Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
V takovém případě si musíte dát záležet na všech částech svého CVčka – od pracovních zkušeností přes vzdělání po osobní schopnosti a odborné dovednosti . Právě na dovednosti a na to, jak je správně uvést v životopise, se zaměříme v následujícím článku.
Konkrétně se dočtete:- kolik prostoru dovednostem v CVčku věnovat,
- kam přesně dovednosti do životopisu umístit,
- jak přizpůsobit dovednosti na základě profese,
- konkrétní příklady dovedností různých profesí,
- jaké existují typy dovedností spolu s jejich příklady,
- rady a tipy, jak vybrat optimální mix nejlepších dovedností do životopisu.
Chcete personalistům jasně ukázat, že jste vhodným kandidátem na nabízenou pozici? Udělejte to pomocí vašich dovedností! Dobře napsaná část životopisu věnovaná klíčovým dovednostem zdůrazní vaši schopnost vykonávat danou práci a přesvědčí personalistu, aby si váš životopis přečetl celý!
Ve velké většině případu totiž personalisté stráví čtením CVčka jen několik málo vteřin, než se rozhodnou, zda je uchazeč vhodným kandidátem na pozici. Takže chcete-li okamžite upoutat pozornost a rychle udělat dobrý dojem , pak se zaměřte na své silné stránky v sekci dovedností!
Přečtěte si, jaký typ dovedností do životopisu zahrnout, jak tuto sekci správně formátovat a projděte si seznam nejlepších dovedností, které se vyplatí v CV zdůraznit.
Kam dovednosti do životopisu uvést?
Klíčovým dovednostem se v životopise vyplatí vyčlenit zvláštní část , ve které své silné stránky uvedete. V bodech stručně vypsané dovednosti personalistům ihned ukáží, v čem vynikáte, aniž by museli podrobně číst zbytek vašeho CV. V závislosti na zvoleném vzoru životopisu může být seznam s klíčovými dovednostmi umístěn v různých částech CVčka. Záleží tedy jen na vás, jaké rozvržení životopisu si vyberete.
Například dovednosti uvedené v horní části stránky upoutají pozornost a okamžitě udělají dojem. Možností však máte více – inspirujte se našimi příklady nebo si vyberte jednu z našich šablon a sami se rozhodněte, jaké rozvržení nejlépe odpovídá vaší profesi.
Samostatná část věnovaná dovednostem by v životopise nikdy neměla chybět. Uveďte ji, ať už žádáte o jakoukoliv práci od učitele přes prodavače po kuchaře. V závislosti na vaší profesi se však často vyplatí vyčlenit zvlášť ještě jazykové a počítačové dovednosti .Tady však prezentace vašich dovedností nekončí! Rovněž personalistům dokažte, že jste vaše dovednosti používali v práci k úspěšnému dokončení úkolů . Jak? Propojte dovednosti s pracovními zkušenostmi v sekci věnované profesní praxi. U každé pracovní zkušenosti do několika bodů kromě náplně práce také shrňte konkrétní dovednosti , které jste se na pozici naučili, nebo jste je při práci používali.
Ukažte, že umíte dovednost využít v praxi ! Pokud se například prezentujete skvělými komunikačními schopnostmi, dokažte, že je umíte uplatnit při řešení konkrétního problému. Například učitel může uvést, že na předchozí pozici “zajišťoval bezproblémovou komunikaci mezi školou a rodiči založenou na vzájemné interakci” apod.
Příklady dovedností do životopisu
Pojďme si pro představu na třech různých profesích ukázat část životopisu věnovanou dovednostem. Konkrétně si uvedeme, jak by mohla vypadat dovedností část životopisu:
- Zdravotní sestry/bratra (práce ve zdravotnictví)
- IT technika (technicky zaměřená práce)
- Pracovníka zákaznického servisu (práce orientovaná na poskytování služeb)
Příklad dovedností do životopisu zdravotní sestry/bratra
Tvrdé dovednosti- Zajištění urgentní a pohotovostní péče
- Kontrola a sledování životních funkcí
- Zajištění bezpečnosti pacienta
- Výchova pacienta a jeho rodiny
- Znalost práce na počítači
- Samostatnost a zodpovědnost
- Schopnost jednat s lidmi
- Aktivní přístup k práci
- Příjemné vystupování
- Ochota učit se novým věcem
Příklad dovedností do životopisu IT technika
Tvrdé dovednosti- Sestavování a údržba PC
- Instalace OS a aplikací
- Správa SW klientských PC a serverů (Windows, Linux)
- Údržba a správa sítí (LAN, WiFi)
- Údržba a správa kamerových systému
- Samostatnost a pečlivost
- Analytické a kritické myšlení
- Schopnost proaktivně řešit problémy
- Schopnost práce v kolektivu
- Nadšení pro práci a ochota se kontinuálně vzdělávat
Příklad dovedností do životopisu pracovníka zákaznického servisu
Tvrdé dovednosti- Pokročilá znalosti práce na počítači
- Rychlé psaní všemi deseti (250 čistých úhozů za minutu)
- Zadávání dat do systémů
- Vyřizování požadavků zákazníků (osobně, telefonicky, elektronicky)
- Poskytování informací zákazníkům (osobně, telefonicky, elektronicky)
- Perfektní komunikační schopnosti
- Organizační schopnosti
- Příjemné vystupování a profesionalita
- Time management
- Multitasking
- Trpělivost
Jaké dovednosti do životopisu uvést, pokud nemáte pracovní zkušenosti?
Ucházíte se o svou první práci? Jste čerstvým absolventem bez zkušeností a nevíte, jaké dovednosti do životopisu uvést? Možná se domníváte, že nemáte dostatek dovedností , abyste získali práci, pokud jste žádnou nikdy předtím neměli.
To však není pravda! Ve skutečnosti oplýváte spoustou obdivuhodných osobních vlastností , kterým se říká měkké dovednosti , jež můžete uplatnit v mnoha zaměstnáních. Zaměřte se právě na ně! Může se jednat o samostatnost, pracovitost, komunikační schopnosti nebo třeba sociální cítění a empatii.
A jestliže jste někdy byli na odborné stáži, věnovali se dobrovolnické činnosti nebo se podíleli na školních projektech, pravděpodobně jste během toho také získali užitečné technické a jiné dovednosti. Nezapomeňte je v životopisu uvést!
Typy dovedností
Dovednosti mohou být buď získány v závislosti na vaší odbornosti, nebo představovat váš přirozený talent, osobnostní rys či povahovou vlastnost. Schopnosti a dovednosti posléze rozvíjíte při plnění určitého úkolu nebo při výkonu práce.
Osobní dovednosti vám pomáhají vypořádat se s každodenními úkoly ve všech oblastech života, zatímco profesionální dovednosti vám umožní vykonávat konkrétní pracovní povinnosti. Ve světě práce obecně rozeznáváme dva klíčové typy dovedností – a to:- tvrdé dovednosti ( hard skills ): naučitelné a měřitelné schopnosti, které jsou specifické pro určitou práci. Tyto dovednosti se získávají prostřednictvím vzdělávání, školení, kurzů apod. Příkladem je třeba znalost cizích jazyků nebo počítačová gramotnost.
- měkké dovednosti ( soft skills ): netechnické, osobní vlastnosti, které odrážejí vaši osobnost a její atributy. Tyto dovednosti jsou vrozené, nicméně je lze rozvíjet a posilovat.
Do části životopisu s dovednostmi uveďte všechny relevantní dovednosti , které můžete na pozici zúročit. Měli byste zahrnout jak “ tvrdé dovednosti ” – tedy konkrétní profesní atributy, jako je znalost cizího jazyka, rychlost psaní na klávesnici nebo znalost počítačového softwaru, tak “ měkké dovednosti ”, jako je spolehlivost, komunikativnost či time management.
Zajímá vás, jaké jsou nejlepší dovednosti do životopisu? Pojďme se podrobněji zaměřit na nejlepší tvrdé i měkké dovednosti, které můžete ve svém CVčku uvést.
Tvrdé dovednosti
K tomu, abyste mohli vaši kariéru posunout vpřed, budete muset splňovat požadavek na ty nejžádanější tvrdé dovednosti. Které to jsou?
- Počítačové dovednosti : jedná se o dovednosti související s používáním nebo tvorbou počítačů – a to od schopnosti posílat e-mail přes znalost určitého softwaru až po montáž základních desek. V dnešním digitálním světě jsou počítačové dovednosti obzvláště důležité. V životopisu je můžete vyčlenit zvlášť do vlastní sekce.
- Technické dovednosti : dovednosti z vědních oborů, jako je matematika, přírodní vědy, nebo inženýrství. Zdůraznění technických dovedností ve vašem životopisu je zásadní pro zajištění pohovorů se zaměstnavateli, kteří hledají kvalifikované kandidáty.
- Jazykové dovednosti : zvýraznění jazykových dovedností v životopise je skvělý způsob, jak vylepšit vaše vyhlídky na zaměstnání. Angličtina je v dnešní době téměř nutností, znalost dalšího cizího jazyka bude vždy představovat konkurenční výhodu. Nezapomeňte uvést i dosaženou úroveň jazyka a případné jazykové certifikáty.
- Marketingové dovednosti : mezi tyto dovednosti patří například schopnost definovat společnost a její služby nebo produkty, vysvětlení potřeb a zájmů cílového trhu, reklama a propagace, PR neboli vztah s veřejností, průzkum trhu apod.
- Psací dovednosti : sem lze zařadit několik typů písemných dovedností, jako je perfektní gramatika i stylistika, provádění revize a úprav textu apod. Tyto psací dovedností by neměly chybět žádnému dobrému spisovateli, copywriterovi, překladatelovi nebo tvůrci obsahu.
Měkké dovednosti
Při hledání práce jsou vedle profesních dovedností potřebných k úspěšnému výkonu práce, také důležité interpersonální dovednosti a povahové vlastnosti. Ukažte personalistovi, že jste schopni pracovat pod tlakem, vynikáte v komunikaci nebo si skvěle dokážete zorganizovat pracovní úkoly. Níže se podíváme na nejlepší měkké dovednosti do životopisu.
- Mezilidské a sociální dovednosti : jedná se o soubor osobnostních rysů a sociálních dovedností potřebných k interakci a komunikaci s ostatními. Určují naši schopnost budovat vztahy a pracovat s ostatními, kromě toho také přispívají k vytváření pozitivního pracovního prostředí.
- Komunikační dovednosti : ať jde o písemnou, digitální nebo verbální komunikaci, schopnost jasně se vyjádřit je cennou měkkou dovedností prakticky pro jakoukoli práci (i život obecně). Právě proto personalisté vždy hledají kandidáty, kteří prokazují dobré komunikační schopnosti.
- Organizační schopnosti : dobré organizační schopnosti jsou nezbytné pro zajištění efektivity práce. Jedná se o dovednosti potřebné k upřednostňování úkolů, řízení času a dosahování výsledků. Pokud je jasné, že je máte, váš šéf vám bude věřit, že dokončíte úkoly včas, aniž by vás musel neustále kontrolovat.
- Dovednosti v oblasti týmové práce : soubor různých vlastností, které z vás dělají dobrého kolegu a kvalitního člena týmu, již přispívá k pozitivnímu pracovnímu prostředí. Příkladem může být schopnost řešit konflikty, schopnost naslouchat, schopnost vyjednávat, trpělivost či důvěryhodnost.
- Manažérske schopnosti : schopnosti, které vám pomohou dohlížet a vést týmy. Tyto dovednosti jsou klíčové pro manažery na jakékoliv úrovni, protože jim pomáhají zajistit, aby práce jejich týmu přispívala k dosažení celkových cílů společnosti.
- Vůdčí schopnosti : dovednosti nezbytné pro jakoukoli výkonnou, manažerskou nebo dozorčí pozici – a to k organizaci lidí a spolupráci na společném cíli. Mezi vůdčí schopnosti patří například vypracování plánu, inspirování lidí, aby v tento plán věřili, a následné dohlédnutí na jeho realizaci.
Tipy na výběr nejlepších dovedností do životopisu
Dovednosti získávate při studiu a z nejrůznějších životních zkušeností, jako jsou brigády, odborné praxe, zaměstnání, zájmy, koníčky, sport, příslušnost k organizacím nebo účast v zájmových skupinách. Samostatnost, zodpovědnost, komunikativnost, organizovanost… Je tolik dovedností, které lze do životopisu uvést, jak tedy vybrat ty pravé?
Identifikujte své dovednosti
Tak zaprvé zjistěte své dovednosti . Nejste-li si jisti, jakými dovednostmi přesně oplýváte, identifukujte je! Jak?
Upřímně se zeptejte sami sebe, v čem vynikáte, co umíte a co vás definuje v pracovním i soukromém životě. Sepište si své dovednosti, schopnosti a povahové vlastnosti a pro každou z nich napište větu ukazující, jak jste tuto dovednost reálně použili. Pak napište větu, která ukazuje, jak byste mohli tuto dovednost využít v práci, kterou byste chtěli vykonávat.
Porovnejte své dovednosti s tím, co zaměstnavatelé hledají
Zadruhé si projeďte pracovní inzeráty na pozice, které vás zajímají a zaměřte se na uvedené požadavky . V těch lze snadno vyčíst dovednosti, které se od vás na dané pracovní pozici očekávají. Přesně ty by se pak měly objevit i ve vašem životopise!
Uveďme si příklad. Představte si, že si hledáte práci na pozici recepční v hotelu a chcete odpovědět na následující inzerát:
Vyhledejte klíčová slova . V našem případě to jsou:
- Tým
- Usměvavý
- Komunikace
- Učenlivost
- Práce s lidmi
Na základě klíčových slov sepište do životopisu dovednosti:
- Týmový duch
- Příjemné vystupování
- Komunikační schopnosti
- Ochota učit se
- Přátelské chování
Další rady a tipy
V následujících odstavcích se budeme věnovat dalším radám a tipům, jak vybrat nejlepší dovednosti do životopisu.
- Věnujte pozornost detailům : Věnujte psaní životopisu dostatečnou pozornost. V tvrdém konkurenčním prostředí panujícím na trhu práce jsou to právě detaily, které vám mohou zajistit pozvání na pohovor. Uděláte-li si čas na napsání přesvědčivých, ale výstižných dovedností, budete mít náskok před konkurencí.
- Inspirujte se : Podívejte se na příklady životopisů , ve kterých zjistíte, jak vytvořit sekci dovedností, jež upoutá pozornost personalisty. Použijte profesionální šablony , které dají vyniknout nejen vašim dovednostem, ale také kvalifikaci a profesním zkušenostem a zároveň díky nim maximálně využijete omezený prostor životopisu.
- Použijte klíčová slova: Analyzujte nabídku práce a věnujte zvláštní pozornost klíčovým slovům používaným k popisu požadavků na pracovní pozici. Hledejte tvrdé a měkké dovednosti, zkušenosti a vzdělání, které zaměstnavatel požaduje a které vlastníte, a uveďte je na předních místech ve svém životopisu.
- Volte vhodná slova : Silná slova, dynamická slovesa a přesvědčivá přídavná jména, jako je “dosažený”, “oceněný”, “organizovaný”, “řízený”, “zvýšený”, “rozvinutý” udělají dojem. Používejte pozitivní slova k popisu sebe a svých úspěchů, jako je “přesný”, “ochotný se učit”, “pracovitý”, “spolehlivý”, “motivovaný” nebo “kreativní”.
- Nezneužívejte slova : Na druhou stranu všeho moc škodí. Buďte struční, výstižní a slova volte s rozmyslem! Váš životopis musí být hlavně přehledný. Na prostoru jedné stránky životopisu není prostor na psaní románů a květnatý jazyk.
- Nepřehánějte ani nelžete o svých dovednostech: Nepodlehněte pokušení fabulovat, domýšlet si, nebo lhát v životopise. “Nenafukujte” pracovní náplň na bývalých pracovních pozicích, nepřidávejte certifikáty nebo dovednosti, které nemáte, či neprodlužujte dobu výkonu práce, která netrvala tak dlouho. Nepravdivá tvrzení nebo polopravdy nestojí za riziko. Většina společností si kandidáty důsledně “proklepne” a nepravdy tak mohou vážně poškodit vaši důvěryhodnost – a pravděpodobně vás budou stát práci.
- Nevynechávejte čísla : Bez ohledu na to, o jakou pozici se ucházíte, měli byste se pokusit kvantifikovat svou hodnotu. Snížili jste náklady vaší společnosti, zvýšili prodeje nebo dosáhli nových cílových trhů? Reagovali jste na dotazy zákazníků nebo vyřizovali objednávky o X % rychleji než v předchozím roce? Všechny tyto úspěchy zahrnují čísla, která můžete použít ve svém životopisu.
- Nezapomeňte na korekturu : Nejen sekci dovedností, ale celý životopis si po sobě několikrát projděte. Tím odstaníte zbytečné pravopisné, stylistické a formální chyby. Pak požádejte někoho, kdo vás zná a rozumí vašim cílům při hledání zaměstnání, aby si váš životopis rovněž přečetl.
Závěrem
Dovednosti jsou důležitou součástí životopisu, která personalistům pomáhá získat nejkvalifikovanější kandidáty na uvedenou pozici. Měkké i tvrdé dovednosti ukazují vašemu potenciálnímu zaměstnavateli, že jste schopni úspěšně vykonávat práci nebo splnit pracovní úkoly. Je proto důležité vybrat si správné dovednosti a strategicky je zařadit do svého životopisu, abyste zapůsobili na personalistu či náborového manažera a dostali se na pohovor.
Nejdůležitější je analyzovat popis práce , vyhledat klíčová slova a vybrat dovednosti , které jsou pro danou pozici relevantní. Jestliže se hlásíte na juniorskou pozici a nemáte pracovní zkušenosti, zaměřte se na odpovídající měkké dovednosti.
Pomozte personalistovi při čtení životopisu tím, že vytvoříte přehledné a dobře strukturované CVčko . Abyste získali konkurenční výhodu , vytvořte si životopis pomocí našich profesionálních šablon životopisů. Čas a práce, které vytváření životopisu věnujete, se vám vrátí v podobě pozvání na pohovor.
Ujistěte se, že pracovní zkušenosti uvedené ve vašem životopisu odrážejí vaše dovednosti. Když pak přijde čas na pohovor, buďte připraveni poskytnout anekdoty, příklady nebo další podrobnosti podporující tyto dovednosti.
FAQs
Jak identifikovat dovednosti, kterých si společnost cení?
Nejlepším způsobem, jak zjistit dovednosti, kterých si společnost cení, je přečíst si popis práce – vaše dovednosti by měly odpovídat dané pozici. Také se vyplatí nastudovat si webové stránky společnosti, v záložce “O společnosti” často bývají uvedené i cíle a poslání firmy, ve kterých se můžete inspirovat a hlouběji zjistit, co přesně společnost hledá a jaké jsou její očekávání na zaměstnance.
Jaké dovednosti do životopisu uvést, pokud měníte kariéru?
Jak přimět personalisty, aby uvěřili, že můžete zastávat novou roli bez zkušeností v úplně jiném oboru nebo odvětví? Dvě slova: měkké dovednosti . Jedná se o vlastnosti a schopnosti, které jste získali během svého života a které můžete uplatnit téměř v jakékoli práci.