Bezpečnostní důstojník: Životopis, se kterým získáte práci v oblasti bezpečnosti levou zadní!
Bezpečnostní pracovníci, známí také jako strážníci, se snaží předcházet trestným činům páchaným na lidech a jejich majetku tím, že hlídkují v určené oblasti a dávají pozor například na loupeže, přepadení a vandalismus.
Vzorové životopisy bezpečnostních pracovníků uvádějí takové povinnosti, jako je provádění hodinového dohledu nad areálem a personálem za účelem zajištění bezpečnosti veřejnosti a vytváření denních záznamů o činnosti pro nadřízené. Ti, kteří se chtějí stát bezpečnostními pracovníky, musí být schopni ve svém životopise bezpečnostního pracovníka prokázat alespoň středoškolské vzdělání s maturitou či vyučením.
Láká vás práce v oblasti zajištění bezpečnosti? Většina zaměstnavatelů hledá talentované pracovníky s pokročilými znalostmi a dovednostmi, aby mohli předcházet narušení bezpečnosti. Vylepšení vašeho životopisu v oblasti zajištění bezpečnosti je skvělým prvním krokem, pokud hledáte další příležitost v tomto oboru.
Možná máte talent, ale pokud ho nedokážete prezentovat ve svém životopise bezpečnostního pracovníka, můžete o vysněnou práci přijít. Pomůžeme vám vytvořit životopis, který vám zajistí pohovor na pracovní pozici v oblasti zajištění bezpečnosti.
Zde jsou některá z témat, kterými se budeme zabývat:- Jak přidat zkušenosti do životopisu bezpečnostního procovníka
- Nejlepší formát a uspořádání životopisu
- Sekce, které v životopisu nesmí chybět
- Příklady ze životopisů v oblasti zajištění bezpečnosti, které vám poslouží jako vodítko při psaní vlastního CV.
Vzhledem k tomu, že se očekává spíše pomalý růst trhu práce bezpečnostních pracovníků, můžete se setkat s velkou konkurencí při ucházení se o místa u hlavních zaměstnavatelů.
Silný životopis je základním nástrojem, jak se odlišit od ostatních uchazečů o zaměstnání. Níže uvádíme příklady životopisů a nabízíme také tipy, jak svůj životopis vylepšit a přizpůsobit jej konkrétní pracovní náplni.
Jaké jsou platy v oblasti bezpečnosti?
V České republice si může pracovník ostrahy nebo bezpečnostní agentury vydělat na začátků svého pracovního poměru cca 17 072 Kč hrubého měsíčně. Nicméně po pěti letech praxe v oboru už to může být při práci na plný úvazek 21 873 Kč hrubého měsíčně (zdroj: můjplat.cz ).
Jak postupovat v případě psaní životopisu?
Pracovních míst v oblasti zajištění bezpečnosti postupem času přibývá, ale k získání pozice je stále zapotřebí výjimečný životopis. Se správnými dovednostmi a zkušenostmi v oblasti poskytování ochrany a zajištění bezpečnosti můžete získat příležitost, která vás posune na další úroveň vaší kariéry.
Nejprve je však třeba zvážit některé faktory, než začnete psát životopis. Rozvržení, formát a struktura musí být správné. Kde se inspirovat? Podívejte se na naše příklady životopisů , které vám při psaní životopisu pomohou.
Formát
Formát závisí na vaší kvalifikaci. Zde jsou tři možnosti, ze kterých si můžete vybrat.
- Obráceně chronologické řazení se zaměřuje na zkušenosti. Tento formát je vhodný pro kandidáty, kteří pracují jako odborníci v zajišťování bezpečnost již řadu let.
- Funkční formát životopisu se zaměřuje na dovednosti. Tento formát je vhodný pro čerstvé absolventy a osoby, které mění kariéru a nemají zkušenosti v oblasti zajišťování bezpečnosti.
- Kombinovaný/hybridní formát životopisu kombinuje nejlepší vlastnosti obráceně-chronologického a funkčního formátu životopisu. Mohou jej použít uchazeči, kteří mají zkušenosti a dovednosti.
Rozvržení
Rozložení životopisu by mělo být jednoduché na čtení a pochopení. Nejlepší jsou snadno čitelná písma, jako jsou Calibri, Helvetica, Arial a Times New Roman. Většina náborářů doporučuje velikost písma 10-12 bodů. Jednotlivé sekce je vhodné uvést nadpisem o větší velikosti, jako je 12 až 14 bodů.
Struktura
Předtím, než se pustíte do práce na životopisu, pečlivě si prostudujete popis práce. Poslouží vám jako vodítko a zdroj inspirace. Porovnějte uvedené požadavky na pozici s vašimi zkušenostmi a dovednostmi. Následně do CV zahrňte veškeré body, které se shodují. Tímto způsobem se budete prezentovat jako ideální kandidát na pozici.
Začněte pěti základními oddíly :
- Kontaktní údaje
- Profesní shrnutí
- Pracovní historie
- Vzdělání
- Dovednosti
Přidejte další sekce , jako jsou jazyky, kurzy, osvědčení, dobrovolnickou činnost, zájmy a záliby apod.
Záhlaví životopisu s kontaktními údaji
V záhlaví životopisu jsou uvedeny následující údaje:
- Vaše celé jméno
- Název pracovní pozice
- Telefonní číslo
- Profesní e-mailová adresa
- Místo bydliště
- Odkaz na váš profil na síti LinkedIn.
Ujistěte se, že jsou tyto informace přesné, aby vás náborový pracovník mohl kontaktovat. Omezte se pouze na kontakt a vynechte osobní informace.
Příklady
Bezpečnostní pracovník
123 456 789
filip.otava@platforma.cz
Pardubice
LinkedIn.com/in/filipotava
Bezpečnostní pracovník
Rodinný stav: Svobodný
Věk: 34 let
123 456 789
filipek@platforma.cz
Pardubice
LinkedIn.com/in/filipotava
Pracovní zkušenosti bezpečnostních pracovníků a jak je nejlépe popsat
Klíčová je část týkající se získané praxe. Většina náborářů, když dostane váš životopis, přejde přímo do této části, aby zjistila, co jste dříve dělali ve svých předchozích zaměstnáních. Musíte se ujistit, že je dobře strukturovaná a každá oblast je jasná. Pokud potřebujete použít určitou předlohu, můžete se podívat na naše šablony životopisů .
Údaje, které byste zde měli mít v této sekci, zahrnují:
- Název pracoviště
- Název vaší pracovní pozice
- Doba, po kterou jste na jednotlivých místech pracovali
Nezapomeňte začít od poslední pozice směrem dozadu. Pod každé pracoviště také přidejte tři až pět povinností a údaj nebo skutečnost, která vyčíslí vaše úspěchy.
Příklad
Bezpečnostní strážník
Duben 2018 - září 2020
- Hlídkování v areálu, kontrola oken a dveří, zda nedošlo k narušení nebo poruše
- Sledování pěti bezpečnostních kamer, zda nedochází k trestné činnosti, nebezpečí nebo narušení pořádku
- Vytváření a předkládání zpráv o sledování a podezřelých aktivitách
Jak strukturovat životopis bez zkušeností?
Dobrou zprávou je, že práci v oblasti zajištění bezpečnosti můžete získat i bez zkušeností. Musíte na to však jít chytře.
V případě, že nemáte vůbec žádné pracovní zkušenosti, pak si zvolte fukční životopis. Ten vám umožní soustředit se na dovednosti.
Pokud máte určité zkušenosti z jiných oblastí, uveďte je v obráceně chronologickém pořadí. Neuvádějte však bezmyšlenkovitě všechny, ale soustřeďte se na ty z nich, kde jste si osvojili přenositelné dovednosti.
Vzdělání je neméně důležité, uveďte podrobnosti o absolvování studia
Většina pracovních míst pro bezpečnostní služby vyžaduje alespoň středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou. Jiným hzaměstnavatelům bude stačit vyučení. Na osobu obvykle nezáleží, nicméně technické studium bude vždy výhodou.
Při uvádění svého vzdělání uvedete název školy/vzdělávací instituce, název studijního programu, roky trvání studia. Přidat můžete i hlavní náplň studia, a to zejména pokud s touto prací teprve začínáte.
Příklad
Řízení bezpečnosti práce
Leden 2017 až prosinec 2020
- Bezpečnostní inženýrství
- Bezpečnostní plánování
- Požární ochrana a průmyslová bezpečnost
Tvrdé a měkké dovednosti bezpečnostních pracovníků
Upoutejte pozornost zaměstnavatele tím, že vytvoříte sekci s vašimi nejlepšími dovednostmi bezpečnostního pracovníka. Pomocí popisu práce přiřaďte požadované dovednosti k dovednostem a vlastnostem, které se k vám hodí. Vždy do CV nakombinujte tvrdé i měkké dovednosti. Hledáte inspiraci?
Přidejte seznam dovedností, které jsou pro danou pozici relevantní. Seznam dovedností v životopise pracovníka ostrahy může zahrnovat:
- CCTV systémy
- Bezpečnost na pracovišti
- Zacházení se střelnými zbraněmi a bezpečnost
- Vztahy se zákazníky
Níže uvádíme konkrétní příklady pro inspiraci. Mezi vaše dovednosti mohou patřit třeba následující body:
Tvrdé neboli technické dovednosti
- Analýza bezpečnostních rizik
- Prevence krádeží a dalších trestných činů
- Pohotová reakce na mimořádné události a krizové situace
- Ověřování totožnosti
- První pomoc a resuscitace
- Techniky řešení konfliktů
- Znalosti počítačového bezpečnostního softwaru
- Obsluha a nastavení kamerového systému
- Důkladné hlášení a dokumentace
- Vyjednávací dovednosti
Měkké neboli osobní dovednosti
- Vynikající komunikační dovednosti
- Organizace
- Fyzická síla a výdrž
- Dobrý zdravotní stav
- Pozorovací schopnosti
- Trpělivost
- Výborný zrak a sluch
Osvědčení, kurzy a další doplňkové sekce do životopisu bezpečnostního pracovníka
Chcete se posunout za hranice tradiční sekce dovedností, vzdělání a zkušeností? Snadno! Stačí si vybrat jednu nebo dvě další sekce, které náborovým pracovníkům pomohou získat úplnější představu o tom, kdo jste, a to jak jako člověk, tak jako profesionál.
Chcete ještě doplnit další informace? Zahrňte nepovinné oddíly, například:
- Osvědčení, certifikace a licence
- Absolvované kurzy, školení, semináře
- Jazykové dovednosti, počítačové dovednosti
- Profesní členství nebo sdružení
- Dobrovolnické zkušenosti
- Zájmy a záliby
Certifikáty a osvědčení
Certifikáty mohou potenciálnímu zaměstnavateli poskytnout jistotu, že máte potřebné dovednosti pro výkon funkce bezpečnostního pracovníka. V závislosti na zaměstnavateli od vás může být vyžadována licence nebo specifické certifikáty.
Odborné kurzy v oblasti zajištění bezpečnosti
Velkou výhodou bude uvedení odborných kurzů, včetně školení a seminářů z vaší oblasti. Díky tomu dokážete, že jste ochotni dále se vzdělávat a že si kontinuálně osvojujete odborné dovednosti a znalosti.
Jazyky
Na mnoha pozicích může být požadovány jazykové znalosti, jako je anglický nebo jiný jazyk. Uvedením požadovaného jazyka společně s dosaženou jazykovou úrovní značně vzroste vaše šance na úspěch!
Zájmy a záliby
Koníčky vám mohou pomoci porazit konkurenci, pokud jsou v souladu s firemní kulturou. Proto je důležité před přidáním zájmů prozkoumat společnost a zvážit její kulturu a pozici, o kterou se ucházíte.
Profesní shrnutí zásadních bodů ze životopisu
Co napsat do profesního shrnutí životopisu bezpečnostního důstojníka? Osobní přehled je úvodem k vašemu personalistovi. Přečte si ho a část o dovednostech, než přejde ke zbytku životopisu. Musíte rychle zapůsobit.
- Uveďte své nejsilnější podstatné informace, které se týkají pracovního místa (inspirujte se v pracovní nabídce a v dalších podobných inzerátech práce)
- Profesní shrnutí vždy přizpůsobte popisu pracovní pozice
- Otevřete jej informacemi o letech praxe
- Uveďte své nejsilnější dovednosti relevantní pro danou pracovní pozici
- Přidejte jeden nebo dva důležité úspěchy, které by mohly zaměstnavatele zaujmout
Příklady
Výše uvedený příklad ukazuje zkušenosti kandidáta a zmiňuje úspěch, který upoutá pozornost zaměstnavatele.
Výše uvedený příklad je příliš vágní a neobsahuje podrobnosti o význačných úspěších, díky nimž je kandidát pro danou pozici nejlepší.
Kariérní cíl pro nováčky v oboru bezpečnosti
Kariérní cíl životopisu je ideální pro čerstvé absolventy a osoby měnící kariéru, kteří nemají profesní zkušenosti a úspěchy, které by mohli přidat do shrnutí životopisu.
Jedná se o stručný odstavec, ve kterém namísto svých zkušeností píšete o své motivaci, dovednostech a kariérních aspiracích.
Tento uchazeč se prezentuje v nejlepším dobrém světle pomocí svých jedinečných dovedností, které se hodí na pozici strážného.
Tento uchazeč se příliš zaměřuje na skutečnost, že nemí žádnou praxi a neuvádí žádné relevantní dovednosti, které by mohl na pozici využít.
Profesionální tipy jak na nejlepší životopis
Zaměstnavatelé se obvykle rozhodnou o vašem potenciálu během několika vteřin po prostudování vašeho životopisu, takže se musíte ujistit, že jim vaše CV ukáže, co u bezpečnostního pracovníka hledají. Pokud dovednosti a zkušenosti ve vašem životopise odpovídají tomu, co je uvedeno v popisu práce, máte větší šanci odlišit se od zástupu uchazečů. Z toho důvodu vždy životopisu přizpůsobte na míru každé pracovní nabídce, o kterou se ucházíte.
Ujistěte se, že vaše zkušenosti odpovídají popisu vaší práce, ale nikdy nelžete. To se netoleruje a později se to projeví při osobním pohovoru.
Skvělým způsobem, jak zvýšit sílu a efektivitu vaší žádosti, je napsání motivačního dopisu, který se připojí k žádosti o zaměstnání pracovníka v oblasti zajištění bezpečnosti.
Dejte si pozor na svůj písemný projev. Češtinu musíte mít bez chyb a text celkově bez překlepů a dalších jazykových nedostatků. V případě, že jste měli z češtiny trojky, raději dejte životopis ke kontrole další osobě. Ta vám text opraví a poskytne zpětnou vazbu, i co se obsahu týče.
Tvorba životopisu v kostce
Pojďme si na závěr shrnout, co jsme se naučili:
- Shrňte svůj životopis pomocí profesního shrnutí/kariérního cíle a vytvořte jej chytlavě a poutavě.
- Vytvořte krátké záhlaví a dbejte na správnost údajů.
- V životopise používejte snadno čitelné písmo.
- Zajistěte, aby struktura vašeho životopisu byla správná a obsahovala všechny důležité části.
- Při výčtu svých povinností a odpovědností přidejte nějaký fakt nebo údaj, který vyčíslí vaše úspěchy.
- Své dovednosti uvádějte pomocí odrážek, abyste je snadno rozpoznali. Díky tomu se také snadno skenují pouhým pohledem.
Motivačním dopisem demonstrujete svůj zájem o pozici
V tomto článku jsme probrali všechny součásti, které vám pomohou napsat co nejefektivnější žádost o práci v oblasti zajištění bezpečnosti. Aby však byla vaše žádost kompletní, nezapomeňte připojit motivační dopsi. Efektivní motivační dopis jasně ukazuje silné stránky uchazeče.
Jak napsat dobrý motivační dopis? Tady je několik zaručených tipů:- Motivační dopis bude stejně jako profesní shrnutí, ale místo několika vět budete mít k dispozici několik odstavců informací, které můžete personalistovi nabídnout.
- Zpočátku se zmiňte o svých schopnostech a kariérní motivaci - jakou práci hledáte a proč si myslíte, že společnost, do které se hlásíte, je pro vás ideální.
- Poté se rozpovídejte o svých pracovních zkušenostech a podrobně vysvětlete své povinnosti a zkušenosti.
- Motivační dopis zakončete stručnou zmínkou o svých schopnostech a o tom, proč chcete pro danou společnost pracovat a co na této nové pozici hledáte.
- Nezapomeňte zdvořile požádat o osobní setkání na pracovním pohovoru.
Často kladené otázky (FAQ)
Co dělá bezpečnostní pracovník a jaké požadavky jsou na tuto pozici kladeny?
Profesionální bezpečnostní pracovník hlídá přidělené prostory a budovy během stanovené nebo přidělené směny. Mezi běžné pracovní povinnosti uvedené v životopise profesionálního bezpečnostního pracovníka patří například:
- zajištění bezpečnosti prostor a personálu hlídáním nemovitostí,
- monitorování sledovacích zařízení,
- používání zvukových poplachů, předcházení škodám a ztrátám na majetku a životech,
- řízení provozu,
- údržba budovy nastavením a monitorováním bezpečnostních kontrol,
- dodržování služeb společnosti,
- dodržování místních a státních předpisů a okamžitá reakce na tísňová volání a situace.
K nejlepším dovednostem a znalostem, které se běžně objevují v životopisech, patří:
- znalost bezpečnostních operací a postupů;
- znalost základních postupů bezpečnostních a požárních inspekcí;
- dovednosti v oblasti dohledu,
- ovládání emocí,
- solidní znalost řízení bezpečnosti a určitá míra volnosti a kreativity.
Tato práce v zásadě vyžaduje pouze středoškolské vzdělání s maturitou; přednost však mají ti, kteří mají odpovídající pracovní zkušenosti (obvykle alespoň 2 roky praxe v oboru).
Kde se mohou uplatnit bezpečnostní pracovníci?
Bezpečnostní pracovníci pracují na různých místech, včetně průmyslových podniků, maloobchodních prodejen a kancelářských budov. Pracovníci ostrahy hazardu pracují většinou v kasinech. Vzhledem k tomu, že mnoho budov a kasin je otevřeno 24 hodin denně, musí strážní a pracovníci ostrahy často pracovat nepřetržitě, střídají se tak většinou po 12hodinových směnách (denní a noční směna). Častá je práce o víkendech a státních svátcích.
Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.