Junior recepční na recepci: Životopis, díky kterému získáte práci i bez zkušeností

Jako recepční budete cennou součástí administrativního týmu, který plní podpůrnou roli v každodenních funkcích v kanceláři, hotelu nebo třeba v nemocnici. Podpůrná role však zahrnuje mnoho úkolů a zaměstnavatelé se mohou zdráhat zaměstnat uchazeče bez zkušeností z recepce.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Nezoufejte však! Jsme tu od toho, abychom vám pomohli s tvorbou životopisu na pozici junior recepční , se kterým strčíte do kapsy všechny ostatní uchazeče.

Chcete-li prokázat potřebné pracovní dovednosti pro pozici junior recepční, vypracujte svůj životopis, který vás může představit jako vhodného kandidáta na tuto pozici. Náboroví pracovníci upřednostňují určité dovednosti, jako je obsluha zákazníků a zajištění zákaznického servisu, dobrá písemná/ústní komunikace a schopnost naslouchat. Máte všechny tyto dovednosti a schopnosti? Pak už jen stačí "hodit" všechno na papír!

📌 Tip : Dokažte své profesionální dovednosti tím, že předložíte formálně dokonalý životopis. Vytvoříte jej pomocí některé z našich přehledných šablon CV s přehledným designem .

Příklad životopisu zkušeného front office manažera naleznete zde. Inspirujte se i dalšími příklady životopisů , které naleznete na našich webových stránkách.


Recepční na recepci životopis

Kolik si vyděláte na pozici recepční s krátkou pracovní zkušeností či zcela bez praxe?

Základní průměrný plat na pozici recepční je celorepublikově 26 133 Kč hrubého měsíčně (zdroj: prumerneplaty.cz ). Nicméně v Praze už je to více, a to zhruba 27 013 Kč (zdroj: cz.indeed.com ).

Vezměte na vědomí, že se jedná pouze o průměrné hodnoty. Při procházení nabídek na pozici recepční se povětšinou setkáte s platovým rozmezím mezi 30 000 Kč až 40 000 Kč.

💡 Poznámka : Jako junior recepční bude váš nástupní plat nižší v porovnání se zkušenými kolegy. Nicméně čím více zkušeností získáte, tím vyšší bude vaše platové ohodnocení. Výše platu dále záleží na typu zaměstnavatele či lokalitě. Recepční v Praze si obecně vydělá více než její kolega či kolegyně v menším městě.

Jak napsat životopis recepční, pokud v oblasti nemáte dostatečnou praxi?

Psaní životopisu recepční na základní zahrnuje několik kroků. Jakmile tyto kroky zvládnete, bude proces tvorby CV hračka.

 • Definujte strukturu svého životopisu junior recepční. Struktura životopisu vám pomůže uspořádat údaje v takovém pořadí, aby je personalisté mohli snadno číst.
 • Po struktuře zvolte formát svého životopisu , který vám nejlépe vyhovuje a odpovídá vaší dosavadní profesní dráze.
 • Sestavte si seznam kontaktních údajů, které chcete napsat do záhlaví životopisu recepční. Nezapomeňte, že vaše jméno a telefonní číslo jsou povinné.
 • Nyní vytvořte shrnutí životopisu recepční. Musí obsahovat odborné dovednosti a úspěchy.
 • Po shrnutí navrhněte své pracovní zkušenosti. Použijte formát v obráceném pořadí.
 • Nyní je čas spravovat údaje o vzdělání v životopise administrativního asistenta. Zmiňte svou nejvyšší dosaženou kvalifikaci.
 • Po kvalifikaci napište své dovednosti recepční, které jste se naučili během školení nebo získali prostřednictvím zkušeností.
 • Nakonec jako další údaje napište jazykové znalosti, počítačové dovednosti a certifikáty, abyste vytvořili co nejlepší životopis recepční.

To je jen několik stručných bodů. Následující odstavce jsou rozpracovanou verzí výše uvedených bodů pro vytvoření junior recepční. Pokračujte ve čtení.


Recepční na recepci životopis

Struktura profesního životopisu recepční

Abyste mohli začít psát profesní životopis na pozici junior recepční, potřebujete správnou strukturu. Strukturou se zde rozumí osnova životopisu.

Pomocí struktury uspořádáte své kontaktní a profesní údaje, díky nimž je váš životopis pro personalisty lépe čitelný. Zde je tedy struktura životopisu junior recepční.

 • Záhlaví: aktuální kontaktní údaje v profesionálním formátu
 • Profesní shrnutí životopisu: stručné vyjádření o předchozích zkušenostech, dovednostech a silných stránkách
 • Zkušenosti: historie práce (máte-li relevantní zkušenosti v oblasti administrativy nebo obdobného oboru)
 • Vzdělání: nejvyšší dosažené vzdělání a jedno až dvě předcházející
 • Část věnovaná dovednostem: dovednosti relevantní pro pozici recepční
 • Další údaje: obsahuje jazyky, počítačové dovednosti a certifikace, zájmy a záliby apod.

To je struktura, jak napsat nejlepší životopis recepční, abyste se mohli bez obav ucházet o pracovní místa na recepci i bez zkušeností z recepce. Jestliže však nemáte vůbec žádné zkušenosti z praxe (například protože jste právě vyšli ze školy), pak doporučujeme začít nejprve vzděláním a poté až sekcí se zkušenostmi.

Formát životopisu recepční

Administrativní povinnosti jsou složité, i když se mohou zdát jako hračka. Jednotlivec musí být vysoce pozorný a soustředěný, aby mohl poskytovat bezkonkurenční administrativní podporu a zajistit chod recepce. To vše bude mít smysl pouze tehdy, pokud jste pracovní historii napsali přesně, aby si ji personalisté mohli přečíst.

Jak ji napsat? K tomu potřebujeme profesionální formáty životopisů . Formát životopisu je určen zejména pro dvě části - do jedné se zapisují zkušenosti z předchozích zaměstnání administrativního asistenta a do druhé se zapisují údaje o vzdělání.

Po celém světě se obecně používají tři hlavní formáty životopisů.

 • Obrácený chronologický formát životopisu
 • Formát funkčního životopisu
 • Hybridní aneb kombinovaný formát životopisu

V případě, že máte již zkušenosti na pracovní pozici v administrativě, pak doporučujeme obráceně chronologický formát, jestliže však nemáte žádné zkušenosti, zvolte si funkční formát, který vám umožní soustředit se na dovednosti, které vám pro danou pozici recepční nejlépe sedí.

Rozvržení životopisu

V životopise musí být například vedle požadované kvalifikace uvedeny také administrativní a technické dovednosti. Abyste mohli vytvořit poutavý životopis recepční, přinášíme vám několik užitečných tipů.

 • Omezte rozsah životopisu na pouhou 1 stranu
 • Eliminujte stylová písma, barvy a nežádoucí detaily
 • Pro profesionální vzhled vyzkoušejte naši předpřipravenou šablonu
 • Použijte samostatný prostor pro uvedení jazykových a počítačových dovedností

Recepční na recepci životopis

Nyní, když známe strukturu životopisu, formát psaní životopisu a rozvržení, podívejme se, jak napsat celý životopis administrativního asistenta na jeden záběr. Začneme záhlavím.

Hlavička životopisu s vaším kontaktem

Do záhlaví životopisu uvedete hlavičku obsahující vaše kontaktní údaje spolu s názvem pozice, o kterou se chcete ve společnosti ucházet. Pro lepší pochopení jsme uvedli dva příklady záhlaví. Viz níže.

Příklady

Správně
Renata Chvátalová
Recepční s angličtinou
234 567 890
renata.chvatalova@platforma.com
Ústí nad Labem
LinkedIn.com/in/renatachvatalova

Chybně
Renata Chvátalová
Recepční s angličtinou
Rodinný stav: Rozvedená, 2 děti
234 567 890
renatka90@platforma.com
Ústí nad Labem
LinkedIn.com/in/renatachvatalova

⚠️ Varování : Je extrémně neprofesionální uvést nevhodnou e-mailovou adresu, která obsahuje vaše přezdívky, zdrobněliny jména nebo nevhodná slova.

Omezte se pouze na kontaktní údaje. Vyvarujte se uvedení osobních údajů, ty nemají v hlavičce co dělat! Obecnou praxí v oblasti personalistiky je i připojení fotografie. Klidně tak učiňte, ujistěte se však, že jste připojili fotku ve vhodném formátu .

Nemáte praxi? O důvod víc, proč se zaměřit na vzdělání

Pokud vám chybí zkušenosti a máte relevantní vzdělání, pak doporučujeme, abyste se studiu věnovali jako první. Stačí uvést název a místo školy, název oboru, roky studia. Jestliže nemáte žádné pracovní zkušenosti, uveďte i informace ohledně náplně studia a školních úspěchů.

Zde použijte obrácené pořadí začínající nejvyšším dosaženým vzděláním. Například pokud jste absolvovali bakalářské studium, uveďte nejprve bakalářské studium, a až poté středoškolské vzdělání.

Dále se podívejte na popis pracovní pozice zveřejněný personalistou. Vyhledejte, jaká je požadovaná kvalifikace dané pozice. Přečtěte si níže uvedené příklady, abyste se naučili psát část o vzdělání v životopisech junior recepční.


Recepční na recepci životopis

Příklad

Střední odborná škola pro administrativu v EU, Praha
Obor Právní administrativa zakončený maturitní zkouškou
2018 až 2022
 • Český právní řád
 • Orientace v právním systému
 • Práce s právními normami a prameny
 • Řízení administrativní agendy

Pracovní zkušenosti: Co a jak uvést, abyste zapůsobili i bez praxe na recepci

Jestliže nemáte vůbec žádné zkušenosti v oblasti administrativní činnosti nebo jiné sféře, ze které byste si mohli přenést dovednosti, pak zvolte funkční formát.

Pokud máte alespoň jednu pracovní zkušenost, pak neváhejte sekci věnovanou pracovní historii zahrnout.

Pro zápis pracovních zkušeností použijeme obráceně chronologický formát. Přejděme proto rovnou k věci. Podívejte se na níže uvedené body.

 • Použijte obrácený chronologický formát. Začněte tou nejnovější pracovní zkušeností
 • Dosažené úspěchy doložte hmatatelnými příklady. Používejte čísla.
 • Čísla zvyšují důvěryhodnost. Proto je v případě potřeby používejte.
 • Napište, jaké povinnosti vám byly přiděleny.

Příklad

AAA Hotels & Travel, Praha
Administrativní asistentka
Leden 2008 až červen 2011
 • Plánování schůzek manažerů s dodavateli a partnery
 • Vedení evidence kancelářských potřeb, jako jsou náplně do tiskáren, papír, kancelářské potřeby, příruční účty, nálepky, razítka a mnoho dalšího
 • Uchovávání souborů v digitálních formátech
 • Odpovídání na telefonní hovory, e-maily a fyzickou poštu v rámci administrativních povinností

Dožeňte nedostatek praxe pomocí dovedností

Dokažte potenciálnímu zaměstnavateli, že můžete na recepci pracovat i bez praxe. A to pomocí vhodně zvolených dovedností, které vyberete na základě pracovní nabídky. Vaše dovednosti totiž musí odpovídat požadavkům na pozici recepční.

Sekce dovedností v životopise administrativních asistentů poskytne stručné, ale informativní údaje o souboru měkkých dovedností, přenositelných dovedností, komunikačních dovedností a především administrativních dovedností.

Administrativní agenda a další tvrdé dovednosti recepční

 • MS Office
 • Správa datových schránek
 • Tvorba dokumentů
 • Správa online kalendáře a diáře
 • Google documents
 • Obsluha tiskárny a kopírky
 • Znalost práce na PC

Recepční na recepci životopis

Komunikační dovedností a další měkké dovednosti recepční

Dovednosti v oblasti řízení času v sekci měkkých dovedností jsou žádoucím prvkem v sekci dovedností administrativního asistenta v životopise. Tím však proces nekončí, protože psát pouze dovednosti v oblasti time managementu nestačí. Inspirujte se níže uvedenými příklady.

 • Time management
 • Řešení více úkolů najednou
 • Příjemné vystupování
 • Profesionalita
 • Interpersonální schopnosti
 • Komunikace s klienty
 • Organizační schopnosti
 • Pracovní morálka

Další části životopisu, díky který vám neudolá žádný zaměstnavatel

Další údaje v životopise junior recepčních vám dávají příležitost přesvědčit personalisty o vašich dalších schopnostech a kompetencích.

Pokud tedy máte takovou příležitost, nepropásněte ji. Podívejte se na dobrý a špatný příklad níže.

Příklad

Správně
Jazykové dovednosti
 • Čeština (mateřský jazyk)
 • Angličtina (pokročilá znalost, C1)
 • Francouzština (základní znalost, B1)
Certifikáty
 • Certifikovaný odborník společnosti Microsoft v aplikaci Excel
 • Microsoft Certified Expert v aplikaci Word

Chybně
Jazyky a certifikáty
 • Angličtina, španělština a francouzština
 • Odborník na Word a Excel

Důvody, proč vám neustále připomínáme, abyste si nejprve pečlivě přečetli popis práce, jsou patrné z výše uvedeného. Rozdíl je dobře viditelný. Proto se vždy řiďte inzerátem zveřejněným zaměstnavatelem, protože v popisu práce je jasně uvedeno, co je požadováno.

Váš životopis musí obsahovat působivé profesní shrnutí

Shrnutí životopisu je stručné představení vaší osoby náborovým manažerům nebo zaměstnavatelům, kteří si váš životopis přečtou. Chcete-li bez námahy napsat shrnutí životopisu junior recepční, musíte spojit své dovednosti z oddílu dovedností s praxí.

Poté vytvořte dvě až tři krátké věty. Nyní, abyste personalistu zaujali, uveďte do první věty dvě dovednosti. V další větě hovořte o svých úspěších a o tom, jak je můžete využít v zájmu současné společnosti.


Recepční na recepci životopis

Použijte popis pracovní pozice jako referenci pro výběr klíčových slov, aby shrnutí životopisu bylo lákavé. Tímto postupem zajistíte nejen kompatibilitu shrnutí se systémem pro sledování uchazečů, ale také upoutáte pozornost personalisty. Viz výše uvedené příklady životopisů administrativních asistentů. Pracovní příklad si přečtěte níže.

Příklady

Správně
Jsem organizovaná junior recepční s dvouletou praxí v administrativě. Zajistím komunikaci s klienty, zajistím chod recepce a odpovím na příchozí telefonáty. Dále ochotně zajistím hladký chod kanceláře a splním jakákoliv administrativní úkol. Mohu nabídnout pokročilé dovednosti práce v MS Office a anglický jazyk na středně pokročilé úrovni.

Tato uchazečka o pozici junior recepční v profesním shrnutí uvádí roky praxe na obdobné pozice i přidanou hodnotu, kterou může potenciálnímu zaměstnavateli nabídnout.

Chybně
Jsem v současné době nezaměstnaná a líbila by se mi práce na recepci ve vaší společnosti. Mohu nastoupit ihned. Nabízím pracovní zkušenosti z oblasti poskytování služeb.

Tato uchazečka neuvedla relevantní informace. Její životopis zřejmě zůstane bez odezvy.

Tipy, jak při psaní životopisu nešlápnout vedle a vytvořit skvostné CVčko

 • Přizpůsobte svůj životopis kultuře společnosti, do které se hlásíte, abyste ukázali, že do ní snadno zapadnete.
 • Svůj životopis začněte stručným shrnutím výsledků, které poskytne přehled vašich profesních úspěchů a představí vaše klíčové kompetence.
 • Kvantifikujte dosažené úspěchy, přidejte čísla, která zaujmou, a ukažte, co umíte.
 • Zvyšte hodnotu své žádosti připojením motivačního dopisu!
 • Na závěr si oba dokumenty řádně zkontrolujte. Nesmíte se prezentovat prostřednictvím hrubek nebo překlepů! Musíte dokázat, že jste 100% precizní!

Shrnutí stěžejních bodů z tohoto průvodce psaním CV junior recepční

Téměř jste dokončili psaní životopisu na pozici junior recepční. Zde je shrnutí životopisu, pokud jste přešli přímo do této sekce.

 • Začněte svým jménem, kontaktním číslem, e-mailem a názvem pracovní pozice.
 • Navrhněte profesní shrnutí, které ukáže vaše úspěchy.
 • Uveďte své vzdělání, například titul, název univerzity a rok absolvování.
 • Své pracovní zkušenosti sestavte v obráceném chronologickém pořadí.
 • Vyjmenujte své dovednosti, viz tvrdé, měkké, IT, technické atd.
 • Připojte jazykové dovednosti, počítačové dovednosti, zájmy a záliby apod.
 • Připojte motivační dopis, který posílí váš životopis.

Motivační dopis je nutností!

Chcete-li si být jisti, že získáte práci na recepci svých snů, nestačí mít jen dobrý životopis. Motivační dopis je to, co potřebujete k tomu, abyste svou žádost o zaměstnání pečlivě spojili s životopisem.

Motivační dopis je místo, kde píšete osobním způsobem a vyjadřujete svůj skutečný zájem, vášeň a oddanost pracovní pozici, organizaci a odvětví.

Motivační dopis je v podstatě vaše prezentace. Dbejte na to, abyste ho napsali dobře. Oslovte správnými slovy a na závěr poděkujte za čas a pozornost.


Recepční na recepci životopis

Často kladené otázky (FAQ)

Jaké požadavky jsou kladeny na junior recepční?

Mezi základní požadavky a dovednosti junior recepční patří například:

 • Prokazatelné pracovní zkušenosti na pozici recepční, zástupce recepce nebo na podobné administrativní pozici
 • Středoškolské vzdělání; další certifikace v oboru Office Management je výhodou
 • Znalost kancelářského balíku Microsoft Office
 • Praktické zkušenosti s kancelářským vybavením (např. kopírkou a tiskárnou)
 • Profesionální přístup a vystupování
 • Dobré písemné a ústní komunikační dovednosti
 • Schopnost být vynalézavý a proaktivní, když se vyskytnou problémy
 • Vynikající organizační schopnosti
 • Schopnost multitaskingu a řízení času se schopností stanovit priority úkolů
 • Přístup k zákazníkům

Co obnáší práce na recepci? Co dělá recepční?

Recepční obecně vykonávají řadu povinností, které jsou specifické pro dané pracoviště (odvětví), a zajišťují efektivní fungování organizace. Podílejí se především na vítání návštěvníků a klientů, vyřizování telefonátů/e-mailů, odpovídání na dotazy, vyřizování dokumentů, zajišťování schůzek, rezervování letenek a ubytování pro obchodní pracovníky a vyřizování příchozích a odchozích kurýrů. Pro práci recepčního sice není vyžadováno vysoké vzdělání, ale jsou nutné dobré komunikační schopnosti, atraktivní osobnost, příjemné vystupování, zkušenosti s vyplňováním dokumentů a schopnost používat počítač a internet.

K povinnostem a odpovědnosti recepční patří vítání návštěvníků, pomoc při orientaci v kanceláři a poskytování občerstvení. Kromě toho vede kalendáře schůzek, třídí poštu, kopíruje dokumenty a plánuje cesty. V některých prostředích mohou dokonce pomáhat bezpečnostním složkám monitorováním přístupu návštěvníků.

Co dělá recepční dobrým pracovníkem?

Dobrý recepční je organizovaný, dobře komunikuje a umí si výborně zorganizovat čas. Kromě toho, protože je často prvním kontaktem pro zákazníky a klienty, musí mít vynikající dovednosti v oblasti zákaznického servisu, umět řešit problémy a elegantně pomáhat zákazníkům či klientům.


Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis