Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
V následujícím článku se zaměříme na to, proč mít CV a jak ho vytvořit krok za krokem. Popíšeme si formální náležitosti, které by měl každý životopis splňovat, předvedeme si stěžejní části, které je vhodné do CV zahrnout a podělíme se s vámi o profesionální tipy, rady a triky, díky kterým napíšete nejlepší CV levou zadní!
Při psaní vlastního životopisu můžete hledat inspiraci v našich vzorových příkladech CVček. Máme pro vás například životopisy z akademické sféry, jako je CV učitele, asistenta pedagoga či vychovatele. Další užitečné příklady životopisů z nejrůznějších oborů naleznete zde.
Tvorba CV po formální stránce: Formát, rozvržení a struktura
Než se vrhnete do psaní vlastního životopisu, dobře si celý dokument rozvrhněte, zvolte si způsob uspořádání jednotlivých informací a ty následně přehledně rozdělte do oddělených sekcí. V následujících odstavcích se podrobněji podíváme na jednotlivé formální aspekty dobře strukturovaného životopis.
Co je to formát a jak má vypadat CV po formální stránce
Třebaže je nejběžněji používaným formátem obráceně chronologické pořadí (od nejnovější informace po nejstarší), můžete volit i mezi jinými způsoby řazení informací. Pro kandidáty bez pracovní historie se bude hodit funkční formát, a naopak pro zkušené profesionály s více než desetiletou praxí v oboru může být pravou volbou hybridní (kombinovaný) formát životopisu.
Neexistuje zaručený recept na ideální způsob řazení informací, který by byl vhodný pro každého. Volba formátu by se měla odvíjet od vaší individuální kariérní dráhy.
Rozvržení informací do jednostránkového dokumentu
Chyby ve formátování jsou pro personalisty také velkým odrazujícím faktorem. Můžete jim usnadnit čtení životopisu dodržováním těchto jednoduchých tipů pro formátování životopisu:
- Buďte struční. Životopis by měl mít pouze jednu stránku, pokud nemáte více než 10 let pracovních zkušeností a nepotřebujete prostor navíc. V takovém případě jsou přijatelné maximálně dvě strany.
- Používejte vhodné fonty životopisu, například Times New Roman, Arial nebo Helvetica.
- Držte se velikosti písma mezi 10-12 v hlavní části a 14-16 v záhlaví.
- Vyberte si mezi řádkováním jednoduchým nebo 1,5 řádku.
- Životopis uložte jako PDF, prostý text nebo DOCX. Někdy zaměstnavatelé v popisu práce uvádějí, jaký typ souboru použít; vždy se řiďte jejich pokyny. Pokud formát souboru neurčí, uložte životopis jako PDF nebo DOCX.
- Na názvu souboru se životopisem záleží! Doporučujeme tento vzorec: Doporučujeme: "[Vaše jméno]_[Vaše příjmení]_[Životopis].pdf". Můžete zvážit začlenění názvu společnosti nebo názvu pracovní pozice do názvu souboru, abyste byli konkrétní a měli v souborech pořádek.
Zkuste provést následující úpravy, abyste maximalizovali prostor na stránce a váš životopis celkově zpřehlednili:
- Zarovnání obsahu do bloku: Jedná se o nejelegantnější způsob zarovnání textu
- Rozdělte informace do přehledných oddílů
- Nastavte jasný nadpis pro každou část
- K vysvětlení vašich pracovních zkušeností použijte odrážky: Krátké, na úspěchy zaměřené odrážky podpořené přesnými čísly jsou nejlepším způsobem, jak stručně sdělit své schopnosti personalistům.
Struktura aneb co zahrnout v CV
Všechny informace v životopise by měly být rozděleny do přehledných oddílů. Zaměstnavatelé tak budou moci váš životopis snáze prohledat a najít informace, které hledají.
Zde je minimálně pět částí životopisu, které byste měli zahrnout:
- Záhlaví obsahující kontaktní údaje
- Úvod životopisu (sekce "O mně" s profesním shrnutím či kariérním cílem)
- Část věnovaná zkušenostem
- Část týkající se vzdělání
- Část věnovaná dovednostem
Pokud chcete v životopise zdůraznit více informací, můžete přidat další oddíly, například pro dobrovolnickou práci, ocenění nebo publikace.
Záhlaví: Jméno a kontaktní informace
Jedním z nejdůležitějších aspektů při psaní životopisu je zajistit, aby byly jasně uvedeny vaše kontaktní údaje, aby se s vámi mohli personalisté spojit za účelem pozvání na pohovor. Do záhlaví uveďte následující:
- Vaše celé jméno a příjmení, které zároveň poslouží jako nadpis celého dokumentu
- Telefonní číslo
- E-mailová adresa
- Místo bydliště
- Odkaz na profesní stránky, jako je LinkedIn apod.
Kontaktními údaji nemyslíme osobní údaje. Ty uvádět nemusíte. Nechte si tedy pro sebe svůj věk, rodinný stav nebo počet dětí.
Profesní shrnutí nebo kariérní cíl
Prvních 15-20 slov vašeho životopisu je velmi důležitých, protože tak dlouho obvykle trvá pozornost personalisty. Začněte stručným shrnutím svých odborných znalostí. Své zkušenosti budete mít možnost rozvést dále v životopise a v motivačním dopise. Prozatím se držte zkrátka. Je to velmi bohatý, velmi stručný výtah, který říká, kdo jste, proč jste pro danou práci kvalifikovaní, a proč jste pro zaměstnavatele tou správnou osobou.
Ve shrnutí musíte dát výtečně najevo, že máte vše, co je potřeba k tomu, abyste danou práci zvládli. Jestliže nemáte mnoho pracovních zkušeností a profesních úspěchů, můžete napsat kariérní cíl. V něm se soustřeďte na své vzdělání, dovednosti a profesní aspirace.
Příklad
Pracovní zkušenosti: Nejdůležitější část
Tato část bude s největší pravděpodobností tvořit hlavní část vašeho životopisu. I když měníte povolání, zaměstnavatelé chtějí vidět, kde jste pracovali, co jste dělali a jaký dopad měla tato práce, aby si udělali představu o vašich zkušenostech a odborných znalostech.
V rámci svých pracovních zkušeností byste měli uvést:
- oficiální název práce,
- společnost (a případně její sídlo)
- roky, kdy jste v ní pracovali.
Pod to přidáte dva až čtyři body, v nichž vysvětlíte, co jste v dané práci dělali, jaké dovednosti jste si vybudovali a uplatnili, jaké nástroje jste používali a jaké byly výsledky vaší práce. Pokud jste během svého působení dosáhli mnoha úspěchů, zaměřte se na povinnosti, které měly největší dopad nebo na které jste nejvíce hrdí, a také na ty, které se nejlépe hodí k práci, o kterou se ucházíte (více o tom v následujících částech). Klíčové je zde uvést, pokud je to relevantní, kvantitativní i kvalitativní úspěchy.
Příklad
Dosažené vzdělání: Jak jej co nejlépe popsat?
Třeba se vám na škole tak úplně nedařilo a akademicky jste to nedotáhnuli daleko, ale to neznamená, že dosažené vzdělání z životopisu vynecháte.
Vzdělání uveďte následovně:
- Název vaší univerzity, veřejné vysoké školy nebo školy. Střední školu uveďte pouze v případě, že jste studovali střední školu nebo jste nenavštěvovali vysokou školu
- Místo, kde se škola nachází: Napište město
- Měsíc a rok, kdy jste absolvovali studium. Pokud jste ještě nedostudovali, napište předpokládané datum ukončení studia
Dovednosti do CV: Mix, který ocení každý personalista
Obvykle se tato část nachází na konci životopisu, ale ve zvláštních případech - například v životopise založeném na dovednostech (funkční formát) nebo v případě, že někdo mění obor - ji můžete umístit výše.
Co přesně sem zařadit? Chtěli byste uvést všechny náročné dovednosti a aplikace, které znáte (například Photoshop, SEO, JavaScript), a pokud je to relevantní, i úroveň vašich odborných znalostí. Vyhněte se zahrnutí měkkých dovedností, jako je time management nebo veřejné vystupování - ty si raději nechte do odrážek.
Při vyplňování dovedností buďte strategičtí. Neuvádějte věci, které byste ve skutečnosti nezvládli na vysoké úrovni (dívám se na ty z vás, kteří říkají, že jste "skvělí" v Excelu), a možná vynechte dovednosti, které jsou pro práci, o kterou stojíte, zcela irelevantní. Například nemusíte uvádět Excel, pokud se ucházíte například o pozici designéra, pokud to není uvedeno jako požadavek na pracovní místo.
Doplňkové sekce přidají body navíc!
Přidejte nepovinné části, jako je dobrovolnická práce, ocenění, jazyky, IT dovednosti, vyznamenání a publikace. Tyto nepovinné sekce však přidávejte pouze v případě, jsou-li relevantní pro danou práci.
Zahrnutí dobrovolnické práce nebo zájmů do životopisu může být užitečné, pokud máte omezené pracovní zkušenosti, měly by být první věcí, kterou vynecháte, pokud potřebujete uvolnit místo pro své pracovní zkušenosti.
K dobrému životopisu patří motivační dopis!
Řekněte o sobě něco víc v motivačním dopise. V životopise k osobnímu vyjádření sklouznout nemůžete, jedná se totiž o velmi formální dokument se strohým výčtem údajů. Motivační dopis je jiný. Můžete v něm podrobněji rozepsat, proč se na danou pozici hlásíte a také proč by vás měla společnost zaměstnat.