Proč mít CV a jak ho vytvořit: Tvorba profesionálního životopisu snadno a rychle

Při hledání práce je tvorba silného životopisu zásadní. Pomocí CV se prezentujete potenciálním zaměstnavatelům. Jedná se o první kontakt, na jehož základě se můžete dostat do užšího výběru, být pozváni na pracovní pohovor a získat práci. Napište jej dobře a práce na sebe nenechá dlouho čekat. Vytvořte jej nevhodným způsobem a zavřete si dveře k vysněné pozici.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

V následujícím článku se zaměříme na to, proč mít CV a jak ho vytvořit krok za krokem. Popíšeme si formální náležitosti, které by měl každý životopis splňovat, předvedeme si stěžejní části, které je vhodné do CV zahrnout a podělíme se s vámi o profesionální tipy, rady a triky, díky kterým napíšete nejlepší CV levou zadní!

📌Tip: Usnadněte si tvorbu životopisu. Pomocí našich moderních šablon vytvoříte profesionální dokument, kterým uděláte skvělý první dojem.

Při psaní vlastního životopisu můžete hledat inspiraci v našich vzorových příkladech CVček. Máme pro vás například životopisy z akademické sféry, jako je CV učitele, asistenta pedagoga či vychovatele. Další užitečné příklady životopisů z nejrůznějších oborů naleznete zde.

Tvorba CV po formální stránce: Formát, rozvržení a struktura


Proč mít CV a jak ho vytvořit


Než se vrhnete do psaní vlastního životopisu, dobře si celý dokument rozvrhněte, zvolte si způsob uspořádání jednotlivých informací a ty následně přehledně rozdělte do oddělených sekcí. V následujících odstavcích se podrobněji podíváme na jednotlivé formální aspekty dobře strukturovaného životopis.

Co je to formát a jak má vypadat CV po formální stránce

Třebaže je nejběžněji používaným formátem obráceně chronologické pořadí (od nejnovější informace po nejstarší), můžete volit i mezi jinými způsoby řazení informací. Pro kandidáty bez pracovní historie se bude hodit funkční formát, a naopak pro zkušené profesionály s více než desetiletou praxí v oboru může být pravou volbou hybridní (kombinovaný) formát životopisu.

📌Tip: Veškeré potřebné informace o jednotlivých formátech životopisů naleznete v tomto článku na našem kariérním blogu.

Neexistuje zaručený recept na ideální způsob řazení informací, který by byl vhodný pro každého. Volba formátu by se měla odvíjet od vaší individuální kariérní dráhy.

Rozvržení informací do jednostránkového dokumentu


Proč mít CV a jak ho vytvořit


Chyby ve formátování jsou pro personalisty také velkým odrazujícím faktorem. Můžete jim usnadnit čtení životopisu dodržováním těchto jednoduchých tipů pro formátování životopisu:

 • Buďte struční. Životopis by měl mít pouze jednu stránku, pokud nemáte více než 10 let pracovních zkušeností a nepotřebujete prostor navíc. V takovém případě jsou přijatelné maximálně dvě strany.
 • Používejte vhodné fonty životopisu, například Times New Roman, Arial nebo Helvetica.
 • Držte se velikosti písma mezi 10-12 v hlavní části a 14-16 v záhlaví.
 • Vyberte si mezi řádkováním jednoduchým nebo 1,5 řádku.
 • Životopis uložte jako PDF, prostý text nebo DOCX. Někdy zaměstnavatelé v popisu práce uvádějí, jaký typ souboru použít; vždy se řiďte jejich pokyny. Pokud formát souboru neurčí, uložte životopis jako PDF nebo DOCX.
 • Na názvu souboru se životopisem záleží! Doporučujeme tento vzorec: Doporučujeme: "[Vaše jméno]_[Vaše příjmení]_[Životopis].pdf". Můžete zvážit začlenění názvu společnosti nebo názvu pracovní pozice do názvu souboru, abyste byli konkrétní a měli v souborech pořádek.

Zkuste provést následující úpravy, abyste maximalizovali prostor na stránce a váš životopis celkově zpřehlednili:

 • Zarovnání obsahu do bloku: Jedná se o nejelegantnější způsob zarovnání textu
 • Rozdělte informace do přehledných oddílů
 • Nastavte jasný nadpis pro každou část
 • K vysvětlení vašich pracovních zkušeností použijte odrážky: Krátké, na úspěchy zaměřené odrážky podpořené přesnými čísly jsou nejlepším způsobem, jak stručně sdělit své schopnosti personalistům.

💡Poznámka: Ve většině případů je ideální délka životopisu jedna strana. Pokud nemáte více než 10 let relevantních zkušeností a mnoho profesních úspěchů, které chcete prezentovat, měli byste být schopni shrnout své nejdůležitější dovednosti a zkušenosti na jedné stránce.

Struktura aneb co zahrnout v CV

Všechny informace v životopise by měly být rozděleny do přehledných oddílů. Zaměstnavatelé tak budou moci váš životopis snáze prohledat a najít informace, které hledají.

Zde je minimálně pět částí životopisu, které byste měli zahrnout:

 • Záhlaví obsahující kontaktní údaje
 • Úvod životopisu (sekce "O mně" s profesním shrnutím či kariérním cílem)
 • Část věnovaná zkušenostem
 • Část týkající se vzdělání
 • Část věnovaná dovednostem

Pokud chcete v životopise zdůraznit více informací, můžete přidat další oddíly, například pro dobrovolnickou práci, ocenění nebo publikace.

💡Poznámka: Personalistovi v průměru zabere jen pár vteřin, aby se rozhodnul, zda jste či nejste vhodným kandidátem pro postup do užšího výběru. Usnadněte čtení svého životopisu tak, aby v něm bylo možné ihned najít potřebné informace. Vytvoření přehledného CV je v tomto směru zásadní!

Záhlaví: Jméno a kontaktní informace


Jedním z nejdůležitějších aspektů při psaní životopisu je zajistit, aby byly jasně uvedeny vaše kontaktní údaje, aby se s vámi mohli personalisté spojit za účelem pozvání na pohovor. Do záhlaví uveďte následující:

 • Vaše celé jméno a příjmení, které zároveň poslouží jako nadpis celého dokumentu
 • Telefonní číslo
 • E-mailová adresa
 • Místo bydliště
 • Odkaz na profesní stránky, jako je LinkedIn apod.

Kontaktními údaji nemyslíme osobní údaje. Ty uvádět nemusíte. Nechte si tedy pro sebe svůj věk, rodinný stav nebo počet dětí.

⚠️Varování: Vložení fotografie do životopisu je na zvážení. Doporučujeme nastudovat si firemní kulturu a usoudit, zda je zahrnutí fotky do životopisu vhodné, či nikoliv. Zatímco někteří zaměstnavatelé mohou fotografie v CV ocenit, jiným může připadat nevhodná. V případě, že se pro fotku v životopisu přeci jen rozhodnete, dbejte na to, aby se jednalo o profesionální portrét. Rozhodně zapomeňte na selfíčka nebo momentky z dovolené.

Profesní shrnutí nebo kariérní cíl


Proč mít CV a jak ho vytvořit


Prvních 15-20 slov vašeho životopisu je velmi důležitých, protože tak dlouho obvykle trvá pozornost personalisty. Začněte stručným shrnutím svých odborných znalostí. Své zkušenosti budete mít možnost rozvést dále v životopise a v motivačním dopise. Prozatím se držte zkrátka. Je to velmi bohatý, velmi stručný výtah, který říká, kdo jste, proč jste pro danou práci kvalifikovaní, a proč jste pro zaměstnavatele tou správnou osobou.

Ve shrnutí musíte dát výtečně najevo, že máte vše, co je potřeba k tomu, abyste danou práci zvládli. Jestliže nemáte mnoho pracovních zkušeností a profesních úspěchů, můžete napsat kariérní cíl. V něm se soustřeďte na své vzdělání, dovednosti a profesní aspirace.

Příklad

Jsem čerstvý absolvent vysoké školy s dvouletou praxí na pozici zástupce zákaznického servisu na částečný úvazek. Vynikám Známý řešením problémů zákazníků po telefonu, e-mailem a prostřednictvím rychlých zpráv. Na bývalé pozici jsem dosáhl 98 % spokojenosti zákazníků. Jsem přívětivý, ochotný a rád se učím nové věci.

Pracovní zkušenosti: Nejdůležitější část


Tato část bude s největší pravděpodobností tvořit hlavní část vašeho životopisu. I když měníte povolání, zaměstnavatelé chtějí vidět, kde jste pracovali, co jste dělali a jaký dopad měla tato práce, aby si udělali představu o vašich zkušenostech a odborných znalostech.

V rámci svých pracovních zkušeností byste měli uvést:

 • oficiální název práce,
 • společnost (a případně její sídlo)
 • roky, kdy jste v ní pracovali.

Pod to přidáte dva až čtyři body, v nichž vysvětlíte, co jste v dané práci dělali, jaké dovednosti jste si vybudovali a uplatnili, jaké nástroje jste používali a jaké byly výsledky vaší práce. Pokud jste během svého působení dosáhli mnoha úspěchů, zaměřte se na povinnosti, které měly největší dopad nebo na které jste nejvíce hrdí, a také na ty, které se nejlépe hodí k práci, o kterou se ucházíte (více o tom v následujících částech). Klíčové je zde uvést, pokud je to relevantní, kvantitativní i kvalitativní úspěchy.

📌Tip: U každého zaměstnání uveďte tři až pět pracovních úspěchů v odrážkách a pokud možno je vyčíslete.

Příklad

Holt kancelář s.r.o., Praha
Office Manažerka
08/2015 - současnost
 • Řízení kancelářských operací a postupů k zajištění efektivity a dodržování stanovených zásad a předpisů
 • Dohled na řízení zaměstnanců, včetně náboru, školení, plánování a hodnocení výkonnosti
 • Administrativní povinnosti, jako je objednávání spotřebního materiálu, vedení záznamů a organizace kancelářských akcí
 • Úkoly v oblasti finančního řízení, včetně sestavování rozpočtu, závazků a pohledávek a mezd

Dosažené vzdělání: Jak jej co nejlépe popsat?


Třeba se vám na škole tak úplně nedařilo a akademicky jste to nedotáhnuli daleko, ale to neznamená, že dosažené vzdělání z životopisu vynecháte.

Vzdělání uveďte následovně:

 • Název vaší univerzity, veřejné vysoké školy nebo školy. Střední školu uveďte pouze v případě, že jste studovali střední školu nebo jste nenavštěvovali vysokou školu
 • Místo, kde se škola nachází: Napište město
 • Měsíc a rok, kdy jste absolvovali studium. Pokud jste ještě nedostudovali, napište předpokládané datum ukončení studia

Dovednosti do CV: Mix, který ocení každý personalista


Proč mít CV a jak ho vytvořit


Obvykle se tato část nachází na konci životopisu, ale ve zvláštních případech - například v životopise založeném na dovednostech (funkční formát) nebo v případě, že někdo mění obor - ji můžete umístit výše.

Co přesně sem zařadit? Chtěli byste uvést všechny náročné dovednosti a aplikace, které znáte (například Photoshop, SEO, JavaScript), a pokud je to relevantní, i úroveň vašich odborných znalostí. Vyhněte se zahrnutí měkkých dovedností, jako je time management nebo veřejné vystupování - ty si raději nechte do odrážek.

Při vyplňování dovedností buďte strategičtí. Neuvádějte věci, které byste ve skutečnosti nezvládli na vysoké úrovni (dívám se na ty z vás, kteří říkají, že jste "skvělí" v Excelu), a možná vynechte dovednosti, které jsou pro práci, o kterou stojíte, zcela irelevantní. Například nemusíte uvádět Excel, pokud se ucházíte například o pozici designéra, pokud to není uvedeno jako požadavek na pracovní místo.

📌Tip: Jaké dovednosti zaručeně nadchnou každého zaměstnavatele? Sepsali jsme je pro vás zde.

Doplňkové sekce přidají body navíc!


Přidejte nepovinné části, jako je dobrovolnická práce, ocenění, jazyky, IT dovednosti, vyznamenání a publikace. Tyto nepovinné sekce však přidávejte pouze v případě, jsou-li relevantní pro danou práci.

⚠️Varování: Uchazeči o zaměstnání často zabírají důležité místo v životopise oddíly, které neposkytují cenné informace nebo do životopisu vůbec nepatří.

Zahrnutí dobrovolnické práce nebo zájmů do životopisu může být užitečné, pokud máte omezené pracovní zkušenosti, měly by být první věcí, kterou vynecháte, pokud potřebujete uvolnit místo pro své pracovní zkušenosti.

K dobrému životopisu patří motivační dopis!


Řekněte o sobě něco víc v motivačním dopise. V životopise k osobnímu vyjádření sklouznout nemůžete, jedná se totiž o velmi formální dokument se strohým výčtem údajů. Motivační dopis je jiný. Můžete v něm podrobněji rozepsat, proč se na danou pozici hlásíte a také proč by vás měla společnost zaměstnat.

📌Tip: Jak napsat motivační dopis krok za krokem se dozvíte zde.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis