Domácí opatrovnice dětí: Životopis, který vám umožní pracovat s dětmi v jejich přirozeném prostředí

Domácí opatrovnice dětí mají na starosti péči o dítě nebo děti jiné rodiny v jejich přirozeném prostředí – tedy v domácnosti. Můžete tímto způsobem hlídat děti buď nárazově dle potřeby, nebo pravidelně v podobě každodenní péče.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Ukázkový příklad domácí opatrovnice dětí

Sabina Dvořáková
Domácí opatrovnice dětí
728 123 456
sabina.dvorakova@platforma.com
Ústí nad Labem

O mně
Jsem domácí opatrovnice dětí s více než deseti lety zkušeností s hlídáním dětí s lehkým mentálním postižením, zejména lehkými formami autismu ve věku 2 až 6 let. Zajistím bezpečnost vašich dětí, pohlídám je v jejich domácím prostředí, uvařím, nakrmím, vykoupu a zastanu další práce v domácnosti. Jsem empatická, trpělivá, s chutí pracovat s dětmi a pomáhat jejich rodičům s péčí o ně. Rovněž jsem časově flexibilní, v domácnosti mohu pracovat jak přes den, tak po večerech nebo o víkendech.

Pracovní zkušenosti
Asistence a výpomoc v rodinách s dětmi s autismem
2013 až současnost

 • Pomoc rodičům s péčí o autistické děti ve věku 3 až 6 let
 • Odvod a vyzvedávání dětí z a do autistického centra
 • Plánování výchovných a vzdělávacích her
 • Předávání návyků v oblasti hygieny a sociálních zvyklostí

KidsCentrum, Agentura pro hlídání dětí, Ústí nad Labem
Domácí opatrovnice dětí na částečný úvazek
Leden 2019 až únor 2023

 • Hlídání ve věku 2 až 8 let přímo v rodinách
 • Příprava svačin, obědů, večeří
 • Doprovod dětí do školy/ze školy, na kroužky
 • Vaření, pečení, úklid a další drobné práce

Vzdělání
Střední pedagogická škola Kladská, Ústí nad Labem
Maturitní obor Mimoškolní pedagogika
2009 až 2013

 • Odborná praxe ve školní družině s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami

Základní škola ZŠ Máchova, Ústí nad Labem
2000 až 2009

Dovednosti

 • Péče o dítě s autismem
 • První pomoc
 • Dětská psychologie
 • Tvorba aktivit
 • Příprava jídla
 • Trpělivost
 • Empatie
 • Flexibilita

Kurzy

Rekvalifikační kurz Sociální pracovník (specializace na děti s lehkým mentálním postižením), EduCentrum, Ústí nad Labem, červen 2021

Zájmy a záliby

 • Procházky v přírodě
 • Sborový zpěv
 • Vaření, pečení

Než však začnete pracovat, budete muset vytvořit přesvědčivý životopis domácí opatrovnice , na jehož základě si vás rodina dítěte vybere.

V tomto průvodci obsáhneme vše pro to, abyste vytvořili životopis, který udělá skvělý dojem. Díky níže uvedenému příkladu si budete moci udělat jasnou představu o tom, jak by měl takový životopis vypadat, dále si vysvětlíme, jak jej vhodně naformátovat, provedeme vás psaním jednotlivých částí životopisu a v úplném závěru se s vámi podělíme o tipy, jak životopis vypilovat k dokonalosti.

📌 Tip : Použijte jednu z našich upravitelných šablon , a značně si tím ušetříte práci. Stačí si vybrat, vyplnit vaše údaje a máte cobydup hotovo!

Inspirujte se s námi pomocí níže uvedeného příkladu. Další ukázkové příklady jsme si pro vás přichystali na našich stránkách. Jsou vám volně k dispozici, a nechybí ani životopisy v oblasti péče o děti, nebo hlídání dětí.

Kolik si můžete hlídáním dětí vydělat?

Jeden z největších portálů k vyhledávání práce na českém trhu uvádí jako průměrný plat na pozici hlídání dětí 194 Kč na hodinu (zdroj: cz.indeed.com ). To by v případě práce na plný úvazek odpovídalo přibližně 34 tisícům korun hrubého měsíčně .

💡 Poznámka : Vezměte však na vědomí, že v případě večerního hlídání, hlídání více dětí najednou nebo zajištění hlídání o víkendech, se může základní hodinová sazba výrazně zvýšit. Výše platu se také bude lišit region od regionu. V neposlední řadě bude záviset, zda jste zaměstnávány přes agenturu, nebo jste si rodinu našly samy a ona vás platí přímo.


Domácí opatrovnice dětí

Jak vytvořit životopis domácí opatrovnice dětí krok za krokem?

Jak zaujmout rodinu a získat práci přímo u nich doma jako opatrovnice dětí? Začněte tím, že vytvoříte životopis, který bude obsahovat všechny náležitosti, jež rodina hledá. Přečtěte si popis pracovní pozice a přizpůsobte svůj životopis tak, aby těmto požadavkům odpovídal. To vám hledání práce značně usnadní.

Kompletní životopis hlídání dětí by měl obsahovat vaše předchozí pracovní zkušenosti jako opatrovnice dětí, chůva nebo pečovatelka. Rovněž byste v něm měli doložit veškerá osvědčení, certifikace, kurzy a školení, které se vztahují k dané pozici, například kurz první pomoci nebo resuscitace. K tomu ještě popsat dosažené vzdělání, tvrdé i měkké dovednosti nebo koníčky.

Jak toto všechny přehledně vměstnat na omezený prostor jedné stránky? Vsaďte na ideální formát, rozvržení informací a strukturu CV.

Nejprve životopis správně naformátujte

Zvažte formát, rozvržení a strukturu životopisu, protože ty jsou klíčové a rozhodnou o tom, zda si personalista v agentuře nebo rodina dítěte váš životopis přečte, nebo ne. Podívejme se na tyto formální náležitosti podrobněji.

Formát životopisu

Zde jsou tři běžné formáty, z nichž si můžete vybrat. Více o nich jsme psali v tomto článku , který je dostupný na našem kariérním blogu.

Obráceně chronologický formát : Tento formát si personalisté oblíbili, protože se zaměřuje na zkušenosti a snadno se v něm vyhledávají informace. Pokud máte zkušenosti s prací s dětmi, je to pro vás ten správný formát.

Formát funkčního životopisu: Jestliže měníte profesní dráhu nebo jste nedávno dokončili studium, použijte tento formát k podrobnému popisu své kvalifikace. Zaměřuje se na vaše dovednosti a umožňuje vám zdůraznit přenositelné dovednosti, které jste získali v předchozím zaměstnání, ačkoliv se netýkalo hlídání dětí.

Kombinovaný/hybridní životopis: Tento formát zdůrazňuje vaše dovednosti a zkušenosti a kombinuje nejlepší vlastnosti obou předchozích formátů. Tento formát je pro vás vhodný, pokud máte dokonalou kombinaci jak dlouhé pracovní historie, tak přenositelných dovedností.

Rozvržení životopisu

Nikdo nemá rád dlouhé životopisy. Při psaní vlastního CVčka se proto omezte na jednu stránku, na které shrnete své relevantní dovednosti a zkušenosti. Buďte tedy struční!

Také buďte organizovaní, a k uvádění informací používejte přehledné odrážky. Mezi jednotlivé sekce vložte dostatek volného místa a pište pouze jedním typem písma. Doporučujeme například Times New Roman, Verdana, Calibri, Georgia, Helvetica a Arial. Velikost písma by měla být 10-12 bodů, nadpisy rozlište o něco větší velikostí (12 až 14 bodů). Velikost okrajů by měla být přibližně 2,5 cm na všech stranách.

Neodesílejte životopis v otevřeném formátu souboru. Word a jiné textové dokumenty mění své formátování v okamžiku, kdy je personalista otevře ve svém počítači s jiným operačním systémem. Jistější je vždy odeslat CV ve formátu PDF.

Struktura životopisu

Struktura životopisu domácí opatrovnice by měla mít následující části:

 • Sekce záhlaví s vaším celým jménem a kontaktními údaji
 • Shrnutí životopisu (krátký odstavec s představením hlavních bodů CV)
 • Pracovní zkušenosti
 • Vzdělání
 • Sekce dovedností
 • Další sekce (certifikace, kurzy, školení, jazyky, dobrovolnická činnost, počítačové dovednosti nebo zájmy a záliby)

Domácí opatrovnice dětí

Začněte záhlavím, do kterého vložíte svoje kontaktní informace

Celý životopis nadepište svým jménem, přidejte akademický titul, máte-li nějaký. Nadpis zvětšete na 14 bodů a vytučněte. Pod něj vložte název své profese, telefonní číslo, emailovou adresu, místo bydliště, popřípadně odkaz na profesní profil nebo vlastní stránky.

Příklady

Správně

Bc. Simona Válková

Domácí opatrovnice dětí

725 234 567

simona.valkova@platforma.com

Žatec


Chybně

Bc. Simona Válková

Domácí opatrovnice dětí

Rodinný stav: Vdaná

Věk: 33 let

725 234 567

simonka90@platforma.com

Žatec


Osobní informace, jako je přesný věk, datum narození nebo rodinný stav, nejste do životopisu povinni uvádět. Naopak pokud máte k dispozici svůj profesionální portrét , můžete jej vložit. V Česku je přidávání fotografie do životopisu běžná praxe.

⚠️ Varování : Svůj email vždy uvádějte v profesionálním formátu, který obsahuje vaše jméno a příjmení. Máte-li email s přezdívkou nebo zdrobnělinou, pak vám radíme založit nový.

Popište své dosavadní zkušeností s hlídáním dětí

Příklad

Dětské lázně Jetřichovice, Jetřichovice

Ošetřovatelka v dětských lázních

Červen 2017 až leden 2021

 • Poskytování ošetřovatelské péče u dětských pacientů
 • Doprovázení dětí na lázeňské procedury a z procedur
 • Poskytování asistence imobilním dětem

Jak napsat životopis bez předchozích zkušeností?

Uveďte jakoukoliv relevantní zkušenost, i kdyby to měla být pozice praktikanta na letním táboře, když vám bylo sedmnáct. Neuvádějte však nepodstatné zkušenosti, jako je brigády v McDonaldu. To si raději zvolte funkční formát životopisu a zaměřte se na dovednosti a vzdělání.


Domácí opatrovnice dětí

Nezapomeňte uvést dosažené vzdělání

Na pozici opatrovnice může a nemusí být vyžadováno formální vzdělání. Zde bude záležet, s jakými dětmi chcete pracovat, a jakou péči vyžadují (nemocné, mentálně nebo fyzicky postižené děti atd.). Nicméně jakékoliv vzdělání v oblasti pedagogiky, ošetřovatelství a sociální péče bude vždy velké plus. Ať už toto vzdělání máte, či nikoliv, vždy uveďte nejvyšší dosažené vzdělání a jedno až dvě předcházející studia.

Příklad

Vyšší odborná škola pedagogická a sociální

Tříroční studijní obor sociální práce a sociální pedagogika

2012 až 2015

 • Vývojová psychologie
 • Menšinové skupiny a multikulturní výchova
 • Sociální a školní management

Dovednosti jsou stěžejní. Zaměřte se na ně!

Existuje mnoho dovedností, které musí opatrovnice běžně projevovat. Váš výběr těch nejvhodnějších přizpůsobte na míru požadavkům z inzerátu, přičemž uvádějte tvrdé i měkké dovednosti.

Tvrdé dovednosti

Mezi tento typ dovedností patří zejména dovednosti, které jste se naučily v praxi, tedy v domácnosti při hlídání dětí, odnášíte si je ze své rodiny, nebo vás na ně připravila škola.

 • Plánování a příprava jídel
 • Podávání jídla, krmení
 • Poskytnutí první pomoci
 • Koupání a oblékání
 • Schopnost asistovat a dohlížet na plnění domácích úkolů
 • Znalost aktivit vhodných pro daný věk, včetně výtvarných a řemeslných činností
 • Úklid a další drobné domácí práce

Měkké dovednosti

Jako domácí opatrovnice dětí musíte mít především velkou trpělivost a také si umět vynutit autoritu. Dobré opatrovnice jsou také často kreativní a společenské, i když tyto vlastnosti nejsou nezbytné. Také je dobré vyzdvihnout příjemnou osobnost a lásku k dětem. Jaké další měkké dovednosti (osobní vlastnosti a povahové rysy) do životopisu uvést?

 • Ochota pracovat v pružné pracovní době
 • Vynikající sociální vnímavost a schopnost neustále sledovat okolí
 • Aktivní naslouchání a komunikační dovednosti
 • Spolehlivost a schopnost rozvíjet nové vztahy
 • Trpělivost, přirozená autorita a empatie
 • Pozitivní vztah k dětem

Domácí opatrovnice dětí

Přidejte jakékoliv další relevantní části

Doporučujeme přidat další užitečné sekce, a to pokud vám zbylo v dokumentu místo a ještě chcete připojit relevantní informace, které se jinam nevešly. Doporučujeme následující:

 • Dobrovolnická činnost
 • Odborné kurzy a školení
 • Certifikace
 • Jazykové dovednosti
 • Volnočasové aktivity
 • Zájmy a záliby

Na úplný závěr vytvořte profesní shrnutí

Po sepsání výše popsaných částí z nich vyzdvihněte hlavní body v profesním shrnutí. Tato část pojmenovaná jednoduše "O mně" obsahuje několik vět se souhrnem toho nejlepšího z vašeho životopisu. Ve stručnosti vysvětlete, proč chcete hlídat děti a proč se cítíte být nejlepší kandidátkou pro danou práci.

Příklady

Správně
Jsem zodpovědná domácí opatrovnice dětí s více než pěti lety zkušeností s hlídáním dětí v předškolním věku (3 až 6 let), a to jak v dětských skupinách, lesních školkách a na táborech, tak u rodin doma. V domácnosti nejenže pro dítě připravím stravu a nakrmím nebo vykoupu a uspím, ale také uvařím a podle potřeby uklidím. Nechybí mi trpělivost, přirozená autorita a časová flexibilita.

Výstižně napsané shrnutí s příklady a všemi dalšími náležitostmi.

Chybně
Jsem domácí opatrovnice dětí se zkušenostmi. Podle potřeby v domácnosti zastanu všechny potřebné práce. Neváhejte mne kontaktovat.

Až přespříliš vágní obecně napsané shrnutí, které nezaujme.


Domácí opatrovnice dětí

Profesionální tipy, díky kterým bude váš životopis po všech stránkách dokonalý

 • Přizpůsobujte a filtrujte informace . Uchazečky někdy dělají chybu, když do životopisu uvádějí nepodstatné aspekty svých předchozích zkušeností. Každý odeslaný životopis by měl být přizpůsoben konkrétní pozici.
 • Buďte profesionální . Životopis na pozici ošetřovatelky musí být profesionální jako jakýkoliv jiný životopis na jinou pozici. Třebaže se neucházíte o práci u firmy, ale u rodiny, neznamená to, že nemusíte vytvořit solidní CV. Profesionální formu vám zajistí naše šablona CV . V životopisu však ukažte i něco ze své osobnosti (například v podobě koníčků). Rodiny nehledají robory na hlídání, ale opatrovnice z masa a kostí.
 • Buďte korektní : Tento tip se netýká pouze uváděných informací (zapomeňte na vtípky a dvojsmysly), ale také jazyka. Hrubkami svůj životopis shodíte. Než dokument odešlete, ujistěte se, že je jazykově správně.
 • Zvyšte své šance : Využijte všechny možné prostředky k tomu, abyste jako opatrovnice zaujaly. Jedním z nich je motivační dopis. Přiložte jej ke své žádosti!

Shrnutí na závěr aneb jak napsat životopis opatrovnice dětí

 • Neunavujte čtenáře svého životopisu. Buďte struční a maximálně k věci. Jedna stránka je až dost!
 • Kontaktní údaje vložte do záhlaví, nejenže to působí profesionálně, navíc ušetříte místo.
 • Vypracujte profesní shrnutí, ve které se v krátkosti představíte.
 • Připojte jakékoliv relevantní pracovní zkušenosti, které souvisí s danou pozicí opatrovnice.
 • Pokračujte dosaženým vzděláním, které musíte uvést, třebaže nesouvisí s pozicí.
 • Vybírejte dovednosti, jež odpovídají požadavkům z pracovní nabídky.
 • Vložte doplňkové části, kterými se odlišíte a získáte body navíc.
 • Svou žádost doplňte o motivační dopis.
 • Oba dokumenty odešlete pověřené osobě. Váháte-li, jak na to, pak doporučujeme tento článek .
📌 Tip : Vyberte si jednu z našich moderních šablon CV a pozvání na pohovor máte v kapse. Přehledným designem a neopomenutím důležitých částí uděláte dojem!


Domácí opatrovnice dětí

Přiložte k žádosti motivační dopis

Jako domácí opatrovnice budete pracovat přímo v rodině doma. Intimnější pracovní prostředí už si nelze představit. Musíte si tedy s rodinou tzv. sednout. Skvělý způsob, jak se představit jako člověk z masa a kostí a dát vyniknout vaší osobnosti, je sepsání motivačního dopisu .

V něm byste měli dále rozvést informace uvedené v životopise, přičemž je zásadní nebát se být trošku osobní. Podrobný návod, jak takový motivační dopis správně vytvořit, jsme pro vás přichystali zde .

Často kladené otázky (FAQ)

Co dělá domácí opatrovnice dětí?

Domácí opatrovníci dětí nemyslíme soudem přidělenou osobu, která má dítě v opatrovnictví, ale spíše chůvu či chcete-li "paní na hlídání", která má na starost zajištění bezpečnosti dětí u nich doma v době, kdy jsou jejich rodiče pryč. Nakrmit, vykoupat, přečíst pohádku v případě menších dětí. Dohlídnout na psaní úkolů a připravit svačinu či večeři v případě větších dětí.

Na některých pozicích je možné pouze asistovat rodiči v době, kdy je doma a pomoci mu nejen s hlídáním dětí, ale také s drobnými pracemi v domácnosti, jako je vaření či úklid, v jiných případech se může jednat o plné převzetí odpovědnosti za dítě v době, kdy jsou rodičové mimo domov.

Jaké jsou na domácí opatrovnici dětí kladeny nároky a požadavky?

Zde bude záležet na povaze práce. V některých případech opatrovnice pečují o děti s mentálním či fyzickým postižením, které potřebuje neustálou péči a pozornost. V takovém případě budete muset mít minimálně bakalářské vzdělání či speciální kurz v oblasti sociální práce klienty s mentálním či jiným postižením.

V jiných případech vám bude stačit praxe v oblasti hlídání dětí, specifické dovednosti nebo prostě chuť pracovat s dětmi, dostatek trpělivosti a empatie. Důležitá je také časová flexibilita, protože jako domácí opatrovnice budete muset být dětem nablízku, kdykoliv to rodiče potřebují.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá