Na co se ptát při pohovoru? Udělejte silný dojem dobře cílenými otázkami při pohovoru

"Máte nějaké otázky?" Když se dostanete do této fáze pracovního pohovoru - kdy tazatel skončí s otázkami a dá vám slovo - neměli byste být zaskočeni. Je důležité mít plán, jak budete reagovat, a seznam otázek specifických pro danou příležitost.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Ale jaké typy otázek byste vlastně měli během pohovoru klást? A jsou určité otázky, kterým je třeba se vyhnout? Poradíme vám, jak byste měli reagovat na co se zeptat při pohovoru na pozici, o kterou se zajímáte.

📌 Tip: Cesta na pracovní pohovor vede přes dobře strukturovaný životopis. Udělejte první dojem hned od začátku - použijte profesionální šablonu CV, díky které se vám to podaří!

Proč je kladení otázek na konci pohovoru tak důležité?


Příležitost klást otázky na konci pracovního pohovoru nechcete promarnit. Je to jednak příležitost, jak se dále osvědčit, jednak možnost zjistit, zda je pro vás daná pozice vhodná.

V tomto článku pro vás uvádíme vzorové otázky obecně doporučované odborníky na kariéru a rozděluje je podle kategorií: od toho, jak se dozvědět více o svém potenciálním šéfovi, až po to, jak se dozvědět více o firemní kultuře.

na co se ptat pri pohovoru

Jak byste měli při výběru vhodných otázek na pohovor postupovat?

  1. Předem si vyberte ty otázky, které jsou pro vás, vaše zájmy a konkrétní pracovní místo relevantnější.
  2. Pak si je zapište - buď na papír, nebo do telefonu - a podívejte se na ně těsně před pohovorem, abyste je měli v čerstvé paměti.
  3. A samozřejmě berte ohled na čas, který má personalista na pohovoru. Pokud jste měli hovořit hodinu a on se na vás obrátí, když zbývá pět minut, vyberte si dvě nebo tři otázky, které jsou pro vás nejdůležitější. Na otázky budete mít vždy více času, až budete mít v kapse nabídku práce.
📌 Tip: Jedna věc je vědět, na které otázky se chcete při pracovním pohovoru zeptat, ale na co se může náborář zeptat vás? Máme pro vás na našem kariérním blogu článek o tom, jaké jsou nejčastější otázky kladené na pohovoru. Otázky typu "kde se vidíte za 5 let" nebo "jaké jsou vaše silné stránky" už vás nezaskočí!

Při kladení otázek se zaměřte na dva cíle


Závěrečnou část pohovoru můžete považovat za příležitost zhodnotit firmu a to, zda v ní opravdu chcete pracovat. Jedním z vašich cílů je pomocí těchto otázek zjistit, zda je pro vás tato příležitost vhodná.

Pohovor však ještě nekončí a vy stále chcete prokázat, že jste pro danou práci tím nejlepším člověkem. Vaším dalším cílem je tedy nadále dokazovat, že se pro danou příležitost hodíte. Doporučuje říci něco jako: "Mám několik otázek, ale než se zeptám, mohu říci jednu věc?". To vám dá příležitost zdůraznit všechny klíčové informace o vaší vhodnosti pro danou práci. Ve skutečnosti byste se měli před pohovorem předem rozhodnout pro dvě nebo tři sdělení, která chcete sdělit, a pokud jste nebyli schopni sdělit tyto body v reakci na otázky, které vám byly dosud položeny, měli byste tak učinit nyní. Pak můžete přejít k otázkám.

na co se ptat pri pohovoru

Přizpůsobte své otázky


Důležité je, jak otázky formulujete. Spíše než obecným jazykem chcete otázky pokládat tak, jako by se týkaly konkrétně vás. Například místo otázky "Jak vypadá typický den?" se chcete zeptat "Jak by vypadal typický den pro mě na této pozici?". Díky tomu si vás personalista začne představovat v dané roli. Je to skvělý psychologický trik, protože jakmile si vás představí, jak danou práci vykonáváte, je těžké se této představy zbavit.

Vycházejte z vaší konverzace


Chcete také navázat na to, co se v dosavadním průběhu pohovoru odehrálo. Pokládejte otázky, které navazují na to, co jste s tazatelem probrali. Možná budete chtít navázat na projekt, o kterém se zmínil, že na něm budete pracovat, nebo na odpovědnost, kterou jste v popisu práce neviděli. Klíčové je, aby tato část pohovoru působila jako pokračování rozhovoru.

Chcete se na něco zeptat aneb otázky, na které se vyplatí zeptat!


Vzorové otázky na závěr pracovního pohovoru

Níže jsou uvedeny kategorie otázek, které byste měli zvážit, v uspořádaném seznamu, spolu s ukázkami jednotlivých otázek, které si můžete přizpůsobit.

na co se ptat pri pohovoru

Otázky týkající se konkrétního pracovního místa

  1. Jaká očekávání ode mě na této pozici máte?
  2. Co je nejdůležitější věc, které bych měl dosáhnout během prvních 90 dnů?
  3. Jaký je zde proces hodnocení výkonu? Jak často budu formálně hodnocen?
  4. Podle jakých ukazatelů nebo cílů bude můj výkon hodnocen?
  5. Jaké jsou nejbližší projekty, kterých bych se měl ujmout?
  6. Za jak dlouho budu... [setkávat se s klienty, mít odpovědnost za vlastní účty, komunikovat s ostatními odděleními atd.]

Otázky týkající se týmu

  1. Jaké typy dovedností týmu chybí a které byste chtěli doplnit novým zaměstnancem?
  2. Jaké jsou největší výzvy, kterým bych mohl na této pozici čelit?
  3. Očekáváte, že se mé hlavní povinnosti na této pozici v příštích šesti měsících až roce změní?
  4. Můžete mi říci něco o týmu, se kterým budu pracovat?
  5. S kým budu nejblíže spolupracovat? S jakými dalšími odděleními nebo útvary budu spolupracovat?
  6. Můžete mi říci něco o mých přímých podřízených? Jaké jsou jejich silné stránky a největší problémy týmu?

Otázky pro vašeho potenciálního šéfa

Pokud je osoba, která vede pohovor, vaším šéfem, chtějte klást otázky i v tomto duchu.

  1. Jak dlouho jste ve společnosti zaměstnán?
  2. Jak dlouho jste ve funkci manažera?
  3. Jaká je vaše nejoblíbenější část práce v této společnosti?
na co se ptat pri pohovoru

Otázky týkající se společnosti

Zde je třeba uvést jednu důležitou poznámku: Neptejte se na věci, které lze snadno najít pomocí rychlého vyhledávání na Googlu (více o tom v části "Otázky, kterým se vyhnout").

  1. Jaké jsou současné cíle, na které se společnost zaměřuje, a jak tento tým pracuje na podpoře dosažení těchto cílů?
  2. Co vás nejvíce vzrušuje, pokud jde o budoucnost společnosti?
  3. Jak byste popsali hodnoty společnosti?
  4. Jak se společnost změnila za posledních několik let?
  5. Jaké jsou plány společnosti v oblasti růstu a rozvoje?

Otázky týkající se firemní kultury

Upozorňujeme, že odpovědi na otázky týkající se firemní kultury byste měli brát s rezervou. Je velmi nepravděpodobné, že by vám osoba, která vede pohovor, řekla, že kultura je nepřívětivá, nebo dokonce toxická. Proto mohou být užitečné otázky uvedené níže. Zjišťují firemní kulturu, aniž byste se na ni výslovně ptali, a mohou vám pomoci odhalit jakékoli nečekané prvky o vašem potenciálním novém pracovišti.

  1. Jak obvykle přijímáte zaměstnance?
    • Pokud bude pozice vzdálená, zeptejte se konkrétně na to, jak jsou vzdálení zaměstnanci integrováni do firemní kultury.
  2. Co nové zaměstnance po nástupu obvykle překvapí?
  3. Je něco, co bych si měl před nástupem přečíst a co by mi pomohlo ke společnému porozumění s kolegy?
    • Položení této otázky nejen signalizuje váš zájem o danou pozici, ale také ukazuje, že toužíte mít společné kulturní reference s lidmi, se kterými budete pracovat.
  4. Jaká je vaše oblíbená kancelářská tradice?
  5. Co obvykle s týmem děláte během obědu?
  6. Pořádáte někdy společné akce s jinými odděleními nebo týmy?
  7. V čem je práce zde jiná než kdekoli jinde, kde jste pracovali?
  8. Jak se společnost změnila od doby, kdy jste nastoupili?
💡 Poznámka: Zdržte se také otázek, které jste si mohli zjistit při průzkumu předem - a rozhodně byste si měli udělat průzkum o práci a společnosti předem!

Otázky týkající se profesního rozvoje, kariérního postupu a budoucích příležitostí

Je velmi důležité pochopit, jak bude vypadat růst a kariérní rozvoj v dané práci. Chcete si být jisti, že se vidíte nejen na pozici, o kterou se právě ucházíte, ale že v organizaci existuje kariérní cesta, která vás nadchne.

na co se ptat pri pohovoru

Dotazům, kterým se vyhnout

Tady je několik příkladů toho, na co se na konci pohovoru neptat: Chcete se vyhnout dotazům na plat a benefity příliš brzy v procesu. Nejste v pozici, kdy můžete dobře vyjednávat, protože jste stále na neznámém území. Čas na diskusi o platu je až poté, co si vás zamilují. Co když se vás ale personalista zeptá na vaše platové požadavky?

  • Jaký je nástupní plat?
  • Můžete mi říct, jak je to s vaším zdravotním pojištěním?
  • Jaké jsou vaše zásady placené dovolené?
⚠️ Varování: Měli byste se také vyhnout otázkám, které se snaží uzavřít pracovní smlouvu. ("Tak co, mám tu práci?") Nechcete působit arogantně nebo jako byste nerespektovali průběh pohovoru ve společnosti.

Na co byste se ještě měli zeptat?


  1. Na co se vás neptám, a měl bych?
  2. Je ještě něco, co vám mohu poskytnout a co by bylo užitečné?
  3. Je něco, co bych vám měl objasnit ohledně své kvalifikace?
  4. Jaké jsou další kroky v přijímacím řízení?
  5. Jaké budu mít na této pozici možnosti vzdělávání a rozvoje?
  6. Jak tým, jehož budu součástí, pokračuje v profesním růstu?
  7. Existují příklady kariérního postupu začínajícího touto pozicí?
  8. Jaké jsou běžné kariérní cesty v tomto oddělení?
  9. Jak se obvykle řeší povyšování?
  10. Kam přešli úspěšní zaměstnanci?

Zeptejte se na další kroky


Po pohovoru je vhodné zeptat se personalisty, manažera nebo náboráře na další kroky. Pravděpodobně to bude následný e-mail s výsledky pohovoru a dalšími požadavky, jako je úkol, seznam referencí nebo další pohovor.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá