Junior datový analytik: Životopis na míru přizpůsobený juniorské pozici
Pro práci s daty jste se narodili! Pokud jste čerstvě po škole a máte nejen všechny potřebné dovednosti, ale také zájem o analýzu dat a jejich interpretaci, pak jste tu na správném místě! Pomůžeme vám s tvorbou silného životopisu junior datového analytika, díky kterým si získáte pozornost zaměstnavatelů i bez zkušeností.
Vzor životopisu junior datového analytika pro inspiraci
Ing. Martin Hanák
Junior datový analytik
721 234 567
martin.hanak@gmail.com
Praha
LinkedIn.com/in/martinhanak
Jsem zapálený datový analytik, který právě ukončil vysokoškolské studium technického zaměření a v současnosti hledá příležitost podílet se na zajímavých projektech a učit se od opravdových profesionálů. Kromě pokročilé znalosti předních analytických nástrojů mi nechybí zájem o data a IT. Jsem komunikativní, mám analytické myšlení a nechybí mi chuť neustále se posouvat.
VzděláníVysoká škola ekonomická v Praze (VŠE, Praha) Magisterský studijní program Informační management 2021 až 2023
- Digitální forenzní analýza v českém a anglickém jazyce
- Řízení bezpečnosti informačních systémů
- Komunikace a prezentace informací (anglicky)
- Manažerské metody
Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE, Praha)
Bakalářský studijní program Data a analytika pro business
2018 až 2021
- jazyk SQL
- Relační databáze
- Datově analytická řešení
Pracovní zkušenosti
DigiTech Inogi s.r.o., Praha
Pracovní stáž na pozici junior data analytika v oblasti energetiky
Září 2022 až únor 2023
- Návrh a implementace pokročilých řešení k efektivnímu využívání dat
- Komponenty datové integrace, uložení dat, analytické komponenty
- Vizualizace dat, prezentace výsledků a podávání reportů
- Prediktivní modelování dat, optimalizace
Dovednosti
- Navrhování databází
- Programování (XML, Javascript, ETL frameworks)
- Vizualizace dat a prezentační dovednosti
- Data mining
- Analytické myšlení
- Orientace na detail
- Pracovní morálka
- Komunikace
- Sebemotivace
Analytické nástroje
- R
- SQL
- MySQL
- Python
- Matlab
Jazyky
- Anglický jazyk: C1
- Německý jazyk: B1
Ucházíte-li se o pozici v oblasti datové analýzy, budete muset splnit určité požadavky, jako je například znalost práce s MySQL či znalost kvantitativní a kvalitativní analýzy dat. Třebaže se v případě juniorských uchazečů nepočítá s přílišnou praxí, nutností bývá vysokoškolské vzdělání ideálně technického, nebo matematického zaměření. Dokažte, že máte vše potřebné k výkonu juniorské pozice!
Díky našim příkladům, šablonám, radám a tipům vytvoříte životopis, na jehož základě se o vás společnosti poperou! Ukážeme vám, jak by měl váš životopisu vypadat po vzhledové i obsahové stránce. Vysvětlíme si, jakých informací se držet, a jaké údaje raději vynechat tak, abyste udělali skvělý dojem a získali pozvání na pracovní pohovor!
Přinášíme vám kompletní vzor životopisu na pozici juniorského datového analytika. Hledáte více inspirace? Navštivte naše webové stránky, na kterých naleznete další příklady CVček roztříděných podle oboru. Svou inspiraci si tak vybere každý!
Kolik si lze vydělat v oblasti datové analýzy?
Na začátku vaší kariéry junior datového analytika můžete očekávat průměrný měsíční plat ve výši 35 000 Kč. Nicméně medián, tedy střední hodnota platu, dosahuje hodnoty 65 000 Kč. Jako maximum se uvádí částka 120 000 Kč, kterou si mohou vydělat každý měsíc nejzkušenější datoví analytikové (zdroj: www.lovelydata.cz ).
Jiný zdroj uvádí průměrný plat datového analytika, který si v České republice může každý měsíc přijít na 43 265 Kč hrubého (zdroj: cz.indeed.com ).
Podívejme se na psaní CVčka junior datového analytika krok za krokem
Jako junior datový analytik bez dostatku praxe se budete muset blýsknout jiným způsobem než svými zkušenostmi. Dokažte personalistovi, že jste orientovaní na detail a máte analytické dovednosti pomocí perfektně vytvořeného životopisu, který bude prezentovat informace jasně a přehledně.
V následujících odstavcích nejenže se zaměříme na obsah, ale také si představíme formu, kterou by mělo vaše CV splňovat. Vytvoříte tak životopis junior datového analytika, o kterého se společnosti poperou!
Váš životopis musí také dobře vypadat!
Při tvorbě životopisu musíte mít na paměti i vizuální stránku dokumentu. Jakmile jej personalista dostane do rukou, neměl by od něj odtrhnout zrak a dočíst jej až do konce. Toto docílíte, pokud vytvoříte CVčko, které se bude snadno číst a jednotlivé informace v něm bude možné rychle vyhledat. Zaměřte se proto na ideální formát, rozvržení i strukturu CVčka.
Jak na ideální formát?
V první řadě se rozhodněte pro nejvhodnější formát životopisu, který musí odpovídat vaší profesní situaci. Vzhledem k tomu, že jako začínající analytik nemáte příliš pracovních zkušeností, doporučujeme volit mezi obráceně chronologickým a funkčním formátem. Pojďme se na tyto dva formáty životopisu podívat zblízka.
- Obráceně chronologický životopis je vhodnější pro jedince, kteří mají alespoň nějakou praxi. Tento formát totiž uvádí vaše pracovní zkušenosti i absolvované studium v obráceném chronologickém pořadí. Jako první v pořadí je tak vždy v každé sekci umístěna nejaktuálnější informace. Jedná se o nejtradičnější formát životopisu a po mnoho let zůstával nejběžnějším, na který jsou personalisté zvyklí a upřednostňují jej.
- Funkční životopis se více zaměřuje na relevantní dovednosti a také na dosažené vzdělání. Je vhodný pro čerstvé absolventy bez praxe, neboť zatajuje nedostatečnou pracovní historii.
Navrhněte si přehledné rozvržení
Abyste docílili přehlednosti dokumentu, respektujte standardní zásady formátování dokumentu, nebo použijte náš vzor životopisu.
- Snažte se délku CVčka omezit na jednu stránku. Vzhledem k tomu, že nemáte dlouhou pracovní historii, není důvod, proč byste měli vytvářet sáhodlouhý dokument na tři stránky.
- Vsaďte na jednoduchost. To se týká jak písma, tak stylu a barev dokumentu. Nepřehánějte to s designem, pamatujte, že méně je více! Vaše CVčko by mělo být psané jednotným písmem o velikosti 11 bodů. Také používejte nadpisy, ty pište tučným písmem o větší velikosti cca 12 až 14 bodů.
- CVčko provzdušněte dostatkem bílého místa. To vložte mezi jednotlivé sekce, vizuálně je od sebe tímto trikem odlišíte. Dostatek místa také ponechejte mezi řádky textu (řádkování na 1,15).
- Zjistěte si, jaký formát souboru je vyžadován. Není-li tento požadavek uveden, CV uložte a zašlete jako soubor PDF. Vyhnete se tak nepříjemným změnám formátu, ke kterým dochází v případě souboru DOC apod.
Stanovte si vhodnou strukturu
Nezapomínejte, jste analytik! To znamená, že schopnost analýzy patří mezi vaše silné stránky. I svůj životopis analyticky rozdělte do jednotlivých částí, a to následujících:
- Kontaktní údaje, které umístíte do záhlaví
- Sekce věnovaná dosaženému vzdělání
- Pracovní zkušenosti (máte-li nějaké)
- Dovednosti
- Další části (analytické nástroje, počítačové dovednosti, jazyky, koníčky apod.)
Kontaktní údaje patří do záhlaví
Tvorbu životopisu začněte záhlavím, do kterého vložíte své celé jméno a příjmení společně s akademickým titulem. To vám poslouží jako nadpis celého dokumentu.
Pod jméno umístěte název své profese, telefonní číslo, e-mail, název města, odkaz na online profil (na LinkedInu apod.).
Příklady
Ing. Lenka Končelová
Datová analytička
+420 721 345 678
lenka.koncelova@gmail.com
Ústí nad Labem
LinkedIn.com/in/lenkakoncelova
Lenka Končelová
Datová analytička
Rodinný stav: Svobodná
Věk: 27 let
+420 721 345 678
veverka@gmail.com
Mostecká 19, 310 00 Ústí nad Labem
LinkedIn.com/in/lenkakoncelova
Pamatujte, že nejste povinni uvádět osobní informace, které by vás mohly zbytečně diskvalifikovat. Je tedy na vás, zda uvedete věk, datum narození, rodinný stav apod. My tyto údaje však doporučujeme neuvádět. Rovněž nejste povinni vypisovat celou fyzickou adresu. Zcela dostatečný je název města, ve kterém máte bydliště, ať už trvalé, nebo dočasné.
Do záhlaví se hodí i fotka!
Co se naopak sluší uvést, je fotografie! Stejně jako email by však i fotka měla mít profesionální podobu. Chcete-li udělat dobrý dojem, pak se vyhněte vkládání selfíček nebo momentek z vinárny. To nejsou ideální fotky do CV!
Začněte raději vzděláním
Jako junior budete pravděpodobně mít delší studijní historii, než tu pracovní. Začněte proto sekcí věnované dosaženému vzdělání.
Zejména pokud nemáte žádné odborné zkušenosti, doporučujeme podrobně popsat absolvované studium, a to včetně akademických úspěchů, hlavních předmětů nebo studijních stáží.
Příklad
Vysoké učení technické v Praze
Magisterský titul v oboru Data a analytika pro business
2017 až 2019
- Datová a business analýza
- Nestrukturovaná data a jejich analýza
- Data mining z databází
- Management v oblasti datové dat
- Půlroční zahraniční studijní stáž, Leibniz University v německém Hannoveru
Pokračujte pracovními zkušenostmi, máte-li nějaké
Následuje sekce věnovaná pracovní historii. V případě, že nemáte, co byste do této části vyplnili, můžete ji úplně vynechat, nebo ještě lépe – použít funkční formát životopisu, který vám umožní pracovní historii upozadit ve prospěch specifických dovedností a vzdělání.
Mezi pracovní zkušenosti můžete rovněž zahrnout pracovní stáže nebo odborný výcvik, který jste absolvovali v rámci studia. Dále můžete zmínit dobrovolnickou činnost, kterou jste vykonávali.
Další možností je uvedení studentských brigád, nicméně ty do CVčka zahrňte pouze, jsou-li relevantní. To znamená, že se jednalo o brigádu v oboru, nebo že jste se při nich naučili přenositelné dovednosti, jako je práce v týmu atd.
Příklad
Mectum s.r.o., Praha
Junior data analytik
Září 2019 až květen 2022
- Tvorba na business reviews a analýz
- Příprava a zpracování dat, modelování a tvorba modelů
- Predikce, klasifikace, segmentace, rekomendace
- Pořízení dat z různých datových zdrojů, jejich analýza
- Práci v databázích SQL, NoSQL
Vyberte nejrelevantnější dovednosti datového analytika
Jako junior datový analytik budete shromažďovat a interpretovat data, k tomu jsou zapotřebí silné analytické dovednosti a také schopnost práce v týmu, neboť se budete zodpovídat zkušenějším kolegům. Jaké další tvrdé i měkké dovednosti byste měli zahrnout do svého životopisu junior datového analytika?
Tvrdé dovednosti (hard skills) junior datového analytika
- Programovací jazyky
- Datové databáze
- Business analýzy
- Strojové učení
- Vizualizace dat
- Data mining
- SQL
- SAS
Měkké dovednosti (soft skills) junior datového analytika
- Analytické myšlení
- Kritické myšlení
- Komunikace
- Spolupráce
- Organizace
- Kreativita
- Chuť zkoušet nové postupy a technologie
Připojte další části, kterými zvýšíte svou hodnotu na trhu práce
Dále doporučujeme na konec CVčka vložit jakékoliv další relevantní sekce, které vám pomohou zaujmout pozornost potenciálního zaměstnavatele. Zvažte proto přidání následujícího:
- Jazykové dovednosti
- Analytické nástroje
- Počítačové dovednosti
- Certifikace
- Odborné kurzy a školení
- Dobrovolnická činnost
- Zájmy a záliby
Vytvořte přesvědčivé profesní shrnutí
Pod záhlaví s vašimi kontaktními údaji vložte dvě až tři věty s profesním shrnutím, ve kterém uvedete své nejdůležitější dovednosti a kariérní cíle.
Pro uchazeče na juniorské úrovni je obzvláště přínosné uvést zkušenosti se vzděláním a dosažené výsledky, protože tyto informace mohou personalistovi zdůraznit vaše znalosti v oblasti analýzy dat. Můžete se také zmínit o zkušenostech ze stáže, odborného výcviku v rámci školy nebo dobrovolnické pozice.
Příklady
Tento uchazeč uvádí, jaké je jeho odborné vzdělání a jakými dovednostmi v oblasti analýzy dat může přispět do týmu.
Tento uchazeč je ve svých vyjádřeních hodně obecný. Neuvádí žádné konkrétní příklady a personalista z jeho profesního shrnutí příliš moudrý nebude.
Jak váš životopis vyladit k dokonalosti? Díky následujícím tipům!
Pokud hledáte pozici datového analytika na základní úrovni, je důležité napsat profesionální životopis, který vyzdvihne vaši kvalifikaci. Níže uvádíme několik tipů, abyste vytvořili efektivní životopis pro pozici juniorského datového analytika:
- Základ je přizpůsobit životopis nabídce práce. V opačném případě váš obecný životopis zapadne mezi ostatními kandidáty a vy se pozvání na pohovor nedočkáte.
- Dejte si pozor na jazyk. Překlepy, gramatické a stylistické hrubky jsou zlo, které so CVčka nepatří! Kontrolujte, kontrolujte, kontrolujte!
- Vizuál je důležitý! Na vzhledu totiž opravdu záleží. Při tvorbě CVčka proto usilujte o přehlednost a snadnou čitelnost! S naší profesionální šablonou toho docílíte!
- Přiložte motivační dopis, ve kterém vysvětlíte, proč by měl zaměstnavatel dát šanci právě vám, ačkoliv nemáte dostatek praxe.
Klíčové body na závěr
V následujících bodech ve stručnosti shrnujeme zásadní poznatky z tohoto článku!
- Ze všeho nejdříve si zvolte ideální formát. Zatímco obráceně chronologický formát zdůrazňuje pracovní zkušenosti s podrobným shrnutím pracovní náplně v rámci jednotlivých pozic, funkční formát se zaměřuje na soubor dovedností uchazeče relevantních pro pozici, o kterou se ucházíte.
- Kontaktní údaje vložte do záhlaví. Ušetříte tím místo.
- Upřednostněte sekci vzdělání, která by měla předcházet pracovní historii.
- Nemáte-li žádné odborné zkušeností, zvažte volbu funkčního formátu.
- Dovednosti by vždy měli odpovídat požadavkům z inzerátu práce.
- Dalšími doplňkovými sekcemi můžete získat plusové body.
- Nezapomeňte vytvořit personalizovaný motivační dopis. Ten odešlete společně s životopisem na adresu společnosti.
Nepodceňte sílu motivačního dopisu!
Motivační dopis rozhodně není zbytečností. O to méně v případě, že se ucházíte o juniorskou pozici. Dokažte svůj opravdový zájem nejen o konkrétní místo, ale také o společnost jako celek. V motivačním dopise proto nemluvte jen o sobě a svých profesních aspiracích, ale také o tom, co vás na firmě zaujalo a z jakého důvodu pro ni chcete pracovat.
Důležité je adresovat motivační dopis jmenovitě konkrétní osobě, která je zodpovědná za nábor nových zaměstnanců. Její jméno naleznete buď v pracovním inzerátu, nebo na stránkách společnosti či přes síť na LinkedIn.
Líná huba, holý neštěstí! Na závěr motivačního dopisu si proto řekněte o pracovní pohovor!
Často kladené otázky (FAQ)
Co obnáší práce datového analytika?
Mezi hlavní náplň práce patří zejména zkoumání relevantních obchodních informací, k čemuž využívají nejrůznější analytické metody. Junior datový analytik také často spolupracuje pod vedením nadřízeného, který řídí jeho činnost. Níže uvádíme stěžejní pracovní úkoly:
- Shromažďování a čištění dat
- Analýza dat
- Tvorba reportů
Jaké by měly být hlavní kvality junior datového analytika?
Na začátku své kariéry budete zodpovídat svým starším a zkušenějším kolegům, zaměstnavatel tak ocení vaši schopnost pracovat v týmu, komunikativnost, organizovanost apod. Velké plus bude znalost anglického jazyka, nebo jiného cizího jazyka. A to zejména v případě, že budete pracovat ve velké společnosti. V této profesi se rovněž hodí profesionální znalost PC programů, a to nejen základního Office balíčku, jako je Word a Excel, ale pokročilých analytických programů a programovacích jazyků.
Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.