Nedokončené vzdělání v životopise: Jak napsat silný životopis v případě, že vám chybí potřebné studium?

I bez dokončené školy můžete získat pozvání na pohovor! Máte-li za sebou alespoň část studia, doporučujeme jej uvést i s dalšími podrobnostmi, a to nejen název školy, ale také absolvované kurzy a stručně a výstižně se pochlubit tím, že jste studovali a při studiu se něco užitečného naučili.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Psaní životopisu může být náročné, ale psaní životopisu za netradičních okolností může být ještě složitější. Pokud jste nedokončili studium, nebojte se! Váš titul může i tak pomoci vaší sekci o vzdělání zazářit.

Nedokončené studium v životopise by neměl být něčím, za co byste se měli stydět. Jde jen o to naučit se napsat životopis tak, aby správně vyzdvihoval vaše těžce získané vzdělání bez ohledu na to, v jaké fázi dokončení se nachází.

V následujícím článku vám prozradíme:

 • Kdy uvést nedokončený titul.
 • Zda může nedokončený titul vašemu životopisu uškodit.
 • Jak uvést nedokončený titul.
 • Jak uvést nedokončený titul.
📌 Tip: Potřebujete pomoc s přípravou životopisu? Naše šablony pro tvorbu životopisu vám usnadní formátování a pomohou vám přizpůsobit CVčko pro konkrétní pracovní pozice.

Nedokončené vzdělání v životopise: Psát do životopisu nedokončené vzdělání?


nedokoncene vzdelani v zivotopise


Nejste si jisti, zda máte v životopise uvádět nedokončený titul? Podívejme se, co je to nedokončený titul a proč byste ho měli uvést.

Nedokončeným titulem může být cokoli od nedokončeného bakalářského titulu v životopise studenta až po nedokončené kurzy v životopise pracovníka, který zanechal studia. V životopise může být uvedeno i více titulů v různém stavu dokončení.

Prvním krokem je určit, zda je váš titul relevantní pro danou pozici. Při uvádění titulů v životopise se zamyslete nad tím, jak vás titul kvalifikuje pro danou pozici. Pokud máte dokončený bakalářský titul, možná nebudete muset uvádět přidružený titul. Ale co když je váš docentský titul pro mnohem relevantnější obor?

Neexistuje jediná správná odpověď na to, jaké informace by měl váš životopis obsahovat, proto se důkladně seznamte s danou pozicí a s vlastními zkušenostmi, abyste se rozhodli, jak s nedokončeným titulem postupovat. Životopisy jsou především o tom, aby vaše kvalifikace co nejvíce vynikla.

U nedokončeného titulu byste jej obecně měli uvést, pokud:

 • Je relevantní pro pozici, o kterou se ucházíte
 • Je to vaše nejvyšší dosažené vzdělání
 • Splňuje požadavek dané pracovní pozice

Řekněme například, že usilujete o pozici administrátora vkládání dat. V nabídce práce je uvedeno, že ideální kandidát by měl mít bakalářský titul v oboru telekomunikací. Vy máte vysokoškolské vzdělání v oboru obchodní administrativa, ale také jste absolvovali přibližně 75 % kurzu pro získání bakalářského titulu v oboru telekomunikace, než jste studium přerušili kvůli péči o rodinu.

Váš nedokončený titul sice neodpovídá požadavkům, ale je jim blízko a může zaměstnavateli ukázat, že máte odborné znalosti, které hledá. V tomto případě byste měli titul rozhodně uvést, ale měli byste být také připraveni odpovědět na otázky týkající se vašich jedinečných okolností.

Může nedokončený titul poškodit váš životopis?


nedokoncene vzdelani v zivotopise


Nyní, když jsme odhalili scénář, kdy byste měli uvést nedokončený titul, vás možná zajímá, zda je někdy špatný nápad uvést nedokončený titul. Vědět, jak přidat nedokončený titul do životopisu, je skvělé, ale bude vás nedokončený titul znevěrohodňovat?

Krátká odpověď zní ne. Pokud jste zjistili, že nedokončený titul je relevantní pro danou pozici, neměl by poškodit vaše šance. Existuje však spousta situací, kdy je lepší ho v životopise neuvádět.

Nedokončený titul by neměl být v životopise uveden, pokud jste získali titul stejné nebo vyšší úrovně, pokud nedokončený titul není pro danou pozici mnohem relevantnější. Pokud například nabídka zaměstnání vyžaduje vzdělání v oblasti telekomunikací a vy máte nedokončený bakalářský titul v oboru telekomunikací a bakalářský titul v oboru scénických umění, může být vhodné uvést oba tyto tituly.

Nedokončený titul v životopise může být také škodlivý, pokud jste nečestní. Zaměstnavatel, který si přečte váš životopis, se bude ptát na váš titul a bude očekávat, že skutečně máte tituly, které uvádíte. Pokud jste bakalářský titul začali studovat, ale nedokončili jste ho, prezentování tohoto titulu jako dokončeného poškodí vaši integritu jako kandidáta a může zničit vaše šance. Pametujte, že na pohovoru vše vyjde najevo! I polopravdy a výmysly.

💡 Poznámka: Přidání nedokončeného vysokoškolského titulu do životopisu může personalistovi ukázat vaše ambice a studijní nadšení.

Jak v životopisu nahradit nedokončené studium?


Nyní, když jsme si řekli, kdy a proč se můžete rozhodnout uvést nedokončený titul, se podívejme, jak nedokončený titul v životopise uvést.

Příklad neukončeného studia do životopisu

Západočeská univerzita v Plzni | Plzeň

Bakalářský obor žurnalistiky

Září 2020 - březen 2023


 • Absolvovány 4 semestry žurnalistiky
 • 3 měsíční zahraniční stáž v Standfort Post, Lancaster, UK

Toto je možný příklad nedokončeného titulu v životopise, ale to neznamená, že nemůžete přidat další informace, pokud chcete. Pokud jste během studia tohoto titulu získali vyznamenání nebo ocenění nebo pokud byly vaše známky nadprůměrné, neváhejte tyto informace uvést jako odrážky pod titulem.

Jen mějte na paměti, že prostor v životopise je omezený, a pokud máte pracovní zkušenosti nebo úspěchy na pracovišti, které jsou pro danou pozici relevantnější, možná bude lepší využít tento prostor k jejich zdůraznění.

📌 Tip: Nemáte-li ukončené vzdělání, pak by mělo být studium až za sekci s pracovní historií. Přeci jen vaše pracovní zkušenosti jsou největší výhodou, kterou můžete uvést!

Zaměřte se na profesní rozvoj a školení


nedokoncene vzdelani v zivotopise


Pokud jste získali certifikáty nebo absolvovali nějaké školení, které se vztahuje k pracovní pozici, o kterou se ucházíte, zkuste místo sekce o vzdělání přidat sekci o školeních nebo dodatečných kurzech.

Lidé, kteří takovou sekci přidají, mohou hovořit o nějakém profesním rozvoji, který absolvovali, nebo o jakýchkoli certifikátech, které mohli získat v průběhu své kariéry. To postačí místo sekce o vzdělání.

Pokud jste získali nějaké vysokoškolské kredity, ale nezískali jste titul, můžete si sekci o vzdělání ponechat na konci životopisu. Uveďte školu, kterou jste navštěvovali, roky, kdy jste ji navštěvovali, nebo kolik hodin kreditů jste absolvovali. Tímto způsobem mohou zjistit, že jste získali nějaké vysokoškolské vzdělání.

💡 Poznámka: Mnoho lidí si během studia vybuduje měkké dovednosti, jako je písemná a verbální komunikace, a když ukážete, že jste absolvovali nějaké takové školení, můžete zaměstnavateli dokázat, že jste získávali i tyto dovednosti.

Jak do životopisu uvést školu, kterou teprve studujete?

Jak uvést nedokončený titul, jsme již popsali, ale jak jako student uvést v životopise nedokončený titul ze školy, kterou teprve studujete? Naštěstí je to docela snadné.

Nedokončený titul má stejný formát jako jakýkoli jiný titul s tím rozdílem, že místo data ukončení studia uvedete očekávané datum ukončení studia, které udává, kdy by měl být titul dokončen.

Příklad nedokončeného titulu v životopise

Karlova univerzita v Praze, Praha

Bakalářský titul v oboru psychologie


 • Předpokládaný termín dokončení v květnu 2024

Jako student pravděpodobně nemáte spoustu skutečných pracovních zkušeností. V důsledku toho bude vaše vzdělání pravděpodobně hrát ve vašem životopise větší roli nyní než v budoucnu, až bude vaše kariérní historie delší.

Vzhledem k tomu, že vzdělání je pro váš životopis jako studenta tak důležité, možná budete chtít přidat další údaje a souvislosti k vašemu rozpracovanému titulu, abyste ukázali odborné znalosti, které jste dosud získali.

⚠️ Varování: Životopis není místo, kde byste měli vysvětlovat okolnosti nedokončeného studia. Buďte upřímní, ale držte se pouze základních informací, které je třeba uvést. Nedokončený titul v životopise je příkladem zvláštní okolnosti, kterou můžete stručně rozvést v motivačním dopise.

Jak uvést vzdělání, pokud si dáváte pauzu od studia na vysoké škole


nedokoncene vzdelani v zivotopise


Pokud přerušujete studium na rok nebo méně, jste stále studentem. Uveďte svůj nedokončený titul v životopise stejně, jako kdybyste stále navštěvovali vysokou školu.

Jen nezapomeňte, že je důležité, abyste byli vůči potenciálním zaměstnavatelům upřímní ohledně pokračování ve studiu. Zaměstnavatel nebude nadšený, když vás přijme na pozici na plný úvazek, aby vás po půl roce opustil. Při pohovoru nezapomeňte nadhodit téma vašeho vzdělávání a prodiskutovat možnost přizpůsobit se flexibilnějšímu rozvrhu nebo částečnému úvazku, až přijde čas na dokončení studia.

Případy, kdy je lepší vynechat nedokončený titul


Existují případy, kdy je lepší nedokončený titul ze životopisu vynechat.

 • Pokud například nedokončený titul nesouvisí s prací, kterou chcete vykonávat, a nepřidává vašemu životopisu žádnou hodnotu, jednoduše ho ze životopisu vynechte.
 • Dalším případem je situace, kdy uvedení titulu může přinést více škody než užitku.
 • Například pokud jste titul nedokončili z důvodů, které na vás nevrhají dobré světlo (například pokud jste byli z nějakého důvodu vyloučeni), pak jej raději ze svého životopisu vynechte.

Rady a tipy, jak vykompenzovat chybějící vzdělání


Vyzdvihněte své úspěchy
: Nedokončený titul neznamená, že vaše odborné znalosti jsou neúplné. Za nedokončený titul se nemusíte stydět. Každá kariérní cesta je jedinečná a nic vám nebrání v tom, abyste znalosti získané vzděláním využili k vyniknutí na pracovišti. Pokud je váš nedokončený titul relevantní pro pozici, o kterou se ucházíte, uveďte ho.

Buďte upřímní: Měli byste se vyhýbat uvedení nedokončeného titulu, ale neměli byste o něm být ani neupřímní. Věřte nám, že náboroví pracovníci znají všechny triky, které můžete použít, aby nedokončený titul vypadal v životopise jako úplný. Nedostatečná poctivost vypadá v životopise mnohem hůř než netradiční cesta za vzděláním.

V motivačním dopise přidejte kontext: Životopis není místo, kde byste měli vysvětlovat, proč je váš titul nedokončený. Prostor v životopise je velmi omezený a vy potřebujete tento prostor, abyste zdůraznili své neuvěřitelné dovednosti. Pokud si myslíte, že vysvětlení vaší situace pomůže vaší žádosti uspět, udělejte to v motivačním dopise. Jen si nezapomeňte vyhradit místo, abyste se i tam mohli zaměřit na své úspěchy.

📌 Tip: Přečtěte si, jak životopis společně s motivačním dopisem vhodně odeslat. Článek na toto téma naleznete tady.

Zdůrazněte studijní úspěchy: Jako student s nedokončeným titulem jste se pravděpodobně dlouho soustředili na své vzdělání. Možná nemáte solidní kariérní zázemí, proto hledejte příležitosti, jak zdůraznit své odborné znalosti a zkušenosti díky svému vzdělání. Může to být cokoli od přidání sekce ocenění za akademická vyznamenání až po popis jedinečných kurzů nebo stáží, které vás připravily na danou roli.

Zvažte návrat do školy


nedokoncene vzdelani v zivotopise


Realita je bohužel taková, že někteří zaměstnavatelé o vás jednoduše nebudou mít zájem, protože nesplňujete požadavek na vzdělání. Pokud vám nedostatečné vzdělání stále stojí v cestě za vysněnou prací, možná je na čase zvážit, zda znovu nevzít do ruky učebnice.

Dobrá zpráva? Dnes existuje mnoho různých a flexibilních cest k získání titulu, včetně online, dálkového studia a večerních programů. Mezitím pokračujte v rozesílání životopisů! Někteří zaměstnavatelé se na vás mohou dívat příznivěji, protože podnikáte kroky k získání potřebných titulů.

Poslední věc, kterou je třeba mít na paměti? Pokud se cítíte sklesle kvůli svému nedostatečnému vzdělání, vzpomeňte si na výjimečné kariéry všech od Johna D. Rockefellera po Billa Gatese - ani jeden z nich se nenechal odradit od svého úspěchu nedostatkem titulu. Vzhledem k dnešnímu silně konkurenčnímu trhu práce a důrazu kladenému na zkušenosti z reálného světa můžete být silnějším kandidátem, než si myslíte.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis