Full Remote: Co to je? A jak napsat životopis a získat nejlepší práci na dálku?

Práce na dálku mění vše, od přístupu k rovnováze mezi pracovním a soukromým životem přes způsoby komunikace až po měření produktivity. Práce na dálku stále oblíbenější, a to jak mezi zaměstnanci, tak zaměstnavateli.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Získání full remote práce z domu však vyžaduje dobře zpracovaný životopis pro práci na dálku, který zdůrazní vaše dovednosti a zkušenosti tak, aby zaujal potenciální zaměstnavatele. V tomto článku naleznete vše, co potřebujete vědět o full remote práci a také užitečné tipy, jak získat tento typ zaměstnání.

📌 Tip: Ano my víme, že byste tu vysněnou práci na dálku, která vám umožní cestovat po světě, nebo naopak pracovat pěkně z pohodlí domácí kanceláře, hodně chtěli. Ale než začnete čerpat výhody práce na dálku, budete muset napsat životopis, který vám home office zajistí! Použijte naše moderní šablony, se kterými bude vaše CVčko neodolatelné!

Ale co je to vlastně práce na dálku a jaké jsou výhody a problémy dlouhodobé práce na dálku? V následujícím článku se budeme zabývat možností spolupráce na dálku a také vám nabídne tipy, jak přejít na full remote práci, pokud s ní teprve začínáte.

Co je to Full Remote práce?


full remote co to je


Zajímá vás, jak přesně funguje tzv. práce na dálku neboli práce z domova / z domu (z anglického "full remote work"?

Práce na dálku popisuje profesní prostředí, ve kterém mohou zaměstnanci pracovat z domova nebo z jiného místa mimo fyzickou kancelář společnosti. Zaměstnanec pracující fully remotely si často vytváří kancelář v domácím prostředí. Práce na dálku však může přesahovat hranice vašeho obytného prostoru.

Práce na dálku je například oblíbenou možností pro "digitální nomády", kteří tráví svůj čas prací a zároveň cestují na plný úvazek. V tomto případě mohou místo domácí kanceláře pracovat v hotelech, plážových klubech, kavárnách nebo dokonce letištních salóncích.

Dříve by taková práce na dálku byla náročná - především kvůli technologickým a zdrojovým omezením. Nyní nástroje pro spolupráci, jako jsou Slack, Zoom a Teams, pomohly překlenout tuto technologickou mezeru a umožnily více lidem pracovat na dálku a spolupracovat na cestách.

Jaké typy práce lze tedy vykonávat na dálku?


Obecně řečeno, práce na dálku je možností pro podniky v mnoha odvětvích. Práce na dálku je často dostupná pro podniky a pracovní pozice, kde lze většinu práce vykonávat online nebo na místním zařízení. Pracovní místa, kde se většina práce vykonává osobně (např. prodavač, poštovní pracovník, lékař na pohotovosti, stavební dělník), nejsou obvykle pracovní místa vhodná pro práci na dálku.

Některé podniky však mohou při přechodu na práci na dálku narazit na jiné překážky. Společnosti, které nakládají s údaji klientů, mohou být nuceny zvážit významná opatření, aby se vyhnuly porušení předpisů a zůstaly v souladu se zákony, jako je GDPR.

Některá pracovní místa lze také upravit tak, aby odpovídala struktuře práce na dálku. Například většina personalistů je zvyklá vykonávat své povinnosti osobně. Rychlé zavedení rozšířených virtuálních pohovorů a onboardingu však znamená, že toto odvětví může najímat talenty na dálku, zatímco oni sami pracují na dálku.

Pokud jde o nejlepší pracovní místa pro práci z domova a na dálku, identifikovali jsme následujících pět nejoblíbenějších rolí pro pracovníky na dálku:

  • Pozice v oboru IT
  • Lektoři cizích jazyků
  • Překladatelé, korektoři, editoři
  • Konzultanti napříč odvětvími

Co znamená "full remote"?


full remote co to je


Můžete se setkat s popisem práce nebo dokonce celé organizace jako plně vzdálené (full remote), což znamená, že jednotlivec, tým nebo společnost nesídlí v centrální kanceláři.

Například tým může mít "plně vzdáleného" člena, který po celou dobu pracuje na dálku, zatímco jeho kolegové pracují z kanceláře. A naopak, celý tým nebo společnost mohou být plně vzdálené, což znamená, že žádný zaměstnanec nenavštěvuje osobní kancelář.

Čím jsou full remote zaměstnanci pro firmy výhodné?


Pravděpodobně nejpřesvědčivějším argumentem pro plně vzdálené zaměstnance a firmy jsou nižší náklady. Nižší režijní náklady jsou zjevně ideálním scénářem pro začínající a malé společnosti s obchodním modelem, který je vhodný pro najímání zaměstnanců na dálku.

Mezi další výhody plně vzdálených týmů patří rozmanitost a přístup k širšímu okruhu talentů. Pracovní příležitosti sídlící ve velkých a drahých městech mohou být překážkou vstupu pro mnoho lidí, kteří mohou být kvalifikovaní a talentovaní, ale z různých důvodů se nemohou přestěhovat. Plně vzdálené pracovní příležitosti mohou pomoci některé z těchto bariér překonat.

Na druhou stranu mohou pracovníci pracující plně na dálku někdy bojovat s problémy, jako je osamělost a vyhoření. Plně vzdálené týmy mohou také zjistit, že musí být cílevědomější ve svém úsilí o pěstování silné kultury na pracovišti, zejména pokud zaměstnanci pracují v různých časových pásmech.

Jaký přínos má práce na dálku pro zaměstnance?


Jestliže mají zaměstnanci možnost pracovat z domova, využívá ji neuvěřitelných 87 % z nich. Z velké části za to vděčí flexibilitě, kterou práce na dálku poskytuje.

Práce z domova znamená, že lidé mohou lépe skloubit práci se svým každodenním životem - během pracovního dne se mohou zastavit, aby vyprali prádlo nebo vyvenčili psa. Studie provedená společností Slack zjistila, že plně vzdálení pracovníci se cítí nejspokojenější s rovnováhou mezi pracovním a soukromým životem, zatímco pracovníci pracující výhradně v kanceláři jsou spokojeni nejméně.

full remote co to je


Mnoho vzdálených zaměstnanců také oceňuje, že je při práci na dálku nic neruší. I když se stále vyskytují rušivé vlivy z domova, kterým je třeba se vyhnout a vypořádat se s nimi, pracovníci nejsou neustále vyrušováni rozhovory s kolegy nebo jinými běžnými kancelářskými scénáři. Vzdálení pracovníci navíc šetří čas (a stres), protože nemusí dojíždět na pracoviště.

To znamená, že mnoho pracovníků na dálku má také pocit, že jsou schopni během pracovního dne udělat více práce. Více než 60 % pracovníků přiznává, že se při práci na dálku cítí produktivnější. Pouze 11 % uvádí, že se cítí méně produktivní.

Práce na dálku je pro zaměstnance výhodná také z hlediska dostupnosti - a to více než jedním způsobem. Pracovníci mají přístup k firmám a rolím, které jsou pro ně nejzajímavější, bez ohledu na místo, kde se nacházejí. A zejména zaměstnanci se zdravotním postižením čelí při práci na dálku méně překážkám, včetně toho, že se vyhnou problémům s dopravou nebo se potýkají s nedostatkem vhodných kancelářských prostor.

Jak přizpůsobit životopis práci na dálku?


Když společnost investuje do virtuálního týmu, její manažeři hledají specifické vlastnosti lidí, kteří tyto vzdálené pozice obsadí. Pokud chcete získat jedno z těchto míst pro práci z domova, vyzkoušejte některé z těchto aktualizací životopisu, abyste zdůraznili své schopnosti a nadání, které vám umožní uspokojit potřeby firmy.

📌 Tip: Píšete životopis pro práci z domova v angličtině? Není nic jednoduššího, než se inspirovat v našem podrobném průvodci psaním anglického životopisu!

Rady a tipy, jak přizpůsobit životopis práci na dálku

full remote co to je


Zde je několik klíčových rad a tipů, které vám pomohou přizpůsobit životopis pro práci na dálku.

Zvolte správný formát

Začněte výběrem správného formátu životopisu pro vaši situaci. Na výběr máte ze tří možností:

  • Chronologický: chronologická historie vašich pracovních zkušeností, začíná se nejprve posledním zaměstnáním.
  • Funkční: přitáhne pozornost náboráře k vašim dovednostem namísto pracovní historie.
  • Hybridní: trochu chronologický a trochu funkční, tento životopis vám umožní využít to nejlepší z ostatních dvou stylů životopisu.

Vytvořte čistý a dobře organizovaný dokument

Aktualizace životopisu je jednodušší, když se vyhnete složitým formátům. Rozhodněte se pro něco jednoduchého a snadno čitelného. Držte se dál od efektních písem, sloupců, grafů a barevných pozadí. Držte se černého textu na bílém pozadí. A využívejte přehledné odrážky.

Vsaďte na krátký a stručný životopis

Obecně platí, že by váš životopis neměl mít více než dvě strany. Pokud nemáte bohatou pracovní historii, je přijatelná i jedna strana. Pokud je váš životopis delší než dvě stránky, zkraťte počáteční zaměstnání a odstraňte nepotřebné nebo nepodstatné pracovní povinnosti. Můžete tak ukázat, že umíte syntetizovat a shrnout velké množství informací, což bude jako pracovník na dálku důležité.

Přizpůsobte svůj životopis pro práci na dálku

  • Uveďte zkušenosti s prací na dálku: Zdůrazněte všechny své předchozí zkušenosti s prací na dálku. Může se jednat o pozice, které jste zastávali na dálku, nebo projekty, které jste na dálku realizovali. Zdůrazněte dovednosti a úspěchy, které jste při práci na dálku získali.
  • Zdůrazněte dovednosti specifické pro danou práci: Věnujte pozornost popisu pracovních pozic a konkrétním klíčovým slovům, která se v nich používají, abyste je mohli použít ve svém životopise. Životopis budete chtít upravit pro každou práci a upravit název práce, shrnutí a dovednosti tak, aby odpovídaly práci, o kterou se ucházíte.
  • Zdůrazněte dosažené úspěchy a vyčíslete je: Zaměstnavatele zajímá, jaký vliv jste měli na předchozích pozicích. Kvantifikujte své úspěchy uvedením konkrétních ukazatelů nebo čísel, která prokazují váš přínos. Například uveďte, jak jste zvýšili prodej o určité procento nebo zkrátili dobu odezvy na problémy zákazníků.
full remote co to je

💡 Poznámka: Přizpůsobením svého životopisu tak, aby prezentoval vaše zkušenosti s prací na dálku, můžete zvýšit své šance, že u potenciálních zaměstnavatelů na trhu práce na dálku vyniknete.

Kvalifikujte se

Tvorbu životopisu začněte profesním shrnutím své kvalifikace. Tento stručný souhrn vyzdvihuje vaše nejdůležitější a nejpodstatnější dovednosti a zkušenosti. Jelikož se nachází na začátku vašeho životopisu, bude pravděpodobně první věcí, které si náborář všimne, takže pokud je to vhodné, uveďte stručné zmínky o svých zkušenostech s prací na dálku.

Zdůrazněte komunikační dovednosti a schopnost spolupráce

Prvním způsobem, jak toho dosáhnout, je nechat si životopis zkontrolovat několika různými lidmi a ujistit se, že je napsán srozumitelně a bez překlepů. Poté ke každému minulému zaměstnání, které jste zastávali, přidejte obsah, který objasní vaši schopnost efektivně komunikovat, a to jak ústně, tak písemně, a spolupracovat s týmem na dálku. Pracovník na dálku musí být vynikající komunikátor a personalisté budou chtít důkazy o vašich schopnostech v této oblasti.

Ukažte, že umíte řešit problémy

Při výčtu svých pracovních zkušeností uveďte příklady, kdy jste se iniciativně chopili řešení problémů. Pokud můžete poukázat na případ, kdy jste tak učinili při práci na dálku a vedli ostatní členy týmu k dokončení úkolu, tím lépe.

Buďte konkrétní na dálku

Náborový pracovník hledá známky toho, že si může být jistý vašimi schopnostmi pracovat na dálku a že máte motivaci a sebekázeň k tomu, abyste práci vykonávali samostatně. Neuvádějte pouze, že práci zvládnete. Prokažte, že to dokážete. Uvádějte konkrétní příklady, dokládejte je čísly!

📌 Tip: I v případě práce na dálku budete potřebovat solidní motivační dopis. Napište ho s námi pomocí užitečných rad a tipů nebo praktických šablon! Vše, co potřebujete vědět ohledně psaní motivačních dopisů, se dozvíte zde.

Závěrem


Váš životopis může být mocným nástrojem, který vám pomůže získat vysněnou práci na dálku. O pozice na dálku je velký zájem - zvláště nyní!!! Nepoužívejte tedy stejný životopis, který jste předložili pro pozice v běžné kanceláři. Investovat čas do aktualizace životopisu pro práci na dálku se z dlouhodobého hlediska vyplatí.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis