Sbírka šablon životopisů: Nejjednodušší způsob, jak napsat životopis

Vytvořte si profesionální životopis v několika jednoduchých krocích pomocí naší sbírky profesionálních životopisů. Vyberte si z desítek nejlepších a bezplatných šablon životopisů, inspirujte se našimi příklady životopisů podle oboru a stáhněte si soubor ve formátu, který potřebujete. Pak už nezbývá, než CVčko odeslat!

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
📌Tip: Díky našim šablonám životopisů si můžete rychle a snadno vytvořit životopis, který odpovídá vašemu oboru a věrně odráží vaši dosavadní kariérní dráhu. Šablony životopisů ke stažení zdarma naleznete zde. Stačí si vybrat!

Proč se vyplatí použít šablonu životopisu k tvorbě vlastního CVčka?


Sbírka šablon životopisů


Níže se dozvíte, jak vám mohou pomoci naše šablony životopisů při tvorbě žádosti o zaměstnání:

 • Šablony životopisů vytvořené odborníky: Každou šablonu životopisu v našem nástroji pro tvorbu životopisů vytvořil tým odborníků na lidské zdroje a grafických designérů, což zaručuje, že váš životopis bude mít veškerý nezbytný obsah a skvělý vzhled.
 • Obsah životopisu na míru pro jakýkoliv pracovní obor: S námi nebudete muset svůj životopis vytvářet od nuly. Využijte náš obsah připravený k použití, který napsali certifikovaní profesionální autoři životopisů pro každý existující pracovní titul. Stačí jen přetáhnout a životopis máte připravený během několika minut.
 • Nahrajte a obnovte svůj starý životopis: Máte zastaralý životopis? Jednoduše ho nahrajte do našeho nástroje pro tvorbu životopisů. Automaticky ho přeměníme na jednu z našich vyladěných šablon životopisů. Navíc ho ohodnotíme a navrhneme vám vylepšení, která zvýší vaše šance na získání pracovního pohovoru.

📌Tip: Je libo čistou šablonu, nebo třeba moderní a elegantní vzor životopisu. Sbírka šablon CVček je dostupná na našich webových stránkách společně s příklady životopisů podle oboru.

Jak napsat životopis pomocí šablony životopisu?


Práci na životopisu začněte tím, že si pečlivě přečtete pracovní inzerát. Vypište si klíčová slova z oboru, která se v něm používají, a nezapomeňte je začlenit do obsahu životopisu. Rovněž dbejte na to, abyste v životopise měli všechny tyto části:

 • Vaše osobní údaje
 • Poutavé shrnutí životopisu nebo cíl životopisu, který ukazuje vaše nejlepší úspěchy.
 • Pracovní zkušenosti, které ukazují vaše úspěchy
 • Vzdělání
 • Seznam klíčových dovedností, kombinující tvrdé a měkké dovednosti.

💡Poznámka: Možná se vyplatí přidat i další části, jako jsou certifikace, cizí jazyky, osobní zájmy nebo publikace.

Jak naformátovat životopis?

Existují tři hlavní formáty životopisu, které můžete použít. Který z nich je pro vás vhodný, závisí na vašem oboru a úrovni zkušeností:

 • Obráceně-chronologický formát životopisu: Nejoblíbenější formát v roce 2024, toto uspořádání zdůrazňuje vaši pracovní historii. Je vynikající volbou pro většinu uchazečů o zaměstnání.
 • Funkční formát životopisu: Toto rozvržení, často označované jako formát založený na dovednostech, upřednostňuje vaše dovednosti před profesními zkušenostmi. Je nejlepší pro kreativní pozice, jako je grafický design nebo střih videa.
 • Kombinovaný formát životopisu: tento hybridní formát kombinuje aspekty z předchozích dvou formátů, takže je ideální pro ty, kteří plánují změnu kariéry, nebo pro zkušené profesionály.

Jak napsat shrnutí životopisu?


Sbírka šablon životopisů


Chcete-li vytvořit efektivní shrnutí životopisu, začněte poutavým přídavným jménem, po kterém následuje název vaší pracovní pozice a roky praxe. Dále zmiňte společnost, do které se hlásíte, a vyjádřete své přání přispět k úspěchu zaměstnavatele. Na závěr zdůrazněte své klíčové úspěchy.

Pokud jste na trhu práce nováčkem nebo vám chybí rozsáhlé zkušenosti, zvolte raději cíl životopisu. Je podobný shrnutí životopisu, ale místo úspěchů byste se měli zaměřit na své přenositelné dovednosti.

Jak uvést pracovní zkušenosti v životopise?

Chcete-li v životopise co nejlépe využít oddíl pracovních zkušeností, dodržujte tato jednoduchá pravidla:

 • Formátujte pracovní zkušenosti v obráceném chronologickém pořadí, počínaje současným nebo posledním zaměstnáním.
 • Analyzujte pracovní inzerát, abyste zjistili klíčová slova životopisu, která váš budoucí zaměstnavatel hledá. Mohou to být dovednosti, zkušenosti nebo nástroje související s oborem.
 • Zahrňte 3-5 bodů, které představí kvantifikovatelné výsledky z vašich minulých rolí.
 • Používejte akční slovesa a silná slova, aby vaše profesní úspěchy byly přesvědčivější.
 • Zdůrazněte své nejpůsobivější vítězství pomocí vyčleněného klíčového úspěchu.

Jak uvést vzdělání v životopise?

Při prohlížení nabídky práce nebo popisu pracovní pozice se zaměřte na požadavky na vzdělání, které jsou obvykle uvedeny v části "požadavky" nebo "kvalifikace". Tyto informace mohou poskytnout přehled o tom, co zaměstnavatel u potenciálních kandidátů hledá, pokud jde o vzdělání nebo certifikace. Tyto informace pak můžete použít k přizpůsobení svého životopisu pro každé výběrové řízení.

Existují konkrétní údaje, které náborový manažer hledá ve vaší sekci o vzdělání, které zahrnují:

 • název a místo školy
 • váš studijní obor nebo zaměření
 • rok ukončení studia nebo předpokládané datum ukončení studia
 • případná akademická vyznamenání nebo ocenění

Část věnovaná vzdělání je často nejmenší částí vašeho životopisu. V závislosti na popisu pracovní pozice byste měli uvést různé množství podrobností, ale sekce o vzdělání obvykle obsahuje 15-30 slov. Přizpůsobte sekci o vzdělání tak, aby odrážela požadavky dané pozice. Dbejte na to, aby byla sekce o vzdělání pravdivá a přesná, protože zaměstnavatelé, kteří provádějí prověrky, mohou potvrdit i vaše vzdělání.

Jak uvést dovednosti v životopise?

Část věnovaná dovednostem je nezbytnou součástí vašeho životopisu. Je to místo, kde zdůrazníte, v čem jste skvělí. Zde je několik tipů:

 • Ujistěte se, že dovednosti, které uvádíte v životopise, odpovídají práci, o kterou se ucházíte.
 • Použijte kombinaci tvrdých i měkkých dovedností.
 • Zahrňte dovednosti související s prací do části o pracovních zkušenostech. Další pomoc najdete v našem průvodci, jaké dovednosti uvést v životopise.

Dejte si záležet, abyste vybrali kombinaci cca 5 až 10 dovedností, z nichž by měla většina být z kategorie tvrdých dovedností, doplněná o pár měkkých dovedností.

 • Tvrdé dovednosti: schopnosti, které se můžete naučit studiem a školením, jako je znalost konkrétních softwarových programů nebo schopnost provádět lékařské zákroky.
 • Měkké dovednosti: nehmotné vlastnosti, které zaměstnavateli napovídají, jak umíte komunikovat s ostatními a jak přistupujete k práci, například smysl pro detail, komunikace nebo týmová práce.

Sečteno, podtrženo


Sbírka šablon životopisů


Abyste si zajistili nejlepší šablonu životopisu, postupujte podle těchto jednoduchých kroků:

 • Zvolte profesionální rozvržení životopisu, které náborovým pracovníkům usnadní jeho čtení.
 • Vyberte si dobré šablony životopisů, které nepřehánějí s grafikou.
 • Uspořádejte své informace do přehledných částí životopisu s jasnými a snadno čitelnými nadpisy.
 • Dobře využijte bílé místo pro atraktivní rozvržení a maximální čitelnost.
 • Upřednostněte důležité informace v horní části šablony životopisu.

A nezapomeňte, že na obsahu životopisu nebo CV záleží více než na jeho vzhledu. Pomocí našich průvodců se naučíte, jak personalizovat životopis a jak jej odeslat během chvilky.

A ještě jedna věc na závěr:

Nezapomeňte jej spojit s odpovídající šablonou motivačního dopisu! Skvělý motivační dopis, který se hodí k vašemu životopisu, vám navíc poskytne výhodu před ostatními kandidáty. Můžete ho napsat pomocí našeho podrobného průvodce psaním motivačního dopisu.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Často kladené dotazy (FAQ)

Vyplatí se použít šablonu životopisu, nebo ne?

To záleží na vašich preferencích. Pokud jste zdatní uživatelé Wordu nebo Dokumentů Google, můžete si vytvořit vlastní životopis a použít pouze některé příklady životopisů jako referenci. Existuje však spousta pravidel, která musíte dodržet, aby byl váš životopis kompatibilní a vypadal profesionálně. Tato pravidla se týkají dokonce i takových detailů, jako je písmo životopisu, šířka okrajů a velikost papíru - pokud je neznáte, můžete strávit hodiny vytvářením jednoduché šablony životopisu, a přesto se dopustíte běžných chyb. Pro mnoho kandidátů je tak lepší volbou použití profesionální šablony životopisu, protože vám pomůže ušetřit čas a úsilí.

Jak vypadá nejlepší šablona životopisu?

Nejlepší šablony životopisů prezentují vaše informace jasně a stručně v souladu se správným formátem životopisu (což je pro většinu uchazečů obrácené chronologické uspořádání životopisu). Používají správné okraje a řádkování životopisu a obsahují dostatek bílého místa, které vede oko čtenáře. Pro profesionální šablonu životopisu je také důležité, aby byla přehledná a snadno se četla.

Jak nejlépe vyplnit šablonu životopisu?

Nejjednodušší způsob, jak vytvořit životopis, je použít nástroj pro tvorbu životopisu, který vás povede na každém kroku. Můžete se také podívat na naše příklady životopisů a zjistit, jak vyplnit životopis pro konkrétní pracovní pozici. Níže najdete stručný návod, jak napsat životopis, v 8 jednoduchých krocích:

 • Vyberte si správný formát životopisu.
 • Doplňte své kontaktní informace a osobní údaje.
 • Začněte profilovou částí životopisu (shrnutí životopisu nebo cíl životopisu).
 • Uveďte své relevantní pracovní zkušenosti a klíčové úspěchy.
 • Správně uveďte své vzdělání.
 • Uveďte relevantní dovednosti, které odpovídají inzerátu na danou pracovní pozici.
 • Zahrňte další části životopisu, jako jsou koníčky, stáže, certifikace a ocenění nebo dobrovolnická práce.
 • Nezapomeňte připojit motivační dopis!
V jakém formátu použít šablonu životopisu? V PDF nebo DOC?

Nejlepší je uložit životopis ve formátu PDF. Tento typ souboru zajistí, že váš životopis zůstane neporušený ve všech zařízeních a operačních systémech. Někteří zaměstnavatelé však mohou výslovně požadovat jiný formát, proto si vždy ověřte, co je uvedeno v popisu práce. Náš nástroj pro tvorbu životopisů naštěstí nabízí několik možností stažení, takže svůj životopis můžete uložit ve formátech PDF, DOC nebo SVG a dalších.

Jak dlouhý by měl být životopis?

Jak dlouhý by měl být váš životopis, závisí na úrovni vašich zkušeností. Typický životopis má jednu stranu, ale zkušení kandidáti mohou potřebovat dvoustránkový životopis, aby řádně prokázali své odborné znalosti a dovednosti. V extrémních případech může mít životopis i 10 stran, ale průměrná délka životopisu se pohybuje mezi 1 a 3 stranami. Všechny šablony životopisů dostupné na našich webových stránkách jsou flexibilní a plně přizpůsobitelné, takže si můžete být jisti, že váš životopis bude vypadat profesionálně bez ohledu na počet stran.

Potřebuji k životopisu průvodní dopis?

Jistě, přidání průvodního dopisu k životopisu se doporučuje. Výzkumy ukazují, že mnoho personalistů očekává průvodní dopis a že může výrazně zvýšit vaše šance na získání pohovoru.

Nestresujte se však. Působivý motivační dopis můžete vytvořit během několika minut. Náš průvodce motivačními dopisy obsahuje podrobný návod, jak jej napsat.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá