Senior strojní inženýr: Životopis, se kterým povýšíte svou profesní dráhu na další úroveň

Chcete svou profesní dráhu strojního inženýra posunout o stupínek výš kariérního řebříčku, nebo prostě jen hledáte pracovní změnu? Jako senior strojní inženýr budete nejen zastávat obecné inženýrské povinnosti, jako je vývoj návrhů mechanických systémů a jejich zavádění do výroby, ale také vedoucí úkoly, jako je dohled na procesy a koordinace práce junior strojních inženýrů a školení či vedení týmu.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Ukázkový příklad životopisu senior strojního inženýra

Ing. Veronika Hluchá
Senior strojní inženýrka řízení výroby
234 567 890
veronika.hlucha@platforma.eu
Praha
LinkedIn-com/in/veronikahlucha

O mně
Jsem cílevědomá senior strojní inženýrka s více než osmi lety zkušeností s integrací elektrických a mechanických systémů. Mohu nabídnout hluboké znalosti o praktickém uplatňování strojírenských principů a koncepcí. Pracovala jsem v týmech při definování a plnění provozních požadavků, navrhovala a vyvíjela výzkumné prototypy, testovala systémy a navrhovala výrobky a zařízení pro výrobu, které překonávají očekávání zákazníků. Dovedu efektivně řídit tým strojních inženýrů a koordinovat jejich práci k maximalizaci výroby a minimalizaci zdrojů.

Pracovní zkušenosti
Senior strojní inženýrka
2020 až současnost

 •  Efektivní řízení týmu inženýrů a techniků při každodenních činnostech na třech pracovištích
 •  Zavádění procesu pro zajištění nákladové efektivity oprav na základě smluvních a časových požadavků, snížení nákladů o 23%
 •  Řízení nových návrhů a technických změn prostřednictvím komisí pro změny a technické kontroly.
 •  Tvorba návrhů nabídek pro nové mezinárodní prodeje vypracováním jasných a stručných požadavků, což vedlo k získání o 18 % více nových zakázek
 •  Zavedení konstrukčních vylepšení stávajících součástí výroby, což vedlo ke snížení množství zmetků a odpadového materiálu


Tech Engineering s.r.o., Praha
Strojní inženýrka
Leden 2017 až říjen 2020

 •  Navrhování technických řešení pro mechanický hardware, skříně s elektronikou a výrobní nástroje na základě zavedených technických zásad a v souladu s poskytnutými specifikacemi a požadavky
 •  Provádění stanovených zkušebních plánů pro stávající konstrukce, včetně ověřování tolerancí, tvaru/hodnosti/funkce, rázů a vibrací, elektromagnetického rušení, bezpečnosti, spolehlivosti, vývoje křivek ventilátorů, měření výkonu systému a akustiky
 •  Spolupráce jako člen projektového týmu a dalších inženýrů a interních a externích vývojových partnerů na vývoji spolehlivých, nákladově efektivních a vysoce kvalitních řešení pro středně složité výrobky


B&B Automatization s.r.o., Praha
Junior strojní inženýrka
Září 2015 až prosinec 2016

 •  Spolupráce na zavádění nových technologií do výroby
 •  Údržba a řešení závad strojů a zařízení
 •  Tvorba návrhů pro zlepšení a zefektivnění výroby
 •  Spolupráce na automatizaci a programování strojů
 •  Tvorba a práce s technickou dokumentací


Vzdělání
Vysoké učení technické v Praze, Elektrotechnická fakulta, Praha
Magisterský studijní program v oboru strojní inženýrství
2013 až 2015

Vysoké učení technické v Praze, Elektrotechnická fakulta, Praha
Bakalářský studijní program v oboru stroje a zařízení
2010 až 2013

Dovednosti

 •  Programováním strojů (CNC, PLC, roboty)
 •  Automatizované systémy řízení výroby CAD/CAM
 •  Mechanický návrh CAD od konceptu po prototyp a výrobu
 •  Technická dokumentace, technické kreslení ve výrobě
 •  Vedení pracovních týmů, školení a koučing
 •  Analytické a přesvědčovací schopnosti
 •  Časová flexibilita a ochota cestovat za prací
 •  Chuť dále se vzdělávat v oboru


Certifikace

 •  Certifikovaný profesionál v oblasti inženýrského řízení (CPEM), EDUCenter, Berlin, leden 2019


Jazyky

 •  Anglický jazyk: C1 (včetně znalosti odborné terminologie)
 •  Něměcký jazyk: komunikační úroveň, B2

Bude to výzva! Nezasekněte se už při tvorbě nebo aktualizaci životopisu senior strojního inženýra ! Poradíme vám, jak do něj uvést vaše největší inženýrské úspěchy a zdůraznit vedoucí funkce nebo povýšení, kterých jste v minulosti dosáhli.


Senior strojní inženýr

Pro inspiraci použijte náš vzorový životopis senior strojního inženýra, který jsme sestavili na základě nejžádanější kvalifikace. A dobrá zpráva? Nemusíte začínat psát od nuly. Stačí si vybrat některou z našich předpřipravených šablon CV a upravit ji podle svých údajů. Další ukázky životopisů podle oboru, a to včetně inženýrství, strojírenství, jsme si pro vás přichystali zde .

Jak si stojí zkušený strojní inženýr na trhu práce?

Při práci na hlavní pracovní poměr a plný úvazek si jako zkušený strojní inženýr po pěti letech praxe můžete v průměru přijít na 40 059 Kč hrubého měsíčně (zdroj: mujplat.cz ).

Vypovídající je i platové rozmezí, ze kterým můžete jako strojní inženýr počítat. Jedná se o 40 000 Kč až 70 000 Kč měsíčně, přičemž jako senior se můžete těšit na horní hranici tohoto rozmezí (zdroj: cz.indeed.com ).

💡 Poznámka : Plat se bude odvíjet od míry vašich zkušeností, ale i regionu, ve kterém jste zaměstnáni. Praha a další velká města vedou, co se výši platu týče. Vyděláte si tam nejvíce!

Jak vytvořit perfektní CVčko, kterým uděláte skvělý první dojem?

Vzhledem k tomu, že má každý zaměstnavatel jiné požadavky na ideálního kandidáta, nemůžete napsat jeden obecný životopis a rozeslat jej jen tak do světa. Každý životopis si přizpůsobte tak, aby odpovídal konkrétním požadavkům.

V tomto směru jsou zásadní klíčová slova z popisu práce. Vyhledejte je v popisu práce a přidejte je do svého CV. Tím bude vaše žádost relevantní a vy se budete prezentovat jako ideální kandidát.

Jestliže jste se „zasekli“ v počáteční fázi psaní a nevíte, jak dál, podívejte se na naše příklady životopisů . Nenechte se však nechat zmást – tvorba životopisu není jen o obsahu. Správný musí být také formát, rozvržení a struktura CVčka. Pojďme si o nich říci více podrobností.

Formát

Vhodný formát volte na základě míry pracovních zkušeností, které v oboru máte. Pro vás, jako zkušeného strojního inženýra s více lety praxe bude vhodný buď obráceně chronologický formát , díky kterému budete moci jako první prezentovat své nejnovější kariérní úspěchy, či hybridní neboli kombinovaný životopis . Tento formát použijte, pokud máte již více než deset let praxe v oboru strojního inženýrství, jeho pomocí budete mocu zkombinovat pracovní zkušeností s tvrdými dovednostmi v oblasti strojírenství.

📌 Tip : Vyberte si vhodný formát na základě našich příkladů, které jsme uvedli v tomto článku věnovaném jednotlivým typům CVčka.


Senior strojní inženýr

Rozvržení

Při tvorbě životopisu byste měli usilovat o jeho čistý vzhled a přehlednost uváděných informací. Text CVčka musí být snadné číst a rychle v něm vyhledávat informace, které potenciálního zaměstnavatele nebo personalistu zajímají. Potenciální zaměstnavatel dá vašemu životopisu jen jednu šanci, a pokud v něm rychle nenajde to, co hledá, s pozváním na pracovní pohovor vám nezatelefonuje.

 • Začněte tím, že dáte přednost jednoduchosti před okázalou grafikou, zdobnými písmy a dalšími zbytečnými okrasami. Nezapomeňte, že životopis není jen o obsahu, ale i o jeho prezentaci! Dokument přeplněný textem vyvolá u zaměstnavatelů dojem, že „se neumíte vymáčknout“ a chodíte okolo horké kaše.
 • Uvádějte jen relevantní informace a celkově CVčko zkraťte. Váš životopis by měl mít maximálně jednu stránku.
 • Doporučujeme jednoduché písmo, jako je Times New Roman, Cambria, Calibri, Arial, Helvetica a Verdana, přičemž velikost písma by měla být mezi 10-12 body.
 • Každou jednotlivou sekci uveďte nadpisem, který může být ztučněný, podtržený a napsaný větším písmem 12-14 bodů.
 • Mezi sekcemi ponechte bílé místo, jinak bude dokument nepřehledný. Místo je vhodné ponechat i mezi jednotlivými řádky textu (ideálně alespoň 1,15 nebo 1,5 bodů), jinak bude celý dojem z dokumentu stísněný.
 • Při ukládání dokumentu volte možnost PDF. Uzamčený soubor nezmění své formátování, což se stává v případě dokumentů odeslaných ve Wordu.

Struktura

Struktura vašeho životopisu by měla mít následující části:

 • Záhlaví s kontaktem
 • Profesní shrnutí životopisu
 • Část věnovaná pracovním zkušenostem
 • Část věnovaná vzdělání
 • Část věnovaná dovednostem
 • Další relevantní části (počítačové dovednosti a certifikace, jazyky, zájmy a záliby apod.)

Záhlaví se jménem, názvem pozice a kontaktními údaji

Tvorba této sekce není žádná věda. Jde jen o to uvést vaše aktuální kontaktní informace, díky kterým vás bude moci potenciální zaměstnavatel v případě zájmu zastihnout.

Začněte uvedením celého vašeho jména, příjmení a akademického titulu (v případě, že jej máte). Vaše jméno zároveň poslouží jako nadpis celého dokumentu. Není tedy nutné uvádět další zbytečné nadpisy typu „Curriculum Vitae“.


Senior strojní inženýr

Na řádek pod své jméno umístěte název pozice, doporučujeme zvolit stejný název, který používá zaměstnavatel v pracovní nabídce.

Na následující řádky vypište své telefonní číslo, emailovou adresu, místo bydliště (stačí název města) a odkaz váš profil na profesní síti LinkedIn. Jestliže na této profesní platformě profil ještě nemáte, doporučujeme jeho založení.

⚠️ Varování : Pozor na formát e-mailové adresy, ze které CV odesíláte. Určitě by se nemělo jednat o email u sávajícího zaměstnavatele nebo osobní email obsahující nevhodná slova, jako jsou vaše přezdívky nebo zdrobněliny křestního jména.

Příklady

Správně
Ing. Pavel Hošek
Senior strojní inženýr
123 456 678
Pavel.hosek@platforma.cz
Praha
LinkedIn.com/in/pavelhosek

Chybně
Ing. Pavel Hošek
Senior strojní inženýr
Rodinný stav: Ženatý
Věk: 32 let
123 456 678
Pavlicek91@platforma.cz
Praha
LinkedIn.com/in/pavelhosek

Zaměstnavatel vás nemůže nutit uvádět osobní informace. Zvažte tedy, zda svůj rodinný stav nebo věk uvedete.

📌 Tip : Chcete odlišit svůj životopis od ostatních? Připojte fotografii! V případě, že ji správně vyberete, pomůže vám získat plusové body. Prohlédněte si naše příklady fotek do CV.

Na sekci pracovních zkušeností si dejte obzvláště záležet

Nejdůležitější částí vašeho životopisu zkušeného strojního inženýra je část věnovaná zkušenostem. To je vaše nejsilnější zbraň, zamiřte ji proto přesně!

Nejprve se proto ujistěte, že zkušenosti, které uvádíte, jsou relevantní pro pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Využijte popis pracovní pozice, abyste si ověřili, že každý bod vašeho životopisu je vhodný a užitečný.

Neuvádějte své pracovní povinnosti pouze pod jednotlivými položkami. Místo toho dbejte na to, aby většina odrážek pojednávala o působivých úspěších z vašich minulých pozic. Kdykoli můžete, použijte čísla, abyste náborovému manažerovi, který čte váš životopis, přiblížili vaše úspěchy v souvislostech.

Nevadí, pokud nemůžete uvést přesná procenta nebo čísla v korunách. Je velký rozdíl i mezi slovy "řízení týmu junior inženýrů" a "řízení týmu 6 junior inženýrů během 13měsíčního projektu".

💡 Poznámka : Náboroví pracovníci a personalisté očekávají, že vaše zkušenosti budou uvedeny v obráceném chronologickém pořadí, což znamená, že byste měli začít svými posledními zkušenostmi a pak postupovat zpět.


Senior strojní inženýr

Příklad

Tech Solutions a.s., Praha
Senior strojní inženýr
Květen 2013 až prosinec 2018
 • Řízení oddělení strojního inženýrství s dvěma pracovními týmy o 15 inženýrech
 • Provádění výzkumu a analýzy návrhů zákazníků, specifikací a manuálů s cílem vyhodnotit proveditelnost, náklady a požadavky na údržbu návrhů a aplikací
 • Specifikace součástí systému nebo řízení úprav stávajících výrobků, aby byla zajištěna shoda s technickým návrhem a výkonnostními specifikacemi
 • Spolupráce s výrobními inženýry a dodavateli při pořizování všech součástí subsystému, aby byly splněny požadavky na výkon a harmonogramy sestavení produktu
 • Zjišťování poruch zařízení s cílem vypracovat doporučení pro budoucí strategie jejich zmírnění

Nepodceňte ani sekci vzdělání

K výkonu profese senior strojního inženýra budete potřebovat vysokoškolské vzdělání technického zaměření. Nemusíte však do podrobnosti vypisovat náplň studia. Nechte si místo raději k popisu pracovní historie, která je pro váš životopis podstatnější.

Příklad

ZČU, Fakulta elektrotechnická, Plzeň
Magisterský titul v oboru Strojní inženýrství
2012 až 2014

Vyberte do CV vyvážený mix tvrdých a měkkých dovedností

Do CV namíchejte technické dovednosti, jako je znalost softwaru, hardwaru, nástrojů a technických postupů, které ovládáte. Nezapomeňte uvést ty, které jsou v inzerátu výslovně zmíněny; jedná se o důležitá "klíčová slova", která pomohou vašemu životopisu získat vysoké hodnocení.

Dále připojte měkké dovednosti, jako je týmová práce a komunikační dovednosti, které jsou nezbytné pro koordinaci s týmem elektrokonstruktérů, výrobních inženýrů nebo inženýrů kvality.

Zde jsou další klíčové tvrdé a měkké dovednosti, které skvěle vypadají v životopise vedoucího strojního inženýra:

Tvrdé dovednosti

 • Strojírenské navrhování
 • CAD
 • Solidworks
 • Elektrické systémy a zařízení
 • Technické výkresy
 • Řízení projektů

Měkké dovednosti

 • Vedení lidí
 • Řešení problémů
 • Komunikace
 • Kreativita
 • Týmová práce
 • Přizpůsobivost

Senior strojní inženýr

Vložte další užitečné sekci v oblasti strojního inženýrství a strojírenství

Dokažte svou vysokou kvalifikaci přidáním dalších částí životopisu. Doporučujeme zejména zdůraznit vaše:

 • inženýrské certifikace,
 • odborné kurzy či školení,
 • jazykové dovednosti.
📌 Tip : Znalost angličtiny je nutností! Nezapomeňte ji v životopise zmínit!

Vytvořte nejlepší profesní shrnutí, ve kterém vyniknou vaše kariérní úspěchy

Shrnutí životopisu jsou 2-3 věty v horní části životopisu, které rychle shrnují, kdo jste a co můžete nabídnout. V této části uveďte název své pracovní pozice, roky praxe (pokud je to 3 a více let) a působivý úspěch, pokud na něj máte prostor.

📌 Tip : Nezapomeňte se věnovat dovednostem a zkušenostem, na které je kladen důraz v popisu práce.

Příklad

Správně
Jsem zkušený strojní inženýr s více než deseti lety praxe z oblasti řízení výroby. Na své předchozí pozici jsem měl zodpovědnost za mechanický návrh 3 velkých projektů, který výrazně zvýšil hospodářský výsledek společnosti v případech, kdy ostatní návrhy výrobků zaostávaly. Jsem časově flexibilní a ochotný za prací cestovat a dále se vzdělávat.

Profesionální tipy, díky kterým bude vaše CV neodolatelné

 • Buďte relevantní : Někteří personalisté si ani nepřečtou životopis delší, než je jedna stránka. Měli byste ze svého životopisu odstranit všechny nepotřebné informace a ponechat jen to nejdůležitější. Nemusíte uvádět celou svou pracovní historii, ale pouze zkušenosti, které jsou relevantní pro danou pracovní nabídku.
 • Konkrétní úspěchy doložte čísly: Uvedení konkrétních úspěchů podložených čísly dokazuje, že víte, jaké jsou vaše silné stránky. Také uvádějte konkrétní příklady z praxe. Vágně napsaný životopis na nikoho dojem neudělá. To nás dostává k dalšímu bodu.
 • Neodesílejte obecný životopis : Není nic horšího, než když personalistovi na stole přistane obecný životopis, který neodpovídá popisu dané práce. Téměř automaticky je odložen na hromádku s neúspěšnými uchazeči. Neudělejte tuto základní chybu a po důkladném přečtení požadavků na pozici jim svoje CVčko přizpůsobte na míru.
 • Dvakrát zkontrolujte případné chyby: Pravopisné a stylistické chyby, chyby ve formátování, překlepy a další drobné chybky mohou negativně ovlivnit kvalitu vašeho životopisu. Proto je velmi důležité zkontrolovat svůj životopis ještě předtím, než jej nahrajete na stránky potenciálního zaměstnavatele, nebo poskytnete personálním agenturám.
📌 Tip : Ke zlepšení interpunkce, pravopisu a struktury vět můžete použít online program na kontrolu pravopisu.

Zajistěte si pohovor: Udělejte pře pro to, abyste se probojovali na pracovní pohovor. Jednou z účinných zbraní, kterou můžete použít, je motivační dopis! Přiložte jej proto ke své žádosti o zaměstnání.

Rekapitulace: Jak napsat CV v několika stručných bodech

Gratulujeme! Nyní jste připraveni sdílet svůj se světem. Zvažte základní aspekty, které je třeba do životopisu zahrnout, a zároveň jej vytvořte co nejstručnější, ale zároveň nejpodrobnější. Na závěr si shrneme zásadní body z tohoto průvodce psaním CVčka:

 • Začněte výběrem vhodného formátu. Obecně platí, že obráceně chronologickým formátem nic nezkazíte. Doporučujeme!
 • Dále se přesuňte do záhlaví životopisu, do kterého vložte své jméno, název pozice a kontaktní údaje.
 • Pod kontaktní údaje vložte krátký úvodní odstavec s představením vašeho životopisu (část „O mně“).
 • Při vypisování profesní historie přizpůsobte každou pracovní zkušenost popisu pracovního místa.
 • Pokračujte sekcí se vzděláním, které rovněž uvádějte v obráceně chronologickém formátu.
 • Uveďte tvrdé a měkké dovednosti, při jejich výběru se inspirujte v pracovním inzerátu.
 • Přihoďte doplňkové sekce, jako jsou certifikace, odborné kurzy a školení, jazyky nebo příslušné koníčky/zájmy, pokud je to vhodné.
 • Opět se přesvědčte, že jste svůj životopis přizpůsobili pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Do všech jeho částí vložte relevantní klíčová slova.
 • Před odesláním životopisu zkontrolujte, zda v něm nejsou chyby, a doplňte jej motivačním dopisem.
📌 Tip : Práci na životopisu vám usnadní a urychlí použití některé z našich moderních šablon CV dostupných ke stažení ve formátu PDF nebo DOC!

Žádost o zaměstnání doplňte motivačním dopisem

Vaše žádost by měla vždy obsahovat motivační dopis a životopis, jinak bude neúplná. Pokud vás náborový pracovník požádá, abyste průvodní dopis neposílali, můžete ho z přihlášky vynechat. V opačném případě jej ale vždy připojte.


Senior strojní inženýr

V motivačním dopise uvedete více informací o své kvalifikaci a kariérní dráze. Pomocí motivačního dopisu také můžete ukázat něco ze své osobnosti, což je něco, co životopis příliš nedovoluje.

📌 Tip : Podívejte se na naše příklady motivačních dopisů , ve kterých můžete hledat inspiraci při psaní vlastního dopisu.

Často kladené otázky (FAQ)

Jaké požadavky musí splňovat senior strojní inženýr?

Tak zaprvé je kladen požadavek na vzdělání. To by mělo být minimálně na bakalářské, ideálně však na magisterské úrovni. Tedy s akademickým titulem Ing. z elektrotechnické fakulty a oboru strojního inženýrství se specializací na mechatroniku a automatizaci. Řada zaměstnavatelů pak vyžaduje praxi, přičemž jako senior byste měli mít alespoň pět let zkušeností se zaváděním výrobních technologií, automatizací apod. Z tvrdých dovedností bývá požadována znalost programování strojů (PLC, CNC, roboti). Dále pak znalost anglického jazyka alespoň na komunikativní úrovni.

Mezi měkkými dovednostmi bývají nejvíce oceňovány silná pracovní morálka, časová flexibilita a ochota cestovat do zahraničí na služební cesty či stáže.

Jak zajistit, aby se CVčko shodovalo s požadavky z popisu pracovní nabídky?

Pamatujte, že jeden obecný životopis nikdy nebude fungovat pro všechny pozice, na které se hlásíte! Každá pracovní pozice vyžaduje vlastní životopis založený na nejdůležitějších pojmech a myšlenkách, které jsou v pracovní nabídce uvedeny. Za tímto účelem by si uchazeči měli důkladně pročíst pracovní nabídky, určit nejdůležitější prvky každé pozice a podle toho upravit profesní zkušenosti tak, aby prezentovali nejdůležitější úkoly a úspěchy. Na místu je nutné přizpůsobit i část věnovanou dovednostem a profesní shrnutí.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis