- Zkušenosti se softwarem pro vedení finanční knihy, jako je Oracle nebo SAP.
- Zpracování analýz a sledování potenciálních finančních rizik, vyhodnocování investic apod.
Měkké dovednosti
- Vůdčí dovednosti
- Zodpovědnost
- Spolehlivost
- Analytické myšlení
- Flexibilita
- Proaktivní přístup
- Komunikace a organizace
Doplňkové sekce do CV účetního ředitele k doplnění profilu
Důležité jsou doplňkové části, které obsahují vaše další kvalifikace. Tyto části vám pomůžou zdůraznit úspěchy a dovednosti, které nechcete, aby potenciální zaměstnavatel přehlédl. Také vás odliší od ostatních kandidátů a mohou být důvodem, proč získáte pozici na úkor svého konkurenta.
Se správnými šablonami životopisů je pro vás snadné tuto část do životopisu začlenit. Podívejme se na některé z těchto sekcí:
Počítačové dovednosti : Účetní ředitelé by měli mít určité počítačové dovednosti, které jim pomohou používat specializovaný software k analýze financí. Tyto dovednosti by měly mít samostatnou sekci, protože se snadno ztratí v sekci obecných dovedností.
Jazyky: Jazykové znalosti vám pomohou vyniknout a měly by mít samostatnou část. Jazykově nadaní uchazeči mají přednost, protože většina náborových manažerů dává přednost uchazečům s těmito znalostmi.
Koníčky : Uvedením vašich zájmů a zálib můžete na potenciálního zaměstnavatele zapůsobit. Ve výsledku to může být i tato sekce, která vám pomůže získat práci. Před zařazením této části vždy prozkoumejte společnost a zjistěte více o její kultuře. Tím zajistíte, že si nezničíte šance na získání práce tím, že přidáte zájmy, které nejsou v souladu s její kulturou.
Profesní shrnutí: Vyberte to nejlepší ze svého životopisu!
Profesní shrnutí účetního ředitele představuje váš životopis a shrnuje vaše hlavní úspěchy, zkušenosti a dovednosti. Tento krátký odstavec v horní části životopisu by měl být poutavý, aby si personalista přečetl i zbytek vašeho životopisu. Své úspěchy můžete kvantifikovat čísly nebo fakty, kterými upoutáte pozornost náboráře.
V profesním shrnutí nezapomeňte uvést:
- dlouholeté zkušenosti, a to včetně počtu let praxe,
- nejdůležitější dovednosti a schopnosti,
- velké profesní úspěchy, na které jste nejvíce hrdí, a které můžete spojit s výše uvedenými dovednostmi,
Příklady
Zde se uchazeč na post účetního ředitele prezentuje jako ostřílený profesionál, který dokáže vést účetní oddělení maximálně efektivně.
Tady se uchazeč pouze vychvaluje, ale namísto toho, aby působil suverénně, spíše se sám shazuje. Vyjadřuje se nejasně, obecně a svá silná slova nedokládá žádnými příklady, čísly ani fakty.
Tipy k vylepšení životopisu
- Přizpůsobte svůj životopis tak, aby odpovídal pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Přidejte správná klíčová slova z požadavků na pracovní pozici, abyste optimalizovali svůj životopis a zajistili, že neprojde rukama personalisty bez povšimnutí.
- Zkontrolujte popis pracovní pozice a při uvádění svých povinností a odpovědností používejte stejné formulace/jazyk.
- Upřednostněte relevantní zkušenosti související s prací, o kterou se ucházíte. Nezahlcujte personalistu zbytečnými údaji, které jsou mimo účetní a finanční obor.
- Proveďte korekturu svého dokumentu, abyste se vyhnuli gramatickým a stylistickým chybám. Překlepy a typografické chyby také nevypovídají o vaší profesionalitě. Abyste si byli absolutně jisti správností textu, dejte CV k přečtení někomu z rodiny nebo přátel.
Rekapitulace: Shrnutí základních bodů psaní CV
- Zvolte si formát, který nejlépe vystihuje vaši kvalifikaci, a rozvržení, které je snadno čitelné a srozumitelné.
- Zkontrolujte správnost údajů v záhlaví. Neuvádějte mezi kontaktními údaji osobní informace.
- Profesní shrnutí životopisu musí být poutavé, aby personalistu přimělo přečíst si zbytek životopisu.
- Vyčíslete své kariérní výsledky pomocí čísel a faktů, abyste ukázali hodnotu, kterou společnosti přinesete.
- V části o vzdělání uveďte své nejvyšší dosažené vzdělání a jedno až dvě předcházející.
- Vyjmenujte své dovednosti pomocí odrážek, aby je personalista nepřehlédl.
- Dokreslete svůj profil účetního ředitele pomocí doplňkových sekcí.
- Svůj životopis byste měli vždy doplnit motivačním dopisem.
Motivační dopis je na místě!
Motivační dopis podrobně popisuje vaši kvalifikaci a umožňuje vám předvést své další silné stránky a vnést do žádosti o práci trochu osobnosti. Je to skvělý způsob, jak se odlišit tím, že náborovému pracovníkovi poskytnete více informací o tom, kdo jste. Podívejte se na naše příklady motivačních dopisů , které vám pomohou vytvořit ten váš.
Často kladené otázky (FAQ)
Jaké požadavky musíte jako hlavní účetní či účetní ředitel splnit?
Zaprvé se setkáte s požadavkem na vysokoškolské vzdělání ekonomického směru a na praxi na obdobné vedoucí pozici. Dále budete muset mít zkušenosti s vedením týmu. Mezi požadované tvrdé dovednosti patří v případě větší společnosti i komunikativní znalost anglického jazyka, dále pokročilá znalost Excelu a účetních programů. Také budete muset mít potřebné znalosti účetních standardů a postupů, DPH a daňové problematiky v ČR apod.
Mezi vyhledávané měkké dovednosti patří výborné komunikační dovednosti, schopnost týmové spolupráce, samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, proaktivní přístup a silná pracovní morálka.
Jaké jsou povinnosti a odpovědnosti na pracovní pozici účetního ředitele?
Konkrétní náplň práce se bude lišit společnost od společnosti. Nicméně jako účetní ředitel se setkáte s několika hlavními povinnostmi, které se nemění nehledě na typ zaměstnavatele. Při procházení aktuálních pracovních nabídek byly zjištěny následující hlavní úkoly a povinnosti.
Zajišťování souladu účetnictví s platnými předpisy : Ředitel účetního oddělení odpovídá za to, že všechny transakce a finanční zásady jeho organizace splňují státní předpisy a normy. Pomáhá vytvářet obchodní zásady a postupy, které splňují soulad se zákony, jimž podléhají, a vypracovává proces kontroly, aby zajistil zachování těchto cílů.
Stanovování rozpočtů a finančních prognóz : Účetní ředitel často poskytuje finančnímu řediteli údaje, které jsou rozhodující pro tvorbu budoucích rozpočtů. Z toho důvodu musí být schopen tyto údaje shromažďovat a poskytovat, stejně jako informace interpretovat a prezentovat. Může být také vyzván, aby doporučil způsoby, jak snížit náklady nebo zlepšit zisky společnosti. Analýzy nákladů a prognózy jsou rovněž úkolem, který je často svěřován právě účetnímu řediteli.
Vedení zaměstnanců : Další důležitou povinností ředitele účetnictví je dohlížet na účetní personál. To může zahrnovat i najímání a školení zaměstnanců. Může také provádět osobní hodnocení výkonnosti, řešit disciplinární opatření a zpracovávat mzdy pro své zaměstnance. Monitoruje každodenní činnost svého oddělení a zajišťuje, aby všechny úkoly a projekty byly splněny podle plánu.
Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.