Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
Máme pro vás zaručené tipy pro hledání práce, které vám pomohou začít získávat pracovní nabídky v krátké době.
Jakmile naleznete lákavé pracovní nabídky, bude následovat tvorba životopisu. Při jeho psaní můžete využít naše inspirativní příklady, například CV cestovního agenta nebo další. Všechny je naleznete zde.
Hledání volných pracovních míst: Nespoléhejte se pouze na jeden způsob a rozhoďte sítě!
Pokud chcete rychle najít práci, musíte být ochotni vynaložit úsilí. Začněte proces hledání práce tím, že se naučíte, jak rychle najít práci.
Připravte si všemožné prostředky pro hledání práce
Prvním krokem každého dobrého hledání práce je příprava materiálů, které použijete pro každou žádost. Budete potřebovat silné:
- Životopis
- Motivační dopis
- Profil na síti LinkedIn
- Profesní reference
- Online portfolio (pokud je to žádoucí/relevantní)
Životopis
Váš životopis by měl být jasným a stručným shrnutím vašich dovedností, zkušeností a úspěchů. Ujistěte se, že je aktuální a obsahuje vaše nejnovější úspěchy a informace. Váš profil na síti LinkedIn bude pravděpodobně obsahovat stejné informace jako váš životopis, ale v jiném formátu.
Motivační dopis
Stručný motivační dopis je způsob, jakým se představíte potenciálním zaměstnavatelům a vysvětlíte, proč se na danou pozici hodíte. Je také užitečné mít po ruce připravené profesionální reference. Sestavte si seznam svých referencí a jejich jména, pracovní pozice a kontaktní údaje (nezapomeňte je požádat o svolení, než je uvedete na seznamu referencí).
Online portfolio
A konečně, pokud pracujete v kreativním oboru nebo máte projekty, na které jste pyšní, zvažte vytvoření online portfolia, ve kterém se můžete pochlubit svou prací. Může to být webová stránka, účet na sociálních sítích nebo jiný typ online profilu.
Zaznamenejte si své nejlepší úspěchy
Úspěchy patří do zvláštní sekce vašeho životopisu. Úspěch je důkaz - je to důkaz, který ukazuje, že máte určitou schopnost nebo dovednost. Pokud ve svém životopise uvedete pouze každodenní úkoly, které jste plnili v předchozím zaměstnání, nebude to stačit. Zaměstnavatelé chtějí znát výsledky těchto úkolů - jinými slovy, čeho jste dosáhli.
Určete si svůj časový plán
Jak brzy skutečně potřebujete získat práci? Pokud je odpověď "co nejdříve", objem žádostí, které rozesíláte, bude mnohem vyšší.
Pokud je však vaše definice "rychle" ve skutečnosti "během následujících šesti měsíců", máte trochu volnosti, což vám umožní pečlivěji vybírat pracovní příležitosti, které jsou pro vás nejvhodnější. Pokud nehledáte práci, zatímco jste stále zaměstnáni na plný úvazek, můžete dokonce uvažovat o brigádě, zatímco budete pokračovat v hledání.
Sestavte si plán hledání práce
Váš další krok v procesu efektivního hledání práce: Vytvořte si konkrétní plán, který bude informovat o dalších krocích. Plán hledání zaměstnání je strategie, která mapuje kroky, které podniknete při hledání další pozice. Je to metoda stanovení cílů a udržení organizace, která vás udrží v souladu s časovým plánem při navazování kontaktů a hledání pracovních míst - což je obzvláště důležité, pokud potřebujete najít práci rychle.
Vytvořte si strategický plán hledání práce podle následujících kroků:
- Rozhodněte se, jaká je vaše cílová pozice. Vypište role a/nebo odvětví, o která máte zájem.
- Sestavte si seznam cílových společností. Vytvořte si seznam 20 společností, pro které byste chtěli pracovat.
- Vytvořte si časový plán. Stanovte si ideální datum zahájení a postupujte zpětně, přičemž se rozhodněte, kolik hodin týdně budete věnovat hledání práce.
- Vytvořte si strategii. Promyslete si, jak a kde budete hledat pracovní příležitosti (doporučení? Náboráři? Online burzy práce?).
- Sledujte své žádosti. Sledujte každou odeslanou žádost (zůstaňte naladěni na tipy, jak na to).
Optimalizujte svůj profil na síti LinkedIn
87 % náborářů si myslí, že LinkedIn je nejefektivnější platformou pro prověřování uchazečů o zaměstnání. Náboroví manažeři si budou prohlížet váš profil na síti LinkedIn, procházet sekci O vás, dovednosti, doporučení a další informace, aby zjistili, zda splňujete podmínky pro získání vysněné práce.
Požádejte o doporučení na síti LinkedIn
Pokud je váš profil na LinkedInu bez solidních doporučení, najděte současné nebo bývalé kolegy, manažery nebo jiné lidi, se kterými jste pracovali a kteří se mohou vyjádřit k vaší bezúhonnosti a dovednostem.
O doporučení můžete někoho požádat na webu nebo v aplikaci LinkedIn. V pořádku je také poslat jim e-mail. V něm:
- Vysvětlete, že se snažíte rychle najít práci a že si chcete vylepšit svůj profil na síti LinkedIn, aby vám to pomohlo.
- Dodejte, proč žádáte právě tuto osobu.
- V případě potřeby můžete zmínit i konkrétní dovednosti nebo schopnosti, které chcete vyzdvihnout.
- Nabídněte osobě, že jí oplatíte laskavost tím, že na jejím profilu také zanecháte doporučení.
Jak urychlit hledání práce?
Jakmile si stanovíte časový plán, zavedete do praxe plán hledání práce a připravíte své pracovní prostředky, je čas začít se ucházet o pracovní pozice. Získejte práci rychle díky těmto klíčovým tipům pro hledání práce, které vám pomohou vyniknout před potenciálními zaměstnavateli při hledání nové pozice. Zde je vysvětlen proces podávání žádostí o zaměstnání.
Strategicky se ucházejte o pozice, které se vám hodí
Když procházíte populární weby pro hledání práce nebo se dozvídáte o pracovních příležitostech od svých známých, může být lákavé ucházet se o všechno, co vidíte - zejména pokud se snažíte najít práci rychle. Tento přístup "stříkat a stříkat" však není tou nejefektivnější taktikou, kterou můžete použít. Poslední věc, kterou chcete, je rychle najít novou práci, ale po dvou týdnech zjistit, že pro vás není vhodná. Místo toho zpomalte a udělejte si dodatečný průzkum pracovních nabídek, abyste se ujistili, že se k vám hodí.
- Pečlivě si přečtěte popis práce, abyste plně porozuměli požadavkům a povinnostem dané pozice.
- Zeptejte se sami sebe, zda splňujete základní kvalifikační požadavky. Máte požadované zkušenosti?
- Vyhledejte si informace o společnosti na internetu, abyste získali lepší představu o její kultuře, hodnotách a pověsti a o tom, jak se shoduje s vašimi vlastními hodnotami a cíli.
- Je také užitečné prozkoumat aspekty, jako je lokalita, dojíždění, plat a benefity.
Nakonec se zamyslete nad tím, jak daná práce zapadá do vašich celkových kariérních cílů. Pomůže vám rozvíjet nové dovednosti nebo nějakým způsobem posunout vaši kariéru? Pokud ne, možná pro vás není vhodná. Pokud věnujete čas pečlivému vyhodnocení každé pracovní příležitosti, zvýšíte své šance na nalezení práce, která bude vyhovovat vám a vašim kariérním cílům.
Přizpůsobte svůj životopis každé pozici
Vezměte si svůj hlavní dokument životopisu a obměňte ho pro každou žádost, kterou podáváte. Své šance na získání práce zvýšíte tím, že zdůrazníte své dovednosti a zkušenosti, které jsou pro danou pozici nejdůležitější.
Z popisu pracovní pozice si vytáhněte klíčová slova a fráze, které přidejte do svého životopisu, abyste zajistili, že jej zachytí systémy pro sledování uchazečů (ATS). Poté použijte popis pracovního místa k určení dovedností, zkušeností a úspěchů, které jsou pro danou pozici nejvhodnější. V případě potřeby přeformulujte nebo přeorganizujte svůj životopis tak, abyste tyto přednosti zdůraznili. Tím zaměstnavatelům ukážete, že se na danou pozici hodíte, a zvýšíte tak své šance na získání pohovoru.
Přizpůsobte motivační dopis každé pozici
Stejně jako životopis by měl být i motivační dopis přizpůsoben každé žádosti. Vyhledejte si informace o kultuře, hodnotách a poslání společnosti, abyste mohli podobným pocitem naplnit i svůj motivační dopis. Použijte konkrétní příklady ze své praxe, abyste ukázali, jaké máte dovednosti a kvalifikaci, které zaměstnavatel hledá.
Žádost o zaměstnání podávejte s rozvahou
Třebaže jste v časové tísni, nikdy neposílejte životopis někam, kam se vám nebude chtít ani na pracovní pohovor, natož pak každý den do práce! Zjistěte si o zaměstnavateli dostatek informací, a pokud usoudíte, že práce není pro vás. Nehlaste se o ni.
Pokud stále tápete nebo pokud máte opravdu málo času, využijte naše předpřipravené šablony CVček i motivačních dopisů.