Lékařský asistent: Životopis, díky kterému získáte pracovní pozici v oblasti zdravotní asistence

Jako zdravotnický asistent či asistentka máte vše potřebné k tomu, abyste mohli pomáhat jak lékařům, tak pacientům. Jakmile však přijde na psaní vašeho životopisu, jste to vy, kdo potřebuje pomoci?

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Kompletní příklad CV lékařského asistenta

Dana Adamová
Zdravotnická asistentka
606 435 234
dana.adamova@seznam.cz
Ústí nad Labem

O mně
Jsem Zdravotnická asistentka s více než pěti lety praxe s poskytováním ošetřovatelské péče v různých typech zařízení, a to zejména v léčebně dlouhodobě nemocných a v ústavu sociální péče. Mám ochotu dále se vzdělávat v oboru, proto jsem právě nastoupila na vyšší odbornou školu na obor Diplomovaná zdravotní sestra. Vyhovuje mi spolupráce v kolektivu, budu proto efektivní podporou týmu, na kterou bude vždy spolehnutí.

Pracovní zkušenosti
Zdravotnické zařízení pro onkologické pacienty při Fakultní nemocnici, Ústí nad Labem
Zdravotnická asistentka
Leden 2020 až současnost

 •  Poskytování ošetřovatelské hygienické péče pacientům
 •  Provádění rehabilitačního ošetřovatelství
 •  Ošetřování chirurgických ran

Léčebna dlouhodobě drogově závislých LABA, Ústí nad Labem
Zdravotnická asistentka
Květen 2018 až prosinec 2019

 •  Zajištění péče o léčivé přípravky a zdravotnické prostředky,
 •  Příprava a aplikace léčebných přípravků
 •  Odebírání biologického materiálu a bezpečná manipulace s ním

Pečovatelský dům pro seniory Lužná, Ústí nad Labem
Zdravotnická asistentka
Září 2017 až duben 2018

 •  Poskytování základní ošetřovatelské péče
 •  Monitorování fyziologických funkcí a stavu pacientů
 •  Zajišťování výživy a hydratace

Vzdělání
Vyšší odborná zdravotnická škola
Obor všeobecná zdravotní sestra
Září 2022 až současnost

Střední zdravotnická škola, Ústí nad Labem
Maturitní obor Zdravotnický asistent
2013 až 2017

 •  Domácí, interní a ústavní ošetřovatelská péče
 •  Chirurgické ošetřovatelství
 •  Průběžná a závěrečná praxe v ústavech sociální péče, Ústí nad Labem

Dovednosti

 •  Zajišťování základní péče
 •  Poskytnutí první pomoci
 •  Péče o léčivé přípravky a zdravotnické prostředky
 •  Odběry biologického materiálu
 •  Bezpečnost práce
 •  Uživatelská znalost práce na PC
 •  Spolupráce v týmu
 •  Ochota pracovat na směny

S naší pomocí vytvoříte perfektní životopis zdravotnického asistenta , díky kterému získáte vytouženou pozici v oblasti zdravotnické péče.

Představíme vám nejen profesionální příklad životopisu asistenta ze zdravotnického oboru, ale také se společně podíváme na formální zásady psaní CVčka, popíšeme si jednotlivé části životopisu a podělíme se s vámi o osvědčené rady a tipy, se kterými vás pozvání na pracovní pohovor nemine!

📌 Tip : Naše šablona CV ke stažení v různých formátech vám značně ušetří práci. Stačí vyplnit vaše potřebné informace a budete mít hotovo!

Pro vaši inspiraci níže začínáme uceleným příkladem asistenta v oboru zdravotnictví. Hledáte-li další inspiraci, doporučujeme další příklady CVček z lékařského oboru, které jsou vám k dispozici na našem webu.

Jak je to s měsíčním platem a hodinovou mzdou asistenta ve zdravotnictví?

Nejaktuálnější statistiky z České republiky pro rok 2023 uvádí průměrný plat na pozici zdravotnického asistenta ve výši 28 676 Kč měsíčně, což odpovídá zhruba 180 Kč na hodinu (zdroj: cz.jooble.org ).

Pozice zdravotnického asistenta patří v oboru poskytování nelékařské péče mezi základní. S každou další kvalifikací proto plat poroste. Jen pro srovnání všeobecná zdravotní sestra si v průměru vydělá až 38 480 Kč hrubého měsíčně, což by odpovídalo hodinové sazbě cca 220 Kč (zdroj: cz.indeed.com ).

💡Poznámka: V Plzni, Brně, Praze nebo Ostravě si zdravotničtí asistenti vyjdou na více, než v menších městech. Výše platu se však bude kromě regionu odvíjet i od dalších proměnných, jako je úroveň kvalifikace, míra praxe, specifické certifikace, jazykové a další dovednosti atd.

Jak napsat životopis zdravotnického asistenta krok za krokem?

Při hledání vhodného zaměstnání musíte vytvořit životopis zdravotnického asistenta, který bude účinně prezentovat vaše pracovní zkušenosti, vzdělání a dovednosti. Uváděné informace ale nejsou všechno! Dále byste se měli zaměřit na formální stránku tak, aby byl výsledný dokument snadno čitelný a přehledný.

Věnujte dostatečnou pozornost formální úpravě CVčka

Zde uvádíme zásadní formální zásady, které je vhodné při tvorbě životopisu respektovat. Pojďme začít formátem, pak se přesuneme na rozvržení a skončíme strukturou CV lékařského asistenta.


Lékařský asistent životopis

Nejlepší formát životopisu

K tomu, abyste potenciálního zaměstnavatele ohromili svými zkušenostmi a dovednostmi, musíte zvolit ten nejlepší formát. Proč? Vhodný formát, který odpovídá vaší konkrétní situaci, dá vyniknout vašim přednostem, ať už se jedná o léta praxe, specifické dovednosti nebo dosažené vzdělání.

Asi není žádným překvapením, že nejběžnějším formátem životopisu je tzv. obráceně chronologický. Ten umisťuje nejaktuálnější informace jako první a až posléze uvádí ty předchozí. Tímto způsobem vynikne vaše nejnovější praxe, nejvyšší vzdělání apod.

Můžete si však rovněž vybrat z tzv. funkčního formátu, který oceníte v případě, že prozatím nemáte příliš bohatou pracovní historii, ale oplýváte potřebnými dovednostmi a máte požadované vzdělání.

Naopak máte-li dostatek pracovních zkušeností v podobě mnoha let praxe a také přenositelné dovednosti, pak pro vás může být ideální kombinovaný (hybridní) formát. Ten se zaměřuje jak na pracovní historii, tak na specifické dovednosti, které si odnášíte z předchozího zaměstnání.

📌Tip: Nemůžete-li se rozhodnout pro nejlepší formát pro váš životopis, pak doporučujeme náš článek na toto téma . Naleznete jej na našem kariérním blogu, který je plný užitečných informací.

Ideální rozvržení životopisu

Po výběru formátu se dále budete muset rozhodnout pro vhodné rozvržení životopisu. To bude udávat celkovou čitelnost a přehlednost dokumentu. Životopis si můžete buď sami naformátovat podle formálních pravidel, které zde uvádíme, nebo použít naši již naformátovanou šablonu.

 • Váš životopis musí být stručný. Doporučujeme nepřesáhnout délku jedné strany velikosti A4. Uvádějte proto pouze relevantní informace a pokud možno, používejte odrážky, které šetří místo.
 • Písmo si vyberte raději jednodušší, aby se snadno četlo. Nepoužívejte příliš malá písmena, vhodná velikost je 11 bodů pro běžný text. Pro nadpisy můžete použít velikost 12 nebo 13 bodů. Pro největší nadpisy až 14 bodů.
 • Mezi řádky textu ponechte dostatek místa (ideální řádkování činí 1,15 bodů). Bílé místo byste rovněž měli mít mezi jednotlivými částmi životopisu. Dokument tak zpřehledníte.
 • CV uložte jako soubor ve formátu PDF. Budete mít jistotu, že dokument zůstane v nezměněné podobě. Jiné typy souborů totiž často změní formátování, pokud je otevřete v jiném zařízení.
📌Tip: Chcete přeskočit problémy s formátováním? Použijte některou z našich šablon životopisů , které lze snadno přizpůsobit pro pozici zdravotnického asistenta.


Lékařský asistent životopis

Přehledná struktura životopisu

Váš životopis rozčleňte do tematicky zaměřených částí, které jsou následující:

 • Kontaktní informace
 • Profesní shrnutí
 • Pracovní zkušenosti
 • Vzdělání
 • Dovednosti
 • Další sekce, jako jsou certifikace, jazyky, kurzy, školení, zájmy a záliby atd.

Kontaktní údaje patří do záhlaví životopisu

Jako největší nadpis dokumentu použijte své jméno a příjmení. Uveďte jej na první místo do záhlaví životopisu a následně přidejte další kontaktní údaje, a to zejména:

 • Přesný název profese (zdravotnický asistent či asistentka, můžete dále specifikovat a upřesnit například místo, na které se soustředíte, např. zdravotní asistent pro ordinaci praktického lékaře apod.)
 • Telefonní číslo (bez překlepů!)
 • Emailová adresa (pozor na profesionální formát)
 • Místo bydliště (stačí zmínit název města)

Příklady

Správně
Albert Daněk

Zdravotnický asistent

723 456 789

albert.danek@seznam.cz

Jablonec nad NisouLékařský asistent životopis

Chybně
Albert Daněk

Zdravotnický asistent

Datum narození: 12.4. 1998

Rodinný stav: Svobodný

723 456 789

bertik@seznam.cz

V Lužinách 19, 407 00 Jablonec nad Nisou


Není třeba uvádět do životopisu osobní informace, jako je datum narození či rodinný stav. Neprozrazujte o sobě údaje, jež k výkonu práce nejsou zapotřebí.

⚠️Varování: Dokažte, že jste profesionál! Použijte emailovou adresu, která vypadá reprezentativně. To znamená žádné přezdívky nebo zdrobněliny jména. Nemáte-li takovou, doporučujeme založení nové.

Neváhejte připojit fotografii

Chcete získat body navíc? Vložte do CVčka profesionální portrét. Tímto způsobem doplníte svůj profil a budete mít náskok před uchazeči, kteří odeslali obecný životopis bez osobnosti. Dejte si však práci s výběrem vhodné fotky. Zatímco díky vhodně zvolené fotce můžete vyniknout, nevhodná fotografie vás naopak může o vysněnou práci zbytečně připravit.

📌Tip: Měli byste zapomenout na selfie nebo hromadnou fotku z večírku. Právě takové fotky se do CV absolutně nehodí! Proč? Váš životopis shodí. Přečtěte si náš článek , ve kterém naleznete ukázky jak vhodných, tak nevhodných fotografií do životopisu.

Pracovní zkušenosti popište co nejdůkladněji

Pokud se chcete stát posilou týmu lékařů, zdravotních sester, bratrů a dalšího zdravotnického personálu a pracovat po jejich boku, budete muset dokázat, že na to máte! Jak? Tím, že detailně popíšete předchozí praxi, kterou jste během let nasbírali. Doporučujeme udělat to následovně:

U každé zastávané pozice uveďte jak jméno zaměstnavatele, tak přesný název pozice a dobu, během které jste práci vykonávali. Dále nezapomeňte uvést hlavní náplň práce a pracovní povinnosti. Pro větší přehlednost vypište náplň práce pomocí přehledných odrážek, přičemž jejich ideální počet je 3 až 6.

Příklad

Ordinace praktického lékaře, MUDr. Jan Konečný, Kladno

Zdravotnická asistentka

Leden 2016 až prosinec 2022

 • Zajištění chodu ordinace
 • Příjem a objednávání pacientů
 • Vedení zdravotnických karet pacientů v interním systému
 • Odborné zdravotnické výkony
 • Spolupráce s praktickým lékařem

Dosažené vzdělání na pracovní pozici asistenta ve zdravotnictví je neméně důležité

Vzhledem k tomu, že jako zdravotnický asistent musíte mít příslušné vzdělání, je nutností jej v CVčku popsat. Nezapomeňte proto zmínit nejen název školy, ale také vystudovaný obor, dobu studia a hlavní náplň (předměty, stáže, odborný výcvik a praxi).


Lékařský asistent životopis

Příklady

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Žďár nad Sázavou

Maturitní obor Zdravotnický asistent

2012 až 2016

 • Řízení a poskytování ošetřovatelské péče
 • Průběžná ošetřovatelská praxe

Technické dovednosti, osobní vlastnosti a další schopnosti a znalosti do CV zdravotního asistenta

Zaměstnavatel hledá dostatečně kvalifikovaného asistenta. Dokažte, že máte všechny potřebné dovednosti k výkonu profese a do svého životopisu nakombinujte mix cca pěti až deseti tvrdých i měkkých dovedností. Zde jsou některé z nejběžnějších a nejžádanějších dovedností zdravotnického asistenta:

Tvrdé dovednosti

Jedná se o dovednosti technického rázu. Naučili jste se je buď ve škole, nebo při výkonu profese. Níže naleznete typické příklady, jež se hodí uvést do CV zdravotnického asistenta:

 • Odebírání biologického materiálu
 • Sledování životních funkcí
 • Poskytnutí první pomoci
 • Péče o zařízení a přístroje
 • Ošetření chirurgických ran
 • Vedení zdravotní evidence
 • Objednávání pacientů
 • Práce na počítači

Měkké dovednosti

Dokažte, že budete skvělou posilou týmu díky pozitivním osobním vlastnostem a sympatickým povahovým rysům. Zde uvádíme pár příkladů:

 • Zodpovědnost
 • Spolehlivost
 • Trpělivost
 • Empatie
 • Sociální inteligence
 • Organizace
 • Komunikace
 • Týmový duch
 • Ochota pracovat na směny
 • Časová flexibilita

Lékařský asistent životopis

Certifikace, jazyky, koníčka a další sekce do CV, které vašemu životopisu přidají hodnotu

Vynikněte díky dalším částem, jež přidáte na konec svého životopisu. Jako zdravotnický asistent využijete zejména následující sekce:

 • Certifikace
 • Odborné kurzy a školení
 • Dobrovolnická činnost
 • Jazykové dovednosti
 • Zájmy a záliby

Profesionální prezentace ideálního kandidáta v profesním shrnutí

Jakým způsobem je možné okamžitě upoutat pozornost náboráře? Vytvořte poutavé profesní shrnutí, díky kterému dokážete, co dovedete. O co přesně se jedná? Profesní shrnutí životopisu je krátký odstavec, který obsahuje 2-5 vět shrnujících vaše profesní zkušenosti a úspěchy. Toto shrnutí napište jako poslední a vyzdvihněte v něm nejpodstatnější informace z životopisu.

Příklady

Správně
Jsem certifikovaný zdravotnický asistent s více než deseti lety praxe s péčí o pacienty v domácím prostředí. Mám bohaté zkušenosti s poskytováním ošetřovatelské a hygienické péče, měřením a monitorováním životních funkcí, obsluhou zdravotnických přístrojů a vedením příslušné dokumentace. Jsem trpělivý, empatický, časově flexibilní a ochotný zajišťovat péči i během nočních směn.

Toto profesní shrnutí obsahuje potřebné informace ohledně kandidátových silných stránek i potřebných zkušeností v oblasti ošetřovatelské péče.

Chybně

Jsem zdravotnický asistent s praxí. Mám bohaté zkušenosti s poskytováním péče. Také mi nechybí další dovednosti, jež jistě oceníte. Neváhejte mne proto kontaktovat. Jsem k dispozici ihned.


Zde kandidát neuvádí konkrétní fakta, kterými by podložil svá tvrzení. Profesní shrnutí zůstává nejasné a potenciálního zaměstnavatele zřejmě nepřesvědčí.

Zaručené rady a tipy, jak vytvořit dokonalé CVčko

Jsme téměř na konci. Stačí se řídit níže uvedenými radami a vytvořit životopis, který vám získá pracovní místo zdravotnického asistenta.

 • Každý odeslaný životopis nejprve na míru přizpůsobte popisu práce a požadavkům na kandidáta z konkrétní pracovní nabídky.
 • Dejte si záležet na celkovém vzhledu CVčka. Na pohled přitažlivý dokument zaujme pozornost a přiměje personalistu, aby si jej přečetl celý,
 • Také jazyk je důležitý. Informace musíte komunikovat bez chyb! Text si po sobě tudíž několikrát zkontrolujte.
 • Využijte motivační dopis ke zvýšení šance, že budete pozváni na pracovní pohovor!

Lékařský asistent životopis

Shrnutí na závěr: Nejlepší životopis na pracovní pozici asistenta ve zdravotnictví

Pojďme si v rychlosti zrekapitulovat hlavní body z tohoto průvodce psaním CV zdravotnického asistenta:

 • Vytvořte přehledný dokument o jedné stránce. Správně jej naformátujte. K tomu použijte obráceně chronologický formát a poté se řiďte doporučeními pro rozvržení obsahu a strukturu CV.
 • Kontaktní údaje vložte do záhlaví dokumentu.
 • Pokračujte profesním shrnutím, ve kterém vysvětlíte, proč jste právě vy tím nejlepším kandidátem.
 • V sekci věnované zkušenostem vyzdvihněte své nejrelevantnější úspěchy ze své pracovní historie.
 • Nezapomeňte v sekci vzdělání zmínit i náplň studia.
 • Vyberte nejlepší dovednosti, a to jak tvrdé, tak měkké.
 • Hodí se přidat další sekce, díky kterým vzroste vaše přidaná hodnota.
 • Připojte přesvědčivý průvodní dopis, aby vaše žádost vynikla.
 • Oba dokumenty uložte ve formátu PDF a odešlete osobě pověřené náborem.
📌Tip: Použijte naši moderní šablonu a udělejte skvělý dojem vizuálně atraktivním CVčkem!

Napište motivační dopis a řekněte si o pozvání na pohovor

Jak nejlépe komunikovat svůj zájem o danou pozici? Vytvořte přesvědčivý motivační dopis, který přiložíte ke svému životopisu. Proč? Motivační dopis posune vaši žádost o zaměstnání na vyšší úroveň.

Podobně jako CV i váš motivační dopis by měl odpovídat požadavkům konkrétní pozice, o kterou se hlásíte. V oslovení použijte jméno osoby pověřené náborem nových zaměstnanců. Dále uveďte, proč jste právě vy tím nejlepším kandidátem a také mluvte o zaměstnavateli a důvodu, kvůli kterému chcete pracovat právě pro něj.

📌Tip: Zde naleznete podrobný návod, jak napsat silný motivační dopis krok za krokem.


Lékařský asistent životopis

Často kladené otázky (FAQ)

Co vše je nutné splnit k výkonu profese zdravotního asistenta?

Tuto profesi nelze vykonávat bez potřebného vzdělání, a to studia zdravotnické střední školy, konkrétně čtyřletého oboru "Zdravotnický asistent" ukončeného úspěšným složením maturitní zkoušky. Osoby bez tohoto specifického vzdělání, které v sobě zahrnuje i průběžnou praxi a odborný výcvik, nemohou profesi zdravotnického asistenta vykonávat.

Jaká je hlavní náplň práce zdravotního asistenta?

Zdravotnický asistent spolupracuje s lékaři, řídí se jejich pokyny a poskytuje pacientům různou ošetřovatelskou péči. Jeho práce se tak obvykle skládá z kombinace ošetřovatelských a administrativních úkolů. Nejběžnější místo výkonu práce bývá zařízení sociální péče (léčebny, ústavy, stacionáře apod.).

Mezi typické pracovní povinnosti lékařského asistenta může patřit například:

 • Odběry krve a dalších biologických vzorků
 • Odebírání laboratorních vzorků
 • Zvedání telefonů a objednávání pacientů
 • Plánování návštěv pacientů
 • Vyplňování formulářů pro pacienty

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá