Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
Dobře napsaná část o pracovních zkušenostech je v životopise klíčovým prvkem, protože ukazuje, že máte potřebnou kvalifikaci, abyste byli pro potenciálního zaměstnavatele přínosem. Zároveň poskytuje podstatné informace na omezeném prostoru.
Naučte se psát a prezentovat své dosavadní pracovní zkušenosti tak, abyste ukázali své dovednosti a úspěchy. Tento průvodce vám krok za krokem ukáže, jak vytvořit část o pracovních zkušenostech, která vám pomůže získat více pozvání na pracovní pohovory.
Proč je sekce s pracovními zkušenostmi tak důležitá?
Část životopisu věnovaná pracovním zkušenostem je odpovědí na největší otázku, kterou si personalisté kladou při posuzování vaší žádosti o zaměstnání: Jaké relevantní pracovní dovednosti a zkušenosti máte?
Bohužel většina uchazečů o zaměstnání se při psaní pracovních zkušeností cítí zastrašena. Vědí, že to může rozhodnout o jejich šancích na pohovor. Proto jsme připravili tohoto průvodce. Postupujte podle našich zaručených rad, triků a tipů a brzy budete mít životopis, který upoutá pozornost personalistů - bez ohledu na to, o jakou pozici se ucházíte.
Vaše dosavadní pracovní zkušenosti zabírají většinu vašeho životopisu a budoucím zaměstnavatelům říkají, co jste dosud dělali a co vás kvalifikuje pro vaši další práci. Když tedy přijde čas napsat o svých zkušenostech do životopisu, je tlak na vás, pravda, trochu velký. Určit, co přesně tam patří, natož jak o tom psát a jak to naformátovat, může být složitější, než se zdá. Ale nebojte se. Řekneme si vše podstatné. Danou pozici už v podstatě máte v kapce!
Než se pustíme do obsahu této sekce, je nutné si říci něco o jejím formátování:
- Každá sekce o zkušenostech by měla začínat jasným nadpisem. Můžete ji jednoduše nazvat "Zkušenosti" nebo "Pracovní zkušenosti" nebo "Relevantní zkušenosti". Nebo možná raději zdůrazníte svou konkrétní roli nebo obor pomocí záhlaví jako "Zkušenosti v účetnictví" nebo "Zkušenosti v zábavním průmyslu". Klíčové je, aby si jich snadno všiml každý, kdo může rychle procházet váš životopis.
- V některých případech můžete chtít uvést zkušenosti z předchozí kariéry nebo jinak zahrnout zkušenosti, které přímo nesouvisejí s prací, o kterou se ucházíte. Za tímto účelem můžete jednoduše vytvořit další sekci se záhlavím jako "Další zkušenosti" nebo "Další odborné zkušenosti". Můžete také vytáhnout oddíl jako "Dobrovolnické zkušenosti", pokud nedává smysl zahrnout dobrovolnické role pod hlavní oddíl s vašimi zkušenostmi nebo pokud je raději uvádíte samostatně.
- U většiny uchazečů o zaměstnání, kteří používají chronologický nebo kombinovaný formát životopisu, byste měli uvést svá předchozí zaměstnání v rámci sekce (nebo sekcí) s praxí v obráceném chronologickém pořadí.
U každé položky, kterou uvádíte - zaměstnání na plný úvazek nebo jiné typy zkušeností - uveďte následující:
- Údaje o pozici: U každé pozice v životopise uveďte název práce, název společnosti, místo a data zaměstnání (měsíc a rok). Takto by mohl vypadat jeden z příkladů:
- Pracovní povinnosti a úspěchy: U každé pozice se snažte uvést tři až sedm bodů popisujících, co jste na ní dělali, přičemž začněte obecným přehledem své role a běžných povinností a poté se věnujte podrobnějším informacím. Tyto odrážky by měly zdůraznit vaše nejvhodnější zkušenosti pro danou pozici, o kterou se ucházíte.
Jak nejlépe ve vašem životopisu uvést pracovní zkušenosti krok za krokem
Snadné kroky, kterými se můžete řídit při tvorbě sekce věnované pracovním zkušenostem, jsou následující:
- Nejprve si ujasněte, co z vaší praxe je relevantní a co nikoliv. Vždy uvádějte pouze informace, které jsou pro danou pozici vhodné a odpovídají pracovní nabídce
- Poté se rozhodněte, kam tuto sekci v životopise umístíte. Pokud jste zkušený kandidát, doporučujeme vložit sekci do horní části dokumentu mezi profesní shrnutí a vzdělání. Jestliže však nemáte příliš praxe, pak je vhodnější nejprve uvést vzdělání
- Následně začněte pracovní zkušenosti v životopise uvádět od nejnovější po nejstarší, přičemž nezapomeňte na měřitelné úspěchy
- Nezapomeňte si
Jak napsat životopis v případě, že nemáte pracovní zkušenosti?
Pokud jste čerstvý absolvent nebo teprve začínáte svou kariéru, pravděpodobně nemáte mnoho pracovních zkušeností. To nevadí. Zaměstnavatelé neočekávají mnoho zkušeností, pokud se ucházíte o pracovní místo na základní úrovni.
Dobrou zprávou je, že stále existují věci, kterými můžete své pracovní zkušenosti doplnit, aby vynikly. Patří mezi ně zvláštní dovednosti nebo nadání, které souvisejí s prací, o niž se ucházíte.
Jaké jsou vaše koníčky? V čem jste dobří? Sedněte si a sepište si seznam věcí, které jste dělali, a dovedností, které jste při tom využili.
Příkladem může být programování počítačů, cizí jazyky, hudba, sport, opravování aut, umění, psaní atd... Měli byste také uvést všechny relevantní dobrovolnické práce nebo stáže.
Nezapomeňte také uvést všechny ceny, vyznamenání nebo uznání, které jste mohli získat během své akademické kariéry nebo při práci v jiných funkcích. Na zaměstnavatele vždy zapůsobí jedinci, kteří dosáhli něčeho výjimečného.
Přizpůsobte své pracovní zkušenosti danému pracovnímu místu
Posíláte s každou žádostí o práci úplně stejný životopis? To dělá většina lidí a je to velká chyba. Místo toho byste se měli snažit každý životopis přizpůsobit konkrétní práci, o kterou se ucházíte.
Když náboroví manažeři chtějí najít vhodné uchazeče o zaměstnání, prohledávají databázi zadáváním slov a frází (tzv. klíčových slov) převzatých z popisu pracovního místa. Pokud váš životopis tato klíčová slova obsahuje, je pravděpodobnější, že se náborovému manažerovi zobrazí.
Pokud váš životopis neobsahuje klíčová slova z popisu práce, zůstane v databázi. Proto musíte při psaní části o pracovních zkušenostech neustále odkazovat na popis pracovního místa.
Pokud byste se o tuto práci ucházeli, chtěli byste, aby váš životopis obsahoval co nejvíce z těchto podtržených klíčových slov (ale nelžete).
Rady a tipy, jak napsat nejlepší sekci s pracovními zkušenostmi
- Používejte odrážky: Stručně popište rozsah svých povinností v každé pracovní pozici v maximálně třech větách.
- Uveďte konkrétně, čeho jste dosáhli: Uvedení čísel, faktů a čísel lépe vysvětluje váš přínos a úspěchy.
- Uveďte své klíčové úspěchy: Vyzdvihněte informace, které podrobně popisují vaše nejlepší úspěchy a poznatky - něco, co vaši potenciální zaměstnavatelé nemohou přehlédnout.