Podrobný návod, jak napsat životopis editora s příklady a vzory

Jako editor budete zodpovědný za obsahovou i formální stránku a celkovou úpravu různých písemných materiálů, a to jak tištěných (noviny, časopisy, knihy apod.), tak online (webové stránky, mobilní aplikace atd.).

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Vzorový příklad životopisu editora pro vaši inspiraci

Mgr. Klára Holíšová
Content editorka s angličtinou
721 345 678
klara.holisova@gmail.com
Praha
LinkedIn.com/in/klara.holisova
Portfolio zveřejněných článků: Online-portfolio.com/klaraholisova

O mně
Jsem pečlivá content editorka s více než šesti lety zkušeností s dohledem na obsah i formu článků, příspěvků, videí nebo PR výstupů. Mám výborné znalosti psaní a editace v češtině a angličtině, praktické zkušenosti se systémy pro správu obsahu (WordPress) a také znalost SEO a vyhledávání klíčových slov. Dovedu pracovat v týmu i samostatně, jsem časově flexibilní a vždy dodržuji termíny uzávěrek.

Pracovní zkušenosti
DigiTech Solution s.r.o., Praha
Content editorka
Červen 2020 až současnost

 •  Revize veškerého obsahu webových stránek a sociálních médií
 •  Jazykové korektury a opravy gramatických a stylistických chyb
 •  Dohled na jazykovou i formální podobu článků, příspěvků na sociálních sítích e-mailů, grafického designu, nových funkcí webu a videí
 •  Školení dalších editorů v rámci týmu

Tech Mag s.r.o., Praha
Web editorka
Září 2017 až květen 2020

 •  Pokročilé jazykové i stylistické úpravy textů, grafické úpravy obrázků
 •  Správa a editace obsahu webových stránek v redakčním systému na základě dodaných podkladů (obrázky, text)
 •  Testování úprav a doplňková tvorba obsahu pro sociální sítě

Vzdělání
Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta
Magisterský studijní program v oboru Mediální a komunikační studia
2015 až 2017

 •  Marketingová komunikace a public relations
 •  Práce s textem v digitálních médiích
 •  Tvorba mediálních obsahů
 •  Interkulturní komunikace

Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta
Bakalářský studijní program v dvoukombinaci Bohemistika a Anglistika
2012 až 2015

 •  Česká a anglická stylistika a morfosyntax
 •  Redakce textů v českém a cizím jazyce
 •  Půlroční studijní stáž na anglické univerzitě Manchester College

Dovednosti

 •  Perfektní gramatika a stylistika
 •  Psaní a editace v českém a anglickém jazyce
 •  SEO a vyhledávání klíčových slov
 •  Správa obsahu (WordPress)
 •  Pečlivost a samostatnost
 •  Práce v týmu
 •  Časová flexibilita

Jazyky

 •  Český jazyky: C2
 •  Anglický jazyk: C1, TELC, 2016
 •  Francouzský jazyk: B2

Při hledání práce na pozici editora musíte prokázat své editorské dovednosti a napsat po všech stránkách skvělý životopis editora , který udělá dojem jak pomocí relevantního obsahu, tak přehlednou formou.


Editor životopis

Přichystali jsme si pro vás vzorový životopis editora, jenž vám může posloužit jako reference. Vysvětlíme vám, jaký by měl být nejen obsah CVčka, ale také forma. Na konkrétních příkladech si ukážeme jednotlivé sekce CV a také vám představíme profesionální tipy, díky kterým dovedete vaše CVčko k dokonalosti.

📌 Tip: Ulehčete si práci s prací na tvorbě životopisu pomocí šablony CV. Z našich profesionálních šablon ve formátu PDF či Word si vybere každý!

Přinášíme vám ucelený příklad životopisu editora, který obsahuje všechny relevantní části. Použijte jej pro inspiraci při tvorbě vašeho CV. Na našich stránkách naleznete další příklady životopisů zdarma, které vám tvorbu CV usnadní.

Jak je na tom editor s platem? Měsíční hrubý plat i hodinová mzda editora

Pojďme se podívat na aktuální statistiky. V České republice dosahuje průměrný plat editora hodnoty 54 586 Kč hrubého měsíčně, což při práci na plný úvazek (40 hodin týdne) odpovídá hodinové mzdě ve výši 341,16 Kč (zdroj: cz.jooble.org ).

💡 Poznámka: Průměrný plat uvádíme pouze pro vaši představu o platových podmínkách na trhu práce. Skutečná výše platu editora se bude odvíjet od různých proměnných, jako je typ zaměstnavatele, délka úvazku, míra vašich pracovních zkušeností, specifické dovednosti atd.


Editor životopis

Editor životopis: Jak napsat nejlepší CV krok za krokem

Životopis by měl demonstrovat kvalifikaci nutnou k výkonu profese editora, tedy vyzdvihovat vaše zkušenosti, vzdělání i potřebné dovednosti a další kladné stránky vaší osobnosti.

Dokažte, že máte editorské dovednosti pomocí dobře zvoleného obsahu a přehledné formy

Uváděné informace však nejsou vše! Dokument se vyplatí upravovat s cílem vytvořit co nejpřehlednější a snadno čitelný životopis. Než začnete pracovat na vlastním dokumentu, je důležité rozvrhnout si informace do přehledné formy. K tomu si musíte zvolit ideální formát, rozvržení a struktura životopisu editora.

Formát

Volba formátu životopisu by se měla odvíjet od vaší současné kariérní situace. Máte-li již několik pracovních zkušeností, pak doporučujeme volbu obráceně chronologického formátu . Tento způsob řazení informací klade důraz na vaši pracovní historii, kterou uvádí od nejnovější zastávané práce po tu nejstarší.

Jste-li však bez pracovních zkušeností, pak je pro vás vhodnější funkční formát životopisu, který se více zaměřuje na dovednosti a vzdělání, a naopak skrývá skutečnost, že jste bez praxe.

V případě, že jste velmi zkušený editor s mnohaletou praxí a mnohými přenositelnými dovednostmi, pak můžete zvážit hybridní neboli kombinovaný formát životopisu . Ten zdůrazňuje jak pracovní historii, tak dovednosti.

Rozvržení

Jako editor dobře víte, jak důležité je formátování. Pokud dokument naformátujete správně, všechno půjde jako po másle. Pokud to uděláte špatně, bude CVčko vypadat odfláknutě.

Takže...

Dejte si záležet při nastavení formálních náležitostí CVčka, jako jsou okraje, písmo či řádkování. Níže vám prozradíme, jak na to:

 • Rozsah CV : Nepřesáhněte délku jedné stránky.
 • Řádkování : Mezery mezi řádky nastavte na: 1,15 až 1,30 bodů.
 • Okraje životopisu : Nastavte na 2,5 cm po všech stranách dokumentu.
 • Písmo : Používejte standardní a snadno čitelná písma, jako je Arial, Cambria, Times New Roman nebo Calibri. Velikost písma nastavte na 11 až 12 bodů. Nadpisy mohou být veliké 13 až 14 bodů.
 • Práce s volným místem : Používejte odrážky a bílé místo mezi jednotlivými částmi životopisu.
 • Typ souboru : Na nabídky práce posílejte životopisy ve formátu PDF, které nemění formátování. Vypadají skvěle na všech obrazovkách.
📌 Tip: Použijte jednu z našich profesionálně naformátovaných šablonživotopisu, díky které okouzlíte každého zaměstnavatele.

Struktura

Jako editoři musíte své dovednosti a zkušenosti prezentovat tak, abyste zaujali potenciální zaměstnavatele. Třebaže jsou sekce věnované zkušenostem a dovednostem důležité, existují i další části, které je třeba v životopise editora uvést, aby byl kompletní. Můžete se podívat na naše příklady životopisů , abyste získali představu o tom, co je třeba do životopisu zahrnout.

 • Sekce záhlaví, která obsahuje vaše kontaktní údaje a případnou fotografii.
 • Shrnutí životopisu (část nazvaná "O mně"): Poskytne přehled o vašich úspěších, zkušenostech a dovednostech.
 • Sekce pracovních zkušeností: Zde doplníte svou relevantní pracovní historii
 • Sekce vzdělání: Zde uvedete nejvyšší dosažené vzdělání a jedno až dvě předcházející
 • Sekce dovedností: Zde můžete uvést tvrdé a měkké dovednosti, které jsou pro danou pracovní pozici relevantní
 • Doplňkové sekce: Znalost cizího jazyka, počítačové dovednosti, školení, kurzy a certifikáty nebo koníčky, to vše můžete uvést na konec životopisu do doplňkových částí

Na začátek životopisu vložte kontaktní údaje


Editor životopis

Své kontaktní informace vložte do záhlaví dokumentu. Tím ušetříte prostor, který je už tak omezený. Volné místo budete moci použít k uvedení důležitějších údajů, jako je pracovní historie atd.

Životopis nadepište svým jménem a přímením, připojte i akademický titul, máte-li nějaký. Na tento nadpisový řádek použijte tučné a větší písmo (ideálně 14 bodů). Následně připojte řádek s názvem své profese. Pod něj již budou uvedeny vaše kontaktní informace, jako je telefonní číslo, e-mailová adresa, místo bydliště, odkaz na profil na LinkedInu nebo na online portfolio.

Příklady

Správně

Mgr. Vít Klouba

Webový editor

606 234 567

vit.klouba@gmail.com

Ostrava

LinkedIn.com/in/vitekklouba

Online-portfolio.com/vitekklouba


Chybně

Vít Klouba

Editor

606 234 567

vitecek.skritecek@gmail.com

Vilová 19/123, 130 00 Ostrava

LinkedIn.com/in/vitekklouba

Online-portfolio.com/vitekklouba


Nemusíte na sebe prozradit vše. Zdržte se uvádění osobních údajů, jako je datum narození, věk, rodinný stav, počet dětí apod. Tím nedáte možnost, abyste byli diskvalifikováni z nesprávných důvodů.

⚠️ Varování: Vždy používejte pouze profesionálně vypadající emailovou adresu. Rovněž neposílejte životopisy z adresy u stávajícího zaměstnavatele. Pokud nemáte reprezentativní e-mail, je načase založit si nový.

Nebojte se připojit fotografii

Při hledání práce využijte všechny způsoby, jak vyniknout. Vhodně zvolená fotografie je jedním z nich. Dejte však přednost profesionálnímu portrétu. Neupravujte hromadné fotky, ze kterých budete vyřezávat svou hlavu. Ani selfíčka nejsou dobrý nápad! Nejlépe budou vypadat fotky od profesionálního fotografa, na kterých je pouze váš obličej a ramena, a za vámi je pouze neutrální pozadí.

📌 Tip: Příklady fotek do CV jsme pro vás připravili v tomto článku. Prohlédněte si je, než svou fotku připojíte.

Zaměřte se na svou pracovní historii

V části o pracovních zkušenostech podrobně popište svou pracovní historii, která potenciálnímu zaměstnavateli ukáže, že máte předpoklady pro výkon práce editora. Vždy začněte svým posledním zaměstnáním v oblasti editace textu a vyvarujte se přidávání zaměstnání, která se netýkají textových korektur, formálních úprav textu nebo správy obsahu.

Příklad

BK Services s.r.o., Brno

Webový editor

Listopad 2019 až březen 2023

 • Editace a správa online obsahu na webových stránkách
 • Práce v interních programech pro online správu obsahu
 • Revize obsahu vkládaného na sociální sítě (Instagram, Facebook)
 • Zodpovědnost za pravopisnou a stylistickou správnost veškerého obsahu

Dále popište dosažené vzdělání

Ať už jste vystudovali cokoliv, do CVčka vždy uvádějte sekci věnovanou vzdělání. Podobně jako pracovní zkušenosti, i dosažené vzdělání uvádějte v obráceně chronologickém formátu. Začínejte tedy od nejposledněji studované školy a následně uveďte jednu až dvě, které jste studovali předtím.

Příklad

Univerzita Palackého v Olomouci, Fakulta sociálních věd

Bakalářský titul Žurnalistika

2016 až 2019

 • Tvorba obsahu do tištěných i digitálních médií
 • Provádění rešerše a následné zpracovávání informací
 • 6měšíční pracovní stáž na pozici junior web editora, Český rozhlas, Praha

Vyberte do životopisu nejlepší dovednosti editora

Editor životopis

Zaměstnavatelé přesně vědí, jaké dovednosti u kandidátů na pozici editora hledají, a to ještě než se začtou do stohu životopisů, který jim přistál na stole. Nejlepší strategií proto je, přizpůsobit tuto část požadavkům z pracovní nabídky.

Uvádějte seznam tvrdých a měkkých dovedností v přehledných odrážkách. Nepřekračujte však doporučené množství deseti dovedností. Nezahltíte tak personalistu či zaměstnavatele nerelevantními dovednostmi, jež akorát zabírají místo.

Pro vaši lepší představu níže uvádíme typické tvrdé i měkké dovednosti, jež se hodí do CVčka editora.

Tvrdé dovednosti

 • Výborný písemný projev
 • Stylistické úpravy textů
 • Grafické úpravy obrázků
 • Znalost grafických a střihačských programů (Adobe InDesign, Illustrator, Premiere, Corel atd.)
 • Správa obsahu (WordPress, Drupal apod.)
 • Správa sociálních médií
 • Návrh dokumentů
 • Počítačová grafika

Měkké dovednosti

 • Orientace na detail
 • Samostatnost
 • Komunikativnost
 • Organizace
 • Grafické cítění
 • Práce v týmu
 • Časová flexibilita
 • Schopnost vlastního úsudku
 • Kritické myšlení
 • Schopnost učit se novým věcem
📌 Tip: Více informací ohledně vhodného výběru dovedností, si můžete přečíst zde.

Přidejte jakékoliv další sekce, které dokáže, že na to máte!

Odlište se od ostatních uchazečů tím, že přidáte doplňkové sekce. Čím více jich budete mít a čím působivější budou, tím větší pozornost si získáte. Na konec CVčka připojte relevantní informace, a to do speciálních sekcí. Vybírat můžete z následujících možností:

 • Jazykové dovednosti
 • Počítačové dovednosti
 • Grafické programy
 • Certifikace
 • Kurzy a školení
 • Zájmy a záliby

Pokud máte jakékoliv jiné relevantní informace, jež uznáte za vhodné, neváhejte je připojit.

Vytvořte poutavé profesní shrnutí

Jak zaujmout během několika prvních sekund? Vytvořte část "O mně", kterou vložíte přímo na začátek CVčka pod sekci s kontaktními údaji.

Tato sekce obsahuje dvě až pět vět, ve kterých se prezentujete jako vhodný uchazeč a představujete své CVčko. Je to vlastně takový krátký medailonek, který uvádí váš životopis. Vyzdvihněte v něm klíčové body z CV, jako jsou pracovní úspěchy (nezapomeňte zmínit, kolik let praxe máte), silné dovednosti a jiné pozitivní stránky vaší osobnosti, jež z vás dělají skvělého kandidáta pro danou pozici editora.

Víme, že tato sekce patří na začátek, nicméně dobrou strategií je nechat si ji na závěr. Tímto způsobem v profesním shrnutí zdůrazníte informace z CV, které jste již uvedli v předchozích částích.

Příklady

Správně

Jsem na výsledky orientovaná webová editorka, která má více než pět let zkušeností se správou a editací obsahu webových stránek. Mohu nabídnout výborné komunikační dovednosti a perfektní písemný projev v českém a anglickém jazyce. Mám bohaté zkušenosti s prací v redakčních systémech (Drupal, Wordpress) a pokročilou znalost HTML a CSS. Jsem zodpovědná a samostatná, se schopností vlastního úsudku a grafickým cítěním.


Tato kandidátka na pozici editorky ve svém profesním shrnutí uvádí vše potřebné, a to včetně let praxe, nebo přidané hodnoty, kterou může nabídnout.

Chybně
Jsem editorka, která má více let zkušeností. Mám všechny potřebné dovednosti pro danou práci, takže pokud mne zaměstnáte, určitě neprohloupíte. Do práce na pozici editorky mohu nastoupit ihned.

Tato kandidátka toho o sobě příliš neřekla. Sám o sobě nemá takto vágně napsaný odstavec příliš smysl do CV vůbec uvádět.

Profesionální tipy, díky kterým vaše CV neujde pozornosti

V bodech uvedených níže se s vámi podělíme o zaručené tipy, jak docílit prvotřídně napsaného CV, se kterým uděláte skvělý dojem!

 • Obecně psané životopisy netáhnou! Přečtete si text nabídky práce a následně mu přizpůsobte svůj životopis. Při psaní můžete využít dostupných online šablon, se kterými se vám bude CVčko tvořit mnohem lépe a práce vám půjde rychleji od ruky.
 • Jako editor se musíte prezentovat dokonalou formální stránkou! Té můžete opět docílit pomocí online šablon životopisů. Pamatujte, že životopis musí být přehledný, snadno čitelný a celkově vizuálně atraktivní!
 • Proveďte korekturu vlastního textu. Pokud si nevěříte, dejte životopis zkontrolovat dalšímu páru očí! Navíc zpětná vazba od někoho dalšího vždy přijde vhod!
 • Sám životopis není dost! Připojte tudíž i motivační dopis, jehož obsahovou stránku přizpůsobíte na míru dané pozici editora.

Shrnutí na závěr aneb jak napsat prvotřídní životopis editora

Zde je shrnutí toho, jak napsat životopis editora v několika stručných bodech:

 • Životopis napište na jednu stranu bez zbytečných informací, které nejsou podstatné. Místo ušetříte uvedením kontaktu do záhlaví dokumentu.
 • Šablonu CV editora naformátujte v obráceném chronologickém pořadí. Nemáte-li pracovní zkušenosti, můžete si zvolit funkční řazení informací.
 • Nejprve vytvořte svou pracovní historii. Přizpůsobte ji danému pracovnímu místu pomocí kariérních úspěchů.
 • Vytvořte oddíl o vzdělání, který dokládá další ediční dovednosti.
 • Při tvorbě sekce věnované dovednostem se inspirujte v požadavcích z pracovní nabídky.
 • Zahrňte do CV další části týkající se relevantních informací, jako jsou jazykové dovednosti, počítačová gramotnost či zájmy a záliby.
 • Přidejte motivační dopis redaktora, abyste ukázali, že nejste pouhým spammerem pracovních nabídek.
 • Životopis uložte ve formátu PDF a odešlete společně s motivákem. Jak na to, se dozvíte zde .
📌 Tip: Využijte jednu z našich moderních šablon CV, se kterou uděláte skvělý první dojem. Šablony CV jsou ke stažení dostupné zde.

Připojte motivační dopis, kterým okouzlíte zaměstnavatele


Editor životopis

Že motivační dopisy nikoho nezajímají? To je mýtus! Díky motivačnímu dopisu, který je napsaný na míru pracovní nabídce, dostatečně informativní, ale stále stručný a k věci, můžete vyniknout!

Sám životopis nestačí! Životopis bez motivačního dopisu totiž působí jako spam! Dokažte motivačním dopisem, že vám na dané práci editora záleží. Níže se s vámi podělíme o několik zaručených tipů, jak motivační dopis napsat. Podrobného průvodce psaním motivačního dopisu naleznete zde .

 • Před psaním motivačního dopisu jej vždy vhodně naformátujte, přičemž platí podobné formální poučky, jako v případě psaní CVčka.
 • Dopis nemusíte psát dlouhý, nikdy byste neměli přesáhnout délku jedné stránky.
 • Začněte tím, že dopis adresujete přímo osobě, která je pověřená náborem nových zaměstnanců.
 • V prvním odstavci motivačního dopisu napište silný úvod.
 • Ve druhém odstavci přidejte úspěchy, o kterých víte, že se nad nimi bude zaměstnavatel rozplývat.
 • Na konci motivačního dopisu nabídněte něco, co dané pracovní místo potřebuje.
 • V závěru připojte výzvu k akci (žádost o pracovní pohovor) a zdvořile se rozlučte.

Často kladené otázky (FAQ)

Kde se může uplatnit editor a jaká je jeho náplň práce?

Jako editor můžete na trhu práce nalézt hned několik uplatnění. V práci budete upravovat a revidovat textové materiály stvořené za účelem reklamy a propagace produktů tak, aby byly co nejsrozumitelnější a nejpoutavější. Také můžete editovat beletristické texty nebo časopisové články či obsahy webů. Budete provádět pravopisné a stylistické korekury, upravovat formální náležitosti textu apod.

Vzdělání nebo zkušenosti: Na co klást větší důraz?

Bez dostatečné pracovní historie (méně než tři roky), doporučujeme uvést jako první vaše vzdělání. To platí zejména v případě, že máte vystudovaný relevantní studijní obor, například bohemistiku, žurnalistiku nebo mediální komunikaci.

V opačném případě vždy sázejte na pracovní zkušenosti, které uvádějte jako první. Jsou tot totiž právě zkušenosti, které zaměstnavatel ocení nejvíce. Nejprve uveďte nové zkušenosti a postupujte v čase až k těm nejstarším. Nemusíte však uvádět nerelevantní pracovní historii, která nemá s editováním nic společného.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá