Junior barman: Životopis, který namícháte tak, aby chutnal

Dobrou zprávou je, že pozici barmana můžete získat i s minimem pracovních zkušeností. Ve svém životopise barmana však budete muset dokázat jiné kvality, a to zejména barmanské dovednosti, díky kterým se za barem stanete velkou posilou.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Ukázkový příklad životopisu junior barmana pro inspiraci

David Linke
Barman
721 345 678
david.linke@gmail.com
Brandýs nad
Labem

O mně
Jsem šikovný barman se zájmem o gastronomii, který se rychle učí nové věci. Rád zkouším neotřelé kombinace a zajímavé chutě a kromě tradičních drinků kreativně namíchám nápoj podle přání a chuťových preferencí zákazníka. Jsem časově flexibilní a zvyknutý pracovat na dvanáctihodinové i noční směny.

Vzdělání
Střední hotelová škola, Brandýs nad Labem
Obor Barman-číšník
2018 až 2022

 •  Organizování práce v baru
 •  Ošetřování a skladování nápojů
 •  Míchání a servírování nápojů

Základní škola
Žižkova, Brandýs nad Labem
2009 až 2018

Pracovní zkušenosti
Hotelový bar Grande, Brandýs nad Labem
Barman
Září 2022 až současnost

 •  Kreativní tvorba koktejlů a drinků
 •  Příprava nápojů z barové nabídky
 •  Obsluha zákazníků, práce s pokladnou a vybírání plateb
 •  Udržování čistoty barového vybavení

Dovednosti

 •  Míchání a servírování drinků a koktejlů
 •  Zručnost
 •  Multitasking
 •  Smysl pro detail
 •  Komunikace
 •  Týmová práce
 •  Časová flexibilita
 •  Ochota učit se nové věci

Jazyky

Angličtina: B2

Díky našim ukázkovým příkladům CV barmanů a profesionálním tipům vytvoříte životopis barmana, na jehož základě získáte vysněnou práci za barem. Také si ukážeme formální náležitosti psaní CV a vysvětlíme si, co a jak napsat do jednotlivých sekcí CV i bez předchozích zkušeností s mícháním drinků.

📌 Tip : Napište špičkový životopis za pár minut. S naší profesionální šablonou je to možné!

Prohlédněte si všechny naše příklady životopisů , které jsou dostupné na našem webu, a to včetně různých profesí z oblasti gastronomie a pohostinství.

Jak je to s platem začínajícího barmana?

O barmany je zájem, vůbec největší ve hlavním městě, kde se také setkáte s nejvyššími platy. Jako začínající barman vám každý měsíc na účtu přistane okolo 25 tisíc, přičemž celonárodní průměr činí 28 684 Kč měsíčně. Dobrou zprávou je, že své uplatnění naleznou i schopní uchazeči bez praxe (zdroj: personalka.cz ).

💡 Poznámka : Počítejte s tím, že váš počáteční plat barmana bude nižší než plat zkušenějšího kolegy. Kromě míry praxe se výše platu odvíjí také od kvalifikace (čím více specializací, napr. číšník, výčepní, kuchař atd.), tím bude váš plat vyšší.

Jak napsat životopis junior barmana, pokud se nemůžete prokázat zkušenostmi?

Vzdělání, praxe a dovednosti barmana jsou jedna věc, pokud však jednotlivé informace do CVčka neuvedete přehledně, nikdo si je nepřečte.

Správným formátováním rozvržením a strukturou získáte náskok před konkurencí, jejichž životopis je špatně čitelný a celkově nepřehledný.

Životopis barmana musí dobře vypadat!

Vámi namíchaný drink může mít sebelepší chuť, ale pokud bude nevábně vypadat, zákazník jej odmítne. Obdobně i zaměstnavatel odmítne luštit vaše CV, jestliže nebude mít formální úpravu a příjemný vzhled. Udělejte na zaměstnavatele dobrý dojem pomocí našeho vzoru CV s přehledným formátováním.


Barman životopis

Formát

V závislosti na tom, jakým způsobem svůj životopis naformátujete, můžete více, či méně zapůsobit a udělat dobrý dojem. Formát CVčka určuje, jak budou vaše informace v dokumentu uspořádány, a klade důraz na některé údaje na úkor jiných v závislosti na vaší kariérní úrovni.

Jako začínajícímu barmanovi doporučujeme buď obráceně chronologický formát , a to pokud již máte určitou (třebaže nepříliš dlouhou) pracovní historii, nebo funkční formát životopisu . Ten se namísto pracovních zkušeností zaměřuje na vaše specifické dovednosti, které za barem využijete.

Většině životopisů prospívá obrácený chronologický přístup, který popisuje všechny vaše zkušenosti, počínaje posledním zaměstnáním a postupuje zpět. Formáty životopisů, které obsahují tento typ pracovní historie, jsou reverzně-chronologický a kombinovaný (nebo hybridní) životopis.

📌 Tip : Více informací o jednotlivých formátech společně s praktickými příklady naleznete zde .

Rozvržení

Celý dokument si rozvrhněte podle následujících formálních pravidel, díky kterým vytvoříte přehledný životopis, jenž bude snadné číst nebo skenovat pohledem a vybírat klíčové informace.

 • CVčko by nemělo přesáhnout rozsah jedné stránky. Jak začínající barman nikdy netvořte delší životopis.
 • Písmo (ideálně třeba Arial, Calibri, Cambria nebo Times New Roman) se musí snadno číst. Volte tedy jednoduché písmo a v průběhu psaní jej nestřídejte. Jeho velikost nastavte na cca 11 bodů. V případě nadpisů můžete psát písmem o velikosti cca 12 až 14 bodů.
 • Efektivně pracujte s volným místem, kterého musí být dostatek tak, aby dokument nepůsobil stísněným dojmem. Velikost řádků odstupňujte na 1,15 či 1,5 a i mezi jednotlivými sekcemi ponechejte volné místo, aby informace nesplývaly.
 • Jako formát souboru si zvolte PDF (pokud zaměstnavatel výslovně nepožaduje jiný formát, jako je DOC atd.). Proč? V tomto případě se vám nezmění formátování, jakmile otevřete dokument v jiném zařízení.
📌 Tip : Usnadněte si práci. Stáhněte si náš vzor CV , který je již perfektně naformátovaný. Stačí vyplnit informace!

Struktura

Začínající barman by měl své CV rozdělit do následujících částí:

 • Kontaktní informace: Umístěte do záhlaví dokumentu! Ušetříte tím místo.
 • Profesní shrnutí: Část pojmenovaná jako "O mně", slouží jako krátká prezentace vašeho CV
 • Vzdělání: Začněte raději vzděláním, které detailně popíšete
 • Zkušenosti: Máte-li, uveďte všechny relevantní zkušeností a praxi
 • Dovednosti: Namíchejte tvrdé i měkké dovednosti barmana
 • Další sekce CV, třeba kurzy, jazyky nebo koníčky

Barman životopis

Při uvádění kontaktních údajů si pohlídejte jejich aktuálnost

Jako nadpis dokumentu použijte své jméno. To napište vytučněným písmem o velikosti 14. Na další řádek uveďte název své profese (barman, barman-číšník, barman-výčepní apod.). Následuje vaše telefonní číslo, u kterého si zkontrolujte jeho správnost, emailová adresa a místo bydliště.

Příklady

Správně

Ilona Daňková

Barmanka-výčepní

721 345 678

ilona.dankova@seznam.cz

Slaný


Chybně

Ilona Daňková

Barmanka-výčepní

Rodinný stav: Vdaná, 3 děti

Datum narození: 3.4. 1989

721 345 678

ilonka89@seznam.cz

U Plynárny 11, 505 01 Slaný


⚠️ Varování : Rychlý způsob, jak se znemožnit? Uvedení emailu s přezdívkami nebo zdrobnělinami! Chcete-li působit jako profesionál, životopis odešlete z reprezentativní emailové adresy.

Vezměte na vědomí, že nejste povinni mezi kontakty uvést i osobní informace. Nikdo nemůže požadovat, abyste sdělili svůj věk, datum narození nebo rodinný stav.

Není na škodu připojit k životopisu profesionální portrét

Prezentujte se jako profesionál s příjemným vzhledem a milým vystupováním. Umožní vám to vhodně vybraná fotografie. Když říkáme vhodně vybraná, nemyslíme tím, selfíčko nebo momentu z párty! Volte profesionální portrét! Nemáte-li jej, zvažte využití služeb profesionálního fotografa.


Barman životopis

📌 Tip : Prohlédněte si, jak by takové fotka v CVčku měla ideálně vypadat. Příklady naleznete zde .

Vaše síla tkví ve vzdělání

Třebaže pro tuto pozici není vyžadováno žádné formální vzdělání a většina barmanů má středoškolské vzdělání s výučním listem nebo zakončené maturitou.

Vzhledem k tomu, že se při tvorbě CVčka nemůžete příliš opírat o svou praxi, využijte další sekce, díky kterým se můžete blýsknout. Vzdělání je jednou z nich. Detailně popište dosažené vzdělání, včetně názvu školy, studijního oboru a hlavní náplně studia.

Do této sekce také uveďte jakékoliv relevantní dlouhodobé barmanské kurzy nebo rekvalifikační kurzy zaměřené na práci v gastronomii a pohostinství.

Příklad

Moravská střední škola, Brno

Učňovský program Číšník-barman

2019 až 2022

 • Technologie a stolničení
 • Obsluha barových zařízení
 • Základní receptury pro přípravu různých nápojů
 • Odborný výcvik v hotelovém baru, GuruHotel, Brno

Jak správně uvést pracovní zkušenosti? A co si počít v případě, že je nemáte?

Hledáte si svou první práci jako barman? Naštěstí to neznamená, že byste za barem nikdy nestáli. Jako absolvent odborné školy zaměřené na gastronomii, hotelnictví nebo stravovací služby, máte zkušenosti jak s obsluhou zákazníků, tak s přípravou nápojů.

V takovém případě tedy doporučujeme do sekce pracovních zkušeností rozvést školní praxi v podnicích nebo odborný výcvik v pohostinských provozech.

V ideálním případě jste si také jako číšník/servírka nebo pomocná síla v kuchyni přivydělávali již při studiu třeba o letních prázdninách či o víkendech. Jakoukoliv relevantní praxi rovněž uveďte. A to včetně názvu zaměstnavatele, názvu zastávané pozice, doby výkonu pozice a hlavních pracovních povinností.

Jestliže jste v oboru nikdy nepracovali a nemáte žádné informace, které byste mohli v sekci věnované praxi uvést, pak si zvolte funkční formát životopisu.

Příklad

Hector Club, Praha Karlín

Barman v nočním klubu

Červen 2017 až srpen 2017

 • Míchání signature drinků
 • Obsluha zákazníků a pokladny
 • Ruční mytí nádobí
 • Práce na 12hodinové směny


Barman životopis

Zaměřte se na nejlepší dovednosti junior barmana

Jako začínající barman musíte využít sekci věnovanou dovednostem k tomu, abyste dokázali, že navzdory nedostatečné praxi, máte vše potřebné k výkonu profese.

Zároveň tuto sekci vždy přizpůsobte požadavkům, které jste si přečetli v pracovní nabídce. Budete tak působit jako vhodný kandidát.

⚠️ Varování : Nejedná se o soutěž, kdo z kandidátů uvede více dovedností. Nejde o kvantitu, ale kvalitu. Vyberte tedy do CV pouze krátká odrážkový seznam o pěti až deseti položkách z oblasti jak tvrdých, tak měkkých dovedností.

Tvrdé dovednosti

Zahrňte do CV technické dovednosti a odborné znalosti, které jste se naučili na barmanském kurzu, v hotelové škole nebo v gastro provozu.

 • Obsluha zákazníků
 • Míchání drinků
 • Příprava kávy
 • Příprava teplých nápojů
 • Čepování piva
 • Znalost alergenů
 • Podávání a servírování drinků
 • Obsluha profesionální myčky skla
 • Obsluha pokladny a práce v pokladním systému

Měkké dovednosti

Dokažte, že se s vámi bude skvěle pracovat pomocí vhodně vybraných měkkých dovedností. Jedná se o vaše osobní vlastnosti a povahové rysy, se kterými se rodíte. Další trénink je však může posílit.

 • Týmový hráč
 • Komunikace
 • Kreativita
 • Zodpovědnost
 • Spolehlivost
 • Příjemné vystupování
 • Zájem o profesi barmana
 • Zájem o gastronomii
 • Ochota učit se nové věci
 • Ochota pracovat na směny
 • Chuť do práce
 • Časová flexibilita

Barman životopis

Vložte další sekce životopisu, které vyzdvihnou vaši hodnotu junior barmana

Jako začínající barman se budete muset ohánět a do CVčka zahrnout další části, kterými vykompenzujete absenci pracovní historie. Pro vaši lepší představu níže uvádíme několik relevantních sekcí, které se vyplatí do CV začlenit.

 • Jazykové dovednosti : Zejména v podnicích v Praze a dalších větších městech, kde se nachází mnoho cizinců, zaměstnavatelé ocení znalost angličtiny. Další cizí jazyk bude vždy výhodou!
 • Barmanské (a další odborné) kurzy : Jakékoliv odborné kurzy, školení a workshopy, které jste jako barman absolvovali, vás ukážou jako kandidáta se zájmem získávat nové dovednosti.
 • Zájmy a záliby : Vaše koníčky toho o vás mohou mnoho prozradit. Uveďte relevantní volnočasové aktivity, které vás prezentují v dobrém světle, ať už jako týmového hráče, nebo skvělého barmana. Váháte-li jaké zájmy a záliby do CV uvést, přečtěte si tento článek .

Naservírujte své silné stránky v profesním shrnutí

Ukažte, že dokážete z minima připravit maximum! Vychvalte se jako nejlepší barman pomocí svých silných stránek, které popíšete v profesním shrnutí. O čem je řeč? Profesní shrnutí je krátká prezentace vašeho životopisu, který shrnete do pár vět (ideálně do dvou až pěti).

Buďte k věci, ale nešetřete superlativy. Vysvětlete, čím budete za barem posilou, a jakou přidanou hodnotu můžete zaměstnavateli nabídnout. Naopak příliš nerozmazávejte skutečnost, že nemáte příliš dlouhou pracovní historii.

Tvorbu profesního shrnutí si nechte na konce! Proč? Profesní shrnutí by mělo vyzdvihovat zásadní informace ze životopisu, ty nebudete znát, dokud CVčko celé nevytvoříte.

Příklady


Barman životopis

Správně
Jsem kreativní barman, kterému nechybí zručnost a nadšení pro profesi. Kromě práce za barem zastanu i obsluhu zákazníků nebo pokladny. Dovedu namíchat drinky podle ověřených receptur nebo na základě přání zákazníků. Jsem učenlivý, komunikativní, přátelský a pro úsměv nikdy nejdu daleko. Nabízím časovou flexibilitu a ochotu učit se nové věci.

Tento barman nebude na pozvání na pracovní pohovor dlouho čekat! Ve svém profesním shrnutí uvedl jak silné barmanské dovednosti, tak pozitivní osobní vlastnosti, díky kterým s ním bude snadné pracovat na place. Rovněž nezapomněl zmínit přidanou hodnotu, kterou může podniku nabídnout.

Chybně
Jsem začínající barman, který se stále učí nové věci. Mám čerstvě po škole, a třebaže jsem neabsolvoval formální vzdělání barmana. Mám zápal pro barmanskou práci. Do práce mohu nastoupit okamžitě.

Tento barman upozorňuje na svůj nedostatek zkušeností a absenci formálního vzdělání. Navíc neuvádí žádné dovednosti, schopnosti nebo znalosti, které by mohl za barem využít.

Namíchejte nejlepší životopis díky našim zaručeným tipům

Naservírujte zaměstnavateli životopis barmana, po kterém si bude chtít přidat (a vás zaměstnat)! Jak na to? Pomocí níže uvedených zaručených tipů:

 • Lepší jeden na míru přizpůsobený životopis, než padesát obecných životopisů rozeslaných bez rozmyslu na všechny otevřené pozice barmana. Pamatujte na toto pravidlo při tvorbě svého životopisu, který maximálně přizpůsobíte požadavkům z pracovní nabídky.
 • Nezatěžujte zaměstnavatele nepodstatnými informacemi, které nejsou pro danou pozici relevantní. Výsledkem vašeho snažení by měl být jednostránkový dokument bez zbytečností! Buďte k věci!
 • Stejně jako vámi namíchané drinky musí nejen dobře chutnat, ale také skvěle vypadat (protože vzhled prodává), stejně tak váš životopis by měl být na první pohled atraktivní! Skvělý vzhled vykouzlíte pomocí naší profesionální šablony .
 • Třebaže mezi požadavky na barmana nepatří perfektní jazykové znalosti češtiny, váš životopis by rozhodně neměl obsahovat chyby. Požádejte někoho blízkého, aby si vaše CV přečetl a zkontroloval pravopis a stylistiku.
 • Máte zájem o práci barmana? Dokažte to připojením personalizovaného motivačního dopisu! Výrazně tak vzroste šance, že se vám z podniku ozvou s pozváním na pracovní pohovor!

Pojďme si to shrnout aneb jak na nejlepší životopis junior barmana

Jako začínající barman si musíte při tvorbě životopisu dát obzvlášť záležet, abyste porazili konkurenci s více zkušenostmi za barem. Níže uvádíme hlavní body z tohoto průvodce psaním životopisu junior barmana.

 • Než se pustíte do psaní, zvolte si vhodný formát. Máte-li alespoň nějaké zkušenosti, volte obráceně chronologický životopis, v opačném případě doporučujeme funkční životopis, ve kterém zdůrazníte své barmanské dovednosti a dosažené vzdělání.
 • Při vypisování kontaktu si ověřte, že uvádíte aktuální informace a telefonní číslo ani email neobsahují překlepy.
 • Jako junior barmanovi doporučujeme začít sekcí věnované vzdělání, a to zejména, máte-li učňovské vzdělání v pohostinském oboru/střední vzdělání z hotelové školy apod.
 • Máte-li alespoň nějaké pracovní zkušenosti, odborný výcvik nebo školní praxi, uveďte ji do této sekce, a to v obráceně chronologickém formátu.
 • Vedle vzdělání je vaše další silná zbraň dovednostní sekce. S rozvahou proto do svého CV namíchejte nejlepší tvrdé i měkké dovednosti začínajícího barmana tak, abyste v potenciálním zaměstnavateli vzbudili zájem a on vám dal šanci i bez předchozí praxe.
 • Dokažte, že máte na to pracovat za barem a do životopisu připojte další části, kterými zvýšíte svou přidanou hodnotu zaměstnance. Doporučujeme zahrnout zejména jazyky, odborné kurzy nebo koníčky.
 • Udělejte vše pro to, abyste vynikli. Motivační dopis je skvělý způsob, jak ukázat svůj zájem. Připojte jej tedy k životopisu. Oba dokumenty uložte ve formátu PDF a odešlete emailem. Jak přesně při odesílání postupovat, se dozvíte zde .
📌 Tip : Jak udělat skvělý dojem navzdory nedostatečné pracovní historii? Použijte moderní šablonu CV , která má profesionální vzhled, kterým zaujmete!


Barman životopis

Nečekejte, až vám práce spadne do klína! Napište motivační dopis!

Běžte práci barmana naproti! Jak? Tím, že ke své žádosti připojíte motivační dopis, ve kterém vysvětlíte, proč jste právě vy tím nejvhodnějším uchazečem, třebaže nemáte příliš pracovních zkušeností.

Zjistěte si jméno osoby, která je pověřená náborem nových zaměstnanců a motivační dopis adresujte přímo jí. Po oslovení by měly následovat dva až tři odstavce, ve kterých rozvedete informace uvedené ve vašem životopisu, a dále budete prát jak o svých silných dovednostech, tak o podniku, ve kterém chcete pracovat. Zmiňte, co vás na pracovní nabídce zaujalo a proč vás láká práce barmana.

Buďte upřímní a osobní. Nebojte se ukázat své nadšení a motivaci. Ostatně, od toho tu motivační dopis je! Další rady a tipy, jak vytvořit po všech stránkách dokonalý motivační dopis, naleznete zde .

Často kladené otázky (FAQ)

Je možné získat práci jako junior barman bez zkušeností?

V pohostinství je dlouhodobě zvýšený zájem o zaměstnance. To znamená, že pokud budete mít snahu rychle se naučit pohybovat za barem nebo na place podniku, nebudete mít problém jaít si práci jako barman i bez dlouhé pracovní historie.

Ve svém životopise nezapomeňte uvést ochotu učit se nové věci či učenlivost a také ke své žádosti připojte motivační dopis, ve kterém budete demonstrovat svůj zájem o pozici barmana.

Jaké bývají požadavky na pozici barmana?

Žádný strach, v mnoha pracovních inzerátech je ze všeho nejvíce vyžadována zručnost, šikovnost a časová flexibilita. Vše ostatní vás naučí na místě. Navíc, máte-li za sebou střední vzdělání v oboru číšník-barman nebo v jiném gastronomickém/pohostinském oboru, absolvovali jste praxi, a základy tudíž máte!

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis