Práce na volné noze: Životopis, se kterým získáte nové klienty jako živnostník

Na volné noze můžete být svým vlastním šéfem a sami si určovat pracovní dobu. Není divu, že myšlenka stát se OSVŠ je velmi lákavá a činí tento typ zaměstnání v posledních letech vysoce konkurenčním.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Klíčem k získání vytoužené práce na volné noze je sestavení vítězného životopisu na volné noze , který ukáže vaše klíčové kompetence, zkušenosti a dovednosti. V následujícím průvodce si ukážeme, jak na nejlepší CV, se kterým zaujmete potenciálního klienta.

📌 Tip: Netušíte, jak do svého životopisu přehledně uspořádat všechny potřebné informace a stále se vejít na jednostránkový dokument? Máme pro vás předpřipravené šablony CV s moderním designem a přehledným rozvržením, díky kterým uděláte skvělý dojem na potenciálního klienta.

Hledáte životopis konkrétní tvůrčí profese na volné noze? Máme pro vás třeba životopis grafika , interiérového designéra či textaře . Další příklady životopisů pro profese na volné noze objevíte na našich stránkách.


Na volné noze životopis

Tvorba životopisu na volné noze: Jak jej správně naformátovat?

Nejlepší životopisy jsou krátké a výstižné. Z tohoto pravidla existují výjimky (například IT odborníci na volné noze, kteří mohou měnit projekty každých několik měsíců), ale obecně platí, že čím kratší, tím lepší.

Pokud se chystáte soutěžit o projekt s řadou dalších externistů, díky stručnosti vyniknete z davu a klient vás snáze posune dál ve výběrovém řízení.

Formální úprava životopisu

Váš životopis je marketingový materiál a neskončí v databázi personalistů. To znamená, že do něj můžete zahrnout prvky designu, pokud je považujete za relevantní.

Grafy, které mají ukázat vaše dovednosti, fotografie, která má spojit vaše publikum s vaším jménem, zajímavé rozvržení, loga firem atd. jsou v životopisech na volné noze v pořádku - pokud neodvádějí pozornost od informací, které prezentujete. Čitelnost je nejdůležitější součástí každé písemné dokumentace, ale kromě toho pro vaše marketingové materiály neexistují žádná omezení.

Rozvržení


 • Mezi nejlepší písma pro životopisy doporučovaná odborníky na životopisy a náboráři patří Arial, Cambria, Calibri, Times New Roman a Helvetica.
 • Pokud pracujete v kreativním oboru, nebude na škodu přijmout jakékoliv písmo nebo styl, o kterém si myslíte, že dokáže váš životopis na volné noze a vaše osobnostní rysy rozzářit.
 • Jen mějte na paměti, abyste používali profesionální a snadno čitelné písmo se standardní velikostí 11-12 bodů a používali tučné styly písma pro zvýraznění nadpisů jednotlivých sekcí.
 • Zasílání životopisu ve formě souboru aplikace Word bylo možná nejlepší praxí dřívějších let. Díky mnoha výhodám však dnes uchazeči i personalisté běžně volí formát PDF.

Formát


Existuje několik různých způsobů, jak efektivně uvést v životopise svou práci na volné noze, což často závisí na vašich předchozích zkušenostech a na tom, jak dlouho jste na volné noze. My doporučujeme zvolit obráceně chronologický způsob řazení informací.

V chronologickém životopisu budou vaše zkušenosti uvedeny v obráceném chronologickém pořadí (od nejnovějších po nejstarší). Formátování životopisu tímto způsobem je skvělé, pokud pracujete na volné noze již několik let a máte více dlouhodobých smluv s klienty v určité dovednosti, než abyste tu a tam nabrali jednorázové projekty a více druhů práce.

Struktura


 • Kontaktní údaje
 • Pracovní zkušenosti
 • Vzdělání
 • Dovednosti
 • Doplňkové sekce

Kontaktní údaje je třeba vložit do záhlaví CVčka

Uvádějte kontaktní informace do záhlaví dokumentu. Klienti si kupují služby, ne vaši domácí adresu. Je nezbytné, abyste klientovi nabídli způsob, jak vás kontaktovat, ale není nezbytné, aby ji viděl jako první. V mnoha případech k tomu postačí e-mailová adresa a telefonní číslo, a pokud máte webové stránky. Pokud se chcete pochlubit honosnou adresou kanceláře, zvažte její uvedení. Pokud je adresa vaší firmy zároveň adresou vašeho bydliště, není třeba ji uvádět. Nezapomeňte uvést odkaz na svůj profesní profil, třeba na síti LinkedIn.

⚠️ Varování : Rozhodně neuvádějte své osobní informace, jako je třeba váš přesný věk, rodinný stav apod.


Na volné noze životopis

Podrobně popište své pracovní zkušenosti z oboru

Klientům jste již řekli, co děláte a jaké jsou přínosy vaší práce; nemusíte na deseti stranách popisovat každou práci, kterou jste udělali, a každý úspěch, kterého jste kdy dosáhli. Měli byste však ukázat všechny získané relevantní zkušenosti.

Ve většině případů k tomu postačí název práce, jméno společnosti a data. Pokud klient potřebuje více informací, můžete vždy uvést odkaz na svůj profil na síti LinkedIn.

Další tipy pro vaši sekci zkušeností:

 • Ať už zvolíte jakýkoli formát, přidejte své povinnosti, odpovědnosti, úspěchy a dovednosti, které jste použili a které jsou relevantní pro vaši požadovanou pozici.
 • Oddělte své profesní úspěchy pomocí přehledných odrážek.
 • Vyčíslete své úspěchy pomocí čísel.
 • Vždy používejte rozpoznatelný pracovní název. Pokud jako název použijete pouze nic neříkající "na volné noze", nemusí váš životopis zapadne. Také personalisté chtějí na první pohled vědět, co děláte.

Příklad

MindSet s.r.o., Praha

Content writer

květen 2017 až současnost

 • Tvorba 5 článků týdně vhodných pro SEO na blogu klienta, které měsíčně přivedly přibližně 130 nových čtenářů
 • Vedení každodenní tvorby obsahu na Instagramu klienta, což vedlo po 5 letech k 3000 nových sledujících

Nezapomeňte uvést nejvyšší dosažené vzdělání

Potřebuje váš životopis na volné noze část o vzdělání? Samozřejmě, že ano! Ale nepropadejte panice, pokud vaše vzdělání nesouvisí s prací na volné noze, o kterou se ucházíte. Můžete také přidat všechna relevantní školení a online kurzy.


Na volné noze životopis

Vypište nejrelevantnější dovednosti

Je snadné nechat se unést a uvést své dovednosti v životopise jako osoba na volné noze. Pravděpodobně jste se podíleli na nejrůznějších projektech a během podnikání jste vykonávali nejrůznější povinnosti. Vyjmenování všech těchto dovedností by z vašeho životopisu udělalo dvacetistránkovou tabulku! Vyberte pouze 5 až 10 nejvýznamnějších a nejpůsobivějších dovedností pro práci, o kterou se ucházíte.

📌 Tip: Životopis byste měli vždy přizpůsobit každému jednotlivému pracovnímu místu, o které se ucházíte. To znamená, že část věnovaná dovednostem by měla být odpovídajícím způsobem přizpůsobena každému pracovnímu místu.

 • Tvrdé dovednosti jsou technické znalosti nebo školení, které lze naučit a změřit, například jak používat určitý software nebo nástroj.
 • Měkké dovednosti jsou osobní vlastnosti, které z vás dělají dobrého člena a kolegu na pracovišti, jako je chování, komunikace, vedení atd.

Přidejte další sekce, kterými si zvýšíte kvalifikaci pro danou práci

Na závěr životopisu doporučujeme přidat další cenné informace, kterými zvýšíte hodnotu svého životopisu. Pro vás jako OSVČ je vhodné přidat zejména projekty , na kterých jste pracovali.

📌 Tip: Vraťte se k popisu práce a uveďte pouze projekty, které mají přidanou hodnotu a ukazují, že jste pro danou práci vhodným kandidátem. Je přirozené, že jako konzultant nebo odborník na volné noze jste pracovali na mnoha projektech a vyjmenovat je všechny by nebylo praktické. Měli byste mít na paměti, že váš životopis by měl být dokumentem o rozsahu 1-2 stran.

Kromě práce na projektech připojte další užitečné sekce, jako je jazyková vybavenost, počítačová gramotnost, kurzy a školení, certifikace, účast na konferencí, nebo dokonce zájmy a záliby, jsou-li relevantní pro danou práci.


Na volné noze životopis

Představte se jako profesionál v profesním shrnutí

Tato část stojí za váš čas a úsilí, protože po přečtení profesního shrnutí může být pro čtenáře přesvědčivější, aby se do vašeho životopisu na volné noze ponořil.

Co uvést v profesním shrnutí životopisu na volné noze:

 • Shrnutí zkušeností, které jste získali na volné noze
 • Vynikající úspěchy a nejsilnější dovednosti
 • Dovednosti v oblasti podnikání
 • Relevantní certifikace

Příklad

Jsem vysoce kreativní a výkonný grafický designér na volné noze s více než pětiletou praxí v různých odvětvích, včetně vzdělávání, módy, kosmetiky, cestovního ruchu a automobilového průmyslu. Dokážu nastavit jedinečné trendy a vizuální strategie, které přinášejí revoluci do firemního brandingu. Jsem odhodlaný podávat co nejuspokojivější výkony v prostředí, které se řídí termíny a rychlým tempem.

Rady a tipy, jak napsat nejlepší životopis na volné noze

 • Buďte nemilosrdní : Mnoho lidí na volné noze na začátku své kariéry přijme hůře placenou práci, aby si vydobyli místo na žebříčku. Při uvádění práce na volné noze v životopise je důležité být nemilosrdný a vyřadit všechny práce, které skutečně nepředstavují vaše dovednosti na volné noze. To platí i pro práci, kterou jste možná na začátku dělali zdarma pro rodinu nebo přátele. Zatímco tento druh práce je skvělé uvést v portfoliu a v životopise, když jste novým OSVČ, možná budete chtít tuto práci ze svého životopisu odstranit, jakmile budete mít platící klienty, kteří ji nahradí.

 • Přidejte čísla, abyste prokázali své úspěchy : Přidejte čísla a procenta, abyste ukázali, jak skvělou práci jste odvedli pro konkrétního klienta nebo v konkrétním období. Pozitivní čísla je vždy dobré přidat do životopisu, což vám může zajistit přijetí do zaměstnání.

 • Ukažte svou práci : Vaše práce na volné noze musí mluvit sama za sebe. V životopise vždy uveďte odkaz na své portfolio a nasměrujte potenciální zaměstnavatele na přehlídku svých nejlepších prací. I když je důležité mít vynikající životopis, silné portfolio, které prokazuje vaše dovednosti na volné noze, by mělo být vaší hlavní prioritou při hledání další práce, protože klienti přímo uvidí, co jste udělali. Životopis je spíše třešničkou na dortu!

 • Prodávejte své silné stránky : Uvádění "holých" silných stránek, jako je "motivovaný a pracovitý týmový hráč" nebo "dobré komunikační schopnosti", v životopise je pravděpodobně nejčastější pastí, do které se uchazeči o zaměstnání dostávají. Bohužel to má ve vašem životopise přesně nulovou hodnotu. Při uvádění svých silných stránek zvažte vyprávění příběhu. Zamyslete se nad příkladem, jak vám určitá dovednost pomohla v minulém zaměstnání, a pokuste se ji zestručnit do jedné nebo dvou vět. Podložení těchto tvrzení nesmírně zvyšuje jejich hodnotu a ujišťuje náborového pracovníka, že se nesnažíte jen ze sebe udělat lepšího, než ve skutečnosti jste.

 • Vyhněte se klišé : Existuje mnoho nadužívaných frází a vět, kterých byste se měli vyvarovat. Taková klišé buď nemají téměř žádný význam, nebo se prostě většinou obejdou bez slov. "Reference jsou k dispozici na vyžádání" je jednou z těchto frází. Neprokážete si službu, když budete plýtvat drahocenným místem v životopise, abyste náborovému pracovníkovi sdělili něco, co už dávno ví - přece mu neodmítnete zaslání referencí, pokud si je vyžádá!

 • Zkontrolujte si po sobě životopis : Může se to zdát jako samozřejmý tip, ale byli byste překvapeni, kolik životopisů obsahuje pravopisné nebo gramatické chyby. Dbejte na to, abyste své životopisy vždy zkontrolovali. Pravopisné chyby náborovému pracovníkovi napoví, že jste si nedali těch pět až deset minut navíc, abyste překontrolovali, co jste vlastně napsali. A pokud to nejste ochotni udělat, pravděpodobně si nezasloužíte šanci získat práci nebo smlouvu, alespoň z pohledu náboráře.

Na volné noze životopis

Pojďme si to shrnout!

Být na volné noze, konzultantem, dodavatelem nebo samostatně výdělečně činnou osobou neznamená, že musíte pro svůj životopis znovu objevovat Ameriku.

 • Rozhodněte se, jak nejlépe uspořádat své zkušenosti na základě svého vzdělání a cílové pozice.
 • Využijte všechny své projekty a smlouvy v maximální míře, stejně jako byste pracovali ve firmě.
 • Prezentujte své nejvýznamnější úspěchy a dovednosti v částech životopisu - profesní shrnutí, dovednosti a pracovní zkušenosti.

Jakmile v životopise ukážete svou hodnotu v souladu s tím, co daná pracovní pozice vyžaduje, žádný personalista vám nemůže odmítnout pohovor.

Jak nalákat klienta? I na volné noze je zapotřebí motivační dopis!

Nemusíte si lámat hlavu s tím, zda máte poslat motivační dopis, nebo ne. Motivační dopis je nezbytný, pokud samozřejmě nejste výslovně požádáni, abyste ho k životopisu nepřikládali.

Jsou užitečné zejména pro vysvětlení věcí, které nejsou uvedeny ve vašem životopise. Je to vaše příležitost zmínit se v případě potřeby o vašem přechodu do světa podnikání. Můžete zdůraznit své přenositelné dovednosti (práce s multifunkčními týmy a zdroji atd.).

Pokud hledáte zaměstnání na volné noze, zdůrazněte, proč jste pro tuto práci ideální osobou, a své dovednosti na volné noze (samostatná práce, řízení času atd.).

Často kladené otázky (FAQ)

V čem spočívá práce na volné noze?

Na volné noze přijímáte práci na zakázku pro společnosti a organizace, místo abyste byli zaměstnáni jako zaměstnanci společnosti. Na volné noze je běžné pracovat na více zakázkách nebo projektech najednou, nicméně někteří mohou být zaměřeni na jeden určitý projekt. Mezi obory, které zaměstnávají nejvíce externích pracovníků, mohou patřit odborníci z oblasti IT, psaní a editace, překladů, designu a grafiky, nebo třeba marketingu atd.

Jaká je ideální délka životopisu na volné noze?

Životopis pro práci na volné noze by měl mít ideálně jednu stránku, to platí obzvláště pro čerstvé absolventy a pracovníky na volné noze s praxí kratší než 10 let.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis