Životopis fotka v životopisu a postup při jejím výběru

Při psaní životopisu často řešíte dilema, zda do něj uvést svou fotografii. Fotografie na životopise samozřejmě není jeho povinnou součástí a žádný personalista vás nepřijme jen kvůli chybějící fotografii, ale může se stát, že vás nepřijmou kvůli nevhodné fotografii.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Přidání fotografie do životopisu může být přínosem, ale také velkým rizikem, zejména pokud si vyberete nevhodnou fotografii. Pokud tedy chcete fotku do životopisu, je velmi důležité si rozmyslet, jakou si vyberete. Životopis s fotkou by se jen tak neměl obejít bez analýzy toho, jakou fotografii zvolit.

Je velmi důležité si uvědomit, zda je pro pozici, o kterou se ucházíte, fotografie nutná, nebo ne, a také to, jak by měla vaše fotografie vypadat. Řekneme si o tom neco taky v tomto blogu. Ukážeme vám jak se správně rozhodnout o tom zda fotku na pozici, která vás zajímá potřebujete.

I když si osobně myslíte, že na fotografii vypadáte dobře a že se hodí k vašemu životopisu, nemusí to být vždy pravda. Proč může být fotka na zivotopise kontroverzní téma?


Životopis fotka v životopisu a postup při jejím výběru

Váš obličej o vás napoví hodně

Stejně jako obsah životopisu je aj fotka v CV první vizitkou uchazeče, je součástí jeho první prezentace.

V současné době neexistuje jednotný názor na to, zda se k životopisu fotka hodí, nebo ne. Našli bychom argumenty pro i proti fotografii v životopisu, možná taky záleži na pozici? Je to prozatím nejasní.

Rozhodně se však shodneme na tom, že pokud je fotografie v CV špatná snižuje vaše šance, že si najdete práci. Na druhou stranu, pokud je fotka v životopisu profesionální, pomůže náborovému pracovníkovi vytvořit si asociaci mezi informacemi uvedenými v životopise a osobností uchazeče.

Náboroví pracovníci jsou však profesionálové a nevybírají kandidáty ze životopisů podle toho, zda jsou jim sympatičtí, ale podle toho, zda splňují požadavky na pracovní místo a zda budou platnými členy týmu.

Díky fotografii bude váš profesní životopis zajímavější a zapamatovatelnější.

Sedm tipů, jak zabodovat s fotkou v životopise

 • Před zahájením focení byste si měli s fotografem nejprve ujasnit, na jakém místě a v jaké pracovní oblasti potřebujete fotku pořídit. To vám pomůže soustředit se na projektovou fotografii - od výrazu obličeje přes výběr oblečení a účes až po pozadí nebo soustředit se jen na samotné provedení fotky - ať už černobílé, nebo barevné.
 • Oblečení, make-up a vlasy. Manažerská pozice v bance má jiný dress code než například pozice grafika v online reklamní agentuře. Decentní make-up a nepříliš nápadné šperky jsou rozhodně výhodou, protože podtrhují osobnost a zároveň ji neznehodnocují. Neupravené nebo mastné vlasy rozhodně nebudou v konzervativnějších oblastech považovány za klad.
 • Usmívejte se! Úsměv rozhodně není v rozporu se sebevědomím. Kromě pasů je například v životopise určitě vítaná fotka, na které se usmíváte. Vaše fotka jak se zdá je často první věc, kterou potenciální zaměstnavatel uvidí.
 • Zachovejte si svůj postoj. Pokrčená ramena, shrbené tělo - to nevyjadřuje sebedůvěru než ani ochotu a odhodlání "přiložit ruku k dílu". Tak to, co je potřebné na fotku do životopisu je taky správné držení těla.
 • Retušování. Přesto odborníci doporučují (tedy pokud se nejedná o nějakou akutní vyrážku) se jí co nejvíce zdržet, abyste si zachovali co nejvíce ze své přirozené povahy. V podstatě: špatně provedená retuš může vypadat jako špatně provedený make-up - prostě lacině a na životopis se nehodí. Fotku na životopis bez pomoci profesionála raděj neretušujte.
 • Profesionalita. Naprosto nevhodné jsou fotky pořízené jen vlastním mobilním telefonem, rozmazané a neostré. Pokud nemáte mezi přáteli ambiciózního a dobrého fotografa, v tom případě se rozhodně vyplatí kontaktovat profesionálního fotografa.

  Profesionál vám často poskytne cenné rady ohledně stylingu, účesu a výrazu tváře.

 • Formát. Pokud design nevyžaduje nic jiného, je vždy vhodný klasický formát DIN, tj. 2:3 nebo 3:4.

Ukázka správné fotografie pro životopis

Na fotografii byste měli mít neutrální výraz nebo se usmívat. Tímto způsobem bude z fotky vyzařovat pozitivní energie. Je důležité, abyste si byli podobní.

Pokud si nejste jisti svou fotkou, nechte ji někým objektivně posoudit.

Nevhodné fotografie, které uchazeči uvádějí ve svých životopisech

Často se vedou spory o to, zda má být strukturovaný životopis s fotografií, nebo bez ní. Někdy se uchazeči obávají, že pokud se personalistům na základě fotky nebudou líbit, nebudou vybráni ale to není pravda.

Poměrně často se však stává, že uchazeči pošlou nevhodné fotky. Zřejmě si neuvědomují, že zasláním nevhodné fotky mohou snížit své šance na získání pracovního místa. Ne podle toho, jak uchazeč vypadá, ale podle toho, jaká je ich fotka v životopise.

Spolu s životopisy dostávají personalisté různé nevhodné fotografie, například z dovolené na horách, u moře nebo s domácími mazlíčky.

Velmi nevhodné jsou celé postavy v plavkách nebo z večírku, které k životopisu nepatří.


Příklady nevhodných fotek

 • Uchovejte si v soukromém albu momentky s pěkným autem (ať už svým, nebo cizím).

Životopis fotka v životopisu a postup při jejím výběru

 • Někdy ženy i muži sázejí na své fyzické přednosti. Někdy mají takové fotografie dokonce erotický nebo pornografický nádech. To rozhodně není vhodné a ani vám to nepomůže.

Životopis fotka v životopisu a postup při jejím výběru

 • Dávejte si pozor, kde fotíte. Nikdy se nefoťte v zrcadle, zrcadla jsou často na toaletách a v koupelně. Fotky, tzv. selfies, z koupelně do životopisu nepatří.

Životopis fotka v životopisu a postup při jejím výběru

 • Máte svůj styl oblékání, neobvyklé koníčky nebo zvláštní způsob života? Na facebooku jsou takové fotky skvělé, do životopisu se vůbec nehodí fotky z vašeho soukromí.

Životopis fotka v životopisu a postup při jejím výběru

Kam umístit fotografii do životopisu?

Jakmile si zvolíte správnou fotku, je důležité ji umístit do životopisu. Nejvhodnějším místem pro umístění fotky je pravý horní nebo levý horní roh životopisu.

Je také třeba zvolit správnou velikost, aby personalista nemusel zkoumat fotku lupou a aby nezabírala velkou část životopisu. Velikost by měla být podobná formátu pasu (například 3x3,5 cm).

Kvalita fotky, na to se nesmí zapomenout

Dbejte také na to, aby byla fotka kvalitní, správně zaostřená na váš obličej a samozřejmě abyste na ní byli dobře vidět. V žádném případě nepřidávejte žádné efekty a retušování by mělo být také omezeno na minimum.

Asi nejideálnějším řešením je nechat se vyfotit profesionálem. Jestli mu řeknete, že jde o fotku do životopisu tak pravděpodobně velmi dobře určí, jaká póza bude pro vás vhodná a bude to tá správna volba.

Fotograf také pořídí několik typů fotografií, ze kterých si můžete vybrat ty nejlepší a to je podstatný.

Technické zásady pro uvádění fotky v životopisech

 • umístěte fotku do pravého nebo levého horního rohu životopisu tak, aby se nacházela na začátku životopisu, kde žadatel uvádí své základní osobní údaje.
 • velikost fotografie by měla být taková, aby byl obsah snímku řádně a přirozeně viditelný (stejně jako na dokladech totožnosti). Určite ne miniatura, na které není patrné, kdo je na snímku. Stejně tak "plakát", který zabírá alespoň polovinu jedné strany životopisu.
 • celý soubor (životopis a fotka) musí mít optimální velikost, aby jej adresát mohl snadno přijmout do své e mail schránky.

Fotka do životopisu a zákonná povinnost

I když zaměstnavatel již nemá ze zákona právo upřednostňovat kohokoli podle fotografie nebo nařídit, abyste fotku do životopisu uvedli - přesto je to dnes v našich zeměpisných šířkách považováno za běžný standard a pro mnoho personalistů fotografie je v jistém smyslu samozřejmost.

A když z různých důvodů nemáte vhodnou fotografii do životopisu, nedávejte ji tam, je to na vás.

Videovizitka v životopisu

Ačkoli v Česku je videovizitka uchazeče o zaměstnání téměř raritou, v zahraničí je to zcela běžná praxe. Často takové video řekne o uchazeči mnohem více a zanechá na náboráře mnohem lepší a profesionálnější dojem.

FAQ

Jaká je správná velikost fotografie v životopisu a kde by měla být umístěna?

Velikost podobná formátu pasu (například 3x3,5 cm) teda design nevyžaduje nic jiného, je vždy vhodný klasický formát DIN, tj. 2:3 nebo 3:4.

Je nutné mít fotku v životopise i když ji tam nechci?

Záleží na nabídce, ale většinou firmy životopis s fotkou nevyžadují. Fotku v CV vyberejte v závislosti na tom, o jakou práci se ucházíte. U některých nabídek potřebujeme vidět fotku.

Je povoleno fotografie v životopise retušovat?

Je to na vás, jak se rozhodnete. Tak jako dobrá a profesionální retuš bude dobrá volba tak i zle provedená retuš vás může vyhodit z kola ven.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis