Inženýrský manažer: Životopis, se kterým získáte manažerské místo v oblasti inženýrských staveb
Všude, kde je tým tvrdě pracujících inženýrů, stojí za nimi cílevědomý a úspěšný manažer. Vaše zkušenosti a odborné znalosti v oblasti řízení projektů, rozvoje zaměstnanců a řešení problémů vyvolávají u personalistů údiv. Jste připraveni předvést své manažerské schopnosti a vést k dokonalosti v oblasti inženýrství?
Začít budete muset u tvorby nebo aktualizace vašeho životopisu inženýrského manažera , který vám otevře dveře na pracovní pohovor. V následujícím průvodci vám ukážeme vše potřebné k tomu, abyste mohli učinit svůj první krok k vysněné kariéře.
Hledáte práci na jiné inženýrské pozici? Máme pro vás také vzorový příklad životopisu stavebního , strojního nebo třeba průmyslového inženýra . Další vzorové životopisy podle oboru nejen z oblasti inženýrství naleznete na našich webových stránkách.
Kolik si můžete vydělat jako projektový manažer inženýrských staveb oborech s více než pěti lety zkušeností?
Nejenže je ve stavebnictví platové ohodnocení ve srovnání s mnoha jinými odborníky podstatně vyšší, ale také neustále roste. Průměrný plat projektového manažera inženýrských staveb dosahuje hodnoty 47 161 Kč hrubého měsíčně (zdroj: prumerneplaty.cz ). S více než pěti lety praxe může plat ještě více růst.
Psaní životopisu v oblasti inženýrství, řízení projektů a stavebního plánování krok za krokem
Pro váš úspěch je nezbytné mít co nejpřesnější životopis. Váš životopis by měl být stručný a měl by zdůrazňovat klíčové kompetence, které ukazují, že splňujete požadavky na danou pracovní pozici.
Obecně lze říci, že nejvhodnějším formátem pro životopis inženýrského manažera je obráceně chronologický formát . Je to proto, že je to nejrozšířenější formát a navíc jsou v něm na prvním místě vaše pracovní zkušenosti. Pozice inženýrského manažera obvykle vyžadují rozsáhlé zkušenosti v oboru, takže tento formát vám dává skutečnou šanci vyniknout. Jak již název formátu napovídá, v tomto formátu musíte nejprve zaznamenat svou poslední pozici a poté postupovat zpětně po nejvýznamnějších pozicích.
V životopise s obráceně chronologickým formátem je třeba uvést tyto sekce:
- Kontaktní údaje: Včetně vašeho celého jména, e-mailové adresy a telefonního čísla nebo odkazu na profil na LinkedInu.
- Profesní shrnutí: Krátké prohlášení shrnující základní vlastnosti, díky nimž se na danou pozici hodíte. Mělo by se omezit na 3-4 věty.
- Pracovní historie: Přehled vašich nejdůležitějších pracovních pozic. Měl by obsahovat seznam 3-6 hlavních povinností na každé pozici.
- Vzdělání: Stejně jako v případě pracovní historie uveďte nejdůležitější kvalifikace, které máte.
- Dovednosti: Vypište bodové seznamy svých technických a přenositelných měkkých schopností.
- Další sekce: Mohou obsahovat podrobnosti o všech oceněních, která jste získali, nebo jazycích, které ovládáte apod.
E-mail, telefonní číslo a další kontaktní údaje patří do záhlaví!
Za všeho nejprve uveďte do životopisu své kontaktní informace, jak jinak by vás totiž mohl potenciální zaměstnavatel kontaktovat? Začněte svým celým jménem a příjmením, připojte název své profese, telefonní číslo, e-mailovou adresu, bydliště a odkaz na profil na síti LinkedIn. Všechny tyto informace vložte do záhlaví dokumentu, ušetříte si tím místo!
Pracovní zkušenosti v oboru a další příklady z praxe
V každém odvětví je zapotřebí dobrých manažerů, kteří mimo jiné nabírají nové talenty, zajišťují úvodní školení a školení zaměstnanců, stanovují harmonogramy a rozpočty projektů a dohlížejí na své kolegy. Ve strojírenství tomu není jinak.
Musíte prokázat, že máte zkušenosti s řízením a školením týmů a praktické zkušenosti v oboru, na který se specializujete.
Vaše pracovní historie by měla být zaznamenána v obráceném chronologickém pořadí. To znamená, že nejprve uvedete svou nejnovější nebo současnou pozici a pak postupujte zpět.
Zde jsou základní údaje, které chtějí personalisté vidět:
- V případě zaměstnání, na kterém v současné době pracujete, stačí napsat "současnost".
- Název vaší pracovní pozice, jméno zaměstnavatele a lokalita.
- Bodový seznam 3-6 relevantních povinností z dané pracovní pozice.
Dbejte na to, aby byly povinnosti různorodé. Pokud jedna pracovní pozice zakládá vaše schopnosti v oblasti poskytování školení a uvádění zaměstnanců do práce, neopakujte to na jiných pozicích. Místo toho na nich zdůrazněte své zkušenosti s určováním rozpočtů projektů a zajišťováním kvality.
Příklad
Projektový manažer inženýrských staveb
Leden 2021 až současnost
- Vyhodnocování stávajících postupů a provádění proaktivních úprav, aby bylo vyhověno měnícím se požadavkům
- Realizace různých projektů s využitím vodopádové i agilní metodiky
- Dohled a řízení 25členného týmu stavebních inženýrů
Vysokoškolské vzdělání na inženýrské úrovni z oblasti stavebnictví je nutností!
Požadavky na vzdělání pro pozici inženýrského manažera závisí na odvětví a odpovědnosti dané pozice. Většina pozic však vyžaduje alespoň bakalářské vzdělání v oblasti stavebnictví nebo jiném technicky zaměřeném oboru - zvláště žádoucí je však inženýrské vzdělání v určité specializaci. Titul MBA vám také pomůže odlišit se od ostatních uchazečů, stejně jako magisterský titul v oboru inženýrského managementu.
U tohoto typu zaměstnání se obvykle nevyžaduje, abyste uváděli výsledky maturity nebo střední školy. V některých případech však mohou být přesto vyžadovány - například pokud jste rychle pokročili a vaše maturita proběhla v minulém desetiletí.
Zde jsou hlavní údaje, které je třeba uvést v historii vzdělání:
- Název instituce
- Úroveň studia - např. bakalářský titul, MBA apod.
- Název kurzu nebo předmět
- Doba trvání studia
Technické znalosti, řízení projektů a vedení rozpočtu: Jak tyto a další dovednosti uvést?
Jako inženýrský manažer disponujete jedinečnou kombinací technických znalostí a vůdčích schopností, které pohánějí projekty a týmy k úspěchu. Díky bohatým zkušenostem v oblasti inženýrství prokazujete schopnost dohlížet na složité projekty a řídit inovace. Jak to ale prezentovat ve svém životopise? Inspirujte se v požadavcích na kandidáta v pracovním inzerátu nebo v příkladech uvedených níže.
Tvrdé technické dovednosti
- Řízení projektů
- Vedení týmu
- Sestavování rozpočtu
- Vytváření a provádění školení zaměstnanců
- Zajišťování kvality
Měkké dovednosti
- Komunikace
- Organizace
- Flexibilita
- Řešení problémů
- Řízení času
- Rozhodování
- Empatický přístup
- Práce pod tlakem
- Time management
Další sekce, které váš životopis povýší
Doporučujeme vám vyčlenit zvlášť jakékoliv další informace, které vám mohou při přijímacím řízení pomoci. Může se jednat například o:
- Speciální software, který ovládáte a počítačové dovednosti obecně
- Jazyky a možné jazykové certifikáte
- Odborné kurzy, školení a semináře
- Zájmy a záliby apod.
Profesní shrnutí musí shrnout to nejdůležitější z vašeho životopisu
Stavebnictví je populární obor a konkurence o pracovní místa bude tvrdá. Náboroví pracovníci mají omezený čas, který mohou věnovat každé žádosti, takže je třeba, abyste na ně okamžitě zapůsobili. K tomu slouží skvělé osobní prohlášení.
Osobní prohlášení se obvykle nachází na začátku vašeho životopisu - a to znamená, že je to první věc, kterou náboráři uvidí. Je to krátké shrnutí vlastností a schopností, které z vás dělají ideálního kandidáta na danou pozici.
Zde je několik nejlepších tipů, díky nimž bude vaše profesní shrnutí vyčnívat z davu:
- Musí mít pouze 3-4 věty, musí být stručný a výstižný. Nevyjadřujte se k něčemu jinému než k životopisu a nekopírujte údaje z jeho hlavní části.
- Buďte konkrétní ohledně své specializace a uvádějte konkrétní příklady.
- Upozorněte personalisty na své manažerské schopnosti, například obdobně: "efektivní manažer a školitel týmu dvanácti stavebních inženýrů".
Příklad
Profesionální tipy, jak životopis vypilovat
- Soustřeďte se na popis práce - a na zaměstnavatele : Je snadné si myslet, že víme, co zaměstnavatelé chtějí - a poslat obecný životopis v domnění, že jsou všichni stejní. Ale to je velké ne! Pozorně si přečtěte popis pracovní pozice a zjistěte, jaké klíčové fráze byste měli do životopisu zahrnout. A pokud jste opravdu aktivní, podívejte se na webové stránky společnosti, abyste získali představu o jejích základních hodnotách - pak v životopise a motivačním dopise napište, jak je svou prací projevujete.
- Proveďte pečlivou korekturu : Nepodléhejte pokušení odeslat životopis bez korektury. Možná vám to zabere dalších deset minut času, ale nedbalé chyby vás mohou stát vysněný pracovní pohovor. Zkontrolujte pravopisné a gramatické chyby, pak je zkontrolujte znovu - a pak požádejte přítele nebo člena rodiny, aby se na životopis naposledy podíval.
Často kladené otázky (FAQ)
Jaké jsou povinnosti vedoucího inženýra na manažerské pozici?
Povinnosti vedoucího inženýra se liší v závislosti na jeho specializaci a odvětví, ve kterém je zaměstnán. Existují však některé základní povinnosti, které musí splňovat v rámci každé funkce:
- Řízení a podpora inženýrského týmu
- Delegování úkolů na členy týmu
- Vytvářet a provádět školení týmu
- dohlížet na týmové projekty a podávat o nich zprávy
- Navrhování rozpočtů pro projekty
- Spolupráce a budování pracovních vztahů s členy týmu
- Nábor a přijímání nových členů týmu
- Sledování a shromažďování údajů o produktivitě týmu
- Pomoc při zajišťování kvality
Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.