Strukturovaný životopis je sázka na jistotu: Vytvoření CVčka snadno a rychle pomocí přehledné struktury

V konkurenčním prostředí, které panuje na trhu práce, již nestačí "hodit na papír" vaše kariérní úspěchy a čekat, až se někdo ozve. K tomu, abyste na potenciálního zaměstnavatele zapůsobili, budete potřebovat něco víc - perfektní strukturu, která umožní vaší profesní dráze vyniknout.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Skvěle napsaný strukturovaný životopis všem na první pohled ukáže, že jste profesionálové, kteří umí prodat své dovednosti a úspěchy na jednom jediném listu papíru. Při tvorbě životopisu je proto důležité věnovat zvýšenou pozornost formátu a struktuře životopisu. Právě na tyto aspekty se zaměříme v následujícím článku. Pojďme na to! Jak správně napsat životopis snadno a rychle!

📌Tip: Už jsme vše připravili za vás! Neztrácejte čas s formátováním vlastní šablony. Použijte naši elegantní šablonu životopisu, se kterou bude tvorba vašeho CVčka hračka.

strukturovaný životopis

Jak správně naformátovat a strukturovat profesní životopis krok za krokem


Dobře naformátovaný a strukturovaný životopis náborovým pracovníkům usnadní čtení jeho obsahu. Naopak životopis s nejasnou strukturou a formátem bude obtížné luštit. Nikomu se nebude chtít v něm vyhledávat informace o vaší dosavadní pracovní zkušenosti.

Formát životopisu: Vše co potřebujete vědět k umocnění svých silných stránek

V závislosti na tom, zda chcete, aby byl důraz kladen na vaši lineární kariérní historii, nebo na vaše dovednosti, existují dva hlavní typy životopisů:

 • chronologický životopis, který upřednostňuje vaše pracovní zkušenosti
 • funkční životopis, což je životopis založený na dovednostech (který klade důraz na vaše dovednosti).

V poslední době je stále oblíbenější kombinovaný životopis, který umožňuje prezentovat jak pracovní zkušenosti, tak dovednosti.

Bez ohledu na to, jaký typ životopisu si vyberete, existují základní zásady, kterými se může každý řídit, pokud jde o formát a strukturu životopisu.

📌Tip: Veškeré další znalosti o formátech životopisů můžete načerpat zde.

Další formální náležitosti životopisu

Pokud jde o celkové formátování životopisu, platí pravidlo, že je jasný a přehledný. To zahrnuje například:

 • výběr profesionálního písma (Arial, Calibri nebo Times New Roman).
 • volba velikosti písma 10-12 pro běžný text a 14-16 pro nadpisy v závislosti na velikosti písma.
 • členění textu pomocí jasných nadpisů a odrážek.
 • nastavení okrajů na 2,5 cm na všech čtyřech stranách stránky a řádkování na 1 nebo 1,15.
 • využití bílého místa mezi oddíly

Kreativní písma se dobře hodí pro nadpisy, ale ne pro podrobný obsah, který by měl být čitelný a zarovnaný. Cílem moderního životopisu je zapůsobit bez zmatků. Chcete-li vyniknout, zkuste si troufnout na originální formát. Ne všichni náboráři to však ocení. Specifické obory, kde je kreativita zásadní, originalitu vítají a očekávají ji. Bez ohledu na šablonu nezapomeňte na to hlavní: vytvořte životopis, který odráží VÁS!

⚠️Varování: Délka životopisu nesmí přesáhnout 2 strany A4 a musí obsahovat pouze nejnovější a nejdůležitější informace.

strukturovaný životopis

Struktura životopisu: Jak do životopisu správně rozvrhnout všechny informace o vaší kariérní dráze?

Struktura životopisu představuje šablonu, podle které můžete uspořádat své pracovní zkušenosti, dovednosti a úspěchy tak, aby váš životopis snadno přečetli personalisté.

I když je nezbytné přizpůsobit životopis popisu pracovní pozice, ve většině případů bude každý profesní životopis obsahovat následující části:

Kontaktní a osobní údaje


Minimálně musíte uvést své jméno, poštovní adresu, telefonní číslo a e-mailovou adresu. Pokud máte k dispozici, je dobré přidat také adresu URL vašeho profilu na síti LinkedIn, osobní webové stránky nebo portfolio a také údaje o vašem řidičském průkazu, pokud jsou pro danou práci relevantní.

⚠️Varování: Rodinný stav ani jiné citlivé osobní údaje neuvádějte!

Profesionální portrét


Vaše fotografie v životopise je výraznou reprezentací vaší osoby. Vyberte si kvalitní a přirozeně vypadající fotku, abyste na náboráře udělali pozitivní dojem. Vyhněte se irelevantním nebo zastaralým fotografiím a zvolte neutrální pozadí. Zvažte profesionální fotografii, která zvýší vaše sebevědomí a vyjádří vaši serióznost.

⚠️Varování: Nemáte profesionální fotku? Nevadí! Nemusí být. Lepší je fotografii nepřiložit, než zvolit špatně (třeba selfíčko nebo momentku raději vážně ne!)

Profesní shrnutí nebo kariérní cíl


Je to stručný odstavec o 4-6 větách, ve kterém se představíte a zdůrazníte své klíčové dovednosti a úspěchy. Protože tento odstavec často rozhoduje o tom, zda si náboráři přečtou zbytek vašeho životopisu, je důležité, abyste tuto část nevynechali.

Pracovní zkušenosti


Zde se musíte zaměřit na své poslední pracovní zkušenosti a uvést podrobnosti, jako je název zaměstnavatele, název pozice, data, kdy jste pracovali (měsíc a rok) na jednotlivých pozicích, a 2-3 odrážky, které popisují vaše povinnosti a úspěchy.

Vzdělání


Opět je dobré začít svou poslední kvalifikací a uvést podrobnosti, jako je název kurzu, titulu nebo studijního programu, název akademické instituce a data studia (měsíc a rok).

Pokud jste starší a máte rozsáhlé pracovní zkušenosti, nemusíte uvádět podrobnosti o svém kurzu, pokud to není obzvláště důležité pro popis pracovní pozice. Rovněž nemusíte uvádět údaje o svém středoškolském vzdělání.

Jste-li čerstvým absolventem, můžete se více zaměřit na své vzdělání a uvést moduly, které jste absolvovali.

Dovednosti


Oddíl "Dovednosti" je pravděpodobně jednou z nejdůležitějších částí vašeho životopisu a je příležitostí zdůraznit odborné znalosti a dovednosti, které nejsou uvedeny v jiných částech životopisu. Může jít o tvrdé dovednosti, jako jsou jazyky nebo IT, nebo o měkké dovednosti, jako je například vedení lidí, komunikace nebo přizpůsobivost.

Jazykové dovednosti


Vzhledem k tomu, že se firmy stále více snaží prosadit na globálním trhu, může vám plynulá znalost druhého jazyka nebo dvou jazyků pomoci prosadit se v kariéře. Prokážete nejen komunikační schopnosti, ale také kulturní povědomí a otevřenost k učení se novým věcem.

📌Tip: Píšete životopis v angličtině nebo jiném cizím jazyce? Na našich stránkách naleznete detailní průvodce psaním CVčka ve všech hlavních světových jazycích společně s užitečnými příklady, radami a tipy, jak CVčko přizpůsobit danému trhu práce.

Kurzy a kvalifikace


V této části můžete zdůraznit veškeré další vzdělávání, které jste absolvovali mimo běžnou školu/univerzitu nebo odborné školení. To může být užitečné zejména v případě, že měníte povolání nebo vám pro určitou pozici chybí požadované zkušenosti.

Ať už jste vystudovali několik stupňů nebo jste studovali odborné kurzy, certifikáty a kvalifikace, je dobré ve strukturovaném životopise doložit své odborné znalosti a dovednosti.

Nepovinné oddíly, které můžete zahrnout:

 • Stáže: Pokud jste měli to štěstí a absolvovali jste stáž, její zahrnutí do životopisu je skvělým způsobem, jak zapůsobit na personalisty a zaměstnavatele, protože stáže dokazují, že máte praktické pracovní zkušenosti. Zkušenosti ze stáže také prokazují odhodlání a ochotu učit se.
 • Dobrovolnické pracovní zkušenosti: Pokud máte zkušenosti s dobrovolnickou prací, jejich uvedení v životopise může vaši žádost podpořit, protože mnoho zaměstnavatelů dává přednost kandidátům, kteří tráví svůj volný čas tím, že přispívají širší komunitě.
 • Mimoškolní aktivity: Mimoškolní aktivity jsou důležité zejména v případě, že jste právě ukončili nebo stále ještě studujete. Jejich zahrnutí do životopisu ukazuje zaměstnavatelům, že máte/měli jste i jiné zájmy mimo studium.
 • Koníčky nebo zájmy: Uvedení koníčků a zájmů v životopise může zaměstnavatelům umožnit nahlédnout do vaší osobnosti, ale hlavně v případě, že máte omezené pracovní zkušenosti nebo dovednosti související s vaším oborem. Pokud máte bohaté pracovní zkušenosti ve svém oboru, může se stát, že prostor v životopise bude omezený a že budete chtít upřednostnit jiné sekce.

Pokud jste zkušený odborník a od ukončení vzdělávání uplynulo již několik let, pak byste měli mít na prvním místě pracovní zkušenosti a na druhém místě vzdělání. Celkově jde o to, aby to, co vám zabírá nejvíce času, bylo nahoře. Pokud tedy pracujete na plný úvazek, pracovní zkušenosti by měly být nahoře, pokud jste student, pak by měla být na prvním místě sekce vzdělání.

Výše uvedená struktura je nejběžnější strukturou životopisu, ale existuje mnoho různých způsobů, jak jej sestavit. Pokud například nemáte žádné zkušenosti s vedením, tuto část neuvádějte. Případně, pokud máte velmi málo pracovních zkušeností, protože jste ještě mladí, a váš životopis vypadá prázdně, stačí na začátek zařadit profesní shrnutí či kariérní cil, kde vyzdvihnete své dovednosti a úspěchy v přibližně 3 větách, protože díky tomu bude váš životopis vypadat plnější.

Celkově si pamatujte, že životopis je vaše hřiště a vy chcete, abyste vypadali co nejatraktivněji, takže můžete přidávat nebo vynechávat části podle toho, díky čemu budete vypadat jako ten nejlepší kandidát, jakým můžete být.

Nejdříve upřednostněte nejdůležitější informace


strukturovaný životopis


Vzhledem k tomu, že náboroví pracovníci dostávají stovky životopisů na jednu žádost o zaměstnání, nemají mnoho času na to, aby udělali dobrý dojem. To znamená, že nejdůležitější a nejrelevantnější informace musíte do strukturovaného životopisu umístit na začátek životopisu, abyste zvýšili šanci, že si ho přečtou.

Zde je několik tipů na dokonalý formát životopisu podle toho, v jaké fázi kariéry se nacházíte:

Jste čerstvý absolvent nebo student


Jako nováček na trhu práce budete mít obvykle málo pracovních zkušeností. Proto má smysl upřednostnit vaše vzdělání, které by mělo následovat až po osobním prohlášení nebo profilu.

Při použití chronologického formátu životopisu, kde je jako první uvedena vaše poslední kvalifikace, by tedy pořadí vypadalo následovně: Kontaktní údaje, Osobní prohlášení nebo profil, Vzdělání, Pracovní zkušenosti, Stáže, Mimoškolní aktivity, Dobrovolnická praxe.

Máte rozsáhlou kariérní historii


Pokud máte rozsáhlou kariérní historii, měli byste se zaměřit na posledních 10-15 let své pracovní praxe.

V takovém případě můžete svůj životopis strukturovat následovně: Kontaktní údaje, Osobní prohlášení nebo profil, Pracovní zkušenosti, Vzdělání, Dovednosti, Profesní certifikáty, Profesní rozvoj, Školení nebo kurzy (pokud je to relevantní).

Vzhledem k tomu, že důraz bude kladen na vaše dovednosti a dosažené výsledky, je nejvhodnější kombinovaný/hybridní formát životopisu, ve kterém uvedete své zkušenosti v obráceném chronologickém pořadí a zároveň zdůrazníte dovednosti získané na jednotlivých pozicích i výsledky, kterých jste dosáhli.

Měníte zaměstnání


Pokud měníte odvětví nebo profesi, můžete se rozhodnout buď pro kombinovaný/hybridní životopis, nebo pro životopis založený na dovednostech, a to v závislosti na úrovni vašich zkušeností.

Pokud nemáte mnoho relevantních zkušeností pro novou pozici nebo odvětví, je nejlepší zvolit formát životopisu založený na dovednostech. Na druhou stranu můžete zůstat u tradičního kombinovaného/hybridního životopisu a upozornit na své dovednosti: Kontaktní údaje, osobní prohlášení nebo profil, shrnutí dovedností, pracovní zkušenosti, vzdělání, profesní certifikáty, profesní rozvoj, školení nebo kurzy.

Vystřídali jste několik zaměstnání


Ačkoli jste mohli mít oprávněné důvody pro časté střídání zaměstnání, střídání zaměstnání může některé náboráře odradit. Nejlepším způsobem, jak se s tím vypořádat, je zvolit životopis založený na dovednostech nebo funkční životopis, který klade důraz na vaše dovednosti.

V případě životopisu založeného na dovednostech můžete jednotlivé části seřadit následovně: Kontaktní údaje, Osobní prohlášení nebo profil, Shrnutí dovedností, Pracovní zkušenosti, Vzdělání a další části, o kterých si myslíte, že by mohly pomoci vaší žádosti.

V části "Shrnutí dovedností" uveďte jako odrážku svou hlavní dovednost a poté přidejte dílčí body s podrobnostmi o tom, jak jste tuto dovednost získali, např.

 • Vedení lidí
 • Předsednictví v pracovním sociálním výboru
 • Vedení rozpisu služeb zaměstnanců

V části "Pracovní zkušenosti" u životopisů založených na dovednostech je vhodné uvést pouze základní údaje, jako je jméno zaměstnavatele, zastávaná pozice a roky zaměstnání.

V životopise máte mezery


Pokud máte v životopise z jakéhokoli důvodu mezery (pracovní volno, rodičovská dovolená, nezaměstnanost atd.), opět vám může životopis založený na dovednostech nebo funkční životopis pomoci tyto mezery vyrovnat a upozornit spíše na dovednosti, které můžete nabídnout, než na nedostatek zkušeností.

📌Tip: Přizpůsobte svůj životopis každé žádosti o zaměstnání! Navrhněte strukturu životopisu pro každou pozici tak, aby odpovídala konkrétním požadavkům dané pozice. Zdůrazněte zkušenosti a dovednosti, které přímo souvisejí s popisem pracovní pozice.

Ať se v kariéře nacházíte kdekoliv, buďte upřímní!


strukturovaný životopis


Buďte upřímní sami k sobě i k zaměstnavateli! Nepodceňujte se, ale ani se nechlubte vlastnostmi a dovednostmi, které nemáte! V nejlepším případě vám to může zajistit pohovor, ale lepší je být upřímný a vybudovat si s personalistou vztah důvěry.

Nezastírejte své skutečné schopnosti, protože některé z nich lze během pohovoru snadno odhadnout. Například úroveň vaší angličtiny!

Závěrem aneb jak vybrat nejlepší formát a strukturu životopisu?


Jaký formát životopisu zvolíte, bude záviset na fázi vaší kariéry a úrovni vašich pracovních zkušeností, jak bylo popsáno výše.

Vzhledem k tomu, že každé zaměstnání je jiné, budete muset zvážit, zda kladete větší důraz na své pracovní zkušenosti, vzdělání nebo dovednosti. Proto je dobré vytvořit si obecný životopis, z něhož můžete vycházet a který můžete přizpůsobit pro každou žádost o zaměstnání.

Na závěr přidáváme dvě velmi cenné rady:

 1. Ke strukturovanému životopisu vždy připojte i motivační dopis.
 2. Oba dokumenty si po sobě detailně zkontrolujte, pozor na překlepy a pravopis!

📌Tip: Netušíte, jak životopis po jeho sepsání vhodně odeslat a neuříznout si ostudu. Přečtěte si vše podstatné o odesílání pracovní žádosti o zaměstnání na našem kariérním blogu.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Často kladené otázky (FAQ)

Jak je to s klasickým životopisem? Kdy jej upřednostnit?

Zde určitě platí, že pokud není výslovně uvedeno jinak, měli byste zaslat strukturovaný životopis. Klasický životopis (psaný ve větách) odesílejte pouze tehdy, jste-li k tomu vyžádáni. Obecně platí, že je tato forma životopisu již zastaralá.

📌Tip: Více o klasickém životopise si můžete přečíst na našem kariérním blogu zde.

Jak vytvořit dobrý životopis pomocí aplikace Word?

Chcete-li začít, vyberte si šablonu životopisu, která odpovídá vašim kritériím. Word totiž nabízí mnoho šablon, které si můžete přizpůsobit. Chcete-li je najít, jednoduše přejděte v nabídce vlevo na položku "Nový" a poté do sekce "Životopis".

Vyberte ji a pak začněte psát své dovednosti, zkušenosti (předchozí zaměstnání), vzdělání... Je možné změnit písmo, barvu, přidat nebo odstranit oblast textu. Word umožňuje vytvořit zcela osobní životopis, který pak můžete uložit jako PDF.

📌Tip: Více informací o tvorbě vlastní šablony ve Wordu si můžete přečíst zde.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá