Co si obléct na pracovní pohovor a udělat silný dojem?

První pohled může zanechat trvalý dojem, a to je důležité mít na paměti, když se rozhodujete, co si obléct na pohovor. To platí nejen pro osobní pohovor tváří v tvář, ale také pro online pohovor. Chcete přeci zanechat dobrý dojem a zároveň působit profesionálně a kvalifikovaně pro danou pozici, a to bez ohledu na druh pohovoru, kterého se při hledání práce účastníte.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

I když jste nejvzdělanějším a nejzkušenějším uchazečem, můžete udělat špatný první dojem, pokud během pohovoru nebudete vypadat profesionálně. Navíc to může v potenciální firmě vyvolat dojem, že si jí nevážíte natolik, abyste vynaložili úsilí na vhodné oblečení, což může snížit vaše šance na získání pozice.  

Vždy je lepší se předem informovat o kultuře společnosti, do které se ucházíte o místo. To může udělat stávající zaměstnanec nebo kontakt spojený s firmou. Na základě získaných poznatků je nejlepší se jimi řídit při rozhodování, co si na pohovor obléknout.

Přečtěte si, jak by mělo vypadat oblečení na pohovor, co by měla mít na sobě žena, jak by se měl obléct na pohovor muž. Tento kompletní průvodce tím, co si vzít na sebe na pracovní pohovor, vám poskytne návod, jak vypadat co nejlépe, jak se cítit pohodlně a jak působit, abyste se pro najímající organizaci dokonale hodili.

📌Tip: Než se dostanete na pracovní pohovor, budete si muset projít celým procesem náboru. Ten začíná vytvořením působivého životopisu. Vytvořte si jej pomocní některé z našich profesionálních šablon a pozvání na pohovor budete mít v kapse.

Šaty dělají člověka aneb proč je důležité, co si na sebe obléknete na pracovní pohovor


Co si obléct na pracovní pohovor


Hledání vhodného oblečení na pohovor může být stejně stresující jako samotný pohovor. Všichni víme, že na prvním dojmu obvykle záleží. Oblečení, které vám sluší a odpovídá stylu společnosti, která pohovor vede, může mít zásadní vliv na získání "té" práce.

Statistiky ukazují, že o prvním dojmu rozhoduje v 55 % to, jak jste oblečeni a jak projdete dveřmi pracovního pohovoru, a 65 % náborových manažerů tvrdí, že oblečení může být rozhodujícím faktorem mezi dvěma podobnými kandidáty.

Ať už se ucházíte o pozici ve formálním obchodním prostředí, vedete pohovor v neformálnějším prostředí nebo se honíte za praktickou pracovní rolí, tento průvodce vám pomůže vybrat nejlepší oblečení pro pracovní pohovor.

⚠️Varování: Pamatujte, že kromě oblečení je také důležitá vaše celková upravenost. Můžete mít sebepadnoucí oblek šitý na míru, ale pokud přijdete na pohovor neučesaní, neoholení, se zubní pastou na bradě nebo listem salátu mezi zuby, dobrý dojem neuděláte.

Jak se obléct na pohovor? Vždy si nejprve nastudujte firemní kulturu společnosti, ve které se ucházíte o místo


Co si obléct na pracovní pohovor


Nejprve si udělejte průzkum společnosti - technologický startup bude mít zcela odlišnou kulturu a pravidla oblékání než finanční instituce. Při náboru chtějí společnosti najít vhodného kandidáta pro svou specifickou kulturu a záleží na prvním dojmu. Ať se vám to líbí, nebo ne, budete posuzováni podle svého prvního vzhledu a budou se vytvářet předpoklady o tom, kdo jste a jak dobře zapadáte do firemní kultury.

Průzkum a pochopení firemní kultury okamžitě upoutá pozornost personalisty, takže je důležité se obléknout odpovídajícím způsobem. Mnoho relevantních informací najdete na webových stránkách společnosti. Pokud jsou tam obrázky zaměstnanců, napoví vám to, zda zvolit profesionální, nebo elegantní neformální oblečení. Pokud máte stále pochybnosti, je přijatelný rychlý telefonát s dotazem na jejich dress code. Zaměstnavatelé často záměrně neuvádějí v korespondenci údaje o oblečení, aby si mohli udělat vlastní úsudek o tom, jak se potenciální zaměstnanci rozhodli oblékat.

💡Poznámka: Stejně jako je faux-pas přijít na pracovní pohovor do prestižní advokátní kanceláře v teplákách a mikině, je nevhodné ucházet se ve start-upu plného mladých lidí v obleku. V těchto situacích je nezbytné nastudovat si firemní kulturu, vize a cíle a přizpůsobit jim nejen svůj vzhled na pohovoru, ale také CVčko a motivační dopis.

Business formal vs. business casual aneb jaký je dress code?


Nejste si jisti, kdy nosit business formal a kdy business casual?

Formální oblečení na pohovor ve firmě s konzervativním prostředím


Co si obléct na pracovní pohovor


Business formal
(neboli formální) dress code je konzervativnější než business casual dress code.

Pro muže: Pokud jde o muže, formální oblékání obvykle zahrnuje tmavý oblek a kravatu. Je důležité zajistit si odpovídající kalhoty a sako: vhodné je nosit černý oblek a světlou košili na knoflíky. Barva a tón kravaty by měly ladit s košilí a oblekem, zatímco oxfordské boty nebo mokasíny s jasnými liniemi pomohou dotvořit vzhled. Můžete se také rozhodnout pro třídílný oblek, kde by barva a materiál vesty měly rovněž odpovídat saku a kalhotám. Jako doplněk můžete použít minimální manžetové knoflíčky, sponu na kravatu nebo pásek. Vždy, když zvolíte černý oblek, byste se však měli vyhnout nošení hnědých bot.

Pro ženy: V případě, že se vám líbí oblek, můžete si vybrat z několika druhů obleků, např: Vhodný formální dress code pro ženy zahrnuje tmavý kalhotový kostým, kostýmkové šaty nebo sukňový kostým, i když existují případy, kdy se za vhodný formální oděv považují dlouhé večerní šaty. Pokud jde o obuv, mezi možnosti patří podpatky, společenské lodičky, mokasíny nebo oxfordky. Jako doplňky byste měli používat také minimalistické šperky.

Existuje několik dalších věcí, které byste měli vzít na vědomí, pokud jde o formální oblečení pro ženy z hlediska velikosti. V závislosti na ročním období mohou být saka buď s krátkým rukávem, nebo s délkou ¾. Sukně by měly obecně sahat ke kolenům nebo těsně nad ně, zatímco košile by nikdy neměly být příliš odhalující. Topy by měly mít správnou délku, neměly by viset pod lemem saka nebo být tak krátké, aby ukazovaly břicho.

Pojďme si to shrnout, zde byste měli:

  • Zakrýt ramena. V některých kancelářích jsou v tomto ohledu méně tradiční, ale je to bezpečný výchozí bod.
  • Šaty a sukně by měly sahat ke kolenům (nebo být delší).
  • Žádné topy s hlubokým výstřihem.
  • Formální halenky a topy
  • Pouze podpatky nebo uzavřené lodičky

💡Poznámka: Ačkoli se může zdát, že možnosti, které nabízí formální dress code, jsou omezené, můžete vyzkoušet různé styly, abyste vyjádřili svou osobnost. Tím do značné míry podpoříte své pohodlí a zvýšíte si sebevědomí. Pokud však funkce nebo událost vyžaduje, abyste dodržovali striktně pracovní dress code, měli byste se ujistit, že se ho budete držet.

Méně formální oblečení na pohovor do práce, která má uvolněnější kulturu


Co si obléct na pracovní pohovor


Business casual je uvolněný přístup ke kancelářskému oblečení. Je to střed mezi oblekem a džínami. (Ačkoli na některých pracovištích jsou povoleny dobře padnoucí džíny bez děr, které mohou dobře fungovat se sakem a podpatky.)

Pro muže: Vhodný neformální oděv pro muže zahrnuje kalhoty nebo chinos, tmavé ponožky, společenskou obuv a košili s knoflíky. I když jsou polokošile, šortky a/nebo džíny pro pracovní pozici, o kterou se ucházíte, přijatelné, měli byste se jim na pohovoru vyhnout. Jako svršky jsou přijatelné košile neutrální barvy s knoflíky, košile s límečkem, košile s krátkým rukávem a knoflíky nebo svetry. Spodky mohou být poloformální kalhoty, tmavé džíny, kalhoty. Pokud jde o boty, obvykle jsou vhodné tmavé kožené boty, mokasíny a vázanky.

Pro ženy: Dámské společenské oblečení obvykle zahrnuje kombinaci kalhot, sukně, saka, halenky, svetru, punčochového zboží a bot s uzavřenou špičkou. Příkladem přijatelných svršků jsou roláky, společenské topy, elegantní košile bez rukávů, ležérní šaty a sukně s rozparkem ke kolenům. Jako spodní díl se skvěle hodí společenské kalhoty, sukně v délce ke kolenům nebo delší, zatímco jako obuv jsou nejlepší lodičky, lodičky na podpatku, lodičky na jehlovém podpatku, lodičky na úzkém podpatku a lodičky s otevřenou špičkou, ačkoli některé společnosti povolují i boty na podpatku a sandály.

K business casual kouskům patří:

  • Společenské kalhoty
  • Chinos kalhoty
  • Neformální a společenské topy
  • Sukně a šaty v délce ke kolenům (nebo delší).

Kromě toho, že víte, co si vzít na sebe, měli byste také vědět, co si na sebe v případě business casual oblečení nebrat. Bez ohledu na to, jak pohodlně se v nich cítíte, byste neměli nosit roztrhané džíny, trička, žabky, mikiny s kapucí, tenisky nebo oblečení s urážlivými slovy či obrázky.

⚠️Varování: Ani v létě není důvod vyrazit na pracovní pohovor v šortkách nebo si vzít hluboký výstřih a minisukni!

Co by si měla obléct na pracovní pohovor žena?


Co si obléct na pracovní pohovor


Pokud jde o pracovní pohovor, je pro ženy vhodná jakákoli z následujících barev: černá, bílá, šedá, tmavě modrá, hnědá nebo béžová. Profesionálně můžete vyniknout i v decentních barvách světle modré, světle růžové nebo světle žluté.

Vhodné je nosit formální kalhoty, pouzdrové sukně, šaty ke kolenům, saka, neutrální nebo světlé halenky, svetry, kardigany, punčocháče a obleky. Jako vhodná obuv by se měly nosit uzavřené paty, lodičky nebo baleríny.  

⚠️Varování: Nejlepší je vyhnout se jasným barvám, botám nad kolena, čemukoli chlupatému, žabkám, křiklavým doplňkům a příliš výrazným parfémům. Kromě toho si předem nezapomeňte udělat domácí úkol a zjistit, o jaký druh podniku a pozici, na kterou se pohovor koná, se jedná z hlediska vhodného oblečení.

Pracovní pohovor v neformálním stylu

Nejlepší je obléknout si společenské kalhoty nebo společenskou sukni spolu s vhodnou halenkou nebo topem. Pro business casual vzhled mohou být vhodnou volbou také šaty v délce ke kolenům. Je důležité vystupovat profesionálně, upraveně a vhodně.

Pracovní pohovor ve formálním prostředí

Nejvhodnější je obléknout si formální kalhoty spolu s vhodnou halenkou nebo topem a zakončit je sakem. Formální sukně nebo šaty v délce ke kolenům jsou také vhodnou volbou pro formální obchodní vzhled. Důležité je vystupovat v oblečení vhodném pro podnikání v souladu s pozicí, o kterou se ucházíte.

Co by si měl obléct na pracovní pohovor muž?


Co si obléct na pracovní pohovor


Při pracovním pohovoru jsou pro muže vždy vhodným oblečením obleky, formální kalhoty, saka a blejzry v černé, tmavě modré a šedé barvě. Ačkoli jsou standardem bílé společenské košile, můžete si vzít také společenskou košili s proužky nebo různými odstíny modré. Kromě toho by měly být vhodné kravaty bez přílišného rozruchu a detailů. Na pracovní pohovor je důležité se předem připravit a určit typ podniku a roli, o kterou se u pohovoru ucházíte, z hlediska vhodného oblečení.  

Pracovní pohovor v neformálním stylu

Nejlepší je obléci si kalhoty, například kalhoty, spolu s košilí a svetrem. Pro business casual vzhled může být vhodnou volbou také polokošile a otevřené sako.

Pracovní pohovor ve formálním prostředí

Nejlepší je obléci si formální oblek v černé nebo tmavě modré barvě s jednobarevnou kravatou. Pro tento typ pohovoru nejsou vhodným oděvem džíny, trička a oděvy s trhlinami. Je důležité, abyste se dostavili v oblečení vhodném pro podnikání v souladu s pozicí, o kterou jste se ucházeli.

📌Tip: Nevíte, kde začít? Vaše cesta k vysněné práci začíná tvorbou životopisu. Při jeho psaní se můžete inspirovat v našich příkladech životopisů podle oboru. Máme pro vás například CV obchodního manažera, farmaceutického technika nebo vedoucího prodejny.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá