Personální účetní: Životopis s inspirativními příklady a ukázkovými šablonami
Máte všechny předpoklady pro to, abyste se stali personálním účetním, ale narážíte na velkou otázku: jak firmě ukázat, že jste ti praví? Životopis personálního účetního ukazuje společnosti vaše schopnosti. Znalost správných kroků k vytvoření profesionálního životopisu personálního účetního vás může nasměrovat dále v rámci vaší kariéry a dostat vás na vysněnou pracovní pozici.
Na našich stránkách naleznete další příklady životopisů podle oboru, přičemž nechybí ani CVčka v oblasti účetnictví a zpracování mezd. Podívejte se například na náš obecný životopis účetní a životopis účetního ředitele . Jestliže vás láká spíše finanční sektor, máme pro vás životopis finančního poradce a spolu s ním stovky dalších.
Jak napsat životopis na pozici personální účetní?
Kromě znalosti potřebných informací, které je třeba uvést v životopise personálního účetního, je také důležité naučit se, jak napsat životopis, který by vyhrál výběrové řízení. Zde je několik tipů, které byste měli vzít v úvahu.
Ideální formátování a rozvržení životopisu
Pro svůj životopis účetního můžete zvolit nejméně 3 různé formáty:
- Chronologický
- Funkční
- Hybridní/kombinovaný
Design a rozvržení životopisu může rozhodnout o vaší žádosti o zaměstnání. Proto namísto používání příliš mnoha vzorů a módních stylů písma, které váš životopis znepřehlední, můžete mít jednoduchý, ale přesvědčivý a snadno čitelný životopis, který zvýší šance, že se váš životopis dostane mezi hromadu přijatých žádostí.
Jaké všechny sekce by měl obsahovat vzor životopisu?
- Záhlaví, do kterého vložíte kontaktní informace
- Profesní shrnutí nebo kariérní cíl
- Pracovní historii
- Vzdělání
- Dovednosti
- Relevantní doplňkové sekce
Začněte tvorbu životopisu v záhlaví
Záhlaví životopisu je část obsahující vaše kontaktní údaje pro případ budoucích příležitostí. Základní informace, které je třeba uvést:
- Vaše celé jméno
- Profesní titul
- Telefonní číslo
- E-mailová adresa
- Místo bydliště
Seznam dalších údajů (nepovinné):
- Adresa URL profilu na LinkedIn
- Odkaz na profesní webové stránky
- Kompletní adresa
Pokračujte relevantními pracovními zkušenostmi
Své pracovní zkušenosti uvádějte v obráceném pořadí, nejprve uveďte své poslední zaměstnání a poté své první zaměstnání. Uveďte názvy společností a jejich sídla, pracovní pozice a data zaměstnání. Mezitím pomocí odrážek vyjmenujte své pracovní náplně, významné přínosy a úspěchy. Takový postup umožní personalistům projít a prohlédnout si vaši pracovní historii, aniž by vynechali důležité detaily.
Příklad
FikTech Sotution a.s., Brno
Personální účetní
Leden 2016 až prosinec 2021
- Zavedení nové finanční kontroly a postupů, což vedlo ke snížení chybovosti o 25 % a zvýšení efektivity o 15 %
- Analýza a prezentace finančních údajů vrcholovému vedení, což vedlo ke snížení výdajů o 10 % a zvýšení příjmů o 5 %
- Řízení procesu měsíční uzávěrky, čímž bylo zajištěno včasné a přesné finanční výkaznictví a zkrátil dobu uzávěrky o 20 %
Jak napsat životopis bez zkušeností s prací personálního účetního?
Psaní životopisu s malými nebo žádnými zkušenostmi na pozici personálního účetního může být náročné, ale existují způsoby, jak váš životopis zaujmout personalisty a náboráře. Zde je několik tipů, které vám pomohou vytvořit efektivní životopis:
- Zdůrazněte přenositelné dovednosti: I když nemáte přímé zkušenosti s účetnictvím, pravděpodobně máte přenositelné dovednosti, které jsou v oboru cenné. Mezi ně může patřit smysl pro detail, organizace, řízení času, řešení problémů a komunikace. Nezapomeňte tyto dovednosti zdůraznit ve svém životopise.
- Uveďte relevantní projekty: Pokud jste pracovali na nějakých projektech, ať už ve škole, nebo v rámci svých předchozích funkcí, které souvisejí s účetnictvím, nezapomeňte je uvést ve svém životopise. Může se jednat o sestavování rozpočtu, finanční analýzy, vedení účetnictví nebo přípravu daní. Vysvětlete, jakou roli jste v těchto projektech hráli a jaký vliv měl váš příspěvek na konečný výsledek.
- Zdůrazněte vzdělání a certifikace: Pokud jste získali titul v oboru účetnictví nebo v příbuzném oboru, nezapomeňte se o něm zmínit. Kromě toho uveďte všechny účetní certifikáty nebo kurzy, které jste absolvovali.
- Prokažte své nadšení pro účetnictví: Pokud vás účetnictví baví, nezapomeňte to v životopise vyjádřit. Toho lze dosáhnout prostřednictvím shrnujícího prohlášení nebo cíle, který zdůrazňuje vaše nadšení pro obor, nebo zahrnutím relevantních mimoškolních aktivit nebo dobrovolnické práce, kterou jste vykonávali v souvislosti s účetnictvím.
Dodržováním těchto tipů můžete vytvořit životopis, který ukáže vaše dovednosti, zkušenosti a nadšení pro účetnictví, i když máte jen malé nebo žádné přímé zkušenosti v oboru.
Ekonomická škola a nejvyšší vzdělání personální účetní
Akademické vzdělání hraje klíčovou roli při vylepšování dokumentu uchazeče o zaměstnání. Proto se ujistěte, že část o vzdělání v životopise personálního účetního je dobře prezentována. Uveďte kompletní titul a název kurzu, název školy a její umístění a data absolvování. Kromě toho můžete tuto část okořenit uvedením svých ocenění, vyznamenání, uznání a stipendií, které jste získali během akademických let.
Personální účetní a nejlepší dovednosti do životopisu
Pečlivě si přečtěte popis pracovní pozice a zdůrazněte dovednosti, které odpovídají požadavkům na pracovní pozici. Mezi příklady, které se vztahují k práci v účetnictví, patří znalost účetnických systémů nebo hluboká znalost daňových zákonů.
Přidejte měkké dovednosti, které zaměstnavateli umožní pochopit, jak budete práci zvládat, například schopnost pracovat samostatně i jako týmový hráč, organizační schopnosti, důkladné analytické dovednosti a dodržování přísné důvěrnosti.
Zpracování mezd a další tvrdé dovednosti
- Finanční analýza
- Finanční výkaznictví
- Sestavování rozpočtu a prognóz
- Uzávěrka na konci měsíce
- Příprava a podání daňových přiznání
- Odsouhlasení účtů
- Finanční kontroly a postupy
- Řízení vztahů s dodavateli a dodavateli
- Podpora externího auditu
- Prezentace a komunikace dat
- Zlepšování procesů
- Znalosti v oblasti dodržování předpisů a regulace
- Znalost technologií a softwaru
Efektivní komunikace a další měkké dovednosti
- Řízení času a efektivita
- Pozornost věnovaná detailům a přesnosti
- Komunikace s vedením, organizace
- Time management
- Časová flexibilita
- Obchodní duhy
- Týmový hráč
- Spolehlivost a samostatnost
- Dodržování termínů
- Služby zákazníkům a vztahy s klienty
- Průběžné vzdělávání a profesní rozvoj
Doplňkové sekce, kterými svůj životopis povýšíte!
Školení, certifikace a licence : Jste certifikovaným účetním nebo držitelem jiných certifikátů a licencí relevantních pro toto odvětví? Nezapomeňte je uvést. Zdůraznění těchto pověření v životopise personálního účetního - školení, seminářů a workshopů, kterých jste se zúčastnili - může zapůsobit na personalisty a náboráře. Další možné informace, které můžete uvést v životopise personálního účetního: Uvedení vašich profesních vazeb, aktivit, technických dovedností a zvládnutých projektů, pokud nějaké máte, vám poskytne výhodu a umožní vám vyniknout mezi ostatními uchazeči o zaměstnání.
Profesní shrnutí s prezentací nejsilnějších stránek životopisu
Zdůraznění vaší kvalifikace, dovedností, zkušeností a odborných znalostí prostřednictvím profesního shrnutí životopisu vám pomůže zvýšit vaše šance na přijetí do zaměstnání. Mějte na paměti, že personalisté věnují prohlídce životopisu uchazeče v průměru pouze pět až sedm sekund. Proto se ujistěte, že obsahuje všechny informace, které naznačují, proč jste pro danou pozici ideální.
Příklad
Profesionální tipy, jak napsat bezkonkurenční životopis
Přizpůsobte si životopis účetního : Náborovým pracovníkům trvá jen několik minut, než si prohlédnou hromady životopisů personálních účetních na danou pozici. Pokud se například ucházíte o pozici v hotelnictví, přizpůsobte svůj životopis personální účetní v hotelu. Upravte svůj životopis personálního účetního tak, aby odpovídal dané pozici a aby ten váš vynikl mezi ostatními.
Uveďte konkrétní údaje a příklady : Při popisu svých dovedností, pracovních náplní a úspěchů je lepší místo prostého výčtu informací používat silná slova a uvádět příklady. Takový postup vám pomůže vyniknout mezi řadou uchazečů o zaměstnání.
Svůj životopis personálního účetního opakovaně zkontrolujte : Před odesláním životopisu cílové společnosti nebo před jeho zveřejněním na různých pracovních portálech si ho nezapomeňte znovu a znovu přečíst. Korektury vašeho životopisu vám pomohou odhalit a opravit chyby, jako jsou gramatické, pravopisné a interpunkční chyby. Kromě toho, když budete mít životopis s klíčovými slovy a bez chyb, zvýšíte tím své šance na získání pozvánek na pracovní pohovor.
Závěrečná rekapitulace
Netřeba dodávat, že napsat životopis není tak snadné, jak si možná myslíte. Vyžaduje nejen dovednosti v psaní, ale také znalost standardů pro psaní životopisů. Proto, abyste si zajistili pracovní pohovory na dnešním konkurenčním trhu práce, budete muset vytvořit žívotopis, který bude dobře prezentovaný, bez chyb a bohatý na klíčová slova, aby zaujal personalisty a porazil ostatní kandidáty.
Motivační dopis nevynechejte!
Kdo potřebuje motivační dopis? Vy ano! Ale nesmí být obecný. Musí je přimět, aby si vás všimli.
Tyto tipy vás s tím pomohou:
- Vyberte si nejlepší formát motivačního dopisu pro vaše potřeby
- Začněte svůj motivační dopis důrazně
- Ukažte vášeň, nadšení a motivaci
- Zakončete motivační dopis nabídkou na pracovní pohovor
Často kladené otázky (FAQ)
Co přesně dělá personální účetní?
Personální účetní se zaměřuje na pomoc účetním, kontrolorům a ředitelům s různými finančními úkoly. Jako personální účetní budete zodpovědní za finanční výkazy, obecné rozpočty a vedení účetnictví.
Kontroluje finance organizace a pomáhá s rozšířením rozpočtu a finančním poradenstvím. Personální účetní je často externím poradcem, ale může pracovat i uvnitř organizace. Odpovídá za správnost ročních čísel vydáváním účetních výkazů.
Jaký je rozdíl mezi účetním a personálním účetním?
Personální účetní a účetní jsou podobné pozice, hlavní rozdíl je v úrovni zkušeností. Účetní v průměru častěji pracuje s rozvahami a daňovými přiznáními, zatímco personální účetní je zodpovědný za kancelářské úkoly, jako je plánování rozpočtu.
Jaké předpoklady je třeba splnit na pracovní pozici personálního účetního?
Chcete-li získat pozici účetního, musíte mít následující požadavky a kvalifikaci, kterou zaměstnavatelé u uchazečů o zaměstnání hledají:
- Alespoň bakalářský titul v oboru účetnictví nebo financí
- Zkušenosti na pozici personálního účetního nebo na příslušné pozici v účetnictví
- Znalost účetního informačního systému a programů Microsoft Office Word a Excel
- Silné matematické a analytické schopnosti a kritické myšlení
- Vynikající ústní a písemné komunikační dovednosti
- Schopnost číst a analyzovat finanční výkazy
- Dobrá znalost daňových předpisů ČR
Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.