Obchodní ředitel: Životopis, se kterým se stanete novým vedoucím prodeje

Jako zkušený obchodní ředitel dobře víte, jak důležitý je strategický plán pro úspěch každé obchodní operace. Stejně důležitý je strategický plán pro váš životopis obchodního ředitele. Jako návod použijte tohoto průvodce psaním životopisu krok za krokem, který obsahuje inspirativní příklady z praxe a užitečné šablony ke stažení.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Chcete-li se odlišit od konkurence, uveďte pod svými kontaktními údaji titulek životopisu obchodního ředitele. Představte si ho jako prohlášení o své osobní značce - v čem skutečně vynikáte? Buďte struční a výstižní, jinak se ztratí účinek. Pod titulek přidejte několik odrážek, ve kterých uvedete své hlavní profesní úspěchy.

📌 Tip : Moc dobře víte, že čas jsou peníze. Neztrácejte ho při formátování životopisu a raději použijte některou z našich předpřipravených šablon CV . Vyplníte potřebné informace a máte hotovo – za pár minut!

Hledali jste něco jiného, než životopis obchodního ředitele? Projděte si naše další příklady životopisů podle oboru. Zajímat by vás mohl například životopis výkonného ředitele , vedoucího kanceláře nebo team leadera . Inspirujte se s námi!


Obchodní ředitel

Platové podmínky obchodních ředitelů v ČR: Kolik si můžete jako obchodní ředitel vydělat?

Trh práce je zaplaven vysoce kvalifikovanými kandidáty na pozici obchodního ředitele, takže je obtížné vyniknout. Zaměstnavatelé hledají ty nejlepší z nejlepších - někoho, kdo může přispět k růstu a konkurenceschopnosti společnosti.

Zaměstnání u renomované společnosti znamená vyšší plat. My se však pro představu podíváme na průměrný plat v ČR, na který si můžete jako obchodní ředitel přijít. Jedná se o částku 65 416 Kč hrubého měsíčně (zdroj: https://prumerneplaty.cz/ ).

💡 Poznámka : Vezměte na vědomí, že do výše vašeho platu na pozici obchodního ředitele promítne míra vašich pracovních zkušeností, úroveň vašeho vzdělání nebo místo výkonu práce. Praha a obecně Středočeský kraj vévodí, co se výše platu týče. Vyděláte si tam v průměru až o několik tisíc více, než v menších městech.

Jak napsat životopis v oboru obchodního ředitelství?

Každá marketingová kampaň začíná silnou značkou. Nezapomeňte, že můžete být schopni prodat cokoli, ale pro většinu kandidátů je obtížné propagovat sebe sama. Váš životopis obchodního ředitele by měl být objektivním pohledem na vaši kariéru a na to, jak souvisí s danou pracovní pozicí. Poznejte svůj cílový trh - náboráře nebo personalistu. Jaké jsou jejich potřeby? Přečtěte si popis pracovní pozice!

Náboroví pracovníci poznají, že jste si nepřečetli popis pracovní pozice. To je fatální chyba, protože toto pracovní místo vám poskytne informace, které potřebujete k tomu, abyste vynikli a prodávali se jako nejlepší kandidát na danou pozici tím, že svůj životopis zaměříte na jejich pracovní pozici, nikoliv jen na to, abyste jim sdělili celý svůj kariérní příběh. Řečeno na rovinu, je jim to jedno!

To, co chce náborář vidět ve vašem životopise obchodního ředitele, jsou úspěchy, které odpovídají jejich pracovnímu místu. Nepředkládejte životopis s obecnými informacemi nebo informacemi o povinnostech a odpovědnosti. Ty prostě nepřinášejí výsledky. Nejlepší životopisy obchodních ředitelů jsou značkové, založené na úspěších a optimalizované podle klíčových slov.

Životopis ředitele prodeje by měl ukázat schopnost vedoucího prodeje motivovat, být iniciativní a s nadšením řídit prodej. Ve skvělém životopise obchodního ředitele by se měly objevit také dobré plánovací a organizační schopnosti a obchodní prozíravost.

Ideální formát

Nejběžnějším formátem životopisu obchodního ředitele je obráceně chronologický formát , který uvádí vaše pracovní zkušenosti v obráceném pořadí, počínaje poslední pozicí. Tento formát umožňuje zaměstnavatelům rychle zjistit váš kariérní postup a relevantní zkušenosti.

Přehledné rozvržení

Některé další tipy pro formátování životopisu, které je třeba mít na paměti:

 • Zvolte profesionální písmo. Nejlepší způsob, jak udržet pozornost personalisty, je použít čitelné a profesionální písmo, například Arial, Times New Roman nebo Helvetica.
 • Dodržujte důsledně okraje. Váš prodejní životopis by měl mít po celém obvodu stejně velké okraje (cca 2,5 cm).
 • Používejte čitelnou velikost písma. Náboroví pracovníci a personalisté by měli být schopni váš životopis přečíst. Hlavní text by měl mít velikost 11-12 bodů, podnadpisy 14-15 bodů a vaše jméno 16 nebo 18 bodů.
 • Dodržujte správné řádkování. Ideálně mezi 1,15 až 1,5 bodů.
 • Životopis pošlete ve správném formátu. Obvykle je nejlepší uložit a odeslat životopis prodejce ve formátu PDF nebo MS Word, ale zkontrolujte si popis pracovní pozice pro případ, že potenciální zaměstnavatel požaduje jiný formát.

Dokonalá struktura

Vytvoření přesvědčivého a efektivního životopisu obchodního ředitele je klíčové pro představení vašich dovedností, zkušeností a hodnoty potenciálním zaměstnavatelům. Dobře uspořádaný životopis vám pomůže vyniknout v přeplněném poli.

Jednotlivé části životopisu obchodního ředitele jsou následující:

 • Záhlaví
 • Shrnutí
 • Pracovní zkušenosti
 • Vzdělání
 • Dovednosti

Obchodní ředitel

Kontaktní údaje je vhodné uvést v rámci záhlaví

Záhlaví životopisu je to první, co personalisté uvidí, a mělo by jim dát dobrou představu o tom, kdo jste. Začněte svůj životopis záhlavím, které představí vaše jméno, aktuální kontaktní údaje a odkaz na profil na síti LinkedIn. Je to také příležitost, jak se odlišit od ostatních kandidátů, proto dbejte na to, aby byl personalizovaný a odrážel vaši profesní značku.

⚠️ Varování : Neuvádějte citlivé údaje, jako je rodinný stav, nebo dokonce počet dětí!

Zkušenosti a úspěchy z obchodní praxe musí vyniknout!

Část životopisu obchodního ředitele věnovaná zkušenostem se zaměřuje na předchozí zkušenosti a dovednosti uchazeče. Uveďte kvantitativní údaje, včetně návratnosti investic a prodejních čísel. Ať je to zapamatovatelné a upoutá to pozornost náboráře.

Zde je příklad sekce profesních zkušeností do životopisu obchodního ředitele:

Příklad

AutoPro s.r.o., Praha
Obchodní ředitel v oblasti auto doplňků a příslušenství
Září 2012 až prosinec 2020
 • Vypracování a realizace prodejní strategie, která vedla k 25% nárůstu tržeb a 15% nárůstu podílu na trhu během prvního roku
 • Zavedení programu školení v oblasti prodeje, který zlepšil výkonnost prodejního týmu o 20 % a vedl k 10% nárůstu hodnocení spokojenosti zákazníků
 • Navázání a rozvíjení vztahů s klíčovými zákazníky, což vedlo k 30% nárůstu opakovaných obchodů a 20% nárůstu počtu doporučení od zákazníků

Důležité je vzdělání obchodního směru

Pokud jde o životopis obchodního ředitele, vzdělání je jednou z nejdůležitějších součástí. Většina společností chce člověka se širokou škálou dovedností a znalostí a personalisté tyto věci hledají v části o vzdělání. Nezapomeňte zdůraznit všechny certifikáty, které jste případně získali po ukončení studia. Můžete také uvést veškeré mimoškolní aktivity nebo koníčky, které máte, pokud souvisejí s produkty společnosti.

Nejvíce bodů získáte za vzdělání obchodního směru, a to ideálně na magisterské úrovni. Nižší vzdělání snadno vykompenzujete více lety praxe v oboru.

Jaké dovednosti využijete v oblasti vedení obchodního týmu?

Nakombinujte do svého životopisu kombinaci tvrdých i měkkých dovedností. S jejich výčtem to však nepřehánějte. Ideální množství položek v sekci dovedností je cca 8 až 10. Vyberte tedy pouze ty nejrelevantnější. Pro vaši inspiraci níže uvádíme pár příkladů.

Tvrdé dovednosti

Při sestavování životopisu obchodního ředitele můžete uvést běžné technické dovednosti, jako je obchodní plánování a strategie a marketing. Tyto dovednosti ukáží zaměstnavateli, že jste praktický a efektivní vedoucí pracovník. Zaměstnavatelé také chtějí vidět důkazy o vašich vůdčích a řídicích schopnostech. Zkušenosti s obchodem a prodejem jsou také nezbytnou součástí sekce dovedností, protože se jedná o nejpodstatnější aspekt této práce. Pokud ji můžete doplnit, rozhodně ji do životopisu uveďte.

Další důležitou dovedností, kterou je třeba zahrnout do životopisu obchodního ředitele, je analýza dat. Analýza dat je důležitá pro prodejní proces, ale může být užitečná i pro jiné obory. Další cennou dovedností, kterou je třeba v životopise obchodního ředitele zdůraznit, je řízení teritoria. Tuto dovednost lze získat díky zkušenostem v oblasti prodeje a bude užitečná v oblasti řízení prodeje. Když je přijímán ředitel prodeje, měl by mít alespoň deset let relevantních zkušeností ve svém oboru.

 • Analýza trhu a hledání nových obchodních příležitostí
 • Tvorba a realizace prodejní strategie
 • Řízení a školení obchodního týmu
 • Budování vztahů a udržení zákazníků
 • Dosahování prodejních cílů
 • Vývoj a realizace motivačních programů
 • Analýza dat a identifikace trendů
 • Rozvoj a akvizice nových obchodů
 • Řízení rozpočtu a snižování nákladů
 • Analýza zpětné vazby od zákazníků a zavádění zlepšení
 • Optimalizace ziskového rozpětí
 • Maximalizace návratnosti investic
 • Růst tržního podílu a celkový rozvoj podnikání
 • Udržování a rozvoj obchodních vztahů

Měkké dovednosti

Kromě toho jsou důležité interpersonální dovednosti, protože tyto dovednosti pomohou při získávání klientů, usnadnění jednání o smlouvách a prezentaci výsledků vyššímu vedení. Obchodní ředitel by měl být pozitivní a mít přátelskou povahu. A konečně by měl být analytický a strategický, aby mohl konkurovat konkurenci.

 • Time management
 • Organizace
 • Komunikace
 • Práce v týmu
 • Motivování obchodního týmu
 • Časová flexibilita
 • Ochota cestovat za prací
 • Ochota dále se vzdělávat
 • Strategické myšlení
 • Řešení problémů
 • Vyjednávání
 • Budování vztahů
📌 Tip : Pokud máte nějaké relevantní certifikáty, ocenění nebo jiné úspěchy v oblasti prodeje, měli byste je uvést v samostatné části životopisu. Také se vyplytí uvést zvlášť jazykové dovednosti a počítačovou gramotnost.


Obchodní ředitel

Profesní shrnutí musí být ušité na míru pro danou pozici

Představte si, že byste měli pouze 30 sekund na představení produktu, kterému hluboce věříte. Co byste řekli? To je to, co by vaše shrnutí mělo dělat. Stručně představte sebe a svou kvalifikaci. Žádný žargon, žádné řečičky. Jen rychlé, přesvědčivé shrnutí toho, kdo jste a proč jste právě vy ten NEJLEPŠÍ obchodní ředitel.

Shrnutí by se mělo zaměřit na konkrétní úspěchy, kterých jste dosáhli. Shrnutí uvádí vaše nejsilnější stránky v popisu práce, aby si je váš potenciální zaměstnavatel snadno vybavil, a také poskytuje způsob, jak identifikovat vaše osobní vlastnosti. Pamatujte, že části shrnutí jsou stručné a obsahují drobné útržkovité věty. Níže se podívejte na vzorové shrnutí životopisu obchodního ředitele:

Příklad

Jsem vysoce úspěšný obchodní ředitel se čtyřletými zkušenostmi s řízením růstu tržeb, rozšiřováním podílu na trhu a zajišťování maximální spokojeností zákazníků. Mohu nabídnout prokazatelnou schopnost vytvářet a realizovat prodejní strategie, řídit vysoce výkonné obchodní týmy a navazovat pevné vztahy s klíčovými zákazníky. Mezi mé největší úspěchy patří 25% nárůst tržeb, 40% nárůst počtu nových zákazníků a 30% nárůst počtu opakovaných obchodů.

Rady a tipy, jak váš životopis na pozici obchodního ředitele dovést k dokonalosti!

 • Personalizujte : Každý den obdrží náboroví pracovníci stovky (ne-li tisíce) žádostí o každou inzerovanou pozici. Vzhledem k tomu, že jsou neustále bombardováni informacemi, jednoduše nemají čas procházet všechny nepodstatné detaily. Nebudou trávit svůj drahocenný čas prohledáváním vašeho životopisu, dokud konečně nezjistí, jaký jste úlovek. Pravda je krutá - pokud personalistům neukážete, jak dobře se hodíte na danou pozici hned od začátku, váš životopis skončí v koši. Rozesílání obecných dokumentů náborářům je známkou lenosti a špatné motivace.
 • Kvantifikujte : Kdykoli je to možné, používejte v životopise čísla, abyste vyčíslili své úspěchy. Jako profesionál v oblasti prodeje víte, že čísla mluví za vše, a tato strategie platí bez ohledu na to, v jakém oboru chcete působit!
 • Vyvarujte se chyb v životopise : Není nic horšího, než pravopisné a stylistické chyby, zbytečné překlepy nebo typografické nedostatky. Vše si po sobě několikrát řádně zkontrolujte!

Shrnutí stěžejních informací

Silný životopis obchodního ředitele by měl zdůrazňovat prokazatelné výsledky v oblasti zvyšování příjmů, podílu na trhu a spokojenosti zákazníků. Vyzdvihněte svou schopnost vytvářet a realizovat efektivní prodejní strategie a také své zkušenosti s řízením prodejních týmů a zaváděním školicích programů. Kromě toho představte své schopnosti analyzovat údaje o prodeji a zpětnou vazbu od zákazníků, abyste mohli identifikovat oblasti, které je třeba zlepšit, a podpořit obchodní růst.

Existuje několik klíčových věcí, které můžete udělat, aby váš životopis obchodního ředitele vynikl nad ostatními:

 • Přizpůsobte svůj životopis požadavkům dané pozice.
 • Použijte správný formát životopisu
 • Použijte obráceně chronologický formát
 • Zdůrazněte své zkušenosti s vedením a řízením
 • Ujistěte se, že váš životopis neobsahuje žádné pravopisné ani gramatické chyby.
 • Vytvořte motivační dopis šitý na míru pracovní nabídce

Obchodní ředitel

Motivační dopis vám pomůže prezentovat vaše úspěchy a ukázat nadšení

Chcete-li zvýšit své šance na získání pohovoru (a usnadnit život náborovému pracovníkovi), postupujte podle těchto čtyř jednoduchých kroků, jak zacílit svůj životopis a motivační dopis:

 • Pečlivě si přečtěte popis pracovní pozice. Hledáte klíčová slova i požadavky.
 • Zjistěte, co zaměstnavatel potřebuje. Jaké jsou povinnosti a odpovědnosti dané pozice?
 • Určete, co můžete udělat pro jeho firmu, jak můžete tyto potřeby splnit (nebo dokonce překročit). Jaké jsou vaše úspěchy, které odpovídají těmto potřebám?
 • Zdůrazněte tyto informace v životopise a motivačním dopise pomocí metrik a vizuálních prvků, aby vaše úspěchy vynikly a jasně ukázaly, že jste pro danou pozici skvělým kandidátem.

Často kladené otázky (FAQ)

Co přesně dělá obchodní ředitel?

Obchodní ředitel je profesionál v oblasti prodeje, který má na starosti navrhování prodejních strategií a dohled nad prodejními jednotkami s cílem dosáhnout prodejních cílů a příjmů. Najímá, školí a získává nové prodejce a stanovuje konkrétní cíle pro své účty nebo oblasti. Kromě vedení svých zaměstnanců sestavují národní obchodní ředitelé prodejní plány a vyhodnocují údaje, aby mohli porovnat prodejní cíle se skutečným prodejem. Mohou mít také na starosti další regionální nebo divizní manažery po celé zemi. Často cestuje, aby řídil své početné týmy a účastnil se konferencí s cílem osvojit si nové prodejní techniky.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis